ماجرای تحریم ایرانیان توسط کیف پول متامسک و بازار NFT اوپن سی چیست؟


این هفته کاربران ایرانی از تحریم و عدم امکان دسترسی به اوپن سی و بسته شدن آی پی های خود توسط کیف پول متامسک خبر دادند. اما جریان چیست؟

این هفته خبرگزاری‌ها شروع به انتشار اخباری مبنی بر بسته شدن آی‌پی و تحریم ایرانیان توسط کیف پول محبوب متامسک کردند. علاوه بر این، بسیاری از کاربران ایرانی از عدم امکان دسترسی به بازار ان اف تی اوپن سی خبر دادند. اما ماجرا از چه قرار است؟

ادعای متامسک درباره تحریم و مسدودسازی دسترسی ایرانیان

تیم کیف پول متامسک (MetaMask) در واکنش به مشکلات پیش‌آمده پستی را در وبلاگ خود منتشر کرده است. در این پست گزارش شده که این محدودیت‌های دسترسی، به‌جهت توافق صورت‌گرفته با سرویس ارائه‌دهنده اینفورا (Infura) است که والت متامسک برای دریافت اطلاعات از بلاک چین از آن استفاده می‌کند. در نتیجه، متاماسک به‌خاطر ناسازگاری‌های قانونی امکان خدمت‌رسانی در برخی از مناطق را ندارد.

پس از انتشار این پست، شرکت اینفورا در رشته توییتی اظهار داشت که اعمال این ممنوعیت‌ها عامدانه بوده، اما به یک دلیل فنی چنین گستردگی داشته است. اكانت توييتر متامسک در بیانیه‌ای اظهار داشت:

برخی از تغییراتی که مجبور بودیم به خاطر تحریم‌های جدید ایالات متحده و دیگر کشورها اعمال کنیم، به‌خاطر یک اشتباه در مناطق بزرگتری اعمال شده است. این موردی بود که نادیده گرفتیم و از اینکه به ما اطلاع دادید سپاس‌گزاریم. پس از آگاهی از مشکل ایجادشده، آن را برطرف کرده و خدمات ما در وضعیت فعلی همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.

تحریم ایرانیان و عدم امکان دسترسی به اوپن سی

پیش از تحریم متامسک، در روز پنجشنبه کاربرانی ایرانی در توییتر از بسته یا پاک شدن حساب خود بدون اطلاع و هشدار قبلی در پلتفرم NFT اوپن سی خبر داند. یکی از هنرمندان ایرانی حوزه NFT به نام Bornosor در توییتی که طی تنها چند ساعت 342 بار ریتوییت شد و بیش از هزار لایک گرفت، از ناامیدی خود سخن گفت:

اصلا صبح خیری نیست. امروز بدون هیچ توضیح یا اطلاع قبلی با غیرفعال/پاک شدن حسابم در اوپن سی مواجه شدم و از بقیه هنرمندان و کلکسیونیرهای ایرانی هم موارد مشابهی را شنیدم. چه خبر است؟ حالا اوپن سی هم بر اساس کشور کاربرانش آن‌ها را حذف می‌کند؟

توییت بورنوسور

یکی از سخنگویان پلتفرم OpenSea اظهار داشته است که این پلتفرم بر اساس تحریم ها حق بلاک و مسدود سازی حساب کاربران را دارد:

شرایط خدمات ما صراحتا کاربران تحریم‌شده یا کاربران ساکن مناطق تحریم‌شده را از استفاده از سرویس‌هایمان منع می‌کند. ما استفاده از خدمات خود توسط افراد یا نهادهای تحریم‌شده و افراد ساکن کشورهای تحت تحریم را تحمل نمی‌کنیم. در صورت آگاهی از تخطی سیاست‌های تحریمی ما توسط کاربران، سریعا برای مسدودسازی حساب‌های مرتبط اقدام خواهیم کرد.

تحريم های فعلی ایالات متحده نشان می‌دهد که شرکت‌های آمریکایی اجازه ارائه کالا یا خدمت به ساکنان کشورهای تحت تحریم از جمله ایران، کره شمالی، سوریه و اکنون روسیه را ندارند. اوپن سی نیز یک شرکت آمریکایی است و دفتر مرکزی آن در نیویورک قرار دارد.

این اقدامات OpenSea بحث‌های جدیدی را درباره تمرکززدایی کافی سرویس‌ها و شرکت‌های بلاک چینی راه انداخته است و حالا گویی متامسک هم به چرگه سرکوب‌گرهای تحریم کننده پیوسته است.

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)