آموزش کامل استخراج دوج کوین ؛ چطور دوج کوین ماین کنیم؟


دوج کوین محبوب‌ترین میم کوین بازار رمز ارزها است. در این مطلب به آموزش نحوه استخراج و ماین کردن دوج کوین DogeCoin خواهیم پرداخت.

بعد از اولین رمز ارز دنیا یعنی بیت کوین، پروژه‌های بیشتری با هدف برطرف کردن مشکلات آن و همچنین ارائه یک سری قابلیت‌های جدید، معرفی شدند. هر ارز دیجیتالی که بعد از BitCoin معرفی شد، یک آلت کوین به شمار می‌رود. به عبارتی از یک دیدگاه، بازار کریپتوکارنسی به دو دسته بیت کوین و آلت کوین تقسیم می‌شود. حال در دل آلت کوین‌ها با دسته‌بندی محبوبی به نام میم کوین مواجه هستیم. در اینجا، دوج کوین پرچمدار است و بسیاری به دنبال استخراج آن هستند.

میم‌ها (Meme) را می‌توان ایده‌ها و مفاهیمی دانست که به وسیله اشتراک‌گذاری به شکل آنلاین، بین افراد دست به دست می‌شوند و گسترش پیدا می‌کنند. آن‌ها ممکن است تصویر، ویدئو و حتی کلمات و عبارات باشند. میم‌ها سرعت گسترش بالایی دارند و در تغییر فرهنگ یا جو حاکم تاثیرگذارند! همین موضوع سبب شده مفاهیم گسترش یافته به واسطه میم‌ها توجه زیادی را به خود جلب کنند. حال میم کوین‌ها بیشتر جنبه سرگرمی دارند و در آن‌ها، یک ایده طنز به یک رمز ارز تبدیل شده است.

با وجود بدون پشتوانه به نظر رسیدن آن‌ها، DogeCoin به عنوان محبوب‌ترین میم کوین بازار رمز ارزها، اکنون از نظر ارزش کل بازار جزو ده گزینه برتر قرار دارد. بسیاری به دنبال سرمایه گذاری در صنعت استخراج دوج کوین هستند، چرا که سودآوری قابل توجهی دارد. البته موفقیت این ارز دیجیتال چندان هم بدون دلیل نبوده است؛ از جمله دلایل محبوبیت زیاد DogeCoin داشتن یک انجمن دوستانه و از همه مهتر، حمایت شدن توسط افرادی نظیر ایلان ماسک (دومین فرد ثروتمند دنیا) است.

اگر با وجود علاقه به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده مایل به پرداخت مستقیم پول برای آن‌ها نیستید، بهترین راهکار برای شما استخراج (ماین کردن) دوج کوین (یا هر رمز ارز دیگر) است. نباید از سود بالای این فعالیت چشم‌پوشی کرد.

در این مطلب، علاوه بر اشاره به گوشه‌ای از تاریخچه ارز DOGE، صفر تا صد استخراج دوج کوین شامل نحوه کانفیگ کردن دستگاه ماینر را آموزش خواهیم داد.

تاریخچه‌ای کوتاه از دوج کوین

در بالا گفتیم «میم کوین‌ها بیشتر جنبه سرگرمی دارند و در آن‌ها، یک ایده طنز به یک رمز ارز تبدیل شده است». با مطالعه تاریخچه محبوب‌ترین میم کوین بازار متوجه خواهید شد DogeCoin به این تعریف ختم می‌شود؛ جکسون پالمر (Jackson Palmer) و بیلی مارکوس (Billy Markus) که علاقه مشترک به حوزه کریپتوکارنسی دلیل دوستی آن‌ها بود، سال 2013 (چهار سال بعد از ظهور بیت کوین) به این نتیجه رسیدند که ارزهای دیجیتال بیش از اندازه جدی گرفته شده‌اند.

بر این اساس، آ‌ن‌ها تصمیم گرفتند کوین جدیدی خلق کنند که ضمن سرگرم‌کننده بودن، جامعه کاربری خودمانی‌تری داشته باشد. یکی از اهداف آن‌ها جذب افراد بی‌علاقه به حوزه کریپتوکارنسی به این سمت بود. امروز می‌بینیم آن‌ها کاملا در این مسیر موفق بوده‌‌اند، هر چند سهمی از رشد فضایی DOGE نبردند! استخراج دوج کوین تبدیل به یک صنعت شده و جذب سرمایه زیادی داشته است.

جکسون پالمر و دوستش بیلی مارکوس برای این که رمز ارز جدید به اندازه کوین‌ها و توکن‌های قبلی جدی نباشد، تصمیم گرفتند یک میم (Meme) معروف را به عنوان نماد آن انتخاب کنند. لوگوی DogeCoin تصویری یک سگ شیبا اینو (Shiba Inu) است. «دوج» واژه‌ای طنزآلود بود که با املای اشتباه و برای اشاره به سگ نژاد شیبا اینو در آن زمان خیلی استفاده می‌شد (کلمه Dog به معنی سگ را در نظر بگیرید). نحوه تلفظ آن از یک نمایش عروسکی در یوتیوب الگوبرداری شده است.

سگ شیبا اینو

اگر دوست دارید درباره تاریخچه، دلیل محبوبیت حتی تا قبل از جلب حمایت ایلان ماسک و مخصوصا علت علاقه دومین فرد ثروتمند دنیا به دوج کوین بیشتر اطلاعات کسب کنید، مطلب زیر را مطالعه کنید. در ادامه، وارد بحث آموزش استخراج و ماین کردن دوج کوین می‌شویم. به عنوان یک ماینر، ابتدا باید منظور از این فرآیند را درک کنید.

بیشتر بخوانید: دوج کوین چیست؟ معرفی DogeCoin محبوب‌ترین میم کوین بازار ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال دوج کوین به چه معنا است؟

رمز ارزهایی نظیر بیت کوین و دوج کوین غیر متمرکز هستند، به این معنی که یک موجودیت متمرکز نظیر بانک مرکزی تحت اختیار یک دولت، روی آن‌ها کنترل ندارد. در اینجا انتقال وجه به صورت نظیر به نظیر بین کاربران انجام می‌شود و نیازی به وجود واسطه‌ای مثل بانک نیست. شبکه دوج کوین متشکل از هزاران کامپیوتر پراکنده در سراسر دنیا (با نام نود یا گره) است و برخلاف سیستم‌های بانکی سنتی، یک سرور مرکزی وجود ندارد. امنیت در اینجا به واسطه فرآیند استخراج یا همان ماینینگ تامین می‌شود.

همه تراکنش‌ها در پایگاه داده‌ای به نام بلاک چین ذخیره می‌شوند. بلاک چین نوعی خاصی از پایگاه داده است که به خاطر نحوه متفاوت ذخیره کردن دیتا، امنیت بسیار بالایی دارد. در اینجا دیتا (تراکنش‌ها) در قالب بلاک‌ها دسته‌‌بندی و ذخیره می‌شوند. هر بلاک حاوی تعدادی تراکنش و به بلاک قبلی وابسته است. اگر محتوای یکی از بلوک‌های تراکنش را تغییر بدهیم، به خاطر این وابستگی، کل ساختار پایگاه داده به هم می‌ریزد و دست‌کاری محرز می‌شود.

با توجه به نبود سروری مرکزی، هر گره نسخه‌ای از بلاک چین را نزد خود نگه می‌دارد. طبق انتظار، نودها باید با همگام‌سازی مستمر، نسخه پایگاه داده خود را به‌روز نگه دارند، وگرنه به خاطر بروز اختلاف در محتوای دیتابیس آن‌ها، همه چیز مختل می‌شود. این کار به واسطه مکانیزم اجماع صورت می‌گیرد. با اجماع، نودها درباره وضعیت پایگاه داده در هر لحظه به توافق می‌شوند. الگوریتم مورد استفاده در DogeCoin به این منظور، اثبات کار (Proof Of Work – PoW) نام دارد. این کار نیازمند شرکت در فرآیندی به نام استخراج دوج کوین است.

تراکنش‌هایی که در یک بلاک قرار گرفته‌اند، قبل از اضافه شدن به بلاک چین، توسط تمام نودها بررسی می‌شوند تا از دابل اسپندینگ (دو مرتبه خرج کردن مقداری پول) و دیگر مشکلات جلوگیری شود. متصل کردن جدیدترین بلاک به بلاک قبلی (اضافه کردنش به پایگاه داده) پردازش زیادی طلب می‌کند، به همین دلیل است که ماینرها مصرف برق بالایی دارند. جایزه‌ای که شما به خاطر استخراج دوج کوین کسب می‌کنید، در واقع پاداش پردازشی است که صرف بررسی و تایید تراکنش‌ها کرده‌اند.

این فرآیند از آن جایی ماینینگ (استخراج) نام گرفته که تا حدی به استخراج طلا و الماس شباهت دارد. در اینجا برای ماین کردن دوج کوین به جای ابزار حفاری، از قدرت پردازش رایانه‌ استفاده می‌کنید. شبکه هر رمز ارز، از الگوریتم‌ اجماع و استخراج مختلفی استفاده می‌کند و نوع پاداش‌دهی در هر یک متفاوت است. استخراج دوج کوین در چند بخش مهم با سایر ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده متفاوت است:

 • الگوریتم: هر رمز ارز یک روال مشخص برای استخراج بلاک‌های حاوی تراکنش دارد. هر یک از مکانیزم متفاوتی برای اجماع و الگوریتم متفاوتی برای هشینگ استفاده می‌کند.
 • زمان استخراج بلاک (Block Time): میانگین زمان مورد نیاز برای بررسی و اضافه کردن یک بلاک از تراکنش‌ها به بلاک چین است.
 • سختی استخراج (Difficulty): یک عدد که نشان می‌دهد استخراج هر بلاک جدید چقدر دشوار خواهد بود. شما می‌توانید با در نظر گرفتن درجه سختی، شانس خود برای دریافت پاداش را محاسبه کنید. سختی استخراج ممکن است بر اساس تعداد ماینرهای فعال در شبکه تغییر کند و بعضی اوقات توسط پروتکل شبکه رمز ارز تنظیم می‌شود تا زمان استخراج بلاک ثابت بماند.
 • پاداش: میزان رمز ارزی که به عنوان پاداش به ماینر هر بلاک جدید تعلق می‌گیرد.

انواع سخت افزار برای استخراج دوج کوین

وقتی بیت کوین ظهور کرد، کاربران با استفاده از کامپیوترهای دسکتاپ یا لپ تاپ‌های عادی خانگی آن را استخراج می‌کردند. وضعیت استخراج دوج کوین نیز در ابتدای شروع فعالیت شبکه این رمز ارز چنین بود. در ادامه، عده‌ای تصمیم گرفتند برای افزایش درآمد، از کامپیوترهای قدرتمندتری به منظور ماین کردن دوج کوین استفاده کنند. به همین دلیل رقابت همینطور بیشتر و بیشتر شد. استخراج‌ کنندگان برای باقی ماندن در دایره رقابت مجبور شدند قدرت پردازشی دستگا‌ه‌های ماینر خود را افزایش بدهند.

استخراج کنندگان متوجه شدند با توجه به قدرت بیشتر پردازشگر گرافیکی (GPU) در مقایسه با پردازنده اصلی (CPU)، بهتر است مسئولیت پردازش‌های مربوط به استخراج دوج کوین را بر عهده این سخت افزار قرار بدهند. تصور کنید یک سی‌پی‌یو به طور معمول کمتر از 10 مگاهش بر ثانیه در اختیار ماینر قرار می‌دهد، اما هش ریت یکی از معروف‌ترین جی‌پی‌یوهای استخراج بیت کوین یعنی مدل ATI 5970، 800 مگاهش است!

با گذر زمان رقابت شدیدتر شد، به طوری که حتی ریگ‌های ماینینگ متشکل از چند GPU نیز جوابگو نبود. در این زمان استخراج تبدیل به صنعتی تمام عیار شده بود، به همین دلیل نیاز به ساخت دستگاه‌هایی اختصاصی برای آن بروز کرد. اکنون نه تنها برای بیت کوین (که الگوریتم ماینینگ آن به قدرت پردازشی بسیار بیشتری در مقایسه با دوج کوین نیاز دارد) بلکه برای ماین کردن رمز ارزهایی مثل دوج کوین با الگوریتم بهینه‌تر Scrypt نیز باید از این دستگاه‌های مخصوص به نام اسیک ماینر (Asic Miner) استفاده کرد.

دوج کوین

یک اسیک، میکروچیپی طراحی و ساخته شده تنها برای استخراج رمز ارزها با سرعتی بسیار بالا است. یک اسیک تا 100 برابر هش ریت بیشتری ارائه می‌کند و در عین حال، در مقایسه با تکنولوژی‌های قبلی، مصرف برق کمتری دارد! برخی متخصصان عقیده دارند اسیک، انتهای مسیر پیشرفت سخت افزارهای مخصوص ماینینگ کریپتوکارنسی است و حداقل در آینده‌ای نزدیک، فناوری بهتری ارائه نخواهد شد.

راهی به جز خرید اسیک ماینر DogeCoin ندارید!

باید با یک واقعیت رو به رو شوید؛ استخراج و ماین کردن دوج کوین با گوشی‌های موبایل (هر چند پرچمدار) و کامپیوترهای خانگی معمولی دیگر امکان‌پذیر نیست، مگر به دنبال کسب سود نباشید و فقط به چشم تفریح به این کار نگاه کنید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم یک اسیک ماینر تهیه کنید. نکته مهم دیگر توجه به دستگاه خریداری شده است. اغلب آن‌ها به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند و مجوزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت ندارند. از خرید و استفاده آن‌ها خودداری کنید.

نکته مهم دیگر، عدم امکان استفاده از دستگاه‌های استخراج کننده بیت کوین برای دوج کوین است، چرا که این دو از الگوریتم‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. پس قبل خرید، از منطبق بودن دستگاه با الگوریتم Scrypt اطمینان حاصل کنید. یکی از بهترین گزینه‌ها در بازار انت ماینر ال 3 پلاس است. در بخشی دیگر از همین مطلب بیشتر درباره قدرت، قیمت و نحوه پیکربندی این مدل صحبت خواهیم کرد. برای پوشش دادن بخش بیشتری از کاربران، ابتدا به آموزش دوج کوین ماینینگ با استفاده از کامپیوترهای خانگی می‌پردازیم (هر چند کاربران را از این کار منع کردیم).

مقایسه استخراج BTC ،DOGE و LTC

در جدول زیر، تفاوت استخراج دوج کوین، بیت کوین و لایت کوین بر اساس دو معیار «زمان استخراج بلاک» و «پاداش استخراج هر بلاک» را مشاهده می‌کنید. این جدول بر اساس وضعیت بازار در روز 28 خرداد 1400 تنظیم شده است و در سایر زمان‌ها ممکن است تغییر کند.

دوج کوین بیت کوین لایت کوین
Scrypt SHA-256 Scrypt الگوریتم
1 10 2.5 زمان استخراج بلاک (دقیقه)
10,000 6,25 12,5 پاداش استخراج هر بلاک (تعداد ارز)
2,800 225,000 1,962 پاداش استخراج هر بلاک (دلار)

الگوریتم Scrypt در مقایسه با SHA-256 نیازمند قدرت پردازشی کمتری است و تراکنش‌ها در آن سریع‌تر پردازش می‌شوند. همین موضوع سبب شده افراد مایل به ماینینگ، که سخت افزاری مناسب برای استخراج بیت کوین ندارند، رمز ارزهای نظیر لایت کوین و مخصوصا دوج کوین را انتخاب کنند. طرفداران LiteCoin و DogeCoin عقیده دارند که با فراهم شدن امکان شرکت در فرآیند استخراج برای افراد بیشتر، عدالت بیشتری در شبکه ایجاد می‌شود، در حالی که BitCoin، اکنون در دست شرکت‌های دارای تجهیزات میلیون دلاری متمرکز است. لازم به ذکر است که از سال 2014، استخراج همزمان (Merged Mining) لایت کوین و دوج کوین امکان‌پذیر شده است.

در نظر داشته باشید اگرچه دوج کوین ماینینگ از بیت کوین و لایت کوین سریع‌تر است و به ازای هر بلاک پاداش بیشتری نیز دارد، اما قیمت هر واحد از این ارز دیجیتال بسیار کمتر از دو رقیب دیگر است. بر اساس وضعیت بازار کریپتوکارنسی در روز 28 خرداد 1400، رمز ارزهای LTC ،DOGE و BTC به ترتیب 0.28 دلار، 157 دلار و 36,000 دلار قیمت دارند. معیار مهم دیگر، پایین‌تر بودن سختی استخراج دوج کوین در مقایسه با دو گزینه دیگر است. پس با دستگاه‌های ضعیف‌تر نیز می‌توان این کار را انجام داد.

روش‌های اصلی استخراج دوج کوین

سه روش کلی برای ماین کردن تمام رمز ارزها (مبتنی بر الگوریتم PoW) وجود دارد. هر یک دارای مزیت‌هایی است، اما برای اغلب کاربران، روش دوم بهره‌وری بیشتری دارد. گزینه سوم هرگز پیشنهاد نمی‌شود، هر چند همیشه به عنوان یک آپشن وجود دارد. روش اول مخصوص افراد دارای سرمایه کافی برای راه‌اندازی مزارع ماینینگ است.

استخراج انفرادی (سولو ماینینگ)

در این روش تنها از قدرت پردازشی دستگاه یا دستگاه‌های استخراج‌ کننده خود استفاده کرده و به عنوان یک نود مستقل در شبکه دوج کوین ظاهر می‌شوید. متکی به هش ریت ماینر یا ماینرهای خود (به عنوان یک مجموعه)، باید بلاکی مناسب پیدا و آن را زودتر از بقیه به بلاک چین اضافه کنید. در سولو ماینینگ دوج کوین مستقیما با مزارع بزرگ استخراج سرشاخ می‌شوید، به همین دلیل در صورت نداشتن هش ریت کافی، بعید نیست هفته‌ها هیچ جایزه‌ای دریافت نکنید. در عوض، وقتی بلاکی مناسب پیدا شد، کل جایزه آن به جای تقسیم بین چند کاربر، به شما تعلق خواهد گرفت.

در ارتباط با بیت کوین، شانس پیروزی در استخراج انفرادی بسیار پایین است، اما به خاطر الگوریتم بهینه‌تر دوج کوین شانس کمی افزایش پیدا می‌کند، هر چند هنوز ریسک هفته‌ها عدم دریافت جایزه وجود دارد. استخراج انفرادی دوج کوین را فقط به افرادی که تعداد زیادی ماینر در اختیار دارند پیشنهاد می‌کنیم. در غیر این صورت باید از روش دوم استفاده کنید.

استخر استخراج (ماینینگ پول)

در این روش، چند ماینر قدرت پردازشی‌شان را تجمیع و در قالب یک نود در شبکه حضور پیدا می‌کنند. به خاطر بالا بودن هش ریت، شانس یافتن بلاک صحیح زیاد می‌شود. وقتی مجموعه‌ای از ماینرها به کمک یکدیگر پاسخی مناسب برای یک بلاک یافتند و آن را به بلاک چین اضافه کردند، هر یک بسته به قدرت پردازشی که در اختیار مجموعه قرار داده است، بخشی از جایزه را دریافت خواهد کرد.

واقعیت را انکار نکنید! حین استخراج دوج کوین در حال رقابت با مزارع و همچنین ماینینگ پول‌های بزرگ هستید که هر یک از چند صد یا حتی بیشتر ماینر تشکیل می‌شود. اگر هش ریت کافی ندارید، باید عضو یک استخر ماینینگ شوید، وگرنه در برابر آن‌ها شانسی ندارید. نتیجه، هفته‌ها روشن نگه داشتن دستگاه ماینر و اتلاف برق بدون کسب درآمد خواهد بود.

استخراج ابری (کلاد ماینینگ)

در این روش، سخت افزاری از یک دیتاسنتر اجاره می‌کنید. سپس دوج کوین با استفاده از این سخت افزار استخراج خواهد شد. مهمترین مزیت کلاد ماینینگ رها شدن از مشکلات مربوط به خرید، پیکربندی، را‌ه‌اندازی و نگهداری از دستگاه‌های ماینر است. از همه مهمتر، دغدغه محاسبه پیوسته هزینه برق از بین می‌رود؛ دیگر نیاز نیست برای دوج کوین ماینینگ سخت افزاری پرسر و صدا در منزل نگه دارید و نگران افزایش هزینه برق باشید.

علاوه بر آن، اگر با وجود تمایل به استخراج دوج کوین سرمایه اولیه کافی به منظور خرید یک اسیک ماینر ندارید، این روش برای شما مناسب‌تر است، چرا که برای خرید اشتراک ماهیانه یک سرویس کلاد ماینینگ هزینه به مراتب کمتری پرداخت می‌کنید.

اگر اطلاعات فنی کافی ندارید، بد نیست با استخراج ابری شروع کنید؛ کافی است با چند کلیک کانفیگ سخت افزار مورد نظرتان را مشخص و هزینه اجاره‌اش را پرداخت کنید. در ادامه، جایزه‌ای که این گره به خاطر استخراج دوج کوین دریافت کرده است به طو مستمر به والت مشخص شده توسط شما ارسال خواهد شد. هزینه برق اغلب در تعرفه اشتراک محاسبه می‌شود، هر چند برخی سرویس‌دهندگان هزینه برق را جداگانه دریافت می‌کنند. قبل خرید اشتراک، از نحوه کار سرویس کلاد ماینینگ مورد نظر مطمئن شوید.

به نظر این روش خوبی است، اما چرا روز به روز میزان استقبال از آن کاهش پیدا می‌کند؟ استخرهای استخراج ابری اطلاعات زیادی درباره نحوه فعالیت‌شان ارائه نمی‌کنند، به همین دلیل ارزیابی میزان ارزش خرید اشتراک آن‌ها دشوار است. مهمترین نگرانی کاربران این است که سرویس‌دهنده، در مقایسه با آن چه وعده داده هش ریت پایین‌تری ارائه کند. در عمل، راهی برای اطمینان از صحت هش ریت در اختیار سخت افزار شما وجود ندارد.

دوج کوین

از طرفی دیگر، در نظر داشته باشید شما فقط قدرت پردازشی برای استخراج دوج کوین اجاره کرده‌اید. در صورتی که قیمت DOGE کاهش پیدا کند، نمی‌توانید تا زمان بهتر شدن وضعیت بازار فعالیت را متوقف کنید. اشتراک تا سررسید آن معتبر است، حتی اگر تا گردن در ضرر باشید! در چنین شرایطی مجبور می‌شوید برای یک چیز بی‌ارزش پول پرداخت کنید. در نظر داشته باشید قراردادهای سرویس‌های کلاد ماینینگ ثابت هستند. در صورتی که با وجود خرید یک قرارداد یک ساله (یا طولانی‌تر) قیمت رمز ارز مورد نظر کاهش پیدا کند، تا زمان سررسید گرفتار یک قرارداد بی‌ثمر خواهید بود!

سرویس‌های استخراج ابری زیادی خدمات ماین کردن دوج کوین و سایر رمز ارزهای مبتنی بر الگوریتم Scrypt را ارائه می‌کنند. به عنوان شناخته شده‌ترین موارد باید به ایوبات (Eobot)، نایس هش (Nice Hash) و جنسیس ماینینگ (Genesis Mining) اشاره کرد.

استخراج انفرادی بهتر است یا استخراج گروهی؟

با عضویت در یک استخر استخراج دوج کوین باید کارمزد بپردازید. در ضمن سهم شما از پاداش هر بلاک، اندک و متناسب با قدرت پردازشی ماینر شما است. البته استخرها در ماین کردن بلاک‌های جدید موفق‌تر عمل می‌کنند، به همین دلیل اعضای آن‌ها، در مقایسه با سولو ماینرها، شانس بیشتری برای دریافت جایزه دارند، هر چند این پاداش کمتر است. در عوض، این پاداش با وجود کم بودن مستمر است و قطع نمی‌شود. اگر قصد دارید ماینینگ دوج کوین را به صورت انفرادی انجام دهید، باید بدانید که استخراج هر بلاک جدید ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها زمان ببرد، هر چند در نهایت جایزه کامل یک بلاک به شما تعلق خواهد گرفت.

هر چه هش ریت در اختیار یک کاربر بیشتر باشد، علاقه کمتری به عضویت در یک استخر نشان می‌دهد، چرا که دستگاه‌های استخراج کننده ضعیف‌تر از همکاری با آن بهره می‌برند. بالعکس، هر چه قدرت پردازشی در اختیار یک کاربر کمتر باشد، تمایل زیادتری برای عضویت در یک استخر دارد.

اگر در حوزه ماینینگ تازه کار هستید، توصیه می‌کنیم برای ماین کردن دوج کوین عضو یک استخر شوید. با پیوستن به یک استخر دوج کوین، عضوی از خانواده این رمز ارز خواهید شد و در ضمن دیگر نیاز نیست نگران زمان طولانی استخراج انفرادی باشید.

دانلود و نصب یک والت‌ DOGE

در صورتی که قبل از این کیف پولی با پشتیبانی از رمز ارز DOGE نصب نکرده‌اید، حتما این کار را اکنون انجام بدهید، چرا که پاداش استخراج دوج کوین به کیف پول ارز دیجیتال شما واریز می‌شود. حین ثبت نام در یک استخر باید آدرس والت خود را ارائه کنید. از دیدگاه کلی، کیف پول‌ها به دو دسته سرد و گرم (کلد و هات) تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های سرد شامل سخت افزاری و کاغذی و گرم شامل موبایل، دسکتاپ و وب است.

کیف پول سخت افزاری

یک والت سخت افزاری، گجتی در حد و اندازه یک یو‌ا‌س‌بی مموری یا یک دستگاه پخش‌کننده موزیک است. دلیل «سرد» خطاب کردن این نوع کیف پول کریپتوکارنسی، آفلاین بودن حافظه آن است، حافظه‌ای که کلیدهای خصوصی شما را در خود نگه می‌دارد. کلید خصوصی به زبان ساده، رمز استفاده از ارزهای دیجیتال خود است.

حافظه والت فیزیکی آفلاین است و اتصالی به اینترنت ندارد. به همین دلیل مصنونیت بالایی در برابر حملات سایبری داد؛ کلیدهای خصوصی در محفظه‌ای آفلاین و ایزوله نگهداری می‌شوند. انزوای حافظه برخی مدل‌ها به اندازه‌ای است که حتی وصل کردن دستگاه به کامپیوتری آلوده به ویروس نیز مشکلی برایش ایجاد نمی‌کند.

اگر چند دستگاه ماینر خریداری کرده‌اید، هش ریت بالایی دارید و دوج کوین زیادی به عنوان پاداش استخراج دریافت می‌کنید، بهتر است با خرید یک کیف پول سخت افزاری، امنیت سرمایه خود را تامین کنید. در مقایسه با کیف پول‌های گرم که همگی رایگان هستند، برای خرید آن‌ها باید حداقل 70 الی 100 دلار هزینه کنید، اما برای فردی با سرمایه رمز ارزی چند هزار دلاری یا بیشتر، این مبلغ کاملا قابل چشم‌پوشی است.

دومین مشکل نیاز به همراه داشتن همیشگی یک گجت فیزیکی است که البته با توجه به اندازه کوچک دستگاه می‌توان از این مورد نیز چشم‌پوشی کرد. سومین عیب، پایین بودن سرعت کار با آن‌ها است، به طوری که برای تریدرها گزینه مناسبی محسوب نمی‌شوند. البته، اگر به دنبال هولد ارزهای دیجیتال خود هستید و فقط گهگاه آن‌ها را به یکدیگر تبدیل می‌کنید، مشکلی وجود ندارد.

کیف پول‌های سخت افزاری دو شرکت لجر و ترزور جزو محبوب‌ترین‌ها هستند. به عنوان پرفروش‌ترین محصول هر برند باید به لجر نانو اس و ترزور مدل وان اشاره کنیم.

کیف پول کاغذی

هر محتوای ذخیره شده به صورت صفر و یک در معرض خطر هک قرار دارد، ولو این که در حافظه‌ای ایزوله و آفلاین نگهداری شود. حتی یک کیف پول سخت افزاری نیز با وجود داشتن امنیت بسیار بالا، در برابر حملات سایبری 100 درصد مصون نیست. از این نظر، یک کیف پول کاغذی 100 درصد مصونیت دارد! آن چه روی تکه‌ای کاغذ نوشته شده، در دنیای آنلاین قابل سرقت نیست.

البته نگرانی ما در ارتباط با سرقت رمز ارزها فقط از حملات سایبری نیست. اگر کاغذ حاوی کلید خصوصی شما پاره یا گم شود، یا در دست سایر افراد قرار بگیرد، سرمایه‌‌ای که با استخراج دوج کوین به دست آورده‌اید از بین خواهت رفت. همچنین در صورتی که می‌خواهید بعد از ماین کردن دوج کوین با این دارایی ترید کنید، حین استفاده از یک والت کاغذی حتی در مقایسه با زمان استفاده از یک والت سخت افزاری نیز کار برایتان دشوارتر خواهد شد. در نتیجه، تنها برای هولد طولانی مدت سرمایه از این نوع کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنید.

در یکی از مطالب قبلی، به طور کامل نحوه کار و چگونگی ساخت یک کیف پول کاغذی را آموزش دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب زیر مراجعه کنید:

بیشتر بخوانید: کیف پول کاغذی چیست؟ آموزش ساخت والت کاغذی ارز دیجیتال

کیف پول موبایل

محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین نوع کیف پول ارز دیجیتال اپلیکیشن‌های موبایل هستند. این یک والت هات است، به این معنی که اتصال دائمی به اینترنت دارد. اگرچه ریسک‌های امنیتی و هک به این خاطر افزایش پیدا می‌کند، اما در عوض، به خاطر ذخیره شدن کلیدهای خصوصی‌ روی حافظه خود دستگاه، دغدغه کمتر می‌شود. اگر گوشی هوشمند یا تبلت شما آلوده به بدافزار نشود، نگرانی از بابت سرقت کلید خصوصی وجود نخواهد داشت.

والت‌های موبایل به خاطر ارائه ترکیبی از سهولت در استفاده و امنیت، محبوب‌ترین هستند. یک اپلیکیشن موبایل، همیشه و همه جا در دسترس است، پس برای ترید کردن گزینه بسیار خوبی به شمار می‌رود. برای استخراج دوج کوین نیز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. کافی است به گوگل پلی استور یا اپ استور بروید و یک اپلیکیشن با پشتیبانی از DOGE دریافت کنید.

محبوب‌ترین کیف پول‌های موبایل تراست والت و اتمیک والت هستند. خوشبختانه هر دو اپلیکیشن از دوج کوین پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول دسکتاپ

کاربران حرفه‌ای که دائما در حال رصد کردن نمودارها هستند، از این نوع والت استفاده می‌کنند. از نظر امنیت، یک کیف پول دسکتاپ هم‌سطح والت موبایل است، چرا که کلیدهای خصوصی مجددا بعد از رمزنگاری، به جای نگهداری در سرور شرکتی دیگر، روی هارد دیسک کامپیوتر کاربر ذخیره می‌شوند. در اینجا با یک نرم افزار مخصوص ویندوز، لینوکس یا مک او اس سر و کار داریم

قابلیت حمل با توجه به نوع دستگاه، در مقایسه با یک گوشی موبایل کاهش پیدا می‌کند، اما با توجه به بزرگتر شدن ابعاد نمایشگر، دست کاربر برای ترید (مشاهده همزمان نمودارهای مختلف) بازتر خواهد شد.

در صورتی که می‌خواهید در منزل، محل کار یا محیط بیرون به دارایی‌تان دسترسی داشته باشید، بهتر است به سراغ یک کیف پول کراس پلتفرم نظیر اتمیک والت و متامسک بروید. نسخه‌ای از آن‌ها برای پلتفرم‌های دسکتاپ و موبایل وجود دارد.

البته، با وارد کردن عبارت بازیابی (Seed Phrase) یا به طور مستقیم کلیدهای خصوصی خود، در هر زمان و مکان به دارایی‌تان دسترسی پیدا می‌کنید، اما پیشنهاد می‌کنیم از این کار تا جای ممکن اجتناب کنید، چرا که کلیدهای خصوصی‌تان را در معرض دید و هک قرار می‌دهد.

کیف پول تحت وب (صرافی)

هر چه استفاده از یک کیف پول رمز ارزی راحت‌تر باشد، امنیت آن پایین‌تر است! یک کیف پول وب بدون نیاز به نصب نرم افزاری خاص و فقط از طریق یک مرورگر وب در دسترس است، اما امنیت به مراتب پایین‌تری در مقایسه با والت‌های چهار دسته‌بندی قبلی دارد. کافی است اخبار مربوط به هک صرافی‌های کریپتوکارنسی را دنبال کنید.

کار با آن‌ها بسیار ساده‌تر است، چرا که شرکت توسعه‌دهنده اپلیکیشن، مدیریت کلیدهای خصوصی شما را بر عهده دارد. البته این موضوع از دیدگاه امنیتی، یک نکته منفی است. اگر سرور وب سایت هک شود، دارایی شما به تاراج خواهد رفت. از طرفی باید به خود شرکت توسعه‌دهنده اپلیکیشن والت تحت وب نیز اعتماد کامل داشته باشید، چرا که می‌توانند رمز ارزهایتان را سرقت کنند. صرافی‌های آنلاین نظیر بایننس در این دسته قرار می‌گیرند.

در یکی از مطالب قبلی به معرفی و بررسی بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال DOGE در تمام این دسته‌بندی‌ها پرداختیم. قبل از شروع استخراج دوج کوین یکی از آن‌ها را تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب زیر مراجعه کنید:

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین کیف پول های دوج کوین (DOGE) + لینک دانلود – آپدیت 2021

نرم افزارهای استخراج دوج کوین

برای ماین کردن دوج کوین به کامپیوتری متصل به اینترنت نیاز دارد. سیستم عامل اهمیتی ندارد و می‌توانید از ویندوز، مک یا لینوکس استفاده کنید. در این مطلب ما آموزش را بر اساس ویندوز پیش می‌بریم.

همانطور که گفتیم داشتن یک کیف پول برای استخراج دوج کوین ضروری است. از یک دیدگاه دیگر، والت به دو دسته سبک (Light) و کامل (Full) تقسیم می‌شود. برای ماین کردن دوج کوین، باید کیف پول کامل این رمز ارز را داشته باشید که «دوج کوین کور» (Dogecoin Core) نام دارد. علت فول خطاب کردن آن، نگهداری نسخه‌ای از بلاک چین است. البته در صورت سولو ماینینگ نیازمند این نرم افزار و دانلود کل بلاک چین خواهید شد.

انواع سخت افزار برای DOGE ماینینگ

 • سی‌پی‌یو (CPU): پردازنده کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ خانگی شما، توانایی استخراج دوج کوین را ندارد. با این حال سی‌پی‌یو ماینینگ همچنان به عنوان یک روش مطرح است. توصیه می‌کنیم با پردازنده‌های قدیمی هرگز ماین نکنید، چرا که ممکن است به قطعه آسیب جدی وارد کند.
 • کارت گرافیک (GPU): تقریبا می‌توان با تمام کارت‌های گرافیک‌ها دوج کوین استخراج کرد، ولی کارت‌هایی مثل RX 580 شرکت ای‌ام‌دی و RTX 3080 شرکت انویدیا انتخاب‌های مناسب‌تری محسوب می‌شوند.
 • اسیک (ASIC) ماینر: این دستگاه صرفا برای انجام یک کار تولید شده که در اینجا، استخراج رمز ارزی مبتنی بر الگوریتم Scrypt است. توجه داشته باشید که ماینرهای ASIC گران قیمت و پرسر و صدا هستند و همچنین دمای آن‌ها ممکن است تا حد زیادی افزایش پیدا کند. از میان ماینرهای ASIC مخصوص الگوریتم Scrypt، بهترین گزینه‌ها Innosilicon A2 Terminator و Bitmain Antminer L3 هستند.

نرم افزار دوج کوین ماینینگ با کامپیوتر (ریگ CPU یا GPU)

در انتخاب به نوع سخت افزار خود دقت کنید تا حداکثر بهره‌روی را دریافت کنید. در ادامه تعدادی از بهترین نرم افزارهای ماینینگ دوج کوین را به شما معرفی می‌کنیم:

 • اگر فقط قصد دارید استخراج DogeCoin را امتحان کنید، استفاده از پردازنده مرکزی رایانه‌تان کفایت می‌کند. تنها نرم افزار پیشنهادی ما برای این نوع استخراج cpuminer است.
 • نرم افزارهای زیادی برای استخراج با کارت گرافیک وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • CudaMiner: بهترین انتخاب برای محصولات انویدیا.
  • CGminer: با بیشتر کارت‌های گرافیک سازگار است.
  • EasyMiner: محیط کاربرپسندی دارد و انتخاب خوبی برای تازه کارها است.
 • MultiMiner بهترین نرم افزار برای استخراج رمز ارزهای مبتنی بر الگوریتم Scrypt نظیر لایت کوین و دوج کوین است، هر چند از رمز ارزهای SHA-256 (نظیر بیت کوین) هم پشتیبانی می‌کند.

اگر در زمینه استخراج دوج کوین تازه کار هستید، توصیه می‌کنیم با کارت گرافیکی مانند RX580 و نرم افزار EasyMiner کار خود را شروع کنید. در ضمن بهتر است در یکی از استخرهای استخراج بزرگ مثل Multipool یا AikaPool عضو شوید.

تاکید می‌کنیم با استفاده از کامپیوترهای خانگی عادی، مخصوصا گوشی هوشمند، هیچ شانسی برای کسب درآمد از دوج کوین ماینینگ ندارید. پس بهتر است یک دستگاه ماینر خریداری کنید.

تاکید دیگر ما، عدم خرید دستگاه‌های فاقد مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت است. همچنین باید قبل شروع فعالیت از وزارت نیرو مجوز دریافت کنید تا برق برای شما با تعرفه صنعتی محاسبه شود، در غیر این صورت مشمول جریمه‌های سنگین خواهید شد.

آموزش راه‌اندازی و پیکربندی ماینر استخراج دوج کوین

انت ماینر ال 3 و ال 3 پلاس جزو پرفروش‌ترین ماینرها برای شبکه‌های مبتنی بر Scrypt هستند. هش ریت و برق مصرفی مدل پلاس به ترتیب برابر 504 مگاهش و 800 وات است. در نظر داشته باشید مقایسه هش ریت آن با انت ماینر اس 9 (دارای قدرت 14 تراهش) به عنوان یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین کار اشتباهی است، چرا که شبکه دوج کوین از الگوریتم بهینه‌تر Scrypt استفاده می‌کند و استخراج آن نیازمند قدرت پردازشی کمتری است.

انت‌ماینر ال 3 پلاس محصول شرکت سرشناس BitMain است و برای ماین کردن دوج کوین قدرت کافی دارد، هر چند محصولی متعلق به سال 2017 است. قبل از راه‌اندازی این ماینر ابتدا باید عضو یک استخر شوید. فراموش نکنید بر اساس نتیجه‌گیری که در بخش «روش‌های اصلی استخراج دوج کوین» همین مطلب داشتیم، بهترین راهکار، حتی در صورت داشتن چند دستگاه ماینر، عضو شدن در یک پول (Pool) است.

prohashing.com یکی از بهترین گزینه‌ها است. این استخر استخراج از رمز ارزهای متعددی پشتیبانی می‌کند. نکته حائز اهمیت درباره آن، داشتن بهره‌روی بالا در مقایسه با بیشتر پول‌ها به خاطر کارکرد متفاوت است؛ ProHashing بر اساس الگوریتم‌ پشتیبانی شده توسط دستگاه ماینر شما، بهترین ارز دیجیتال را در هر لحظه ماین می‌کند. البته در نهایت، جایزه شما در قالب رمز ارز مورد نظرتان پرداخت خواهد شد. به عبارتی ممکن است با وجود استخراج شدن لایت کوین با قدرت پردازشی ماینر شما، جایزه را به صورت دوج کوین دریافت کنید!

وقتی ماینر را به برق متصل کنید، شروع به کار می‌کند. با استفاده از یک کابل لن دستگاه و همچنین کامپیوتر خود را به مودمی مشکل متصل کنید. اکنون باید برای پیکربندی استخراح کننده وارد رابط کاربری آن شوید. برای این کار به آی‌پی آن نیاز دارید. برای پیدا کردن آدرس IP ماینر:

 • نرم افزاار Angry IP Scanner را دانلود، نصب و اجرا کنید.
 • با کلیک روی دکمه Start، نرم افزار یافتن دستگاه‌های واقع در یک شبکه محلی با شما را آغاز خواهد کرد.
 • وقتی اسکن به پایان رسید، از نوار منوی بالا روی Go To کلیک کرده و سپس Next Alive Host را برگزینید. تا زمان ظاهر شدن گزینه Antminer در ستون Hostname این کار را تکرار کنید. در برخی موارد Hostname نمایش داده نشده و فقط آدرس آی‌پی قابل مشاهده است. در صورت بروز این مشکل برای شما، باید تا زمان یافتن آدرس آی‌پی انت‌ماینر ال 3 پلاس خود این کار را تکرار کنید.
 • بعد از یافتن IP، آن را کپی کرده و در نوار آدرس مرورگر وب قرار بدهید.
 • برای لاگین، در بخش نام کاربری و پسورد «root» را قرار بدهید.

اگر به این روش نتوانستید آدرس آی‌پی دستگاه را پیدا کنید، نرم افزار IP Reporter را امتحان کنید. بعد از اجرای برنامه روی گزینه Start کلیک کنید. اکنون باید دکمه IP Reporter روی دستگاه ماینر را فشار بدهید و برای پنج ثانیه نگه دارید. بعد از شنیدن صداق بوق، یک آی‌پی به دستگاه شما اختصاص می‌گیرد و روی نمایشگر کامپیوتر نشان داده می‌شود. آن را کپی و در نوار آدرس مرورگر پیست کنید. برای لاگین، از نام کاربری و پسورد «root» استفاده کنید.

اکنون که به صفحه پیکربندی ماینر برای استخراج و ماین کردن دوج کوین وارد شده‌اید، باید اطلاعات استخر را وارد کنید. به وب سایت prohashing.com رفته و یک اکانت جدید در آن بسازید. سپس به رابط کاربری تنظیمات ماینر برگشته و وارد قسمت Miner Configuration شوید. در اینجا سه گزینه مشاهده خواهید کرد:

 • URL: prohashing.com:3333
 • WORKER: «یوزرنیم حساب کاربری‌تان را در اینجا قرار بدهید»
 • password: n=«نام ورکر»,a=«الگوریتم»

به منظور تعیین ارز دیجیتال ترجیحی برای دریافت پاداش استخراج در قالب آن، به بخش Settings بروید و سپس وارد Payout Proportions شوید. وقتی این رمز ارز مثلا دوج کوین را مشخص کردید، آدرس یک والت مربوط به آن را قرار بدهید. به عنوان مثالی عملی برای گزینه‌های بالا، عبارات زیر را در نظر بگیرید. فراموش نکنید باید آ‌ن‌ها را با اطلاعات مربوط به حساب کاربری‌ خودتان جایگزین کنید:

 • URL: prohashing.com:3333
 • WORKER: Techman34
 • PASSWORD: n=myL3, a=scrypt

از آن جایی که ممکن است به هر دلیل، در یک بازه زمانی یک استخر برای مدتی از دسترس خارج شود، به منظور جلوگیری از اتلاف توان پردازشی و برق توسط ماینر شما، بهتر است بیش از یک استخر به آن معرفی کنید. یکی دیگر از بهترین پو‌ل‌ها برای استخراج دوج کوین nicehash.com است. برای شروع کار وارد وب سایت nicehash.com/asic-mining شده و در قسمت Select Algorithm، روی گزینه Scrypt کلیک کنید. در بخش Select Location نزدیک‌ترین موقعیت جغرافیایی به محل زندگی خود را مشخص کنید. سپس روی گزینه Generate Stratum کلیک کنید.

خروجی چیزی شبیه آدرس stratum+tcp://scrypt.<your_region>.nicehash.com:3333 خواهد بود. بخش <your_region> بسته به موقعیت جغرافیایی انتخاب شده متفاوت خواهد بود. آن را کپی کرده و در صفحه پیکربندی ماینر، در قسمت اطلاعات مربوط به دومین استخر (2nd Pool) قرار بدهید. به عنوان مثال، عبارات زیر را در نظر بگیرید. فراموش نکنید باید آ‌ن‌ها را با اطلاعات مربوط به حساب کاربری‌ خودتان جایگزین کنید:

 • URL: stratum+tcp://scrypt.usa.nicehash.com:3333
 • WORKER: 37UPzLMoFE7i41qChPPXh7RxPprXWyMZBy.myL3
 • PASSWORD: x

در اینجا باید در بخش Worker، آدرس کیف پول را به علاوه نام یک ورکر انتخابی بنویسید و بینشان یک نقطه (.) قرار بدهید. در نهایت در گوشه پایین و سمت راست صفحه پیکربندی ماینر روی گزینه Save & Apply کلیک کنید.


برچسب ها: دوج کوین

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)