کامپیوترهای کوانتومی؛ تهدیدی در برابر بیت کوین یا کل جهان؟


آیا ظهور کامپیوترهای کوانتومی صرفا تهدیدی برای بیت کوین خواهد بود یا کل دنیا را مختل خواهد کرد؟ مدیر موسسه مایکرواستراتژی به بررسی این موضوع پرداخته است.

مایکل سیلور (Michael Saylor)، مدیر موسسه چند میلیارد دلاری مایکرواستراتژی (Microstrategy) که در ماه‌های گذشته با خرید 425 میلیون دلار رمز ارز BTC خبرساز شده بود، طی مصاحبه‌ای گفت از دفاع کردن از Bitcoin در برابر افرادی که مدعی هستند کامپیوترهای کوانتومی منجر به نابودی این ارز دیجیتال می‌شود، خسته شده است.

سیلور طی گفتگویی با تحلیلگر و سرمایه‌گذار مطرح، اسکات ملکر (Scott Melker)، خاطرنشان کرد هر کس که توانایی ساخت کامپیوتر کوانتومی با قابلیت شکست الگوریتم‌های رمزنگاری مرسوم امروزی را داشته باشد (که بیت کوین نیز از آن‌ها استفاده می‌کند)، با اتکا به این توانایی روش‌های بهتر دیگری برای کسب پول و قدرت در اختیار خواهد داشت. به گفته وی، شخص یا نهاد دارای قدرت محاسبات کوانتومی قادر به ایجاد جنگ، سرنگونی یک دولت، کشتن هر شخص، نابودی هر چیزی و به طور کلی هر کاری که تمایل داشته باشد، خواهد بود.

مدیر عامل مایکرواستراتژی اضافه کرد منطقی نیست شخصی که یک رایانه کوانتومی در اختیار داشته و اهداف سوئی در سر دارد، به دنبال کسب 0.1 درصد از ثروت جهان [ارزش کل بازار بیت کوین] باشد، در حالی که او توانایی کسب 99.9 درصد ثروت‌های دیگر را نیز در اختیار دارد. وی افزود افرادی وجود دارند که می‌توانند بیش از میلیاردرها قدرت داشته باشند و کارهای دیگری نیز وجود دارد که جالب‌تر از این [شکست رمزنگاری بیت کوین] است.

کامپیوترهای کوانتومی چه اثری روی بیت کوین دارند؟

محاسبات کوانتومی می‌تواند رمزنگاری‌های دنیای واقعی که بیت کوین از آن‌ها استفاده می‌کند را یک شبه منسوخ کنند. اما بیت کوین بخش کوچکی از این ماجراست و شکسته شدن رمزنگاری‌ها به معنای شکست سیستم‌های بانکداری، پیام‌رسانی و تجارت الکترونیک شود و اینترنت را کاملا فلج کند.

به گفته پیتر تاد (Peter Todd)، نسخه‌های فعلی کامپیوترهای کوانتومی بسیار ابتدایی هستند و هنور حتی نمی‌دانیم که آیا این رایانه‌ها تا حدی که بتوانند رمزنگاری‌ها را بشکنند، مقیاس‌پذیر خواهند بود یا خیر.

کامپیوترهای کوانتومی

در انتهای این مصاحبه، مایکل سیلور افزود با داشتن یک کامپیوتر کوانتومی که قادر به شکستن رمزنگاری بیت کوین است، می‌توان کل شبکه فیسبوک را خراب یا ربوده و یا حساب رئیس‌جمهورها را در اختیار گرفت و اعلام جنگ کرد. حتی امکان کنترل کدهای پرتاب سلاح‌های هسته‌ای نیز از این طریق وجود دارد.

منبع: CryptoGlobeثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)