سرمایه گذاری موسسات روی ارزهای دیفای؛ آیا موج صعودی بعدی در راه است؟


موسسات بزرگ در حال افزایش سرمایه گذاری خود روی ارزهای دیفای بوده و در این میان، توکن YFI سیستم مالی غیر متمرکز بیشترین کاربرد را داشته است.

به‌نظر می‌رسد پول‌های موسسات در حال سرازیر شدن به سمت سیستم امور مالی غیر متمرکز است و آن‌ها در حال سرمایه گذاری در دیفای هستند و در این میان، توکن YFI بیش از همه مورد استفاده قرار گرفته است. به گفته‌ی IntoTheBlock که کار جمع‌آوری دیتاهای مربوط به بازار ارزهای دیجیتال را انجام می‌دهد، تعداد معاملات درون شبکه‌ای که ارزشی بیش از 100 هزار دلار دارند در هفته‌ گذشته 282 درصد افزایش پیدا کرده و تنها ارزش معاملات انجام شده در روز دهم نوامبر (20 آبان)، 134 میلیون دلار بوده است.

بیشتر بخوانید: ارزهای دیفای برای سرمایه گذاری کدام‌اند؟ + لینک خرید

روند سرمایه گذاری در دیفای

حجم معاملات درون شبکه‌ای YFI که ارزشی بیش از 100هزار دلار دارند.

بر اساس داده‌های مساری (Messari)، شرکت تحلیل بازار رمزارز ها، یرن فایننس برترین دارایی دیفای در هفته گذشته بوده و پس از آن yAxis با 78 درصد، لوپرینگ (Loopring) با 50 درصد و اکروپولیس (Akropolis) و کرو (Curve) هرکدام با 49 درصد سود در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. با این حال چرخش بازار DeFi بسیار تازه است و تنها 11 مورد از 41 توکن سیستم مالی غیر متمرکز که توسط این شرکت ردیابی شده،‌ توانسته‌اند در یک ماه گذشته افزایش قیمت را تجربه کنند. این در حالی‌ست که 22 مورد از آن ها در 12 ماه گذشته شاهد افزایش قیمت بوده‌اند.

بیشتر بخوانید: معرفی برترین پروژه های دیفای – DeFi در نیمه دوم سال ۲۰۲۰

روند سرمایه گذاری موسسات در ارزهای حوزه دیفای

در تاریخ 12 نوامبر(22 آبان)، Messari متوجه شد موسسه‌ی پالی‌چین کپیتال (Polychain Capital) که میزان خرید و فروش یرن فایننس آن تا ماه اکتبر (مهر) صفر بود، به‌عنوان دهمین دارنده‌ی بزرگ رمز ارز Yearn Finance ظهور کرده است. این موسسه هم‌اکنون با 470 واحد ارز YFI یا 1.6 درصد از توکن‌‌های موجود آن را کنترل می‌کند. Polychain همچنین در حال جمع‌آوری چندین توکن برتر دیفای مانند کامپاند (Compound)، میکر (MKR)، فایل کوین (FIL)، ارکید (OXT) و زیرو ایکس (ZRX) است.

در حالی که YFI از بدترین توکن های امور مالی غیر متمرکز بود و قیمت آن از 43,300 دلار در 13 سپتامبر (23 شهریور) به 8,550 دلار در ششم نوامبر (16 آبان) رسید و قریب به 80 درصد ارزش خود را از دست داد، اما هم‌اکنون توانسته نسبت به هفته قبل رشد قیمتی 95 درصدی را تجربه کرده و به قیمت 16,600 دلار برسد.

در ماه گذشته Crypto.com نتایج حاصل از نظرسنجی از 411 تصمیم‌گیرنده به نمایندگی از بازارهای مالی سنتی مشابه DeFi را منتشر کرد که نشان می‌داد سرمایه گذاری قابل توجهی از موسسات اصلی در دیفای در جریان است. از میان پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی، 58 درصدشان گفتند از اینکه در صورت عدم برقرای ارتباط با محصولات DeFi یک مزیت رقابتی را از دست بدهند احساس نگرانی می‌کنند. 61 درصد آن‌ها از نمایندگان شرکت‌هایی بودند که سیستم مالی غیر متمرکز را به‌عنوان یکی از گزینه‌های اجرای سرویس های مالی با استفاده از قراردادهای هوشمند در نظر داشتند و 35 درصد آن‌ها نیز اظهار کردند که در حال حاضر با یکی از پلتفرم‌ها و یا سرویس‌های دیفای کار می‌کنند.

با این وجود، این بررسی نشان داد که 61 درصد از این افراد اعتقاد دارند که عدم وجود قوانین نظارتی برای امور مالی غیر متمرکز یک چالش بزرگ برای رشد آن است.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)