ارز دیجیتال QNT چیست؟ معرفی شبکه کوآنت نتورک (Quant Network)


کوآنت نتورک و ارز QNT چیست؟ با Quant Network، تاریخچه و ساز و کار آن، نحوه خرید و فروش و بهترین کیف پول ها و در نهایت آینده QNT آشنا می‌شویم.

در دنیای ارز دیجیتال معمولا برای هر کاربرد یا قابلیت خاص، باید از یک بلاک چین متفاوت استفاده کرد. این یعنی یک بلاک چین همه کاره وجود ندارد و در نتیجه با گذشت زمان، تعامل پذیری میان بلاک چین‌های مختلف اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. بسیاری از پروژه‌های رمز ارزی مانند بند پروتکل (Band Protocol) و نیر پروتکل (NEAR Protocol) به دنبال ایجاد راه حل‌های  تعامل پذیری هستند، اما شبکه کوآنت با روشی کاملا متفاوت به این موضوع پرداخته است.

بر خلاف بسیاری از پروژه‌های رمز ارزی مشابه، توسعه دهندگان کوآنت نتورک نمی‌خواهند یک بلاک چین تعامل پذیر بسازند که صرفا سایر بلاک چین‌ها را به هم متصل می‌کند. آن‌ها قصد دارند یک سیستم عامل بلاک چینی تعامل پذیر توسعه دهند که بلاک چین‌های دیگر روی آن اجرا خواهند شد. بنابراین کاربران و موسسه‌های مختلف به پلتفرمی دسترسی خواهند داشت که به آسانی به آن‌ها اجازه می‌دهد پتانسیل تکنولوژی Blockchain را به واقعیت تبدیل کنند.

تاریخچه کوآنت نتورک و ارز QNT

شبکه کوآنت توسط فردی به نام گیلبرت وردیان (Gilbert Verdian) تاسیس شد. در حوزه ارز دیجیتال، تجربه ایشان و رابطه‌هایی که با موسسه‌های فعال در بخش‌های خصوصی و دولتی دارند، با هیچ کس دیگری قابل مقایسه نیست.

گیلبرت وردیان، موسس شبکه کوآنت نتورک

آقای وردیان پس از آشنایی با بیت کوین در سال ۲۰۰۹، همیشه از کارکنانش خواسته تا از تکنولوژی بلاک چین استفاده کنند. وی در شرکت‌های نام آشنایی مانند ارنست اند یانگ (Ernst & Young)، ایچ‌اس‌بی‌سی (HSBC)، نفت بی‌پی (BP Oil) و پرایس واتر هاوس کوپرز (PricewaterhouseCoopers) موقعیت‌های شغلی مهمی را در اختیار داشته است.

اما سابقه کاری شگفت انگیز موسس شبکه کوآنت به این شرکت‌ها ختم نمی‌شود و او در وزارت دادگستری بریتانیا (Ministry of Justice‎)، بانک انگلستان (Bank of England) و حتی فدرال رزرو (Federal Reserve) هم سابقه فعالیت داشته است. آقای وردیان در سال ۲۰۱۵ به ایجاد «استاندارد ایزو TC307 برای بلاک چین» کمک کرد که امروزه راهنمایی برای روند توسعه بلاک چینی چیزی نزدیک به ۶۰ کشور محسوب می‌شود.

در همان سال بود که گیلبرت وردیان پایه‌ریزی برای پروژه‌ای که در نهایت به شبکه کوآنت تبدیل می‌شد را آغاز کرد و این نتورک بالاخره در دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۱۳۹۶) به صورت رسمی معرفی شد. هدف این پروژه، حل کردن تمام مشکلات بلاک چینی است که آقای وردیان طی دوران کاری‌ تحسین برانگیزش مشاهده کرد. همه این مشکلات از ریشه به مسئله تعامل پذیری مربوط هستند و قرار است Quant Network راه حلی برای آن‌ها باشد.

شبکه کوآنت چیست؟

کوآنت نتورک یک شرکت تکنولوژی بلاک چینی است که می‌خواهد با استفاده از سیستم عاملی به نام «اورلجر» (Overledger OS)، بین بلاک چین‌های مختلف تعامل پذیری ایجاد کند. بر خلاف بسیاری از پروژه‌هایی که اهداف مشابه دارند، کدهای شبکه کوآنت متن‌باز نیستند و بخش عمده تکنولوژی به کار رفته در محصولات آن ثبت اختراع شده است. بنابراین استفاده از محصولات Quant Network تنها با دریافت مجوز امکان پذیر خواهد بود.

اورلجر در شبکه کوآنت نتورک

کوآنت نتورک در کنار ارائه خدمات بلاک چینی تجاری، قصد دارد چندین بلاک چین ارز دیجیتال متفاوت را هم در شبکه اورلجر بگنجاند. در زمان نگارش این مقاله، شبکه کوآنت از بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، ریپل (XRP)، بایننس چین (Binance Chain)، استلار (Stellar)، ایاس (EOS)، آیوتا (IOTA) و کانستلیشن نتورک (Constellation Network) پشتیبانی می‌کند. در ضمن بلاک چین‌های کورم (Quorum) شرکت جی پی مورگان (JP Morgan)، آر۳ کوردا (R3 Corda) و هایپرلجر فبریک (Hyperledger Fabric ) هم تحت پشیبانی این شبکه قرار دارند.

شبکه کوآنت چگونه کار می‌کند؟

از آن جایی که کوآنت نتورک یک پروژه متن‌باز نیست، جزئیاتی از نحوه فعالیت فناوری‌های مرکزی آن منتشر نشده است. اما مهم‌ترین چیزی که باید در مورد آن بدانید این است که Quant Network یک بلاک چین محسوب نمی‌شود.

کوآنت نتورک یک اکوسیستم متشکل از بخش‌های مختلفی مانند سیستم عامل بلاک چینی اورلجر (Overledger OS)، اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای یا mApps، شبکه اورلجر (Overledger Network)، بازار شبکه اورلجر (Overledger Network Marketplace)، خزانه‌داری و توکن QNT است.

سیستم عامل اورلجر (Overledger OS)

Overledger OS یک سیستم عامل بلاک چینی تعامل پذیر است. کاربران می‌توانند با استفاده از این سیستم عامل، به صورت همزمان با چندین بلاک چین مختلف تعامل داشته باشند. اورلجر قرار است به ویندوزی برای شبکه‌های بلاک چینی آینده تبدیل شود.

در حالی که شبکه کوآنت جزئیاتی از نحوه فعالیت سیستم عامل اورلجر ارائه نکرده است، اطلاعات صفحه «سوالات متداول» (FAQ) وبسایت رسمی آن نشان می‌دهد که Overledger بر پایه تکنولوژی کوبرنتیز (Kubernetes – یکی از پروژه‌های متن‌باز گوگل) توسعه یافته است. با استفاده از کوبرنتیز، یک اپلیکیشن می‌تواند بدون مشکل میزبان هزاران کاربر باشد؛ زیرا با این تکنولوژی، شبکه‌ای از نودها به صورت اتوماتیک به ارورهای آن اپلیکیشن رسیدگی می‌کنند.

همانند بسیاری از نرم افزارهای رایانه‌ای، برای استفاده از سیستم عامل اورلجر هم باید هزینه آن را پرداخت کنید. افراد و شرکت‌هایی که قصد دارند از این سیستم عامل استفاده کنند، باید برای خرید مجوز ۱ ساله آن اقدام کنند. این هزینه برای اشخاص ثابت و برای شرکت‌ها متغیر است و به عوامل مختلف (مانند اندازه شرکت) بستگی خواهد داشت. دریافت این مجوزها به کاربران و شرکت‌ها اجازه می‌دهد با استفاده از سیستم عامل اورلجر اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای یا mApps ایجاد کنند.

اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای (Multi-Chain Applications)

اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای یا mApps برنامه‌هایی هستند که روی چند بلاک چین مختلف ساخته شده‌اند. این در حالیست که برنامه‌های غیر متمرکز یا dApps همیشه روی یک بلاک چین (مانند اتریوم) توسعه داده می‌شوند. هر mApp شامل قراردادهای تیرتی (Treaty Contracts) است. این قراردادها در واقع نرم افزارهای پیشرفته‌ای هستند که به قراردادهای هوشمند موجود در بلاک چین‌های متفاوت، اجازه همکاری می‌دهند.

mApp در اورلجر

از آن جایی که اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای روی بلاک چین‌های متفاوت ساخته می‌شوند، سرعت و میزان کارآمدی آن‌ها به بلاک چین‌های مورد استفاده بستگی خواهد داشت. برای مثال اگر با استفاده از اتریوم و سولانا (Solana) یک mApp بسازید، قسمتی از اپلیکیشن که روی بلاک چین اتریوم ساخته شده ۱۵ تراکنش در ثانیه، و قسمتی که روی سولانا ساخته شده توانایی پردازش تقریبا ۶۵ هزار تراکنش در ثانیه را خواهد داشت.

این نوع ساختار به اشخاص و شرکت‌ها اجازه می‌دهد برای توسعه اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای، از بهترین بخش‌های هر بلاک چین استفاده کنند. برای مثال می‌توان در یک mApp از سرعت بلاک چین سولانا برای پردازش تراکنش‌ها، و از امنیت بلاک چین بیت کوین برای انجام پرداخت‌ها استفاده کرد. علاوه بر این، شبکه کوآنت نتورک به اشخاص و شرکت‌ها اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای و داده‌های خود را در بازار شبکه اورلجر (Overledger Network Marketplace) به فروش برسانند.

شبکه اورلجر (Overledger Network)

شبکه اورلجر از اعضای مختلفی که در سیستم عامل اورلجر در حال توسعه هستند، تشکیل شده است. این شبکه امکان خرید و فروش داده و اپلیکیشن‌های دیجیتالی را از طریق بازار شبکه اورلجر فراهم می‌کند.

تمام تراکنش‌های انجام شده در بازار شبکه اورلجر توسط خزانه‌داری (Overledger Network Treasury – مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند ساخته شده بر اساس شبکه اتریوم) پردازش می‌شوند. خزانه‌داری در واقع شخص ثالث هر تراکنش است و از هر کدام درصد کوچکی کسر و در اختیار کوآنت نتورک قرار می‌دهد.

خزانه داری اورلجر

علاوه بر موارد بالا، خزانه‌داری وظیفه نگهداری ذخایر ارز QNT را هم بر عهده دارد. استفاده از این توکن برای پرداخت هزینه مجوز سالانه استفاده از سیستم عامل اورلجر ضروری است. خزانه‌داری پس از اتمام مدت مجوز، توکن‌ها را به قیمت فعلی بازار به فروش می‌رساند. در شبکه کوآنت تمام تراکنش‌ها با ارز دیجیتال QNT انجام می‌شوند، ولی قیمت همه چیز با دلار آمریکا نمایش داده شده است. در ضمن تعداد توکن‌های QNT مورد نیاز برای یک تراکنش خاص در این شبکه، توسط یک «اوراکل قیمت» داخلی تعیین می‌شود.

ارز دیجیتال بومی شبکه کوآنت نتورک (QNT)

QNT یک توکن از نوع ERC-20 است که در شبکه کوآنت برای پرداخت هزینه کالا، خدمات و هزینه دریافت مجوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از سوزانده شدن تعدادی از این توکن‌ها در سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریور ۱۳۹۷)، اکنون موجودی کلی این ارز دیجیتال کمی بیشتر از ۱۴.۵ میلیون واحد است.

تقریبا ۴.۵ میلیون واحد ارز QNT به شبکه کوآنت اختصاص یافته و ۱۰ میلیون باقیمانده نیز به بازار عرضه شده است. هم‌چنین به نظر می‌رسد که Quant Network پس از سوزاندن توکن‌ها در سپتامبر ۲۰۱۸، مقداری از دارایی‌های خود را به فروش رسانده باشد؛ زیرا در حال حاضر حدودا ۱۲ میلیون واحد QNT در چرخه بازار قرار دارد.

موجودی QNT

تصویر بالا، آمار وبسایت اتر اسکن را نشان می‌دهد و در آن موجودی جدید ارز دیجیتال QNT نمایش نداده شده است. اما در قسمت Info، از صفحه QNT در این وبسایت، به سوزانده شدن توکن‌ها اشاره شده و اطلاعات مربوط به موجودی جدید در اختیار کاربران قرار گرفته است. لازم به ذکر است که توکن‌های سوزانده شده در سپتامبر ۲۰۱۸، همان مقادیر بالایی از QNT بود که در قراردادهای هوشمند شبکه کوآنت نگهداری می‌شد.

عرضه اولیه سکه کوآنت نتورک

شبکه کوآنت مراسم عرضه اولیه سکه یا ICO خود را در می ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۱۳۹۷) برگزار کرد. در آن زمان موجودی کلی ارز دیجیتال QNT تقریبا ۴۵.۵ میلیون واحد بود. ۳۰ درصد از این موجودی در اختیار کوآنت نتورک قرار گرفت و ۷۰ درصد باقیمانده نیز برای مراسم‌های پیش فروش و ICO کنار گذاشته شد.

با این حال، عرضه اولیه سکه کوآنت نتورک با موفقیت چندانی همراه نبود؛ زیرا طی آن تنها ۱۱ میلیون دلار سرمایه جمع آوری شد. این میزان سرمایه با ۱۶ میلیون دلار (حداقل میزان سرمایه مورد نیاز یا Soft Cap) فاصله قابل توجهی داشت و تقریبا ۴ برابر از سقف تعیین شده برای فروش توکن در این مراسم (یا Hard Cap) کمتر بود. در زمان برگزاری این ICO، هر واحد QNT تقریبا ۱.۱ دلار قیمت داشت و این یعنی چیزی نزدیک به ۱۰ میلیون دلار سرمایه از این مراسم جمع آوری شد. با توجه این موضوع و سوزانده شدن توکن‌ها با فاصله ۴ ماه از این مراسم، میزان موجودی در حال گردش QNT پس از سپتامبر ۲۰۱۸ تایید می‌شود.

تاریخچه قیمت ارز دیجیتال QNT

از زمان آغاز معامله QNT در آگوست ۲۰۱۸ (مرداد ۱۳۹۷ – به دلیل قفل شدن ۲ ماهه توکن‌ها پس از مراسم ICO، معامله آنی آن‌ها امکان پذیر نبود)، قیمت این رمز ارز در حال طی کردن یک روند صعودی واضح بوده است.

روند صعودی ارز QNT

ارزش QNT در مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸ – فروردین ۹۹) به حوالی ۱.۵۰ دلار سقوط کرد؛ سپس بازگشت قیمت مناسبی داشت و در اکتبر ۲۰۲۰ (مهر – آبان ۹۹) به ۱۶ دلار نزدیک شد تا رکورد جدیدی برای QNT ثبت شود. البته روند صعودی این رمز ارز در سال ۲۰۲۱ کاملا انفجاری بود و در زمان نگارش این مقاله (مهر ۱۴۰۰) هر واحد از آن با قیمتی نزدیک به ۳۱۰ دلار معامله می‌شود. در ضمن تا این تاریخ، بالاترین قیمت ثبت شده برای QNT حدودا ۴۲۸ دلار بوده است.

صرافی‌های ارائه دهنده بستر خرید و فروش ارز QNT

در ابتدا ارز QNT در صرافی‌های بزرگ معامله نمی‌شد و برای خرید و فروش آن محبور بودید به صرافی‌هایی مانند بیترکس (Bittrex)، یونی سواپ (Uniswap) و بیت هامب (Bithumb) مراجعه کنید.

ارز QNT در صرافی ها

اما امروزه تعداد زیادی از صرافی‌های رمز ارزی از QNT پشتیبانی می‌کنند و می‌توان آن را در صرافی‌های بزرگی مانند کوین بیس (Coinbase)، بایننس (Binance) و کوکوین (KuCoin) معامله کرد.

کیف پول های ارز QNT

QNT یک توکن ERC-20 است و تمام والت‌هایی که از این استاندارد اتریومی پشتیبانی می‌کنند، توانایی نگهداری آن را خواهند داشت. کیف پول‌های شناخته شده‌ای مانند اتمیک والت (Atomic Wallet) و اکسودوس (Exodus) گزینه‌هایی هستند که علاوه بر ارائه امکانات جذاب، برای انواع سیستم عامل‌های دسکتاپ و موبایل عرضه شده‌اند.

کیف پول های سخت افزاری ارز بومی کوآنت نتورک، QNT

البته اگر می‌خواهید توکن‌های QNT خود را برای مدتی طولانی نگهداری کنید، شاید بهتر باشد از کیف پول‌های سخت افزاری شرکت‌های لجر (Ledger) یا ترزور (Trezor) استفاده کنید؛ زیرا این نوع والت‌ها از سطح امنیت بالاتری برخوردار هستند. در ضمن امکان نگهداری این توکن‌ها در خود صرافی‌ها هم وجود دارد، ولی با توجه به ریسک‌هایی مانند هک شدن، تنها در صورتی که صرافی معتبر باشد و خودتان هم به آن اطمینان داشته باشید، این کار را انجام دهید.

آینده شبکه کوآنت نتورک

هدف بلند مدت شبکه کوآنت، تبدیل شدن به معادل اپل یا مایکروسافت در حوزه بلاک چین است. در واقع کوآنت نتورک شباهت چندانی به سایر پروژه‌های رمز ارزی ندارد و از نظر نوع فعالیت، به غول‌های تکنولوژی سیلیکون‌ولی (Silicon Valley) نزدیک‌تر است. بر اساس گفته‌های مدیر عامل این شبکه، گیلبرت وردیان، در ابتدا قرار نبود توکنی برای Quant Network عرضه شود، اما امروزه علاوه بر به وجود آمدن QNT، امکان استیکینگ (Staking) آن هم فراهم شده است.

توییت مدیر عامل شبکه کوآنت نتورک

به نظر می‌رسد که آقای وردیان قصد دارد با بهره‌گیری از رابطه‌هایی که در دوران کاری‌اش ایجاد کرده، به سراغ بخش خصوصی و دولتی برود. هم‌چنین با توجه به توییت بالا، می‌توان حدس زد که ایشان قصد دارد سیستم عامل اورلجر را به عنوان راه حل تعامل پذیری، در اختیار آن دسته از دولت‌ها و بانک‌های مرکزی قرار دهد که در حال توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) روی بلاک چین‌های مختلف هستند.

جمع بندی

شبکه کوآنت یک پروژه با اهداف جاه طلبانه است که کار خود را در یک بازار نزولی آغاز کرد و شاید به همین دلیل بود که با موانع زیادی مواجه شد. در یک بازار نزولی معمولا بیت کوین توجه همه را به خود جلب می‌کند و پروژه‌های دیگر کمتر دیده می‌شوند. در ضمن در بهار ۲۰۱۸ که با سقوط بازار همراه بود، علاقه مردم به سرمایه گذاری روی پروژه‌هایی مانند کوآنت نتورک به شدت کاهش یافته بود.

در حال حاضر وضعیت Quant Nework امیدوار کننده به نظر می‌رسد و توکن QNT ارزش بیشتری پیدا کرده است. حالا سوال اصلی این است که آیا شبکه کوآنت می‌تواند با استفاده سیستم عامل اورلجر با بخش‌های دولتی و خصوصی قرارداد ببندد یا خیر. از طرف دیگر این شبکه در زمینه فعالیت خود رقیب خاصی ندارد که یک نکته مثبت تلقی می‌شود؛ البته این موضوع شاید به معنای دشوار و تقریبا غیر ممکن بودن اهداف آن هم باشد.

منبع: coinbureau


برچسب ها: کوآنت نتورک

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)