چند دلیل برای افزایش قیمت اتریوم؛ آیا انفجار قیمت ETH در پیش است؟


این هفته شاهد رشد بازار ارزهای دیجیتال و رمز ارزهای برتر مانند اتریوم بودیم؛ طبق چند دلیل انتظار می‌رود این روند افزایش قیمت ادامه‌دار باشد.

به نظر می‌رسد که سه شاخص صعودی همزمان موجب افزایش قیمت ارز دیجیتال شبکه اتریوم یعنی رمز ارز ETH در آینده نزدیک شود. در حالی که قیمت رمز ارز ETH در اول اکتبر (۹ مهرماه) با بیش از ۹ درصد صعود، از سطح مقاومت روانی ۳,۰۰۰ دلار عبور کرد، در ماه‌های آینده به لطف همزمانی شاخص‌های فنی و بنیادی حمایتی، ارزش بازار ارز دیجیتال دوم مارکت می‌تواند دو برابر هم بشود.

با رشد این هفته، برای اولین بار در ۱۰ روز گذشته شاهد اتریوم ۳,۳۰۰ دلاری بودیم. دستاورد قیمتی اتریوم در پی جهش قیمت همه ارزهای دیجیتال برتر مارکت از جمله بیت کوین (BTC)، با ۹/۵ درصد افزایش و دستیابی به قیمت ۴۸ هزار دلار به عنوان بالاترین قیمت ۱۰ روز گذشته‌اش، بود. درحالی که به نظر می‌رسد سه دلیل عمده برای افزایش قیمت اتریوم در آینده نزدیک وجود داشته باشد، باید دید که آیا رشد شاخص تورم در آمریکا، قانون عرضه و تقاضا و شکل گیری الگوی تکنیکال صعودی در چارت اتریوم، عوامل انفجار قیمت ETH خواهند بود یا خیر.

تورم در ایالات متحده دلیل رشد بازار ارزهای دیجیتال و افزایش قیمت اتریوم

رشد روز جمعه در بازار ارزهای دیجیتال همزمان با انتشار گزارش وزارت بازرگانی ایالات متحده در مورد رشد قیمت کالاها برای مصرف کننده بود. داده‌ها نشان می‌دهد که شاخص قیمت مصارف اصلی هر شخص در ایالات متحده، که معیار مورد نظر فدرال رزرو برای سنجش تورم است، در ماه آگوست (مرداد-شهریور)‌ ۰/۳ درصد افزایش و نسبت به سال گذشته، ۳/۶ درصد رشد یافته است. طبق این ارقام، تورم در آمریکا به بالاترین سطح خود در ۳۰ سال گذشته رسیده است. مطابقا سوداگران بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به عنوان حاشیه امن در برابر تورم در نظر می‌گیرند و این مساله توضیحی برای آخرین واکنش بازار ارزهای دیجیتال به افزایش تورم در ایالات متحده و دلیل خوبی برای افزایش قیمت اتریوم است.

در همین حال، طبق داده‌های CryptoWatch، شاخص همبستگی متوسط ​​۳۰ روزه اتر با بیت کوین نزدیک به ۰/۸۹ است، که منجر به حرکت تنگاتنگ قیمت ETH و BTC می‌شود.

چارت روزانه همبستگی قیمت دلاری بیت کوین و اتریومنتایج یک نظرسنجی دانشگاه میشیگان بین ۲۵ آگوست و ۲۷ سپتامبر (۳ شهریور تا ۵ مهر) نشان داد که انتظار تورم بلند مدت در بین مصرف کنندگان آمریکایی ۳ درصد افزایش یافته که بالاترین میزان در یک دهه گذشته است. این نتیجه برخلاف دیدگاه‌های جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو، بود که افزایش تورم را «گذرا» و فقط برای چند ماه توصیف کرده بود. وی در جلسه اخیر سنا اعتراف کرد که قیمت‌های بالا برای مصرف کنندگان حداقل تا سال آینده به همین منوال باقی می‌ماند.

در نتیجه با در نظر گرفتن ارزهای دیجیتال برتر به عنوان مامن نهایی، فشارهای تورمی یک دلیل خوب برای صعود قیمت بیت کوین و در همبستگی تنگاتنگ با آن، افزایش قیمت اتریوم بود. در همین راستا مایکل سیلور، مدیر عامل مایکرو استراتژی، پیشنهاد داد که شرکت‌ها دارایی نقدی خود را به BTC تبدیل کنند. این در حالی است که MicroStrategy حدود نیم درصد از کل عرضه در گردش بیت کوین، که در حال حاضر بیش از ۶ میلیارد دلار ارزش دارد، را در اختیار دارد.

توییت مایکل سیلور

قانون عرضه و تقاضا از عوامل تسریع رشد قیمت اتریوم

شبکه اتریوم در ۵ آگوست (۱۴ مرداد) ارتقا یافت و به دلیل قانون کلاسیک عرضه و تقاضا، این مساله چشم انداز صعودی را برای قیمت اتر افزایش داد. این ارتقا که هارد فورک لندن نامیده می‌شود، شامل پروتکل EIP-1559 است که می‌خواهد کارمزد پایه در شبکه اتریوم را کاهش دهد. طبق Watch the Burn که داشبورد رهگیری توکن سوزی اتریوم است، فعال سازی این پروتکل تا کنون توانسته ۴۱۰,۴۰۴ واحد ETH (حدود ۱/۳۲ میلیارد دلار) را از عرضه فعال خارج کند.

اتریوم همچنین در حال انجام اقداماتی برای تغییر مکانیسم اجماع خود از روش اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) است. در نتیجه، یک استخر برای استیکینگ راه اندازی کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد تا در صورت قفل کردن ۳۲ واحد ETH برای یک مدت معین در قرارداد رسمی هوشمند PoS، پاداش دریافت کرده و دارایی ETH خود را افزایش دهند.

تعداد ETH قفل شده در قرارداد استیکینگ اتریوم ۲ (Ethereum 2.0) از حدود ۱۱,۵۰۰ در ماه نوامبر سال گذشته (آبان-آذر ۹۹)، امروز به ۷/۸۲ میلیون واحد رسیده است. مطابقا این مساله ۷/۸۲ میلیون واحد ETH را به طور موقت از گردش خارج کرده است که یک دلیل خوب برای افزایش قیمت اتریوم محسوب می‌شود.

اترویم استیک شده در قرارداد هوشمند اتریوم ۲

از سوی دیگر، مقدار کل توکن‌های اتر موجود در صرافی‌های ارز دیجیتال به پایین ترین سطح خود رسیده است. داده‌های CryptoQuant نشان می‌دهد که صرافی‌ها از ۲۳/۹۳ میلیون واحد اتریوم در سال گذشته، تنها در حال حاضر ۱۸/۱ میلیون ETH در اختیار دارند.

دلیل افزایش قیمت اتریوم

کاهش ذخایر ETH نشان می‌دهد که تریدرها ممکن است بخواهند توکن‌های اتر خود را هولد کنند تا این که بخواهند آن را برای به دست آوردن دارایی‌های دیگر بفروشند. بنابراین وقتی روی سرمایه گذاران در ورود به بازار اتر فشار وجود داشته باشد، ETH با ارزش‌تر می‌شود.

توییت لارک داویس

سیگنال افزایش قیمت اتریوم با شکل گیری الگوی فنجان و دسته

در حالی که ترکیب عرضه کمتر و تقاضای بیشتر به عنوان پشتوانه صعودی قیمت اتر عمل می‌کند، شواهد بیشتری برای افزایش قیمت اتریوم در طولانی مدت و طبق الگوی فنجان و دسته وجود دارد.

فنجان و دسته یکی از الگوهای نموداری در تحلیل تکنیکال بوده که طی یک روند صعودی شکل می‌گیرد و شامل یک قسمت گرد (ته فنجان) و یک کانال نزولی است. همان طور که در نمودار زیر نشان داده شده، هدف رشد قیمت طبق این الگو معمولا مساوی با حداکثر ارتفاع فنجان است.

دلیل افزایش قیمت اتریوم

با توجه به اینکه سطح مقاومت فنجان نزدیک به ۴ هزار دلار است، شکست این مقاومت می‌تواند قیمت ETH را به بالای ۶ هزار دلار، تقریباً دو برابر قیمت فعلی آن، برساند.

منبع:‌ cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)