استیکینگ کاردانو رکورد زد؛ بیش از ۱ میلیون کیف پول ADA استیک می‌کنند


علی رغم افت قیمت پیوسته رمز ارز ADA، کاردانو با داشتن بیش از ۱ میلیون والت سپرده‌گذار، رکورد جدیدی را در زمینه استیکینگ ثبت کرد.

به نظر می‌رسد تعداد کاربرانی که به مزایای استیکینگ و ریسک‌های معامله در بازارهای پرنوسان پی برده‌اند، رو به افزایش باشد و در حال حاضر افراد بیشتری به دنبال سپرده‌گذاری دارایی‌های خود هستند. از زمان عرضه قراردادهای هوشمند در شبکه اصلی کاردانو (۱۲ سپتامبر – ۲۱ شهریور)، این بلاک چین توجه زیادی را به سمت خود جلب کرد و امیدهای کاربران برای تبدیل شدن این شبکه به «قاتل اتریوم» بار دیگر زنده شد.

کاردانو می‌خواهد به پرکاربردترین شبکه رمز ارزی تبدیل شود که از انواع مختلف برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) در حوزه‌های اقتصاد، سلامت، آموزش، زنجیره تامین، مدیریت و… پشتیبانی می‌کند. به همین دلیل است که تیم مدیریتی این شبکه به رهبری چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) به نقاط مختلف جهان سفر کرده و قراردادهایی برای بکارگیری کاردانو در این صنایع امضا می‌کنند. اما دلیل ثبت شدن این رکورد جدید برای کاردانو چیست؟

رکورد جدید کاردانو در زمینه استیکینگ

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بلاک چین کاردانو، الگوریتم اجماع اثبات سهم (PoS) آن است. برای اساس این الگوریتم، کاربران می‌توانند توکن‌های ADA خود را سپرده‌گذاری کنند یا به عبارتی دیگر آن‌ها را در اختیار بلاک چین قرار دهند تا علاوه بر حمایت از کاردانو، در فرآیند تایید تراکنش‌ها شرکت کرده و در ازای آن پاداشی دریافت کنند.

قابلیت «گوگن» (Goguen) که با اعمال شدن بروزرسانی آلونزو (Alonzo) معرفی شد، امکان توسعه برنامه‌های غیر متمرکز بر مبنای شبکه کاردانو را امکان پذیر کرد. در نتیجه این اتفاق، استیکینگ از طریق الگوریتم PoS در نقشه‌راه کاردانو بیش از پیش مورد توجه گرفته است. در ضمن افزایش قیمت ۱,۴۰۰ درصدی ADA در سال ۲۰۲۱ هم باعث شد تا افراد بیشتری به کاربر کاردانو تبدیل شوند.

یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های غیر متمرکز این شبکه ADACash نام دارد که صرفا با نگهداری توکن آن در اسمارت چین بایننس (BSC) می‌توان ADA کسب کرد. از زمان آغاز فعالیت این برنامه در اوایل نوامبر (اواسط آبان)، ارزش بازار توکن آن طی ۲ هفته به ۴۰ میلیون دلار رسید و تعداد دارندگان آن از مرز ۱۰۰ هزار نفر عبور کرد. این برنامه پاداش‌های ۱۰ درصدی ADA ارائه می‌کند و کاربران علاوه بر این که علاقه بیشتری نسبت به استیکینگ ADA نشان می‌دهند، درآمدهای خود را هم استیک می‌کنند؛ زیرا ADA را نسل بعدی ییلد فارمینگ به شمار می‌آورند. بنابراین ثبت شدن رکورد استیکینگ جدید برای تعداد کیف پول‌های سپرده‌گذار کاردانو نباید خیلی تعجب برانگیز باشد.

کنترل و امنیت در استیکینگ ADA

این رکورد جدید در حالی ثبت شده که به هنگام استیک کردن ADA در بلاک چین کاردانو، توکن‌های ADA از کیف پول کاربر خارج نمی‌شوند. بنابراین کاربران مشابه یک حساب پس‌انداز بانکی سود دریافت می‌کند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند در هر زمان دارایی‌هایی خود را از حالت استیک شده خارج کنند و به مقصد دلخواه انتقال دهند. این در حالیست که تایید کنندگان شبکه اتریوم تا زمان اعمال شدن بروزرسانی اتریوم ۲.۰، نمی‌توانند دارایی خود را از حالت استیک شده در بیاورند. ریچارد سالموند (Richard Salmond) از وبسایت Investing.com معتقد است:

اگر به کاربردهای ADA توجه داشته باشیم که صرفا می‌توان به خاطر نگه داشتن آن سودی در قالب پاداش استیکینگ دریافت می‌کنید، به وجود آمدن وضعیت فعلی تعجب بر انگیز نیست.

آقای سالموند همانند سایر کاربران ADA بر این باور است که همزمان با رشد شبکه کاردانو، تعداد تایید کنندگان آن هم افزایش خواهد یافت و تا سال ۲۰۲۵، ارزش بازار آن را از ۴۵ میلیارد دلار فعلی به بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار افزایش خواهد داد. اکنون باید منتظر ماند و دید که ایا ثبت شدن این رکورد جدید برای استیکینگ کاردانو به افزایش قیمت ADA منجر خواهد شد یا خیر.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)