احتمال 100 هزار دلاری شدن قیمت بیت کوین؛ نظر کارشناسان چیست؟


با وجود سقوط اخیر، برخی معتقدند که همچنان رسیدن قیمت بیت کوین به 100 هزار دلار تا پایان سال 2021 محتمل است. پیش بینی کارشناسان چیست؟

بیت کوین در دو هفته گذشته توانسته بود پس از مدت‌ها سطح قیمت ۵۳,۰۰۰ دلاری را فتح کند. در این بین به نظر می‌رسید که پادشاه ارزهای دیجیتال در راه بازپس‌گیری سقف تاریخی (ATH) خود و ثبت ATH جدید است. اما با این حال، سلسله رویدادهای پیش آمده در هفته گذشته موجب شد تا قیمت بزرگ‌ترین رمز ارز دنیا از منظر مارکت کپ کاهشی در حدود 19 درصد را تجربه کند و حتی به قیمت 42,800 دلار هم برسد. آیا همچنان امیدی برای 100 هزار دلاری شدن بیت کوین وجود دارد؟

به نظر می‌رسد که نوسانات اخیر رمز ارز ‌BTC همچنان نتوانسته بر پیش‌بینی واحد تحقیقات ارز دیجیتال استاندارد چارترد (Standard Chartered) تاثیری بگذارد؛ زیرا تحلیلگران این گروه معتقد هستند که سقوط اخیر بیت کوین یک “افت کاذب” بوده است. با استناد بر پیش بینی استاندارد چارترد، قیمت بیت کوین به 170,000 دلار می‌رسد و لذا 100 هزار دلاری شدن قیمت بیت کوین تا پایان سال جاری میلادی همچنان امکان پذیر است.

این غول بانکی معتقد است که قیمت بیت کوین می‌تواند “تا اواخر سال 2021 یا اوایل سال 2022” همراه با جهش چشمگیر قیمتی اتریوم (ETH) به ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد. در حقیقت، تیم تحقیقات رمز ارزی استاندارد چارترد خاطر نشان کرد که ارزش ارز دیجیتال ETH از نظر ساختاری ۲۶ هزار الی ۳۵ هزار دلار برآورد می‌شود. اما شایان ذکر است که این تحلیلگران شرط تحقق این امر را 175,000 دلاری شدن قیمت بیت کوین دانسته اند.

عوامل تاثیرگذار بر 100 هزار دلاری شدن قیمت بیت کوین

سایت خبری کوین تلگراف (CoinTelegraph) جهت درک بهتر این موضوع که آیا پیش بینی 100 هزار دلاری شدن بیت کوین همچنان پابرجاست یا خیر، با بن کازلین (Ben Caselin)، سرپرست تیم تحقیقات و استراتژی صرافی رمز ارزی AAX، تماس گرفت. به عقیده وی، سقوط (Sell off) اخیر یک حرکت کلاسیک “فروش ناشی از اخبار (Sell the News)” بود. وی افزود احتمال دارد که این سقوط، یک تله خرسی (Bear Trap) پیچیده برای بازار ارزهای دیجیتال به وجود آورده باشد. بن کازلین به کوین تلگراف گفت:

من معتقد هستم که تا پایان سال جاری میلادی قیمت بیت کوین همچنان می‌تواند به 100 هزار دلار برسد. در حقیقت، اگر ما مدل انباشت به جریان (Stock to Flow) پلن بی (PlanB) را برای قیمت ارز دیجیتال BTC مبنا قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که همچنان ما “بدترین سناریوهای قیمتی” را دنبال می‌کنیم. قیمت رمز ارز BTC در ماه گذشته 47 هزار دلار، در ماه سپتامبر (شهریور ماه) 43 هزار دلار و یقینا در پایان سال جاری میلادی نیز قیمت آن کمتر از 135 هزار دلار نخواهد بود.

وی افزود که در بحث بیت کوین، ارزش داده‌های درون زنجیره‌ای آن بیشتر از داده‌های تکنیکال قیمتی است؛ زیرا داده‌های درون زنجیره‌ای کاربران را قادر می‌سازد تا درک و دید بهتری از اتفاقات آنی (real-time) سراسر شبکه پیدا کنند.

به همین ترتیب، تامی شراینر (Tommy Schreiner)، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در پلتفرم ارائه دهنده داده‌های رمز ارزی TheTIE، خطاب به سایت کوین تلگراف اظهار داشت که همچنان احتمال 100 هزار دلاری شدن قیمت بیت کوین تا پایان سال 2021 وجود دارد. وی افزود:

شاید 100 هزار دلاری شدن قیمت بیت کوین به اندازی ۵۰ هزار دلاری شدن این رمز ارز در سال گذشته مضحک به نظر برسد، اما شایان ذکر است که در این زمینه عواملی وجود دارد که به طور قطعی و کامل این سناریو را رد نمی‌کند. سقوط اخیر بازار ارزهای دیجیتال تا حدی اهرم زدایی بازار به حساب می‌آید. این موضوع موجب شد تا حجم عظیمی از بهره باز معاملات مشتقه از بین برود و معامله گران را به حالت عادی بازگرداند.

تامی شراینر در ادامه تاکید کرد که با وجود آشفتگی‌های اقتصادی حاکم در سراسر جهان، فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا همچنان به چاپ بی‌رویه پول ادامه می‌دهد. وی معتقد است که این موضوع نشانه خوبی برای دارایی‌های نسبتاً ریسکی همچون ارزهای دیجیتال است.

از سوی دیگر، وی تاکید کرد که در ماه‌های اخیر رمز ارزهای مرتبط با موضوع راه حل‌های لایه اول (layer-one solutions) مانند سولانا (Solana)، ترا (Terra)، اولانچ (Avalanche)، پالی گان (Polygon) و فانتوم (Fantom) به جذب سرمایه جدید برای اکوسیستم دارایی‌های دیجیتال جهانی ادامه داده‌اند. وی معتقد است که این موضوع می‌تواند به افزایش ارزش ارز دیجیتال BTC نیز کمک کند.

افزایش روز افزون استفاده از اکوسیستم NFT (توکن غیرقابل تعویض) موجب شده تا هزینه گس (Gas) شبکه اتریوم افزایش پیدا کند و افزایش شدت توکن سوزی اتریوم را در پی داشته باشد که این امر موجب سوزانده شدن مقدار زیادی از اتریوم‌های شبکه می‌شود؛ اگرچه که افزایش قیمت گس موجب دور شدن کاربران خرد از شبکه رمز ارز ETH می‌شود. وی در ادامه اذعان داشت:

بنابراین اگر 100 هزار دلاری شدن قیمت بیت کوین مضحک به نظر می‌رسد، شاید بهتر باشد که نگاهی به رشد بازار ارزهای دیجیتال طی یک سال اخیر بیاندازید.

نیک اسپانوس (Nick Spanos)، بنیانگذار پروتکل زپ (Zap Protocol)، معتقد است که اقدام اخیر کشور السالوادور در جهت پذیرش ارز دیجیتال BTC به عنوان یک وجه قانونی موجب شده تا این رمز ارز در مسیر 100 هزار دلاری شدن تا پایان سال میلادی جاری قرار بگیرد. وی اظهار داشت:

اتریوم نیز تا آن زمان به دنبال ۱۰ هزار دلاری شدن است.

پیش بینی قیمت بیت کوین در شرایط واقع بینانه

لنیکس لای (Lennix Lai)، مدیر بازارهای مالی صرافی رمز ارزی OKEx، معتقد است که باوجود اینکه اتفاقات خیلی خوبی در انتظار آینده بیت کوین است، اما لزوما این موضوع بدین معنا نیست که قیمت آن در انتهای سال میلادی جاری 100 هزار دلار شود. لنیکس لای به سایت Cointelegraph گفت:

به عقیده من باتوجه به تیپرینگ یا به اصطلاح همان Tapering (یک اصلاح اقتصادی در بین دولت‌ها و بانک‌های مرکزی به حساب می‌آید؛ معنی آن کاهش خرید اوراق قرضه دولتی برای کمک به اقتصادهای دچار بحران می‌باشد.) آتی کشور آمریکا، ما شاهد یک اصلاح قیمتی کوتاه مدت در بازار خواهیم بود. ارز دیجیتال BTC همچنان نسبت به عرضه پول جهانی بسیار حساس است. در عین حال، ارزهای دیجیتال درحال تبدیل شدن به یک دارایی جایگزین قانونی هستند و همه به دنبال بخش خاصی جهت تخصیص دارایی خود به این حوزه هستند.

آقای لای اعتراف کرد که اگر در آینده نزدیک یا میان مدت، حتی اگر یک درصد از کل ثروت جهان به بیت کوین سرازیر شود، قیمت ارز دیجیتال BTC می‌تواند به راحتی به تارگت 100 هزار دلاری خود دست پیدا کند. به همین ترتیب، ایگنوس ترنوس (Igneus Terrenus)، مدیر ارتباطات صرافی ارز دیجیتال بای بیت (Bybit)، معتقد است که قانع کننده‌ترین و موجه‌ترین مورد برای 100 هزار دلاری شدن ارز دیجیتال رمزنگاری شده BTC در سال میلادی جاری، تأیید شدن صندوق ETF بیت کوین در ایالات متحده آمریکا است. به عقیده وی، تایید شدن ETF رمز ارز BTC در آمریکا می‌تواند مسبب ورود اشخاص و موسسات جدید از جمله صندوق‌های بازنشستگی و موسسات مدیریت دارایی به به این حوزه و خصوصا بیت کوین شود. وی در گفتگو با کوین تلگراف اظهار داشت:

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تصمیم خود را برای تصویب ETF بیت کوین از تاریخ ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور ماه) به تاریخ جدید خود یعنی ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان ماه) سال میلادی جاری موکول کرد. شایعات و شنیده‌های غیررسمی حاکی از آن است که تقریبا مشتریان کلیه موسسات مدیریت سرمایه در ارتباط با محصولات سرمایه گذاری در بیت کوین (منظور Bitcoin Exposure) سوال می‌پرسند. ETF رمز ارز BTC می‌تواند محصولی مناسب برای این موضوع باشد.

داده‌های تکنیکال حاکی از 100 هزار دلاری شدن بیت کوین است

علیرغم نوسانات اخیر بازار ارزهای دیجیتال، به نظر می رسد که هم‌اکنون رمز ارز BTC از لحاظ فاندامنتالی شرایطی بسیار خوبی دارد. در همین راستا، چارلز ادواردز (Charles Edwards)، خالق یکی از معروفترین شاخص‌های تکنیکالی بیت کوین در جهان با نام هش ریبون (Hash Ribbons)، اخیراً مدعی شده که سناریوی 100 هزار دلاری شدن تا زمانی که BTC بتواند بر فراز مهمترین ناحیه مقاومتی خود یعنی سطح 42,000 دلاری جولان دهد، همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

در اواخر سال گذشته میلادی، چارلز ادواردز پیش بینی کرد که قیمت بیت کوین می‌تواند تا پایان سال 2021 بین 100,000 الی 200,000 دلار باشد. وی اظهار داشت که اگر قیمت رمز ارز BTC در سال 2021 به 50,000 دلار نرسد “شوکه” خواهد شد. لازم به ذکر است که پیش بینی وی در اوایل سال جاری، پس آنکه ارز دیجیتال BTC توانست سقف تاریخی خود را در سطح ۶۳ هزار دلار ثبت کند، محقق شد.

به عقیده چارلز ادواردز، یکی از مهمترین تفاوت‌های این رالی صعودی با موارد قبلی، سطح نسبتاً پایین تمایل سرمایه‌گذاران خرد به بازار است. در حقیقت، وی معتقد است که بیت کوین برای ثبت سقف تاریخی جدید در سال جاری، باید زمان قابل توجهی را در محدوده 50,000 دلاری صرف کند. وی اظهار داشت:

به نظرم من، این موضوع موجب می‌شود تا علاقه سرمایه‌گذاران نیز افزایش بیابد.

با وجود اینکه ممکن است پیش‌بینی قیمت 100,000 دلاری شدن بیت کوین برای چارلز ادواردز صورت نگیرد؛ اما وی معتقد است که بازار ارزهای دیجیتال یقینا این نقطه قیمتی را رویت می‌کند. با این وجود، وی معتقد است که به منظور تحقق این امر در سه یا چهار ماه آینده، یا باید علاقه سرمایه‌گذاران خرد در بازار تجدید شود یا تعداد قابل توجهی خرید از شرکت‌های پیشرو S&P 500 مانند تسلا پا به این عرصه بگذارند.

احتمال جهش قیمتی بیت کوین بسیار زیاد است

رشد قیمتی سال ۲۰۲۰ ارز دیجیتال BTC در مقایسه با جهش‌های قیمتی این رمز ارز پس رویدادهای هاوینگ پیشین بسیار ملایم بوده است؛ زیرا قیمت رمز ارز BTC پس از هاوینگ اخیر تنها 4 برابر رشد داشته است. این در حالی است که قیمت بیت کوین پس هاوینگ سال‌های 2012 و 2016، به ترتیب رشدی معادل ۵۵ و ۱۵ برابری را تجربه کرد. در نتیجه، این موضوع به صراحت نشان می‌دهد که همچنان امکان 100 هزار دلاری شدن قیمت بیت کوین وجود دارد.

اوضاع بازار ارزهای دیجیتال طی روزهای آینده به ویژه در شرایطی که نهادهای نظارتی در سرتاسر جهان همچنان خواهان کنترل بیشتر بر این صنعت نوپا هستند، بسیار دیدنی خواهد بود.

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)