شبکه ارز دیجیتال بیت کوین ؛ قسمت 5 آموزش صفر تا صد Bitcoin


شبکه ارز دیجیتال بیت کوین – Bitcoin چگونه کار می کند؟ در این قسمت از مجموعه آموزش صفر تا صد ، شبکه بلاک چین رمز ارز BTC به زبان ساده معرفی شده است.

در قسمت‌های اول تا چهارم مجموعه صفر تا صد، به معرفی مقدماتی بیت کوین پرداخته شد. از این قسمت کمی عمیق‌تر می‌شویم و طی 3 جلسه به بررسی نحوه انجام تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین بیت کوین و همچنین فرآیند استخراج این ارز دیجیتال می‌پردازیم.

سیستم بیت کوین بر خلاف سیستم‌های سنتی بانکی و پرداخت فعلی بر اساس “اعتماد غیرمتمرکز” است. این بدان معناست که بر خلاف سیستم فعلی که یک نهاد متمرکز مورد اعتماد قرار می‌گیرد و مسئول شبکه است (مانند بانک)، اعتماد در شبکه بیت کوین از طریق کل افراد شرکت کننده در شبکه تامین می‌شود. در واقع بیت کوین یک شبکه دموکراتیک است و تمام افراد و گره‌ها – Nodes، در آن تصمیم‌گیرنده هستند و هیچ نهاد مرکزی و متمرکزی به تنهایی مسئول انجام فرآیندی مانند تایید تراکنش‌های این ارز دیجیتال نیست.

برای درک بهتر این موضوع، نیاز به فهم کامل نحوه انجام یک تراکنش و تایید آن و همچنین درک کامل فرآیند استخراج و ماینینگ داریم. برای این منظور، در قسمت بعدی به بررسی موشکافانه نحوه ایجاد و انجام یک تراکنش در شبکه بیت کوین خواهیم پرداخت. پس از آن، مکانیزم استخراج این ارز دیجیتال مورد بررسی قرار می‌گیرد و در قالب یک قسمت آموزشی به آن پرداخته خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که در فصول بعدی مجموعه صفر تا صد بیت کوین، تراکنش‌ها و استخراج به همراه سایر جزئیات شبکه بیت کوین به صورت تخصصی آموزش داده خواهد شد.

مروری بر شبکه ارز دیجیتال بیت کوین

شبکه بیت کوین متشکل از سه جزء است. جزء اول کاربرانی‌اند که دارای کیف پول بیت کوین هستند. این کیف‌پول‌ها وظیفه نگهداری کلید‌های خصوصی را بر عهده دارند (در قسمت‌های بعدی آموزش، به تفصیل در مورد کلید‌های شبکه بیت کوین صحبت خواهد شد). جزء دوم، تراکنش‌های شبکه‌اند و جزء سوم ماینرهایی هستند که با استفاده از اجماع، وظیفه نگهداری شبکه و تایید تراکنش‌های این ارز دیجیتال را بر عهده دارد.

در قسمت سوم مجموعه آموزشی صفر تا صد بیت کوین، چندین شخصیت معرفی شد. با استفاده از این شخصیت‌ها، تراکنش‌ها و استخراج در شبکه را بررسی خواهیم کرد. به منظور مشاهده و بررسی شفاف‌تر یک تراکنش، بهتر است که از یک کاوش‌گر بلاک (Block Explorer) شبکه بیت کوین استفاده نماییم. کاوش‌گر بلاک یک برنامه تحت وب است که همانند یک موتور جستجو برای یک شبکه بلاک چینی کار می‌کند. با استفاده از کاوش‌گر می‌توان آدرس‌ها، تراکنش‌ها، بلاک‌ها و ارتباط میان آن‌ها را جستجو کرد. به عنوان مثال شما می‌توانید با استفاده از کاوش‌گر شبکه بیت کوین، موجودی آدرس والت دوستتان و تاریخچه‌ای از تراکنش‌های وی را مشاهده نمایید و یا بلاک‌هایی که در سال 2010 ماین شده‌اند را بررسی کنید.

محبوب‌ترین کاوش‌گرهای بلاک شبکه ارز دیجیتال بیت کوین عبارت‌اند از:

https://www.blockchain.com/explorer
https://blockchair.com/bitcoin
https://btc.com

شما می‌توانید با وارد کردن یکی از ورودی‌های آدرس بیت کوین، هش تراکنش، شماره بلاک و یا هش بلاک در قسمت جستجو، خروجی مرتبط با آن را مشاهده نمایید.

خرید یک فنجان قهوه

اگر از قسمت سوم به یاد داشته باشید، آلیس فردی بود که به تازگی و از طریق دوستانش با بیت کوین آشنا شده بود. آلیس دارای یک کیف پول بیت کوین است و یکی از دوستانش به او 0.1 بیت کوین هدیه داده است. اکنون آلیس می‌خواهد با خرید یک فنجان قهوه از کافه باب (شخصیت باب در قسمت سوم معرفی شد)، اولین تراکنش خود را انجام دهد.

شبکه ارز دیجیتال بیت کوین

باب اخیرا قابلیت پرداخت از طریق بیت کوین را به کافه خود اضافه کرده است. قیمت محصولات کافه باب بر اساس دلار است، اما مشتری در صورت تمایل می‌تواند هزینه سفارش خود را از طریق شبکه ارز دیجیتال بیت کوین نیز پرداخت کند. آلیس قصد خرید یک فنجان قهوه به قیمت 1.5 دلار را دارد و می‌خواهد هزینه را از طریق بیت کوین پرداخت کند. در این حالت، درگاه Bitcoin کافه باب بلافاصله پس از درخواست آلیس و با توجه به قیمت روز این ارز دیجیتال به دلار، معادل بیت کوینی سفارش را محاسبه می‌کند و نمایش می‌دهد:

هزینه سفارش:
1.5 دلار
0.015 بیت کوین

درگاه بیت کوین کافه باب بلافاصله کیوآر کد – QR Code مخصوص این سفارش برای پرداخت از طریق بیت کوین را نیز تولید می‌نماید:

شبکه ارز دیجیتال بیت کوین
کیوآر کد ارائه شده توسط درگاه پرداخت از طریق بیت کوین کافه باب

بر خلاف کیوآر کد‌های معمول که صرفا شامل آدرس کیف پول مقصد هستند، یک کد QR پرداختی در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین شامل آدرس مقصد، مقدار پرداختی و توضیحات اضافه است. لذا آلیس می‌تواند با استفاده از کیف پول رمز ارز بیت کوین در تلفن همراه خود و صرفا اسکن کد QR ارائه شده توسط سیستم باب، هزینه را پرداخت نماید. هیچ مقداری به صورت دستی وارد نمی‌شود و کافی است تا آلیس پس از اسکن و پیش از تایید، اطلاعات تراکنش را چک کند. این کار باعث می‌شود تا خطا در پرداخت با استفاده از بیت کوین بسیار کاهش یابد. اطلاعات گنجانده شده در کیوآر کد بالا به صورت زیر است:

A bitcoin address: “1GdK9UzpHBzqzX2A9JFP3Di4weBwqgmoQA”
The payment amount: “0.015”
A label for the recipient address: “Bob’s Cafe”
A description for the payment: “Purchase at Bob’s Cafe”

در صورتی که اطلاعات فوق مورد تایید آلیس باشد، یک تراکنش بلافاصله به شبکه صادر می‌شود و ظرف چند ثانیه، باب متوجه می‌شود که تراکنش مورد نظر در شبکه بیت کوین ثبت شده است. لذا خرید با موفقیت تکمیل می‌شود. در قسمت بعدی به بررسی موشکافانه نحوه ایجاد، صدور، تایید و انجام این تراکنش در شبکه این ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

نکته

شبکه بیت کوین قادر به ارسال مقادیر اعشاری ارز BTC نیز می‌باشد. کوچکترین مقدار قابل استفاده در شبکه بیت کوین، 0.00000001 یا یک صد میلیونیوم ارز دیجیتال بیت کوین است. به این مقدار (کوچکترین واحد بیت کوین) ساتوشی می‌گویند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)