میزان سرمایه قفل شده (TVL) در پروتکل های لایه دو اتریوم رکوردشکنی کرد


طی چند ماه گذشته، ارزش سرمایه قفل شده در پروتکل‌های لایه دو شبکه اتریوم تقریبا ۲ برابر شده و به سقف تاریخی جدید ۵.۴۶ میلیارد دلاری رسیده است.

در شرایطی که با افزایش مداوم کارمزد گس (GAS) مواجه هستیم، رکورد جدیدی برای ارزش سرمایه قفل شده (TVL) در پروتکل‌های لایه دو (L2) اتریوم ثبت شده که موجب افزایش میزان پذیرش این شبکه خواهد شد. به گزارش پلتفرم تحلیلی ال‌توبیت (L2beat)، میزان TVLشبکه‌ها و پروتکل‌های L2 در اکوسیستم اتریوم به ۵.۴۶ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده که یک سقف تاریخی جدید (ATH) محسوب می‌شود.

راه حل‌های مقیاس پذیری L2 توان پردازشی شبکه‌ها را افزایش، و کارمزدها را کاهش می‌دهند. میزان استفاده از این نوع راه حل‌ها در ماه نوامبر (آبان/آذر) که بیشترین میانگین کارمزد گس هم در آن ثبت شد، افزایش چشمگیری داشت.

ارزش سرمایه قفل شده در اتریوم

کدام پروتکل‌های لایه دو اتریوم بیشترین سرمایه قفل شده را دارند؟

در میان پروتکل‌های L2 شبکه اتریوم، آربیتروم (Arbitrum) با ۲.۶۷ میلیارد دلار سرمایه قفل شده (معادل ۴۵ درصد از سرمایه کلی)، رتبه اول را در اختیار دارد. صرافی غیر متمرکز اوراق مشتقه dYdX با ۹۷۵ میلیون دلار در رتبه دوم و صرافی غیر متمرکز لوپرینگ (Loopring) هم با ۵۸۰ میلیون دلار رتبه سوم قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که بیشتر TVL صرافی لوپرینگ به ذخایر توکن بومی آن، یعنی LRC مربوط می‌شود.

سرمایه قفل شده در پروتکل‌های لایه دو اتریوم در ابتدای اکتبر (اواسط مهر) معادل ۲.۶۸ میلیارد دلار بود و از آن زمان تاکنون بیش از ۱۱۰ درصد افزایش داشته است. بر اساس آمار بیت‌اینفوچارتز (Bitinfocharts)، اکنون میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریومی در حوالی ۴۰ دلار قرار دارد. کارمزدهای این شبکه طی ۴ ماه گذشته بیش از ۷۰۰ درصد افزایش پیدا کرده‌اند و در نهم نوامبر (۱۸ آبان) نیز هزینه کارمزد گس به ۶۵ دلار نزدیک شد که دومین کارمزد بالا در تاریخ شبکه اتریوم است.

کارمزد گس برای هر عملیات متفاوت خواهد بود. آمار وبسایت اتر اسکن (Etherscan) نشان می‌دهد که در حال حاضر برای انجام یک انتقال ساده با توکن‌های ERC-20 باید چیری نزدیک به ۴۵ دلار پرداخت کرد؛ اما تعامل با یک قرارداد هوشمند یا از استفاده از صرافی یونی سواپ ممکن است تا سقف ۱۴۰ دلار هزینه به دنبال داشته باشد. ثبت یک دامنه در سرویس نام اتریوم (Ethereum Name Service) نیز صدها دلار هزینه خواهد داشت و این در حالیست که هزینه نگهداری سالانه آن دامنه فقط چند دلار خواهد بود.

از ماه اکتبر (مهر)، میزان سرمایه ورودی به پلتفرم‌های دیفای سازگار با بلاک چین‌های مختلف، افزایش زیادی داشته است. دلیل افزایش حجم سرمایه ورودی به این پلتفرم‌ها، مهاجرت سرمایه گذاران و توسعه دهندگان است که به خاطر هزینه بالای کارمزد گس، شبکه اتریوم را ترک کرده‌اند.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)