اطلاعات مربوط به بیش از 500 میلیون کاربر شبکه فیسبوک فاش شد


با افشای اطلاعات مربوط به نیم میلیارد حساب کاربری در شبکه اجتماعی فیسبوک (Facebook)، کاربران حوزه رمز ارزها در معرض خطرات بالقوه‌ای قرار دارند.

روز گذشته اطلاعات شخصی مربوط به بیش از نیم میلیارد نفر از کاربران فیسبوک فاش شد و در یکی از انجمن‌های دارک وب، به صورت پیشنهاد فروش قرار گرفت. این اتفاق یک خطر بالقوه برای میلیون‌ها معامله‌گر و هولدر رمز ارزها است و می‌تواند آن‌ها را در برابر خطرات متعددی قرار دهد.

خبر مربوط به افشای اطلاعات شخصی کابران فیسبوک برای اولین بار توسط الون گال (Alon Gal)، مدیر ارشد فناوری اطلاعات موسسه هادسون راک (Hudson Rock)، از طریق انتشار یک توییت اعلام شد:

افشای اطلاعات کاربران فیس بوک

به گفته گال، افشای اطلاعات کاربران شبکه اجتماعی Facebook با آسیب پذیری امنیتی کشف شده در سال 2019 ارتباط دارد. در ژانویه 2021 (دی ماه 99)، مشخص شد که هکرها در آن برهه قادر به سرقت شماره تلفن کاربران شبکه فیسبوک بوده‌اند. اما اکنون ابعاد این ماجرا گسترش پیدا کرده و اطلاعات افشا شده شامل شماره تلفن همراه، آی‌دی فیسبوک، نام کامل، موقعیت مکانی فعلی، موقعیت‌های مکانی گذشته، تاریخ تولد، آدرس ایمیل، تاریخ ساخت اکانت، وضعیت رابطه و بایوی کاربران است.

به اعتقاد آقای گال، افشای اطلاعات کاربران فیسبوک می‌تواند منجر به سوء استفاده هکرها و کلاه‌بردارها از طریق روش‌های مختلف شود:

بازیگران بد به طور حتم از این اطلاعات برای مهندسی اجتماعی، کلاهبرداری، هک و بازاریابی استفاده خواهند کرد.

افشای اطلاعات کاربران فیسبوک چه مخاطراتی برای کاربران حوزه رمز ارزها دارد؟

کاربران حوزه رمز ارزها می‌توانند یکی از مهم‌ترین اهداف کلاهبرداری‌ها باشند. با افشای اطلاعات مربوط به شماره تلفن‌های همراه، یکی از مورد انتظارترین حملات برای کاربران حوزه ارزهای دیجیتال، حمله SIM Swap خواهد بود. در این حمله، کلاهبردار می‌تواند با سرویس‌دهنده سیم کارت قربانی ارتباط برقرار کرده و با داشتن اطلاعات شخصی وی، سرویس‌دهنده را با استفاده از مهندسی اجتماعی مجاب به پورت کردن سیم کارت قربانی روی سیم کارت خودش نماید. در این حالت، شخص کلاهبردار قادر به دریافت رمزهای دو عاملی قربانی از طریق پیامک خواهد بود.

در ابتدای سال میلادی جاری، یک قربانی حمله SIM Swap توانست شرکت سرویس دهنده تلفن همراه T-Mobile را به پرداخت 450 هزار دلار غرامت، محکوم کند.

افشای اطلاعات کاربران فیس بوک، ابعادی به مراتب بزرگ‌تر از اتفاقات مربوط به اطلاعات کاربران کیف پول لجر در سال گذشته دارد. اندکی پس از افشای اطلاعات مربوط به 270 هزار کاربر کیف پول Ledger، گزارشات متعددی مبنی بر مورد تهدید قرار گرفتن از جانب کاربران منتشر شد.

ببیشتر بخوانید: اطلاعات هک شده کاربران کیف پول لجر به طور رایگان در فضای اینترنت منتشر شد!

منبع: CoinTelegraph


برچسب ها: فیسبوک

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)