چرا احتمال عملکرد ضعیف اتریوم نسبت به بیت کوین در کوتاه مدت وجود دارد؟


عملکرد اتریوم نسبت به پادشاه ارزهای دیجیتال ضعیف شده و احتمال می‌رود این ضعف ماه‌ها زمان ببرد. دلایل تضعیف روند قیمت رمز ارز ETH چیست؟

قیمت اتریوم (ETH) از تاریخ 28 مارس (8 فروردین) الی 15 ماه می (25 اردیبهشت) به میزان 173 درصد بهتر از بیت کوین (BTC) عمل کرده بود. رالی صعودی چشم‌گیر و باور نکردنی بازار رمز ارزها سبب شد تا این ارز دیجیتال رکورد قیمتی 4,380 دلار را تجربه کند. با این وجود، زمانی که بازار رمز ارزها در تاریخ 12 ماه مه (22 اردیبهشت) سقوط سهمگینی را تجربه کرد، روند معکوس شروع شد و از آن زمان تا کنون، عملکرد اتریوم نسبت به بیت کوین در حدود 25 درصد ضعیف تر شده است.

برخی ممکن است بگویند که این اتفاق صرفا یک اصلاح تکنیکالی پس از یک رالی صعودی قوی است. اگرچه این دیدگاه تا حدی این امر را توجیه می‌کند، اما چندین عامل مهم از جمله پیشرفت پلتفرم‌های رقیب در حوزه قراردادهای هوشمند و تبدیل شدن بیت کوین برای اولین بار به عنوان یک ارز رسمی در یک کشور را در نظر نمی‌گیرد.

عملکرد اتریوم در مقابل بیت کوین
نمودار اتریوم / بیت کوین در صرافی بایننس (Binance) – منبع: TradingView

نسبت اتریوم / بیت کوین در تاریخ 8 ژوئن (18 خرداد) بار دیگر صعود کرد و با وجود اینکه قیمت رمز ارز ETH در حدود 36 درصد کمتر از سطح تاریخی خود در حوالی 2,800 دلار نوسان می‌کرد، به میزان 0.77 رسید. جهت درک بهتر این موضوع، تحلیلگران باید به تجزیه و تحلیل جداگانه محرک‌های قیمت اتر و ارز دیجیتال BTC بپردازند.

صعود یا سقوط اتریوم؟ مسئله این است

به دلیل استقبال شدید سرمایه‌گذاران سازمانی، رالی صعودی اتریوم به‌طور بالقوه ادامه‌دار شد. با حاکم شدن ترس بر بازار، معامله‌گران دچار فومو (FOMO) شدند و بلافاصله بیت کوین‌های خود را به پرچمدار آلت کوین‌ها تبدیل کردند. مجله نیویورکر (New Yorker) در تاریخ 13 ماه می (23 اردیبهشت)،مصاحبه‌ای را با مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، بنیانگذار و مدیرعامل Galaxy Digital، منتشر کرد. در این گفتگو، نووگراتز اظهار داشت:

دیفای و دنیای NFT ها بر بستر شبکه اتریوم قرار دارند و به‌طور همزمان و با سرعتی باور نکردنی رو به رشد هستند.

پس از آن، از وی درباره رشد بیشتر اتریوم سوال شد، او چنین پاسخ داد:

در حقیقت پیش‌بینی در اوج‌های قیمتی بسیار خطرناک است. اما آیا ممکن است اتریوم به 5,000 دلار برسد؟ پاسخ مثبت است.

دارندگان ارز دیجیتال ETH این صحبت را به‌عنوان یک پیش‌بینی تفسیر کردند، اما دیگران آن را به عنوان یک حدس در گرو شرایط عمومی بازار دانستند. با این وجود، حدودا یک هفته بعد، گزارشی از سوی گلدمن ساکس (Goldman Sachs) نشان داد که این بانک سرمایه‌گذاری بین‌المللی معتقد است که رمز ارز ETH، شانس بیشتری برای پیشی گرفتن از بیت کوین جهت تبدیل شدن به یک ذخیره ارزش را دارد. نکته جالب این موضوع این است که یکی از نقل قول‌های اصلی این گزارش مستقیما از مصاحبه نووگراتز با نیویورکر بوده است.

آیا عملکرد شبکه اتریوم نسبت به رقبای خود ضعیف شده است؟

با اینکه 80 درصد از سرمایه موجود در پروتکل‌های دیفای روی پروژه‌های شبکه اتریوم قفل هستند، اما بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) یا به عبارتی BSC سهم 40 درصدی از حجم معاملات صرافی‌های غیر متمرکز را در اختیار دارد.

عملکرد صرافی‌های غیرمتمرکز
حجم معاملات روزانه صرافی غیر متمرکز (DEX) پنکیک سواپ (PancakeSwap) در مقابل 10صرافی برتر – منبع: DeBank

رشد چشمگیر و موفقیت‌آمیز صنعت دیفای و بازار توکن‌ NFT (توکن‌های غیر قابل تعویض)، سبب ازدحام و شلوغی شدید شبکه اتریوم شد و در اواسط ماه می (اردیبهشت ماه)، میانگین کارمزد تراکنش‌ها ​​به مبلغ 37 دلار رسید. این موضوع باعث خروج کاربران و فعالیت آن‌ها در شبکه‌های رقیب شد و پنکیک سواپ در موقعیت مناسبی برای این جریان قرار داشت.

اوضاع با گسترش و توسعه پروژه‌های مهم دیفای در زنجیره هوشمند بایننس، از جمله پروتکل هاروست فایننس (Harvest Finance) و پروتکل تجمیع‌کننده صرافی‌های غیر متمرکز وان اینچ (1Inch) بدتر شد و سرمایه‌گذاران به سرعت متوجه این موضوع شدند که این روند می‌تواند ادامه‌ یابد، زیرا شبکه‌های قرارداد هوشمند رقیب، راه‌حل ساده‌ای را برای برنامه‌های غیر متمرکزی که به دنبال جایگزین‌های ارزان‌تر هستند، ارائه می‌دهند.

استاندارد اتریوم مورد تایید هیچ کشوری نیست

بیت کوین طی 30 روز گذشته موفق به شکست سطح مقاومت 42 هزار دلاری نشده و عملکرد ضعیفی داشته است. با این حال، بیت کوین رسما به عنوان یک پول قانونی در السالوادور شناخته شد و یک نقطه عطف مهم برای این ارز دیجیتال بدست آمد. پس از اینكه این كشور آمریكای میانه این قانون را تصویب کرد، تعداد انگشت شماری از دیگر كشورهای آمریكای جنوبی به بحث درباره مزایای اقدامی مشابه این موضوع روی آوردند.

اتریوم در حال انجام پروسه طراحی مجدد ساختار شبکه خود بوده و نتیجه آن، تغییر نرخ صدور و نحوه پرداخت پاداش به اشخاص برای تامین امنیت شبکه جهت دور شدن از مکانیزم اثبات کار خواهد بود. در همین حال، بیت کوین اطمینان می‌دهد که هر به‌روزرسانی با گذشته سازگار است و سیاست پولی سختگیرانه خود را نیز حفظ می‌کند. این موضوع مهم‌ترین دلیلی است که اتریوم طی 12 ماه آینده، یا حداقل تا زمانی که درک بهتری از چگونگی تسلط شبکه‌ Ethereum در قراردادهای هوشمند وجود نداشته باشد، عملکرد بهتری از بیت کوین نخواهد داشت.

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به هر قیمتی از عدم قطعیت و شک اجتناب می‌کنند، حال نیز بازار ارزهای دیجیتال در چنین حالتی به سر می‌برد. پس هیچ دلیلی وجود ندارد که سرمایه‌گذاران نهادی این خطرات را نادیده بگیرند.

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)