شبکه گرین (GRIN) مورد حمله 51 درصدی قرار گرفت!


شبکه بلاک چین ارز دیجیتال پیگیر گریز گرین (GRIN) که بر اساس پروتکل میمبل ویمبل (Mimblewimble) کار می‌کند، مورد حمله 51 درصدی قرار گرفته است.

بر اساس توییت منتشر شده توسط گروه استخراج 2Miners، گروه ناشناسی موفق شده‌اند 57.4 درصد از کل هش ریت شبکه گرین را از شنبه این هفته در اختیار بگیرند. این در حالی است که بزرگ‌ترین استخرهای استخراج این شبکه بلاک چینی یعنی 2Miners و Sparkpool به ترتیب 19.1 درصد و 18.9 درصد از کل نرخ هش شبکه GRIN را تامین می‌کنند.

حمله 51 درصدی شبکه گرین

داده‌های منتشر شده توسط کاوشگر شبکه گرین یعنی GrinScan نشان می‌دهد که مهاجمین توانسته‌اند حداقل یک بلاک فورک شده را در هفتم نوامبر (17 آبان) ساعت 23:17 به وقت جهانی مجددا سازمان‌دهی کنند. در زمان نگارش این مقاله، حمله 51 درصدی به شبکه گرین نه تنها به اتمام رسیده، بلکه این گروه ناشناس توانسته قدرت خود در شبکه را افزایش دهد و 58.1 درصد از کل نرخ هش را در اختیار بگیرد. این درحالی است که هش ریت استخرهای 2Miner و Sparkpool در حال حاضر به ترتیب 24.5 و 11.4 درصد است.

حمله 51 درصدی چه تاثیری روی شبکه گرین داشته است؟

زمانی که گروهی از ماینرها بیش از نیمی از کل هش ریت یک شبکه مبتنی بر بلاک چین را در اختیار می‌گیرند، می‌توانند در روند و ساختار تشکیل بلاک‌ها اختلال ایجاد کنند و این اتفاق متعاقبا می‌تواند منجر به نوسانات قیمت توکن شبکه و کاهش اعتماد به این شبکه بلاک چینی شود. با این حال، در اختیار داشتن بیش از 50 درصد از کل نرخ هش یک شبکه الزاما به معنی خراب‌کاری و داشتن اهداف سوء نیست. به عنوان مثال، پیش از این حمله 51 درصدی، استخر Sparkpool حدود 60 درصد از کل هش ریت شبکه گرین را در اختیار داشت و هیچ اختلالی در روند بلاک‌های جدید ایجاد نکرد.

قیمت ارز دیجیتال شبکه گرین یعنی رمز ارز GRIN طی 24 ساعت گذشته نسبت به این اتفاق واکنشی نشان نداده و فقط 1.3 درصد کاهش یافته است.

در اوت سال میلادی جاری (مرداد ماه) شبکه بلاک چین اتریوم کلاسیک (ETC) حداقل 3 بار مورد حمله 51 درصدی قرار گرفت و مهاجمین توانستند هزاران بلاک را مجددا سازماندهی کنند. بر اساس سرویس Crypto51، بر خلاف شبکه Ethereum Classic که هزینه حمله 51 درصدی به آن تقریبا 7000 دلار به ازای هر ساعت است، این حمله به شبکه گرین در زمان نگارش این مقاله فقط 75 دلار به ازای هر ساعت هزینه دارد.

بیشتر بخوانید: عجیب اما واقعی؛ سومین حمله 51 درصد اتریوم کلاسیک

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)