اینترنت کامپیوتر چیست؟ معرفی شبکه Internet Computer و ارز دیجیتال ICP


ICP مخفف Internet Computer و یک بلاک چین با فناوری جدید است که قیمت، کیف پول ها و صرافی های پشتیبان جهت خرید ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر را بررسی می‌کنیم.

اینترنت کامپیوتر یا ICP یک توکن کاربردی (Utility Token) است که پیشتر با نام «DFN» شناخته می‌شد. این ارز دیجیتال اجازه مشارکت و هدایت شبکه بلاک چین Internet Computer را به کاربران خود می‌دهد. هدف این شبکه، کمک به توسعه‌دهندگان برای ساخت وبسایت‌ها، سیستم‌های آی‌تی شرکتی، سرویس‌های اینترنتی و برنامه‌های دیفای از طریق «نصب مستقیم کدهای شخصی در اینترنت عمومی» است. ارز دیجیتال ICP را می‌توان استیک کرده یا آن را به یک سری «چرخه یا سیکل» تبدیل کرد، که برای تقویت محاسبات برنامه‌های غیر متمرکز و اپلیکیشن‌های سنتی کاربرد خواهد داشت.

مقدمه‌ای بر تاریخچه ظهور اینترنت کامپیوتر

طی سال‌های گذشته، بازار رمز ارزها با رشد سرسام‌آور قیمت اکثر ارزهای دیجیتال محبوب و ظهور ارزهای جدید، دچار انفجار شده است. با اینکه بیشتر رمز ارزها همچون شیبا اینو (SHIB) و سیف مون (SafeMoon) برای سودآوری سریع ساخته شده‌اند، اما یک سری ارزها هم هستند که کاربرد واقعی در دنیای امروزی ما دارند. توکن ICP نیز از همین دست رمز ارزهاست که تازه پا به دنیای کریپتوکارنسی گذاشته است.

بلاک چین Internet Computer وعده نوآوری‌های فراوانی را در این صنعت داده است. تیم پشتیبان شبکه اینترنت کامپیوتر بنیاد دفینیتی (DFINITY Foundation) است که سال‌های مدیدی را روی ارز دیجیتال ICP کار کرده است.

بلاک چین Internet Computer چیست؟

بر اساس پست وبلاگ بنیاد دفینیتی، ICP مخفف عبارت Internet Computer است. اینترنت کامپیوتر اولین بلاک چین در دنیاست که با ظرفیت نامحدود و سرعت وب فعالیت می‌کند. این شبکه پس از بیت کوین و اتریوم، سومین نوآوری بلاکچینی در جهان محسوب می‌شود. شبکه Internet Computer در واقع یک کامپیوتر مبتنی بر Blockchain است که محاسبات و داده‌های قراردادهای هوشمند را مقیاس پذیر کرده، آن‌ها را بر اساس سرعت وب به اجرا درآورده، داده‌ها را پردازش و ذخیره کرده و چارچوب نرم‌افزاری قدرتمندی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

بدین ترتیب، اینترنت کامپیوتر تصویرسازی مجدد نرم‌افزارها را میسر کرده و با ارائه یک راه انقلابی جدید، امکان ساخت سرویس‌های اینترنتی توکنیزه شده، سیستم‌های مالی غیر متمرکز و حتی سیستم‌ها و وب‌سایت‌های شرکتی سنتی را فراهم کرده است. بنابراین، شبکه ICP اولین بلاک چینی است که میزبان وب‌سایت‌ها، سیستم‌ها، سرویس‌های اینترنتی و کل سیستم مالی خواهد بود که کاملا روی قراردادهای هوشمند ساخته شده باشند. به عنوان مثال، اگر قرار باشد با استفاده از بلاک چین اینترنت کامپیوتر یک وبسایت بسازید، دیگر نیازی به پرداخت هزینه هاست نداشته و این کار درون خود این بلاک چین انجام می‌شود.

بنیاد دفینیتی، در کل 121 میلیون دلار از سوی نهادهایی همچون اندرسن هورویتز (Andreessen Horowitz)، پالی‌چین کپیتال (Polychain Capital)، اس‌وی انجل (SV Angel)، الکتریک کپیتال (Electric Capital)، زیرواکس (ZeroEx)، اسکالار کپیتال (Scalar Capital) و مالی‌کوین کپیتال (Multicoin Capital) و همچنین چندین حامی اولیه اتریوم جمع‌آوری کرد.

در سال 2018، بیش از 50,000 مشترک ثبت‌نام کننده در این پروژه، طی ایردراپی ارز دیجیتال ICP دریافت کردند. در 18 دسامبر 2020 (28 آذر 99)، بنیاد دفینیتی شبکه اصلی آلفا اینترنت کامپیوتر را راه‌اندازی کرد. طی گام نهایی به سوی تمرکز زدایی در تاریخ 10 می 2021 (20 اردیبهشت 1400)، این بنیاد شبکه Internet Computer را در دامین عمومی آن عرضه کرد. این نقطه عطف به این معناست که با عرضه تمامی کدهای مبنع اینترنت کامپیوتر در دامین عمومی و همچنین فراهم‌آوری امکان هدایت این شبکه توسط هزاران نفر از اعضای جامعه آن، اینترنت هم‌اکنون به عنوان یک کامیپوتر جهانی غیر متمرکز عمل می‌کند.

بنیان‌گذار شبکه و ارز دیجیتال ICP چه کسی است؟

دامینیک ویلیامز (Dominic Williams) بنیان‌گذار و دانشمند ارشد بنیاد DFINITY است. وی یک تئورزیسین کریپتو و یکی از اعضای اولیه جامعه فنی بیت کوین و اتریوم بوده که اختراع Threshold Relay، اجماع Probabilistic Slot و دیگر تکنیک‌های بدیع این حوزه و همچنین کارآفرینی‌های بسیاری را در کارنامه دارد.

دامینیک ویلیامز خالق اینترنت کامپیوتر

آقای ویلیامز پیشتر رئیس و مدیر فناوری ارشد استرینگ لبز (String Labs)، استودیو خطرپذیر حامی پروژه‌های رمز ارزی، یکی از پیشگامان اولیه دیفای در شرکت میرور لبز (Mirror Labs) و بنیان‌گذار و مدیر عامل فایت مای مانستر (Fight My Monster)، یک بازی آنلاین مالتی‌پلیر برای کودکان که اکنون کاربران آن به میلیون‌ها نفر رسیده است، بود و همچنین چندین استارتاپ نظیر System7 ،Airdocs و Smartdrivez را راه‌اندازی کرده است. وی در رشته علوم کامپیوتر با نمره ممتاز از دانشگاه king’s College London فارغ‌التحصیل شد.

چرا بلاک چین اینترنت کامپیوتر منحصربه‌فرد است؟

هدف شبکه Internet Computer گسترش اینترنت عمومی است تا به یک پلتفرم کامپیوتر جهانی تبدیل شود. امروز، اینترنت شبکه‌ای است که هر فرد و هر چیزی را به هم متصل می‌کند، اما سیستم‌ها و سرویس‌ها در حال حاضر در زیرساخت‌های خصوصی اداره و اجرا می‌شوند.

اکتشاف علمی پشت اینترنت کامپیوتر، فناوری چِین کی (Chain Key) است که چندین تکنولوژی پیشرفته نظیر اجماع بدیع، تولید کلید توزیع‌شده غیرتعاملی (Non-Interactive Distributed Key Generation)، سیستم عصبی شبکه (Network Nervous System)، هویت اینترنتی (Internet Identity) و غیره را در بر گرفته است.

فناوری چین کی شامل مجموعه‌ای از پروتکل‌های رمزنگاری بوده که نودهای تشکیل‌دهنده اینترنت کامپیوتر را هدایت می‌کنند. این تکنولوژی یکی از دستاوردهای فاندامنتال این شبکه است که به آن اجازه می‌دهد تا تنها یک کلید عمومی واحد داشته باشد. این ویژگی از آنجایی یک مزیت محسوب می‌شود که به هر دستگاهی از جمله تلفن و ساعت‌های هوشمند اجازه می‌دهد تا اصالت قطعات آن در اینترنت کامپیوتر بررسی شود. اما در مقابل، این قابلیت در بلاک چین‌های سنتی وجود ندارد. کلید عمومی واحد، تنها نوک کوه یخی است که می‌بینیم. فناوری چین کی در واقع موتور پیشران Internet Computer و ارز دیجیتال ICP است. این تکنولوژی برای افزایش نامحدود مقیاس‌پذیری شبکه، امکان اضافه کردن نودها را برای ایجاد زیرشبکه‌ها فراهم می‌کند.

در بخش بعدی، کاربرد سیستم عصبی شبکه (NNS)، سیکل‌ها (Cycles)، نورون‌ها (Neurons)، رای‌دهی (Voting) و کنیسترها (Canisters) را توضیح خواهیم داد.

چه کسی نودهای اینترنت کامپیوتر را اجرا می‌کند؟

در زمان آغاز به کار بلاک جنسیس در روز 10 می 2021 (20 اردیبهشت 1400)، اینترنت کامپیوتر توسط 48 مرکز داده مستقل پشتیبانی شد که در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا قرار داشته و 1,300 نود را اجرا می‌کنند. این شبکه برای پشتیبانی از نسل بعدی برنامه‌های غیر متمرکز، رشد نمایی خواهد داشت و تا انتهای سال میلادی جاری، 123 مرکز داده 4,300 نود را اجرا خواهند کرد. مهم‌تر از همه اینکه هر کسی می‌تواند به یک نود در شبکه Internet Computer تبدیل شود.

سرعت شبکه اینترنت کامپیوتر چقدر است؟

این دستاورد علمی که فناوری Chain Key نام دارد، به اینترنت کامپیوتر اجازه می‌دهد تا با سرعت وب فعالیت کند. در این حالت، هر درخواست پرس‌وجویی (Query Call) در چند میلی ثانیه اجرا شده و درخواست‌های به‌روزرسانی (Update Call)، بین 1 تا 2 ثانیه برای نهایی شدن زمان می‌‎برند. از همه مهم‌تر اینکه در بلاک چین Internet Computer، نرخ بلاک جنسیس 2.5 بلاک بر ثانیه (bps) است که تا اواخر سال، به تقریبا 1000 bps خواهد رسید.

مثلا در صورتی که نسخه آزاد وب‌سایت ردیت روی اینترنت کامپیوتر اجرایی شود، هنگامی که کاربری انجمنی را باز کند، با اجرای درخواست‌های پرس‌وجو که طی تنها چند میلی ثانیه توسط یک نود نزدیک به آن هدایت می‌شود، تصویر شخصی‌سازی شده محتوای مورد نظر تولید و روی مرورگر کاربر نمایش داده می‌شود که تجربه کاربری فوق‌العاده‌ای را برای وی به ارمغان می‌آورد. اما مثلا زمانی که کاربر اقدام به ارسال پست کند، یا درصدد ارسال توکن به نویسنده پستی به صورت انعام باشد، این اقدام یک درخواست به‌روزسانی را شامل می‌شود که بین 1 تا 2 ثانیه به طول خواهد انجامید.

ارز دیجیتال ICP چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که پیشتر گفتیم، ICP توکن اصلی شبکه اینترنت کامپیوتر است. در تصویر زیر، یک والت ICP را مشاهده می‌کنید. کاربران می‌توانند از این اینترفیس برای ساخت حساب و انجام تراکنش‌ها نظیر ارسال و دریافت رمز ارز Internet Computer استفاده کنند.

والت ارز دیجیتال ICP

رمز ارز ICP سه نقش کلیدی در این شبکه ایفا می‌کند:

 • تسهیل حاکمیت شبکه: توکن‌های ICP را می‌توان برای ساخت «نورون» و مشارکت در حاکمیت از طریق رای‌دهی، در شبکه قفل و پاداش کسب کرد.
 • تولید سیکل‌ها برای محاسبات: ارز دیجیتال ICP ذخیره ارزشی برای کاربر ایجاد می‌کند که بعدا می‌توان آن را به «سیکل» تبدیل کرد. این Cycleها در واقع نقش سوخت را در شبکه ایفا می‌کنند که در هنگام استفاده سوزانده می‌شوند. سیستم عصبی شبکه (NNS) با یک نرخ متغیر توکن ICP را به سیکل تبدیل می‌کند، که در نهایت باعث می‌شود کاربران در هر زمانی و در شرایط واقعی با یک هزینه تقریبا ثابت، قادر به ساخت سیکل‌ها باشند. در این حالت، هزینه کسب سیکل قابل پیش‌بینی خواهد بود.
 • پاداش‌دهی به فعالان شبکه: اینترنت کامپیوتر جهت پاداش‌دهی و ایجاد مشوق برای کسانی که نقش مهمی در فعالیت‌های شبکه از جمله الف) فراهم‌آوری پاداش رای‌دهی به کسانی که در حاکمیت مشارکت دارند، ب) فراهم‌آوری پاداش رای‌دهی به کسانی که نودهای میزبان شبکه را اجرا می‌کنند و ج) دیگر فعالیت‌های متفرقه، توکن ICP تولید می‌کند.

سیکل (Cycle) چیست و چه نقشی در شبکه ارز دیجیتال ICP دارد؟

Cycleها منبع محاسباتی برای انجام فعالیت‌ها در شبکه اینترنت کامپیوتر هستند. سیکل‌ها همچنین بر خلاف قیمت رمز ارز ICP که در طول زمان متغیر است، در بلند مدت ارزش ثابتی دارند. علاوه بر این‌ها، ارزش سیکل‌ها به ارز SDR گره خورده که یک واحد ارزی منطقی تعریف شده توسط صندوق بین‌المللی پول (IMF) است. برای تقویت محاسبات شبکه، هر واحد SDR از توکن ICP را می‌توان به دقیقا 1 تریلیون واحد سیکل تبدیل کرد.

نورون (Neuron) چیست و چه کاری در شبکه اینترنت کامپیوتر انجام می‌دهد؟

نورون مقداری از موجودی توکن ICP را قفل کرده و به مالک آن اجازه می‌دهد تا با شرکت در حاکمیت شبکه، پاداش رای‌دهی کسب کند. در بخش بررسی سیستم عصبی شبکه، به طور مفصل‌تر به نحوه کار Neuronها خواهیم پرداخت.

خریداران رمز ارز ICP چه کسانی هستند؟

 • هولدرهایی که خواهان مشارکت در حاکمیت شبکه و کسب پاداش رای‌دهی هستند.
 • توسعه دهندگانی که جهت پرداخت هزینه محاسبات، به تبدیل توکن‌های ICP به سیکل‌ها نیاز دارند.

عرضه ارز دیجیتال ICP و اقتصاد آن

469,213,710 واحد توکن ICP در بلاک جنسیس وجود دارد. عرضه در گردش این ارز دیجیتال به پویایی بازار آن بستگی دارد. با این وجود، تخمین زده شده که عرضه در گردش آن، 26 درصد از مقدار موجود در بلاک جنسیس باشد. نحوه تخصیص اولیه رمز ارزهای Internet Computer به صورت زیر است:

 • مشترکین اولیه: 9.5 درصد
 • هدایای سرمایه‌گذاران: 24.72 درصد
 • استراتژیک: 7 درصد
 • پیش فروش: 4.96 درصد
 • همکاری‌های استراتژیک: 3.79 درصد
 • ایردراپ جامعه: 0.8 درصد
 • تضمین اولیه جامعه و توسعه‌دهنده: 0.48 درصد
 • اپراتورهای نودها: 0.22 درصد
 • انجمن اینترنت کامپیوتر: 4.26 درصد
 • اعضای تیم: 18 درصد
 • مشاوران و دیگر هولرهای توکن شخص ثالث: 2.4 درصد
 • بنیاد دفینیتی: 23.86 درصد

قیمت، نحوه خرید و کیف پول های ارز دیجیتال ICP

به استناد وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، قیمت رمز ارز ICP هم‌اکنون در محدوده 283 دلاری قرار دارد و طی 24 ساعت گذشته، حجم معاملات آن 338,570,943 دلار بوده است. با عرضه در گردش 123,949,677.80 واحدی، ارزش بازار اینترنت کامپیوتر حدود 35 میلیارد دلار بوده که آن را در رتبه نهم ارزهای دیجیتال برتر بازار قرار داده است. البته ماکسیمم عرضه در گردش این ارز دیجیتال هنوز در دسترس نیست.

ارز ICP در کوین مارکت کپ

صرافی‌های پشتیبان ICP

در حال حاضر جفت‌های معاملاتی ICP/USDT ،ICP/BTC ،ICP/BUSD ،ICP/BNB ،ICP/GBP ،ICP/ETH و ICP/EUR در صرافی‌ها بایننس، اکی کوین، کوین بیس پرو، Gate.io، کوکوین و بسیاری دیگر در دسترس است. برای مشاهده لیست کامل صرافی‌ها به لینک مربوطه مراجعه فرمائید.

کیف پول‌های پشتیبان ICP

هم‌اکنون والت‌های کمی از رمز ارز اینترنت کامپیوتر پشتیبانی می‌کنند. در حال حاضر کیف پول داخلی صرافی‌های نام برده یکی از گزینه‌های ذخیره توکن ICP هستند. در میان کیف پول‌های گرم نیز والت CoinList قابلیت ذخیره این رمز ارز را دارد که با مراجعه به وبسایت رسمی آن، امکان دانلود نسخه اندروید و iOS وجود دارد.

در صرافی کوین بیس به دلایل امنیتی، مقدار مینیمم و ماکزیمم برداشت ارز دیجیتال ICP تعیین شده که حداقل مقدار برداشت در این صرافی 0.04 و حداکثر مقدار برداشت، 4,000 واحد است.

سیستم عصبی شبکه (NNS) اینترنت کامپیوتر و کاربرد آن در رای دهی توسط ارز ICP

سیستم عصبی شبکه (Network Nervous System)، مغز غیر متمرکز شبکه اینترنت کامپیوتر است و این بلاک چین تحت کنترل کامل NNS اجرا می‌شود. خود سیستم عصبی شبکه از سلسه مراتبی از بلاک‌ها تشکیل شده است. در پایین‌ترین سطح NNS، دیتا سنترهای مستقلی وجود دارند که میزبان نودهای سخت‌افزاری تخصصی هستند. این ماشین‌های نودها برای ساخت زیرشبکه‌ها (Subnets) با همدیگر ادغام می‌شوند. زیرشبکه‌ها نیز میزبان کنیسترهای نرم‌افزاری هستند. این کنیستر‌های نرم‌افزاری در واقع واحدهای محاسباتی شبکه بوده که توسط کاربران آپلود می‌شوند و شامل هر دوی کد و حالت هستند.

می‌توان گفت که در اینترنت کامپیوتر، کنیستر نام دیگر قرارداد هوشمند است.

سلسله مراتب بلاک‌های سازنده شبکه اینترنت کامپیوتر
سلسله مراتب بلاک‌های سازنده شبکه اینترنت کامپیوتر – برای بزرگ‌نمایی روی تصویر کلیک کنید

این سیستم قادر به انجام یک سری وظایف است. مثلا می‌تواند پروتکل و نرم‌افزار را از طریق ماشین نودهای میزبان شبکه ارتقاء دهد؛ می‌تواند برای افزایش ظرفیت شبکه، یک سری زیرشبکه بسازد؛ می‌تواند برای کاهش بار زیرشبکه‌ها، آن را به قسم‌های مختلف تقسیم کند؛ می‌تواند کنیسترهای نرم‌افزاری مخرب را برای محافظت از شبکه فریز کند.

در NNS، کاربران قابلیت ثبت پروپوزال یا همان طرح پیشنهادی را دارند. در واقع، سیستم عصبی شبکه با رد یا پذیرش پروپزوال‌ها از طریق رای‌گیری توسط نورون‌هایی که فعالین شبکه آن‌ها را ساخته‌اند، کار می‌کند. NNS درون پروتکل‌های اینترنت کامپیوتر اجرا می‌شود و بدون مختل کردن فعالیت شبکه یا از بین بردن امنیت، قادر به اعمال اینگونه تغییرات است.

نورون‌ها (Neurons)

سیستم عصبی شبکه برای ایجاد نورون‌های رای‌دهی، به کاربر اجازه استیک کردن رمز ارز ICP را می‌دهد. همچنین از نورون‌ها برای ثبت پروپوزال‌های جدید استفاده می‌شود. پس از ثبت، پروپزوال‌ها تائید یا رد می‌شوند که عموما بسته به تعداد کل رای‌های Neuronها، این فرایند فوری یا با کمی تاخیر صورت می‌گیرد.

به طور جزئی‌تر، هر طرح پیشنهادی، نمونه‌ای از یک «نوع پروپزوال (Proposal Type)» خاص است که نوع اطلاعات درون آن را مشخص می‌کند. برای هر نوع پروپزوال، NNS یک سیستم عملیاتی مربوطه دارد که پس از دریافت هر پروپزوال از آن نوع، اجرا می‌شود. پس از دریافت پروپوزال توسط NNS، اطلاعات داخل پروپوزال گرفته شده و پارامترهای عملیاتی سیستم مربوطه توسط آن‌ها پر می‌شود.

حالا هر نوع پروپوزال، به یک «تاپیک یا موضوع (Topic)» خاص نظیر “NodeAdmin#” یا “NetworkEconomics” تعلق دارد که جزئیات چگونگی پردازش آن را تعیین می‌کند. برای جلوگیری از اسپم کردن پروپزوال‌ها در NNS توسط کاربران (یا همان Neuronها)، کارمزدی روی نورون‌هایی که پروپوزالی را ثبت می‌کنند در نظر گرفته شده است تا در صورت رد آن، دریافت شود.

سیستم عصبی شبکه، پروپزوال‌ها را از طریق نحوه رای‌دهی نورون‌ها به آن‌ها تائید یا رد می‌کند. هر کسی می‌تواند با قفل کردن ارز دیجیتال شبکه اینترنت کامپیوتر یعنی توکن ICP که روی یک دفتر کل داخل NNS میزبانی شده، یک نورون بسازد. زمانی که کاربری یک Neuron می‌سازد، موجودی رمز ارز ICP قفل شده را تنها می‌توان از طریق «از بین بردن» نورون‌ها آزاد کرد.

حالا نورون‌ها در شبکه دارای یک سری خصیصه هستند:

 • هویت – Adentity (64 واحد): هویت کلی هر نورون را مشخص می‌کند. این هویت یک ارزش 64 بیتی تصادفی است که به هنگام ساخ یک Neuron انتخاب می‌شود.
 • حساب – Account (بایت، خصوصی): حساب دفتر کلی که موجودی قفل شده ارز دیجیتال ICP در آن قرار می‌گیرد.
 • کنترل کننده – Controller (هویت مدیریتی، خصوصی): مدیری که در واقع نورون‌ها را کنترل می‌کنند. این مدیر باید یک جفت کلید عمومی را شناسایی کرده که در واقع به‌عنوان یک «شاه کلید» عمل می‌کند. به همین ترتیب، کلید خصوصی باید به صورت امن نگه‌داری شود. این مدیر وظیفه کنترل نورون‌های بسیاری را بر عهده دارد.
 • کلیدهای گرم – Hot Keys (لیست هویت مدیریتی، خصوصی): کلیدهایی که برای انجام فعالیت‌های دارای امتیازات محدود مانند رای‌دهی استفاده می‌شوند.
 • زمان ساخت – CreatedAt (مهر زمان): زمانی که نورون ساخته شده است.
 • زمان کهولت – AgingSince (مهر زمان): مهر زمان مربوط به زمانی که فرایند کهولت نورون آغاز شده است. این دوران یا از زمان ساخت Neuron حساب می‌شود، یا از آخرین باری که فرایند dissolving یا اصطلاحا انحال آن پایان یافته است. از آنجایی که با شروع انحلال عمر نورون صفر در نظر گرفته می‌شود، بنابراین با شروع dissolving ارزش آن نیز از بین می‌رود.
 • حالت انحلال – DissolveState: هر زمانی که نورون در آن حالت قرار داشته باشد، که عموما با WhenDissolved و DissolveDelay مشخص می‌شود.
 • WhenDissolved (مهر زمان): هنگامی که شمارشگر انحال آغاز می‌شود.
 • DissolveDelay (مدت زمان): هنگامی که زمان انحال متوقف می‌شود.
 • بلوغ (عدد مثبت، به درصد): بلوغ یک نورون را نشان می‌دهد که تعیین کننده توانایی آن در تولید یک نورون جدید و متناظر با موجودی قفل شد ارز های ICP جدید تولید شده به درصدی از نورون تولیدی است. زمانی که Neuronهای جدید ساخته می‌شوند، بلوغ آن‌ها صفر است. اما هنگامی که نورون‌ها برای رای‌دهی استفاده می‌شوند، NNS نیز با گذشت زمان جهت پاداش دهی، بلوغ آن‌ها را افزایش می‌دهد.
 • جریان روابط (خصوصی): هر نورون را می‌توان به گونه‌ای برای رای‌دهی پیکربندی کرد که بر اساس یک تاپیک خاص، رفتار دیگر Neuronها را دنبال کند.
 • رای‌های اخیر (عمومی): سابقه رای‌های اخیر نگهداری می‌شود. این خصیصه برای کسانی که به دنبال ارزیابی نحوه پیروی از یک نورون خاص هستند، راهنمایی فراهم می‌کند.
 • سن (ثانیه): از طریق زمان فعلی و AgingSince محاسبه می‌شود. مدت زمانی که از هنگام ساخت نورون یا توقف انحلال آن گذشته است. از نظر مفهومی، زمانی ک انحلال یک Neuron آغازمی‌شود، عمر آن صفر شده و تا زمانی که این فرایند ادامه داشته باشد، به همین منوال باقی می‌ماند. اگر Dissolving نورون متوقف شود، زمان فعلی با هدف محاسبه سن، دوباره به تاریخ ساخت آن تبدیل می‌شود.
تعیین تاخیر انحلال نورون
تعیین تاخیر انحلال نورون

پروپوزال‌ها (Proposals)

حالا هر کدام از پروپوزال‌های ثبت شده در NNS شبکه اینترنت کامپیوتر، باید دارای موارد زیر باشند:

 • شناسه (ID): هویت پروپوزال است. NNS یک هویت منحصربفرد برای هر پروپوزال دریافتی تعیین می‌کند.
 • خلاصه (Summary): متنی که توضیح کوتاهی درباه پروپوزال ارائه می‌دهد و حداکثر دارای 280 بایت حجم است.
 • URL: آدرس وب محتوای اضافی که برای ارزیابی پروپوزال لازم است و با HTTPS مشخص می‌شود. مثلا، آدرس می‌تواند محتوای پشتیبان وظیفه محول شده از یک DCID (آی‌دی دیتا سنتر) را به یک دیتا سنتر جدید توصیف کند.
 • پیشنهاد دهنده (Proposer): شناسه نورونی است که پروپوزال را ثبت کرده است. به هنگام ثبت یک پروپوزال، یک «هزینه» بر اساس موجودی آن در نظر گرفته می‌شود تا در صورت رد آن دریافت شود. بنابراین موجودی پروپوزال باید به قدری بزرگ باشد که بتواند تمام هزینه‌های عدم پذیرش را پرداخت کند. dissolve delay یک نورون باید بزرگتر مساوری 6 ماه باشد (dissolve delay ≥ 6) و این امر برای ثبت پروپوزال‌ها نیز صادق است.
 • نوع پروپوزال (Proposal Type): نوع پروپوزال نشان می‌دهد که به چه تاپیکی تعلق دارد (مثلا NodeAdmin#) و عملیات سیستمی که در صورت تائید پروپوزال آن را پردازش می‌کند، و نوع و زیرساخت پارامترهایی که برای آن عملیات لازم است را مشخص می‌کند.
 • پارامترها (Parameters): پارامترهایی که به عملیات سیستم منتقل شده و در صورت تائید پروپوزال اجرایی و توسط نوع آن مشخص می‌شوند. زمانی که پروپوزالی ثبت می‌شود، NNS پارامترها را بررسی می‌کند.

تاپیک‌ها (Topics)

تاپیک یا موضوع پروپوزال که از نوع آن گرفته می‌شود، نحوه پردازش طرح را تعیین می‌کند. مثلا، ممکن است NNS برای برخی از تاپیک‌ها، به توافق بیشتر یا سرعت پردازش سریع‌تر از سوی رای‌دهنده‌ها نیاز داشته باشد. نورون‌ها نیز بر اساس تاپیک‌ها، پیرو دیگر نورون‌ها هستند. از جمله Topicهای اولیه می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • NeuronManagement#: یک تاپیک ویژه است که در آن یک نورون می‌تواند توسط افرادی که دنبال کننده این Topic هستند، مدیریت شود. رای‌های داده شده به این تاپیک، در سابقه رای‌دهی Neuron مذکور ثبت نمی‌شود و برای پروپوزال‌های موجود در این موضوع، تنها افرادی که دنبال کننده آن هستند قابلیت ثبت رای وجود دارد. بنابراین از آنجایی که افراد مشارکت کننده در این Topic محدود است، پروپوزال‌های از این دست نیز زمان رای‌دهی کوتاه‌تری نسبت به حالت عادی دارند.
 • ExchangeRate#: در این تاپیک، تمامی پروپوزال‌ها اطلاعات «لحظه‌ای» از ارزش بازاری رمز ارز ICP تهیه می‌کنند که توسط واحد ارزی SDR صندوق بین‌المللی پول (IMF) ارزیابی شده و به سیستم عصبی شبکه اجازه می‌دهد تا طبق نرخی که ارزش دنیای واقعی Cycleها را ثابت نگه می‌دارد، ICPها را به سیکل‌ها تبدیل کند. از آنجایی که تعداد پروپوزال‌های این Topic زیاد است، زمان رای‌دهی کوتاه‌تر بوده و رای‌ها نیز در سابقه نورون مشارکت کننده ثبت نمی‌شوند.
 • NetworkEconomics#: پروپوزال‌های این تاپیک، اقتصاد شبکه را مدیریت می‌کنند. به‌عنوان مثال پاداشی که باید به اپراتورهای نودها تعلق بگیرد توسط این موضوع تعیین می‌شود.
 • Governance#: تمامی پروپوزال‌های حاکمیت را شامل می‌شود. مثلا، طرح‌ها و پیکره‌بندی‌ برخی از پارامترهای خاص از این دست است.
 • NodeAdmin#: تمامی پروپوزال‌هایی که به گونه‌ای ماشین نودها را مدیریت می‌کنند. این دسته از طرح‌های پیشنهادی شامل ارتقاء یا پیکره‌بندی سیستم عامل، آپگرید یا پیکره‌بندی چارچوب ماشین مجازی و ارتقاء یا پیکره‌بندی نرم‌افزار نود هستند اما به آن‌ها محدود نمی‌شوند.
 • ParticipantManagement#: تمامی پروپزوال‌هایی که فعالین شبکه را مدیریت می‌کنند. مثلا، اعطا و ابطال DCID (هویت دیتا سنتر) یا NOID (هویت اپراتور نود) از این دست است.
 • SubnetManagement#: تمامی پروپوزال‌هایی که زیرشبکه‌های بلاک چین را مدیریت می‌کنند. به‌عنوان مثال، ساخت زیرشبکه جدید، افزودن و حذف نودهای زیرشبکه و جداسازی زیرشبکه‌ها.
 • NetworkCanisterManagement#: نصب و ارتقاء کنیسترهای «سیستم» که متعلق به شبکه هستند. مثلا، به‌روزرسانی سیستم عصبی شبکه.
 • KYC#: پروپوزال‌هایی که اطلاعات احراز هویت را به منظور اهداف نظارتی به‌روزرسانی می‌کنند. به‌عنوان مثال، طی توزیع جنسیس ارز دیجیتال ICP به صورت نورون‌ها از این تاپیک استفاده شده است.
 • NodeProviderRewards#: پروپوزال‌هایی که برای پاداش‌دهی به نودها تهیه می‌شود در این دست موضوع قرار می‌گیرند.
زیرشبکه در NNS
زیرشبکه در NNS

نوع یا تایپ (Type)

از جمله انواع پروپزوال‌های اولیه می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • مدیریت نورون (NeuronManagement#، رای‌دهی محدود): این نوع پروپوزال نیازمند یک نوع عملیات بزرگ روی یک نورون هدف خاص است. تنها کسانی که کاربر نورون هدف باشند می‌توانند به اینگونه پروپوزال‌ها رای دهند که در نتیجه، کنترل Neuron هدف را در دست آن‌ها قرار می‌دهد. این ویژگی، یک روش فوق امن را برای مدیریت یک نورون مهم فراهم می‌کند. مثلا، یک Neuron ممکن است دارای موجودی بالا، یا به یک سازمان مشهور تعلق داشته باشد که در این صورت، امکان عمومی کردن آن وجود دارد تا دیگر نورون‌ها بتوانند از نحوه رای‌دهی آن پیروی کنند.
 • مدیریت اقتصاد شبکه (NetworkEconomics#): این یک نوع پروپوزال واحد است که می‌تواند یک یا چندین پارامتر اقتصادی شبکه را به‌روزرسانی کند:
 • هزینه عدم پذیرش: مقدار ارز دیجیتال ICP که پیشنهاد دهنده یک پروپزوال رد شده باید پرداخت کند. این کار برای جلوگیری از اسپم کردن شبکه توسط طرح‌های بی‌معنی است.
 • حداقل استیک نورون: مقدار حداقلی توکن ICP مورد نیاز جهت ساخت یک نورون را مشخص می‌کند. همین محدودیت مشابه برای افزایش مدت زمان تاخیر انحلال (Dissolve Delay) یا تغییر حالت نوورن از Dissolving به Aging نیز باید رعایت شود (به بخش خصوصیات نورون‌ها مراجعه کنید).
 • کارمزد مدیریت نورون: هزینه هر پروپوزال مدیریت نورون به صورت رمز ارز ICP است. سیستم عصبی شبکه از طرف یک Neuron خاص یک سری کار انجام می‌دهد که برای جلوگیری از سوء‌استفاده از این ویژگی مثلا اسپم کردن، کارمزد جزئی دریافت می‌شود.
 • نرخ ICP/SDR حداقلی: برای جلوگیری از خطا، یک کف حداقلی برای نرخ ICP/SDR وجود دارد که توسط پروپوزال‌های اقتصادی مدیریت می‌شود.
 • تاخیر انحلال نورون‌ها تولیدی: مدت زمان تاخیر انحلال یک نورون تولیدی از زمان بلوغ یک نورون موجود را مشخص می‌کند.
 • حداکثر پاداش فراهم‌کننده‌های نود: حداکثر پاداشی است که در یک رویداد (پروپوزال) توزیع واحد، میان نودها توزیع می‌شود.
 • کارمزد تراکنش: کارمزد تراکنشی که باید برای هر تراکنش صورت گرفته در دفتر کل شبکه پرداخت شود.
 • حداکثر تعداد پروپوزال‌های نگهداری شده برای هر تاپیک: زمانی ک تعداد کل پروپوزال‌های یک تاپیک خاص از تعداد مشخص شده برای آن بیشتر شود، برای ذخیره فضا، قدیمی‌ترین پروپوزالی که به حالت «نهایی» رسیده باشد، پاک می‌شود.

علاوه بر موارد بالا، انواع دیگری از پروپوزال‌ها وجود دارد که برای جلوگیری از فرسایشی شدن مطلب، از ذکر آن‌ها خودداری می‌کنیم.

پروژه‌های اکوسیستم اینترنت کامپیوتر

شبکه Internet Computer همراه یک سری از کارآفرین‌های سطح بالا و برنامه‌های ساخته شده روی آن راه‌اندازی شده که در حوزه‌های مختلف شامل موارد زیر است:

دیفای

 • انسو فایننس (Enso Finance): یک صرافی غیر متمرکز که تا کنون 5 میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است.
 • تاسن (Tacen): یک صرافی سطح بالا و غیر امانی که تا کنون 2.5 میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است.
 • سِیل‌فیش (SailFish): درگاهی به سوی خدمات مالی باز

رسانه‌های احتماعی

 • دیستریکت (Distrikt): یک شبکه رسانه اجتماعی حرفه‌ای غیر متمرکز. این شبکه برنامه Open LinkedIn بوده که در مجمع جهانی اقتصاد (WEF) سال 2020 توسط بنیاد دفینیتی در شهر داووس (Davos) سوئیس معرفی شد و هم‌اکنون وارد بازار شده است.
 • اوپن‌چت (OpenChat): نسخه باز و آزاد اپلیکیشن گفتگویی که در اختیار هیچ شرکت فناوری بزرگی قرار ندارد.
 • کَن‌کَن (CanCan): نسخه باز تیک‌تاک (TikTok) که مقیاس‌پذیری و قدرت اینترنت کامپیوتر را نشان می‌دهد.
 • کپسول (Capsule): یک پلتفرم رسانه اجتماعی غیر متمرکز که از سانسور در امان است و تا کنون 1.5 میلیون دلار جمع‌آوری کرده است.

زیرساخت

 • فلیک (Fleek): امکان ساخت آسان وب‌سایت‌های آزاد را می‌هد. هم‌اکنون 14,000 وب‌سایت در پلفترم‌های چند-صنعتی در حال کار هستند.
 • اورگن (Origyn): یک پلتفرم چند-صنعتی برای پیگیری زادگاه کالاهای لوکس که با ساعت‌های لوکس کار خود را آغاز کرده است.

منابع:

 1. RepublicWorld
 2. CoinMarketCap
 3. Help.Coinbase
 4. Medium 1
 5. Medium 2
 6. Medium 3ثبت نظر
نظرات کاربران (5 نظر)
فرهاد

یکی از بهترین ارزهای دیجیتال هستش قیمت تا پنجاه دلار پایین میاد که ارزهایی که در دست مردم قرار دارد حد امکان پس گرفته شود و بعد در اختیار دولتها به عنوان ارز معاملاتی کشورها قرار گیرد و بعد اینکه حد امکان ذخایرو با ایجاد ترس از مردم به قیمت ناچیز پس گرفتند آن را با قیمت پایه صد هزار دلار مورد معامله قرار میدن تنها توصیه من نگهداری از این رمز ارز هستش دیگه تسمیم با خودتون

0 پاسخ دهید
21:11:51 1400/03/20
حامد صمدی

سلام در مورد این ارز باید گفت فاندای بسیار قوی تیم قوی وبررژه نیرومند .مدیر بار ها موفقیت ثابت کرده ....و... تنها علت ریزش وضعیت بیت و مخصوصا اتریوم هستش ...ولذا ارز ایینده همین محدوده ۶۰ دلار به بایین من خدمم خرید کردم اونم ۵۰ درصد کل ...شما ۱۰ درصد بخرید و نگران ریزش این ارز بی نقص و آیینده دار نباشید ... این ارز تازه لیست شده و حق بدبد خد شبکه برای استقامت در مقابل ریزش قیمت کم کنه عادلانه تقسیم بشه توکن ها ...همین ساده است همه ارزها بس ار ارزه همین الگوی ریزشی رم تشگیل میدن بندی ایکس هم همینطور شد ولی اون توکن سوزی گند زد...لذا جای نگرانی نیست حجم معاملاتی اینترنت کامبیوتر بیشتر هم شده شک نکن ارز قدرتمندی و حداقل ۵۰۰ درصد سود بده خواهد بود ...دارندگانش اثلا نترسند حتما به میانگین کم کردن ادامه بدهند در شرایط کنونی (بیشنهاد)

0 پاسخ دهید
23:28:02 1400/03/23
مهدی

این ارز نه این که گروژه قوی ای داره یه دفعه اومد رقابت سر سخت اتروم کاردانو و دات شد برای این اینقدر ارزشش به پایین اومد ولی خیلی ارز خوبیه هرچقدر میتونید جم اضافه کنید ارز اینده داری هست

0 پاسخ دهید
19:16:23 1400/03/31
پيمان

سلام اساتيد گراميبهترين جايي (ولت)كه مي شه نگهش داشت كجاست ؟

0 پاسخ دهید
22:48:56 1400/04/07
Shayan

با سلام من icpخودم رو در شبکهnnsخود شرکت استیک کردم (قفل کردم) حالا نمیدونم چقدر زمان میبره ازاد بشه چیزی هم در موردش توضیح ندادن ممنون میشم اگه کسی بلده به من هم بگه

0 پاسخ دهید
19:28:43 1400/05/01