تحلیل وضعیت ریپل؛ 1.5 دلاری شدن قیمت XRP چقدر محتمل است؟


به نظر می‌رسد در ادامه روند مشاهده شده در چارت قیمت رمز ارز ریپل (XRP)، احتمال 1.5 دلاری شدن قیمت این ارز دیجیتال بیشتر از گذشته است.

در حالی که نمودار قیمت ریپل (XRP) در ترند صعودی قرار گرفته و توانسته به بالای 1.1 دلار برسد، الگوی تقاطع طلایی خطوط میانگین متحرک نیز در این چارت قابل مشاهده است. حالا با ترسیم الگوی تقاطع طلایی صعودی بین میانگین متحرک نمایی (EMA) ۲۰ و ۵۰ روزه، به نظر می‌رسد قیمت رمز ارز XRP شانس خوبی برای رسیدن به 1.5 دلار در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ داشته باشد.

الگوی تقاطع طلایی یا به اصطلاح گلدن کراس (Golden Cross)، چندین بار در طول تاریخ حیات ارز دیجیتال ریپل در چارت قیمت این ارز دیجیتال دیده شده است که آخرین بارش ۱۰ آگوست (۱۹ مرداد) امسال بود. پس از مشاهده این الگو، قیمت XRP تقریباً ۸۰ درصد رشد کرد و قبل از اصلاحات بعدی و در مقطعی، به ۱/۴۳ دلار هم رسید.

به طور مشابه، بسته شدن میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در ۴ فوریه (۱۶ بهمن)، همزمان با افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت رمز ارز XRP بود و طی آن ریپل به بالاترین سطح قیمت سالانه خود یعنی ۱/۹۸ دلار رسید. این اتفاقات در گذشته امید بخش هستند تا آخرین تقاطع طلایی مشاهده شده در چارت ریپل واکنش مشابهی را از سوی تریدرها داشته باشد و ریپل 1.5 دلاری به زودی قابل دسترسی باشد.

تقاطع طلایی در چارت قیمت دلاری ریپل

نشانه‌های بیشتری برای حرکت صعودی نیز در الگوی کنج صعودی (Rising Wedge) شکل گرفته در چارت قیمت ریپل مشاهده می‌‌شود. خط روند بالا و پایین کانال صعودی به تازگی به عنوان مقاومت و حمایت قیمت XRP عمل کرده است. همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، حرکت صعودی فعلی نیز به دنبال جهش شدید از خط روند پایین الگوی کنج بوده است. بنابراین، پتانسیلی در نمودار قیمت دلاری XRP برای این که مجددا به سمت خط روند بالای کنج برخورد کند دیده می‌شود و با پیروی از این الگو صعودی، ریپل 1.5 دلاری دور از دسترس نیست.

آیا پرونده ریپل می‌تواند عامل 1.5 دلاری شدن قیمت این ارز شود؟

به نظر می‌رسد که آخرین افزایش تقاضای خرید در بازار XRP و شکل گیری الگوهای صعودی با هدف 1.5 دلاری در پی بروزرسانی‌ وضعیت شکایت SEC از ریپل صورت گرفته است. سابقا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در دسامبر ۲۰۲۰ (آذر-دی ۹۹) علیه ریپل لب (Ripple Labs) و دو تن از مدیران آن شکایتی ترتیب داد و ادعا کرد که آن‌ها بیش از ۱/۳ میلیارد دلار از طریق اوراق بهادار ثبت نشده از طریق توکن‌های XRP جمع آوری کرده‌اند. در پاسخ، Ripple Labs سعی کرد ثابت کند که XRP یک ارز دیجیتال کاربردی است و نه اوراق بهادار.

بر اساس سخنرانی ویلیام هینمن (William Hinman)، مدیر سابق SEC، وی اشاره کرده بود که اتریوم (Ethereum) هم یک کد بلاک چین مانند رمز ارز ریپل است و دارایی از انواع اوراق بهادار نیست. متقابلا، ریاست فعلی حاکم بر SEC استدلال می‌کند که نظرات هینمن شخصی بوده است، ولی بر اساس یافته های اخیر، این نهاد ناظر اوراق بهادار در ایالات متحده ممکن است دروغ گفته باشد.

قبل از تایید الگوهای صعودی در نمودار قیمت ریپل و در همین مدت اخیر، تیم حقوقی آن گزارش‌هایی را در دادگاه ارائه کرده است که نشان می‌دهد SEC کارکنان خود را به انجام تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال طبق چارچوب ارائه شده توسط هینمن ارجاع می‌دهد. این مساله می‌تواند ثابت کند که سخنرانی هینمن صرفا یک نظر شخصی نبوده، بلکه یک دستورالعمل رسمی است. در ادامه، قاضی نتبورن (Netburn) در این باره به نفع ریپل رای داد و مدارک را برای بررسی بیشتر به دادگاه خصوصی ارجاع داد.

این حکم در ۸ اکتبر (۱۶ مهر)‌ صادر شد و پس از آن، قیمت XRP تا ۱۷ درصد رشد کرد و حالا با وجود دو الگوی صعودی در چارت قیمت ریپل، گویا این ارز دیجیتال پر سر و صدا می‌خواهد به سطح 1.5 دلاری هم برسد.

ریپل در مقابل SEC و توییت جیمز فیلان

الگوی رایزینگ وج در چارت ریپل یک الگوی معکوس نزولی است؛ به این معنی که اگر قیمت زیر خط روند پایینی قرار گیرد، قیمت این ارز دیجیتال در آینده با خطرات تصحیح مواجه خواهد شد.

مشاهده الگو صعودی کنج در چارت XRP

در صورت شکست احتمالی، این الگو نه تنها ریپل 1.5 دلاری را به ارمغان نمی‌آورد، بلکه خطر سقوط قیمت XRP تا اندازه حداکثر فاصله بین خط روند پایین و بالا کنج وجود خواهد داشت. این مساله می‌تواند حتی هدف ترند اصلاحی برای این ارز دیجیتال را زیر سطح ۰/۶۵ دلار قرار دهد.

منبع: cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)