رفع مشکل بزرگ سولانا؛ ماشین مجازی اتریوم به Solana اضافه می‌شود


شرکت نئون لبز (Neon Labs) قصد دارد برای اضافه کردن برنامه‌های اتریوم به سولانا، ماشین مجازی اتریوم (EVM) خودش را روی این شبکه مستقر کند.

شرکت نئون لبز از برنامه‌های خود برای استقرار ماشین مجازی اتریوم خودش در شبکه سولانا رونمایی کرد. به این ترتیب، از سه ماهه سوم سال 2021 امکان اجرای هرگونه پروتکل مبتنی بر اتریوم روی سولانا فراهم خواهد شد. در گام نخست، این راهکار روی شبکه آزمایشی Solana اجرایی می‌شود.

ماشین مجازی اتریوم (EVM) یک محیط پردازش است که امکان نوشتن برنامه روی بلاک چین اتریوم را به توسعه‌دهندگان می‌دهد. نئون با ادغام ماشین مجازی خودش در تست نت سولانا، یک لایه سازگاری را برای برنامه‌های مبتنی بر اتریوم مثل صرافی‌های غیر متمرکز (DEX)، بازارهای NFT (توکن غیر قابل تعویض) و بازی‌ها ایجاد می‌کند. توسعه‌دهندگانی که برنامه‌هایشان را روی اتریوم اجرا می‌کنند هم می‌توانند قراردادهای هوشمندشان را روی نئون اجرا کنند تا از ظرفیت بالا و کارمزدهای پایین سولانا بهره ببرند.

شرکت نئون برای حفظ امنیت، اپراتورهای نود تشویق شده (Incentivized Node Operator) را به کار می‌گیرد تا تراکنش‌های تولید شده توسط برنامه‌ها را دریافت و تأیید کنند و آنها را برای اجرا به بیس‌چین (Basechain) بفرستند.

این اولین بار خواهد بود که سولانا می‌تواند قراردادهای هوشمند اتریوم را از طریق یک شبکه پل اجرا کند. این بلاک چین تا امروز از ماشین مجازی اتریوم به‌طور کامل پشتیبانی نمی‌کرد. قبلاً یک پل اتریوم به نام Wormhole روی شبکه مستقر بود اما فقط می‌توانست دارایی‌های توکنیزه شده را بین این دو بلاک چین جابجا کند.

عدم پشتیبانی از ماشین مجازی اتریوم برای سولانا به معنای از دست دادن شبکه‎‌های سازگار به EVM مثل بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) و پالی گان (Polygon) است که هر دو میلیاردها دلار نقدینگی از کاربرانی جذب کرده‌اند که دنبال جایگزینی برای اتریوم بودند.

آناتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko)، مدیرعامل سولانا، درباره مزیت استفاده از ماشین مجازی اتریوم نئون می‌گوید:

استقرار این EVM روی بلاک چین سولانا، بهره بردن پروژه‌های EVM از کارمزدهای پایین، سرعت فوق‌العاده بالا و مقیاس‌پذیری مناسب آینده سولانا را به مراتب آسانتر می‌کند. راهکار مقیاس‌پذیری ماشین مجازی اتریوم نئون نقطه عطف مهمی است و پایبندی به آینده چند زنجیره‌ای را نشان می‌دهد.

سولانا می‌تواند به کمک نئون به زودی به قابلیت سازگاری با EVM دست بیابد. ماشین مجازی اتریوم نئون اجرا شده در تست نت سولانا از برنامه‌های محبوب اتریوم از جمله متاماسک، Remix و Truffle به طور مستقیم روی سولانا استفاده خواهد کرد.

نئون قصد دارد در یک چهارم سوم سال ۲۰۲۱ و بعد از صرف کمی زمان برای بهینه‌سازی تراکنش‌ها، راهکارش را روی شبکه اصلی پیاده کند.

منبع: Cointelegraph


برچسب ها: سولانا

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)