پرایوسی کوین مونرو با هارد فورک جدید امن‌تر از قبل خواهد شد


هارد فورک جدید ارز دیجیتال مونرو (XMR) محرمانگی و امنیت این بلاک چین را بالا می‌برد. اما تاثیر این آپدیت بر ارزش رمز ارز Monero چیست؟

مونرو (Monero) معروف‌ترین پرایوسی کوین‌ یا ارزهای دیجیتال با محوریت حفظ حریم خصوصی در بازار کریپتو است و با آپدیت هارد فورک جدید این شبکه به کیفیت محرمانگی، امنیت و سرعت آن افزوده می‌شود. این رمز ارز از محبوبیت زیادی در میان قشر خاصی از فعالان و سرمایه‌گذاران عرصه کریپتو برخوردار است و شاید علت آن در ویژگی متفاوتی است که ارائه می‌دهد: محرمانگی در تراکنش‌ها.

اجماع نظر جامعه کاربری ارز دیجیتال مونرو بر سر هارد فورک جدید

به گفته توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال مونرو قرار است در طول تعطیلات آخر هفته در روزهای 16 و 17 جولای 2022 (25 و 26 تیر 1401) هارد فورک بعدی این شبکه اجرا شود. جامعه کاربری مونرو پس از برگزاری اجماع نظر این Hard Fork را تصویب کردند و قرار شد در بلاک شماره 2,668,888 این اتفاق رخ دهد. هارد فورک پرایوسی کوین XMR شامل افزایش سایز حلقه شبکه از 11 به 16، اضافه کردن تگ‌های مشاهده به خروجی‌ها برای کاهش زمان رصد والت، معرفی پروتکل بولت پروف (Bulletproof) و اعمال تغییراتی در هزینه‌ها است.

توییت مونرو

افزایش تعداد امضاهای حلقه‌ به منظور افزایش گروه امضا کنندگان ناشناس است تا منبع اصلی تراکنش با مهندسی معکوس به راحتی به دست نیاید. یکی از توسعه دهندگان ارز دیجیتال مونرو اشاره کرد که تگ‌های مشاهده می‌تواند مدت زمان رصد شبکه را برای پیدا کردن کلید عمومی خروجی در تراکنش‌های محرمانه تا 40% کاهش دهد. تغییراتی هم برای کاهش نرخ رشد سالانه حجم بلاک شبکه مونرو از 32 برابر به 14 برابر تصویب شد (این اتفاق بر هزینه تراکنش‌ها تاثیر خواهد گذاشت). و در نهایت آخرین آپدیتی که در هارد فورک جدید Monero اتفاق می‌افتد، استفاده از پروتکل اثبات دانش صفرِ بولت پروف است، از این سیستم برای اثبات دامنه‌ای (Range Proofs) در بلاک چین مونرو استفاده خواهد شد. اثبات دامنه‌ای به سریع‌تر شدن رمزنگاری‌ها و تاییدیه‌های شبکه کمک می‌کند.

طی چند ماه اخیر و با وقوع رخدادهای تاثیرگذار جهانی، استفاده از پرایوسی کوین‌ها رواج بسیار زیادی پیدا کرده است؛ صندوق‌های خانوادگی و سرمایه‌گذاران مستقل در بحران پیش آمده در بازار بیشتر به خرید ارز دیجیتال مونرو (XMR) و نگهداری آن به عنوان ارزی مقاوم در برابر کاهش ارزش تمایل داشته‌اند. حال باید دید با اجرای هارد فورک جدید شبکه مونرو، رمز ارز Monero باز هم می‌تواند از این افراد در برابر کاهش ارزش سرمایه‌شان حفاظت کند یا خیر.

پرایوسی کوین‌ها میان جامعه کاربری دنیای رمز ارز بسیار بحث برانگیز بوده‌اند. برخی به قابلیت این دست از ارزهای دیجیتال در تضمین محرمانگی اطلاعات در تراکنش‌ها اشاره می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از به کارگیری این رمز ارزها برای مخفی کردن تراکنش‌های غیر قانونی و به کارگرفته شدن احتمالی آن توسط گروه های تندرو ابراز نگرانی کرده‌اند. سال قبل صرافی معروف Kraken به علت فشار نهادهای قانون گذار مجبور به حذف رمز ارز مونرو از لیست رمز ارزهای قابل عرضه به مشتریان خود در انگلستان شد.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)