تمایل موسسات برای سرمایه گذاری روی سولانا رو به افزایش است


هفته گذشته، یک‌سوم از کل حجم سرمایه گذاری های سازمانی به ابزارهای سرمایه‌ای نهادی مبتنی بر ارز دیجیتال سولانا (SOL) سرازیر شده است.

ارز دیجیتال شبکه سولانا یعنی رمز ارز SOL شاهد حضور روزافزون سرمایه‌گذاران نهادی بیشتری است. آن‌طور که داده‌ها نشان می‌دهد، یک‌سوم از کل سرمایه تزریق‌شده از سوی سازمان‌ها در حوزه رمز ارزها به ابزارهای سرمایه‌گذاری مرتبط با سولانا اختصاص یافته است.

بر اساس گزارش هفتگی موسسه کوین‌شیرز (CoinShares) در تاریخ ۲۳ اوت، ۷.۱ میلیون دلار سرمایه نهادی در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۰ام ماه اوت به ابزارهای سرمایه گذاری مبتنی سولانا سرازیر شده است. در همین بازه زمانی، قیمت توکن شبکه سولانا با نماد اختصاری SOL، دست‌کم ۱.۴ درصد در بازار معاملاتی نقدی (Spot) افزایش یافته است. گفتنی است که بهای این توکن از آغاز ماه اوت (اوایل مرداد ماه) تا لحظه نگارش این مقاله با رشدی ۱۱۰ درصدی از ۳۵.۵۸ دلار به ۷۵ دلار رسیده است.

آن‌طور که کوین‌شیرز در گزارش خود آورده، روند سرمایه‌گذاری در ابزارهای سرمایه‌ای نهادی، روند ۶ هفته‌ای گذشته را معکوس کرده و دست‌کم ۲۰ میلیون دلار سرمایه طی هفته گذشته به این بخش تزریق شده است.

ابزارهای سرمایه‌ای مبتنی بر کاردانو نیز با مجموع سرمایه ورودی ۶.۴ میلیون دلار توانسته‌اند در جایگاه دوم محبوب‌ترین ابزارهای سرمایه‌ای هفته جای بگیرند. علاوه‌بر این، ابزارهای سرمایه‌ای مبتنی بر اتریوم، لایت کوین و پولکادات نیز به‌ترتیب شاهد ۳.۲، ۱.۸ و ۱.۱ میلیون دلار سرمایه ورودی بوده‌اند.

کاهش سرمایه گذاری در ابزارهای مبتنی بر بیت کوین

برخلاف سولانا و افزایش تقاضای نهادی برای سرمایه گذاری روی آن، ابزارهای سرمایه‌ای نهادی مبتنی بر بیت کوین شاهد خروج ۲.۸ میلیون دلار در هفته گذشته بوده است. این هفتمین هفته متوالی است که جریان خروج سرمایه از این ابزارها ادامه پیدا می‌کند. در همین بازه زمانی، بهای رمز ارز BTC با افتی ۶ درصدی مواجه شده است.

سرمایه گذاری موسسات روی سولانا

در بخش دیگری از گزارش کوین‌شیرز آمده که همزمان با آغاز روند صعودی جدید بازار رمز ارزها، کل سرمایه تحت مدیریت (AUM) ناشران ابزارهای سرمایه‌گذاری رمز ارزی به ۵۷.۳ میلیارد دلار بالغ شده است. پیش‌تر در میانه‌های ماه می (اردیبهشت ماه) و در بحبوحه بازار صعودی آن روزها این شاخص به رکورد ۶۶ میلیارد دلار رسیده بود.

گفتنی است که موسسه سرمایه‌گذاری پرآوازه گری‌اسکیل (Grayscale) نزدیک به سه‌چهارم از این مبلغ به ارزش ۴۲.۶ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است.

ناگفته نماند که جریان ورود و خروج سرمایه در ناشران مختلف ابزارهای سرمایه‌ای نهادی با هم متفاوت بوده است؛ به‌گونه‌ای که صندوق‌های کوین‌شیرز ایکس‌بی‌تی (Coinshares XBT) و ای‌تی‌سی ایشونس (ETC Issuance)‌ به‌ترتیب شاهد خروج ۹.۵ و ۹.۴ میلیون دلار بوده‌اند و دیگر ناشران همچون ۲۱شیرز (21shares)، کوین‌شیرز فیزیکال (CoinShares Physical) و 3iQ شاهد ورود به‌ترتیب ۲۱.۸، ۱۴.۷ و ۱۰.۸ میلیون دلار سرمایه طی هفته گذشته بوده‌اند.

منبع: Cointelegraph


برچسب ها: سولانا

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)