آموزش کامل ساخت توکن غیر مثلی یا ان اف تی (NFT)


خرید و فروش توکن غیر مثلی یا ان اف تی در دو بلاک چین اتریوم و سولانا بسیار محبوب است؛ در این مطلب ساخت NFT را آموزش می‌دهیم.

در چند سال اخیر، با پیشرفت فناوری بلاک چین و محبوبیت هر چه بیشتر بازار ارز دیجیتال، نوع جدیدی از رمز ارز به نام توکن غیر مثلی به وجود آمد که تفاوت واضحی با توکن‌های مثلی دارد. به بیان ساده، توکن‌های مثلی از یک نوع (به عنوان مثال بیت کوین یا اتریوم) همگی مثل همدیگر هستند و هر بیت کوین قابل معاوضه با یک بیت کوین دیگر است، اما توکن های غیر مثلی حتی اگر از یک کلکسیون و دسته باشند هم هر کدام در نوع خود خاص و منحصربفرد محسوب می‌شوند و با همدیگر تفاوت دارند. در این مطلب قصد داریم نحوه ساخت یک توکن غیر مثلی یا ان اف تی (NFT) کاملا منحصر بفرد را آموزش دهیم.

نحوه ساخت NFT بر بستر بلاک چین

شبکه اتریوم از آنجا که اولین و بزرگ‌ترین بلاک چین با قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند بود، به سادگی مقام اول را در حوزه ساخت و معامله توکن‌های غیر مثلی در اختیار دارد، اما در دو سال اخیر شبکه سولانا نیز رشد شایان توجهی در این زمینه داشته است. در حال حاضر بیش از هشتاد درصد معاملات NFT در پلتفرم اپن سی (OpenSea) انجام می‌شود که ابتدا به طور اختصاصی برای بلاک چین Ethereum ساخته شده بود، اما بعدا پشتیبانی از ان اف تی های Polygon و Solana را نیز اضافه کرد. پلتفرم مجیک ایدن (Magic Eden) نیز در جایگاه دوم بزرگ‌ترین بازارهای معاملاتی ان اف تی قرار دارد، اما این وب سایت تنها از NFT های بلاک چین سولانا پشتیبانی می‌کند.

استفاده از پلتفرم اپن سی (OpenSea) برای ساخت ان اف تی

در فرآیند ایجاد یک توکن غیر مثلی بر بستر پلتفرم اپن سی، چه قصد استفاده از بلاک چین اتریوم را داشته باشید و چه سولانا، مسیر سختی پیش رو ندارید. از آنجا که اوپن سی یک بازار معاملاتی Non-Curated محسوب می‌شود، برای فروش NFT ساخته شده در این شبکه حتی نیاز به کد هش ندارید و خود اوپن سی آن را برای شما ایجاد می‌کند. اما بزرگ‌ترین مشکل این وب سایت برای کاربران ایرانی، محدودیت‌های برقرار شده است. در حال حاضر ما به عنوان یک کاربر ایرانی اجازه ساخت و خرید و فروش NFT را در این بازار نداریم و باید از نرم افزارهای تغییر آی‌پی استفاده کنیم. حتی در آن صورت هم باز ممکن است مدیران این وب سایت متوجه موقعیت کنونی شما شوند و اکانت‌تان را مسدود کنند. با این حال در صورتی که قصد دارید از این پلتفرم برای ساخت ان اف تی استفاده کنید، می‌توانید مقاله زیر را مطالعه و مراحل ذکر شده در آن را دنبال کنید:

ساخت و معامله NFT در پلتفرم مجیک ایدن (Magic Eden)

مجیک ایدن یک وب سایت Curated برای خرید و فروش و ساخت NFT بر بستر شبکه سولانا است که از مدت‌ها پیش در تلاش برای رسیدن به جایگاه اوپن سی بوده، اما هنوز در این امر موفق نشده است. البته گفتنی است که در حال حاضر در شبکه سولانا مجیک ایدن پراستفاده‌ترین بازار ان اف تی محسوب می‌شود. یک نکته مثبت دیگر مجیک ایدن، تحریم نبودن کاربران ایرانی برای استفاده از آن است. در صورتی که قصد ساخت ان اف تی بر بستر شبکه سولانا را دارید، در حال حاضر پلتفرم مجیک ایدن از چند منظر نسبت به اوپن سی مزیت دارد و گزینه بهتری محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که جامعه کاربری اوپن سی بسیار بیشتر است و احتمالا NFT ساخته شده شما بهتر فروش خواهد رفت. برای یادگیری نحوه ساخت NFT در پلتفرم مجیک ایدن می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)