آیا قیمت ارز دیجیتال لونا (LUNA) به یک دلار می‌رسد؟


با ریزش شدید ارز دیجیتال لونا (LUNA) خریداران به امید رسیدن آن به یک دلار مشغول خرید هستند. احتمال برگشت قیمت لونا به 1 دلار چقدر است؟

در پی ریزش شدید بازار ارزهای دیجیتال و به خصوص رمز ارز لونا (LUNA) و دلار ترا (UST) در یک هفته اخیر (امروز 25 اردیبهشت 1401)، بسیاری از سرمایه گذاران این حوزه متحمل ضررهای هنگفتی شدند که بازگشت آن امری غیرممکن به نظر می‌رسد. ارز دیجیتال لونا و همچنین دلار ترا از زمان ساخته شدن خود توانسته بودند از نظر ارزش کل مارکت به فهرست 10 رمز ارز برتر بازار وارد شوند، اما اکنون هر دو آن‌ها بخش بزرگی از ارزش خود را از دست داده و سرمایه کاربران وفادارشان را از بین برده‌اند.

با این حال در هیاهوی پیش آمده در بازار عده‌ای نیز موقعیت را مناسب دیده و مشغول خرید ارز دیجیتال لونا با قیمت بسیار پایین شدند، به امید اینکه پس از بازگشت آن به سقف قبلی، سودی هنگفت و نجومی به دست آورند. اما آیا واقعا چنین امری ممکن است؟ حتی اگر سقف قبلی را در نظر نگیریم، آیا ارز دیجیتال لونا می‌تواند به قیمت ۱ دلار برگردد؟

بازگشت قیمت رمز ارز ترا لونا به ۱ دلار تا چه اندازه ممکن است؟

اگر بخواهیم نگاهی منطقی به بازار داشته باشیم، به وضوح مشخص است که بلاک چین ترا دیگر هرگز نمی‌تواند به شکوه و ثروت سابق خود بازگردد. حتی در بهترین شرایط و با فرض اینکه برنامه‌ای منطقی و مناسب برای بازگشت آن ریخته و اجرا شود، با ریزش شدید قیمت لونا و ترا یو اس دی، کاربران دیگر اعتماد خود را تا حد زیادی به این ارز دیجیتال و حتی دیگر پروژه‌های حوزه دیفای از دست داده‌اند و حداقل چند سال طول می‌کشد که این اعتماد از دست رفته بازگردد.

خریداران کنونی ارز دیجیتال LUNA که خیلی‌هایشان آن را در کف قیمتی 0.00004 دلار خریده‌اند، به تصور اینکه لونا روزی به ۱ دلار یا شاید حتی 10 دلار برسد، خیال می‌کنند به همین سادگی بار خود را بسته‌اند و ثروتمند خواهند شد. اما این تصور تا چه اندازه منطقی و از چه نظر غیرمنطقی است؟

حقیقت ماجرا این است که حتی دو کوان (Do Kwon)، بنیان‌گذار ترافورم لبز و بلاک چین ترا، از بازگشت لونا به قیمت سابق و حتی 1 دلار ناامید شده و از سرمایه گذاران آن معذرت خواهی کرده است. درست است که دو کوان در طرح پروپوزال جدید خود راهی برای جبران این اتفاق ارائه داده است، اما اجرایی شدن آن منوط به گرفتن رای تایید دائو است که سرمایه گذاران در آن نقش دارند. تا این لحظه که به نظر می‌آید بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ لونا و دلار ترا با طرح دو کوان موافق نبوده‌اند. حتی چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیر صرافی بایننس، ادعا می‌کند طرح پیشنهادی دو کوان راه به جایی نخواهد برد و جواب نمی‌دهد.

در مطالب قبلی از ارتباط دلار ترا (که قرار بود معادل ۱ دلار آمریکا باشد) و ارز دیجیتال لونا و همبستگی شدید آن‌ها در ریزش اخیر گفتیم. همین ریزش و تولید بی‌برنامه لونا بود که تعداد توکن‌های آن را به 6.5 تریلیون واحد رساند! چنین تعداد توکن بالایی تنها در میم کوین‌ها و ارزهای زرد دیده می‌شود، حال آنکه لونا تا همین یک هفته پیش جزو ده ارز دیجیتال برتر بازار کریپتو به حساب می‌آمد.

نمودار روزانه لونا

در نظر بگیرید که طرح پیشنهادی دو کوان اجرایی نشود. برای بازگشت ارز دیجیتال لونا به 1 دلار، این شبکه به 6.5 تریلیون دلار سرمایه کل نیاز دارد. گفتنی است که در حال حاضر ارزش کل بازار کریپتو، یعنی با احتساب سرمایه کل بیت کوین و اتریوم و سولانا و دیگر ارزهای برتر بازار، تنها حدود 1.5 تریلیون دلار است. لونا برای بازگشت به قیمت ۱ دلار در شرایط فعلی باید به تنهایی ارزشی بیش از 4 برابر کل بازار رمز ارز داشته باشد که این امری به شدت محال به نظر می‌رسد. بنابراین توصیه می‌شود در حال حاضر از خرید بی‌مهابای ارز دیجیتال لونا دست برداشته تا تکلیف آن بیشتر مشخص شود.

اما آیا به نظر شما رخ دادن این اتفاق برای دیگر ارزهای دیجیتال هم ممکن است؟ یا لونا و دلار ترا تنها ارزهای بدون پشتوانه حوزه دیفای بودند و دیگر هرگز چنین اتفاقی رخ نخواهد داد؟

تهیه شده در اکسچینو


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (7 نظر)
ققنوس

به 20 سنت هم برسه ما راضی هستیم😁

0 پاسخ دهید
08:01:59 1401/02/27
علی

۱۰سنت هم برسه ماراضیم

0 پاسخ دهید
19:27:54 1401/02/27
Esi rahimi

یعنی لونا به ۱ دلار نمیرسه خوب دفه قبل که رتبه ۴ ارز دیجیتال توی کوینکس بود فقت ۵۰ میلیارد دلار سرمایه داشت که ۷۳ دلار بود فکر کنم یعنی با ۵۰ میلیارد به ۱ دلار نمیرسه یعنی منهای ۷۳هزار از ۷۳ دلار بشه میشه ۱ دلار

0 پاسخ دهید
17:02:24 1401/02/28
کیان

بله %100 اتفاق تلخ luna برای تمام ارزهای دیجیتال از جمله خوده بیت کوین بسیار محتمل است. بله ممکن هست به ۱۰۰ دلار هم برسه ، کافیه بخواهند و اراده کنن... همانطور که یک شبه از ۴۰ دلار رفت ۱۲۰ دلار... وهمانطور که توکن هاشو رسوندن ب ۶ تریلیارد... بله و صد البته که صاحب ثروت و قدرت اراده کنن در کسری از ثانیه توکن های اضافه شده رو با یک الگوریتم ساده ازبین میبرن ... نابودی luna ب منزله از دست رفتن حیثیت و اعتبار و نابودی مجموعه کریپتو هست ... و بنفع هیچکس نیست ... و هیچ ارزی از قاعده مستثنی نیست و مصون نخواهد ماند... ‌روانشناسی بازار اینو میگه.. ادمین تایید لطفا

0 پاسخ دهید
01:27:32 1401/02/29
انوش

بازنده مردم هستن همیشه مردم بودن

0 پاسخ دهید
11:10:35 1401/02/29