ریپل چیست؟ معرفی ارز دیجیتال XRP و شبکه بلاک چینی Ripple


ریپل (Ripple) یک ارز دیجیتال و شبکه بلاک چین است که دادگاه، آینده قیمت، کیف پول ها، نحوه خرید و سرمایه گذاری در رمز ارز XRP را بررسی می‌کنیم.

ریپل که ابتدا به نام اوپن کوین (OpenCoin) شناخته می‌شد، یک شرکت خصوصی است که یک شبکه تبادل و پرداخت به‌نام ریپل‌نت (RippleNet) بر بستر پایگاه داده دفتر کل توزیع شده XRP ایحاد کره است. هدف اصلی Ripple، اتصال بانک‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت و صرافی‌های دارایی‌ها دیجیتال به یکدیگر است، تا پرداخت‌های جهانی مقرون به‌صرفه و سریع در دسترس مردم قرار گیرد. در این مطلب، درباره هر آنچه لازم است راجع‌به شبکه، نحوه خرید و فروش، کیف پول ها، صرافی ها و آینده سرمایه گذاری در ریپل بدانید، صحبت می‌کنیم.

تاریخچه ریپل

ایده ساخت ریپل اولین بار در سال 2004 به ذهن رایان فاگر (Ryan Fugger) خطور کرد، شخصی که اولین نمونه آزمایشی این شبکه را به‌عنوان یک سیستم پولی دیجیتال (RipplePay) توسعه داد. این سیستم در سال 2005 راه‌اندازی شد و قرار بود که راه‌حل‌های پرداخت امن را در یک شبکه جهانی فراهم کند.

در سال 2012، آقای فاگر مدیریت این پروژه را به جد مک‌کالب (Jed McCaleb) و کریس لارسن (Chris Larsen) واگذار کرد و این دو نفر با همکاری یکدیگر، شرکت فناوری آمریکایی OpenCoin را تاسیس کردند. پس از آن، ساخت ریپل به‌عنوان یک پروتکل مبتنی بر راه‌حل‌های پرداخت برای بانک‌ها و دیگر موسسات مالی آغاز شد. در سال 2013، شرکت اوپن کوین به ریپل لبز (Ripple Labs) تغییر نام یافت و در سال 2015، به ریپل تبدیل شد.

جد مک کیلب
جد مک‌کالب

شبکه رمز ارز XRP ریپل چگونه کار می‌کند؟

شبکه XRP به‌عنوان یک راه‌حل مقیاس‌پذیرتر، کم‌هزینه‌تر و سریع‌تر، برای هر دوی دیگر دارایی‌های دیجیتال و پلتفرم‌های پرداخت پولی فعلی همچون سوئیفت (SWIFT)، توسط ریپل ساخته شد.

دفتر کل ریپل توسط جامعه جهانی XRP نگهداری می‌شود و خود شرکت Ripple نیز یک عضو فعال آن است. دفتر کل XRP که به XRPL معروف است، تراکنش‌ها را هر 3 تا 5 ثانیه یکبار یا هر زمانی که نودهای اعتبارسنج مستقل نسبت به هر دوی ترتیب و اعتبار تراکنش‌ها به اجماع برسند، پردازش می‌کند. در ادامه این فرایند را بیشتر توضیح خواهیم داد.

بلاک چین و دفتر کل توزیع شده ریپل (XRPL)

در سال 2012 و در پس تلاش‌های فاگر و الهام از خلقت بیت کوین، دفتر کل اجماع ریپل (Ripple Consensus Ledger) یا به صورت خلاصه RCL در کنار رمز ارز بومی این شبکه یعنی توکن XRP ساخته شد. RCL چندی بعد به دفتر کل XRP یا همان XRPL تغییر نام یافت.

XRPL به‌عنوان یک سیستم اقتصاد غیر متمرکز کار کرده و نه تنها تمام اطلاعات حسابداری مشترکان شبکه را ذخیره می‌کند، بلکه خدمات تبادل را نیز برای بسیاری از جفت‌های ارزی فراهم کرده است. XRP Ledger یک دفتر کل غیر متمرکز متن باز است که تراکنش‌های مالی را به صورت لحظه‌ای انجام می‌دهد. این تراکنش‌ها توسط مشترکان شبکه و از طریق یک الگوریتم اجماع تایید و ایمن می‌شوند.

برخلاف بیت کوین، دفتر کل XRP مبتنی بر یک الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) نیست و از این رو، برای تایید تراکنش‌ها به عملیات استخراج و ماینینگ نیاز ندارد. در عوض، این شبکه با استفاده از الگوریتم اجماع شخصی‌سازی شده خود که به نام Ripple Protocol Consensus Algorithm یا به‌طور خلاصه RPCA شناخته می‌شود، به اجماع می‌رسد.

XRPL از طریق شبکه‌ای از نودهای اعتبارسنج مستقل که دائما سابقه تراکنش‌های خود را با یکدیگر مقایسه می‌کنند، مدیریت می‌شود. هر کسی نه تنها می‌تواند یک گره اعتبارسنح یا همان نود ولیدیتور ریپل را اجرا کند، بلکه قادر به انتخاب نود دلخواه خود از میان دیگر افراد به‌عنوان یک نود ولیدیتور معتبر است. با این وجود، ریپل توصیه کرده است که کاربران این شبکه از فهرستی از مشترکان معتبر و شناخته‌شده جهت تایید تراکنش‌های خود استفاده کنند. این فهرست به نام Unique Node List یا به صور خلاصه UNL معروف است.

نودهای UNL تا زمانی که همگی نسبت به وضعیت فعلی دفتر کل به توافق برسند، داده‌های مربوط به تراکنش‌ها را بین یکدیگر رد و بدل می‌کنند. به عبارت دیگر، تراکنش‌هایی که مورد تایید طیف کثیری از نودهای UNL باشند، معتبر تلقی شده و زمانی که تمام نودها مجموعه تراکنش‌های مشابه را روی دفتر کل اعمال کنند، اجماع حاصل می‌شود.

به استناد وبسایت رسمی، ریپل یک شرکت خصوصی است توسعه دفتر کل توزیع شده متن باز XRLP را بنیان نهاده است. بنابراین هر کسی می‌تواند در کدنویسی مشارکت کند و حتی در صورت تعطیلی شرکت، امکان ادامه راه این شرکت وجود دارد.

ریپل نت (RippleNet)

برخلاف XRPL، ریپل نت مختص شرکت ریپل است و به‌عنوان یک شبکه تبادل و پرداخت روی این دفتر کل ساخته شده است. RippleNet هم‌اکنون دارای یک مجموعه محصول 3 تایی است که به‌عنوان یک سیستم راه‌حل پرداخت برای بانک‌ها و دیگر موسسات مالی ساخته شده است. در حال حاضر این 3 محصول xRapid ،xCurrent و xVia نام دارند.

ایکس رپید (xRapid)

به طور خلاصه، ایکس‌رَپید یک راه‌حل نقدینگی آنی یا مبتنی بر تقاضا (on-demand) است که از توکن XRP به‌عنوان یک ارز متصل‌کننده جهانی میان چندین ارز فیات استفاده می‌کند. هر دوی توکن XRP و راه‌حل xRapid به دفتر کل XRP متکی هستند که در مقایسه با روش‌های سنتی و مرسوم، زمان کوتاه‌تر تایید و کارمزد بسیار پایین‌تر تراکنش‌ها را به ارمغان می‌آورد.

اجازه دهید مثالی بزنیم. فرض کنید باب می‌خواهد از استرالیا 100 دلار را به آلیس ساکن هند بفرستد. باب از طریق یک موسسه مالی به نام FIN این کار را انجام می‌دهد. حالا برای اینکه این تراکنش انجام شود، شرکت FIN برای ایجاد ارتباط میان صرافی‌های کشور مبدا و مقصد، از راه‌حل xRapid استفاده می‌کند. از این طریق، این شرکت می‌تواند 100 دلار باب را به توکن XRP تبدیل کند که در واقع باعث تولید نقدینگی لازم جهت پرداخت نهایی می‌شود. سپس در کثری از ثانیه، رمز ارز XRP به روپیه هند تبدیل شده و آلیس می‌تواند این پول را از هر صرافی داخل هند برداشت کند.

ایکس کارنت (xCurrent)

ایکس‌کارِنت راه‌حلی‌ست که تسویه حساب فوری و پیگیری پرداخت‌های برون مرزی میان اعضای ریپل نت را فراهم می‌کند. برخلاف xRapid، روش xCurrent بر دفتر کل XRP مبتنی نبوده و به‌صورت پیش‌فرض از ارز دیجیتال XRP استفاده نمی‌کند. راه‌حل xCurrent بر اساس اینترلجر پروتکل (Interledger Protocol) یا به صورت خلاصه ILP ساخته شده که در اصل به‌عنوان یک پروتکل متصل‌کننده دفاتر کل یا شبکه‌های پرداخت مختلف، توسط ریپل طراحی شده است. 4 عنصر بنیادین و اصلی xCurrent به شرح زیر است:

  1. پیام‌رسان: پیام‌رسان xCurrent ارتباط همتابه‌همتا را میان موسسات مالی ریپل‌نت متصل به یکدیگر فراهم می‌کند. از این پیام‌رسان برای تبادل اطلاعات مربوط به ریسک و انطباق، کارمزدها، نرخ تبدیل‌های خارجی، جزئیات پرداخت و مدت زمان مورد انتظار جهت تحویل وجوه استفاده می‌شود.
  2. ولیدیتور (اعتبارسنج): از ولیدیتور برای تایید موفقیت یا عدم موفقیت یک تراکنش به صورت رمزگذاری‌شده و همچنین هماهنگی وجوه در حال حرکت درون اینترلجر استفاده می‌شود. موسسات مالی می‌توانند نود اعتبارسنج شخصی خود را راه‌اندازی کرده یا این کار را به یک ولیدیتور شخص ثالث بسپارند.
  3. ILP لجر: پروتکل اینترلجر درون دفاتر کل فعلی بانک‌ها پیاده‌سازی می‌شود که دفتر کل ILP را می‌سازد. دفتر کل ILP به‌عنوان یک زیردفتر کل فعالیت کرده و جهت پیگیری اعتبارها، بدهی‌ها و نقدینگی موجود میان طرفین معامله استفاده می‌شود. وجوه نیز به صورت خودکار تسویه می‌شوند، به این معنا که یا فورا تسویه شده، یا اصلا این اتفاق نمی‌افتد.
  4. تیکر تبدیل خارجی (FX Ticker): از تیکر FX برای تعیین نرخ تبدیل میان طرفین معامله استفاده می‌شود. این معیار، وضعیت فعلی هر دفتر کل ILP را بررسی می‌کند.

با اینکه xCurrent در درجه اول برای ارزهای فیات طراحی شده است، اما از تراکنش‌های ارز دیجیتال نیز پشتیبانی می‌کند.

ایکس ویا (xVia)

ایکس ویا یا ایکس وایا یک رابط کاربری استاندارد شده مبتنی بر API است که به بانک‌ها و دیگر سرویس‌های امور مالی اجازه می‌دهد تا درون یک چارچوب واحد و بدون نیاز به اتکا به یکپارپگی شبکه‌های پرداخت متعدد، با یکدیگر تعامل داشته باشند. xVia به بانک‌ها امکان می‌دهد تا از طریق دیگر شرکای بانکی که به ریپل نت متصل هستند، پرداخت‌‌ها را اجرایی کرده و بتوانند فاکتورها یا اطلاعات مورد نیاز خود را درون تراکنش ثبت کنند.

رمز ارز XRP چیست؟

برای درک بهتر توکن XRP، باید تفاوت میان ریپل (Ripple)، ریپل نت (RippleNet) و رمز ارز XRP را بدانید. در قسمت قبل نحوه کار و عناصر مهم این شبکه بلاک چینی را توضیح دادیم، اما اجازه دهید در یک جمع‌بندی این تفاوت را دوباره بررسی کنیم.

رمز ارز XRP

XRP ارزی است که روی یک پلتفرم پرداخت دیجیتال به‌نام ریپل نت اجرایی می‌شود. خود ریپل نت هم روی یک دفتر کل توزیع شده به نام XRP لجر (XRP Ledger) قرار دارد. با اینکه هدایت ریپل نت بر عهده شرکت Ripple است، اما XRP لجر یک دفتر متن باز است که مبتنی بر بلاک چین نیست و صرفا یک پایگاه داده دفتر کل توزیع شده است.

پلتفرم پرداخت ریپل نت یک سیستم تسویه ناخالص آنی (Real-time gross settlement) یا همان RTGS است که انجام تراکنش‌های پولی فوری در سطح جهان را هدف قرار داده است. با اینکه XRP رمز ارز دفتر کل XRPL است، اما می‌توانید از هر ارز دیجیتالی برای تبادل در این پلتفرم استفاده کنید.

 کیف پول های ریپل

برای ذخیره و نگهداری رمز ارز XRP راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد. یکی از آن‌ها نگهداری XRP درون کیف پول صرافی‌هاست. با این وجود به جهت نگرانی‌های امنیتی، توصیه می‌شود که هیچ‌گاه حجم بالایی از رمز ارزها را به این روش نگهداری نکنید، چراکه امکان هک و سرقت دارایی‌های شما توسط هکرها وجود دارد.

بهترین راه، استفاده از یک والت رمز ارزی سرد یا گرم است. کیف پول سخت افزاری و کیف پول کاغذی جزو حافظه ذخیره‌سازی سرد محسوب شده و نرم افزارهای موبایل و دسکتاپ نیز در دسته والت‌های گرم قرار می‌گیرند. اکثر والت‌های محبوب بازار همچون تراست والت، اتمیک والت، لجر نانو اس و ترزو از رمز ارز XRP پشتیبانی می‌کنند. لیست متنوعی از انواع والت‌ها وجود دارد که می‌توانید از میان آن بهترین کیف پول ریپل را انتخاب نمایید.

صرافی های مناسب جهت خرید و فروش ارز دیجیتال XRP

برای خرید ریپل می‌توانید از صرافی‌های داخلی و خارجی استفاده کنید. صرافی‌های خارجی مانند بایننس، بیت هامب، هیوبی، کوکوین، صرافی FTX، بیت استمپ و بسیاری دیگر از این رمز ارز پشتیبانی می‌کنند. برای مشاهده لیست کامل صرافی‌های پشتیبان توکن XRP روی این لینک کلیک نمایید.

صرافی ریپل

اما از آنجایی که به دلیل تحریم‌ها کار با اکثر صرافی‌های خارجی ریسک بالای بسته شدن حساب کاربران را به دنبال دارد، توصیه ما استفاده از یک صرافی داخلی معتبر مانند بیت 24 است. این صرافی با فراهم‌آوری امکان تسویه 24 ساعته در شبانه‌روز، خرید و فروشی امن و مطمئن را به ارمغان آورده است.

مشکلات حقوقی و دادگاه ریپل

اولین واقعه بحث‌برانگیز ریپل، تصمیم تیم توسعه این شبکه جهت به‌کارگیری یک چارچوب کسب و کار متمرکز بود که امکان کنترل کامل عرضه XRP را به این شرکت می‌داد. از این رو، کمپانی ریپل در مسائلی مانند توزیع و فروش عرضه باقی‌مانده XRP، حرف آخر را می‌زند. این مورد به همراه زیرساخت اکوسیستم پرداخت آن، از جمله موارد مشخصی هستند که برخلاف بیت کوین، باعث متمرکز شدن ریپل می‌شوند.

همچنین با توجه به اینکه بودجه 20 میلیارد واحدی توکن XRP به بنیان‌گذاران این شبکه یعنی جد مک‌کالب و کریس لارسن تخصیص یافته است، تشدید این چالش‌ها را به دنبال داشته است. جد مک‌کالب ریپل را بین سال 2013 و 2014 ترک کرد تا پروژه خود به نام استلار (Stellar) را راه‌اندازی کند. از آنجایی که خود آقای مک‌کیلب 6.5 میلیارد توکن XRP در اختیار داشت، نگرانی‌هایی مبنی بر دامپ دارایی‌ها و کاهش قیمت این رمز ارز را به‌وجود آمد. این امر باعث شد تا آقای مک‌کیلب و شرکت ریپل بر سر نحوه فروش توکن‌های XRP به توافق برسند. بر اساس این قرارداد، بین سال‌های 2015 تا 2017 آقای مک‌کیلب قادر به فروش 20،000 هزار دلار XRP در هفته بود که این میزان در سال 2018 و 2019، به 750 میلیون دلار در سال رسید.

در سال 2014 نیز شرکت ریپل ویژگی فریزر (انجامدکننده) موجودی (Balance Freezer) را به‌عنوان روشی جهت ضبط تمامی ارزهای غیر XRP کاربرانی که از قوانین ضد پولشویی تخطی کنند، معرفی کرد.

اولین مشکل حقوقی میان ریپل و مقامات نظارتی ایالات متحده به سال 2015 برمی‌گردد؛ زمانی که این شرکت 700,000 دلار بابت عدم سازگاری با قوانین رازداری بانکی در رابطه با فروش توکن‌های XRP بدون پیگیری نیازمندی‌های مجور، جریمه شد. پس از آن، شرکت ریپل احراز هویت (KNY) را برای سرمایه‌گذاران آتی رمز ارز XRP اجباری کرد.

در سال 2017 نیز دوباره ریپل درگیر مشکل حقوقی دیگری شد. شرکت بلاک چینی R3، ریپل را به فسخ غیر قانونی قراردادی متهم کرد که در آن R3 باید 5 میلیون واحد توکن XRP را با نرخ تبدیل 0.0085 دلار پیش از سپتامبر سال 2019 خریداری می‌کرد. در واکنش به این اقدام، ریپل در پرونده‌ای عنوان کرد که R3 به تعهدات قراردادی خود عمل نکرده است.

پس از آن، در 3 آذر 99، شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از ریپل نهایی شد. این کمیسیون دلیل شکایت خود را فروش غیر قانونی و نظارت نشده توکن XRP به‌عنوان اوراق بهادار توسط بنیاد ریپل عنوان کرده بود. البته پس از چندین جلسه دادگاه، هفته گذشته پیروزی جدیدی برای دادگاه ریپل رقم خورد و دسترسی SEC به اسناد لابی Ripple رد شد. حال باید منتظر ماند و دید که نتیجه نهایی دعوی حقوقی کمیسون و این بنیاد چه می‌شود.

آینده ریپل و رمز ارز XRP

با وجود همه این اتفاقات، طرفداران ریپل همچنان به این رمز ارز وفادار باقی مانده و منتظر صعود دوباره آن به بالای 1 دلار هستند. دیجیتال کوین پرایس (Digital Coin Price) نیز پیش بینی کرده است که تا سال 2022، قیمت توکن XRP به 1.46 دلار خواهد رسید که یک صعود 224 درصدی نسبت به قیمت فعلی 65 سنتی آن خواهد بود. Wallet Investor نیز قیمت 1.9 دلار را تا پایان سال جاری برای این ارز دیجیتال پیش بینی کرده است.

در کل، هیچ کس از آینده قطعی خبر ندارد و تنها بر اساس تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال می‌توان به پیش‌بینی پرداخت. پیشنهاد ما نیز به شما این است که همیشه پیش از سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها، ابتدا با نحوه کار و فضای این حوزه آشنا شده و سپس اقدام به خرید یا حتی فروش دارایی‌های خود نمایید.

جمع‌بندی

با اینکه بیت کوین اولین رمز ارز محبوب بازار است و اتریوم نیز به‌خاطر پلتفرم قراردادهای هوشمند خود شناخته می‌شود، اما بهتر است شبکه ریپل را به‌عنوان یک سیستم تبادل ارز متمرکز بر راه‌حل‌های پرداخت جهانی برای بانک‌ها و دیگر موسسات مالی بشناسیم.

شاید ریپل نت به‌عنوان راهی جهت تکامل و بهبود سیستم پرداخت سنتی، روی زیرساخت بانکداری فعلی پیاده‌سازی شود. راه‌حل xCurrent پرداخت‌های آنی و مقرون به‌صرفه را برای موسسات مالی فراهم می‌کند و xRapid با استفاده از ارز دیجیتال XRP، پلی را میان نهادهای برون مرزی ایجاد کرده و باعث ایحاد استخرهای نقدینگی مبتنی بر تقاضا می‌شود. xVia نیز یکپارچگی و ارتباط تمامی مشترکان ریپل نت را تسهیل می‌کند.


برچسب ها: ریپل

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)