فراکتال مشابه با سال 2017 در چارت اتریوم؛ صعود قیمت در راه است؟


در حالی که این روزها چشم‌انداز بازار اتریوم صعودی است، در چارت ماهانه ETH فراکتال مشابه زمان صعود شدید در سال ۲۰۱۷ شکل گرفته‌ است.

تحلیل چارت اتریوم حاکی از آن است که فراکتالی که در سال ۲۰۱۷ منجر به افزایش ۷,۰۰۰ درصدی قیمت توکن بومی آن (ETH) شده بود، دوباره در سال ۲۰۲۱ ظاهر شده است. در صورت تکرار تاریخ، سناریوی دژاوو می‌تواند اتریوم را در عرض شش ماه به ۱۳ هزار دلار برساند و پیشنهادات برای خرید این رمز ارز تا دو ماه آینده تا قیمت ۱۳ هزار دلار افزایش می‌یابد.

فراکتال سال ۲۰۱۷ شامل حداقل چهار الگوی تحلیل تکنیکال است که در افزایش بیش از ۷ هزار درصدی قیمت ETH در آن سال موثر بوده است. حالا همان مجموعه شاخص‌های صعودی بار دیگر در سال ۲۰۲۱ و پس از صعود بیش از  ۳۶۰ درصدی اتر از ابتدای امسال میلادی و رسیدن به قیمت ۳۳۵۰ دلار، بار دیگر در نمودار اتریوم پدیدار شده‌اند.

فراکتال مورد نظر در چارت اتریوم شامل چه شاخصه‌هایی است؟

به طور دقیق، چهار شاخص تکنیکال در فراکتال مدنظر برای اتریوم عبارتند از اندیکاتور RSI، اندیکاتور Stochastic RSI، الگوی چکش صعودی (Bullish Hammer) و سطح فیبوناچی اصلاحی.

در سال ۲۰۱۷، انفجار قیمت اتریوم با ظهور کندل چکش صعودی در نمودار ماهانه اتر در ماه دسامبر (آذر-دی) آغاز شد و قیمت این ارز دیجیتال با ۷ هزار درصد رشد در شش ماه پس از آن روبرو شد. این جهش قیمت اتریوم که با الگوی صعودی چکش هدایت شده بود، اندیکاتور RSI ماهانه اتر را به بیش از ۹۴، یعنی منطقه‌ای که خرید بیش از حد را نشان می‌دهد، رسانده بود. سپس، در جهت خنثی سازی احساسات بیش از حد صعودی بازار این رمز ارز، شاخص RSI از همان جا شروع به اصلاح شدن کرد.

همزمان، اندیکاتور Stochastic RSI در چارت اتر، که قیمت را در پایان یک دوره زمانی با محدوده نوسانات قیمت در همان دوره معین مقایسه می‌کند، پس از خرید بیش از حد این رمز ارز، اصلاح را آغاز کرد (وقتی این شاخص بالای ۸۰ باشد به عنوان اشباع خرید و اگر زیر ۲۰ باشد به عنوان اشباع فروش در نظر گرفته می‌شود).

اندیکاتور فراکتال در چارت اتریوم در سال ۲۰۱۷
فراکتال صعود قیمت اتریوم

در نوامبر ۲۰۱۷ (آبان-آذر)، اندیکاتور Stochastic RSI با توجه به خط «K%» (خط آبی) صعود را نشان داد، که پایین‌ترین و بالاترین قیمت این دارایی را در محدوده معینی مقایسه می‌کند. همچنین این شاخص خط «D%» (خط طلایی) را به سمت بالا شکست، که میانگین متحرک «K%» است. در همین حال، مقداری که اندیکاتور Stochastic RSI نشان می‌داد بالای ۲۰ بود و امیدها برای رشد قیمت اتر را افزایش می‌داد.

بعد از آن، قیمت توکن اتر ۵۰۰ درصد دیگر افزایش یافت و در ژانویه ۲۰۱۸ بالای سطح ۱,۲۰۰ دلار بسته شد. این رشد همزمان با شکل گیری الگوی سقف دو قلو در اندیکاتور RSI بود و کل این روند صعودی در محدوده کانالی قرار می‌گرفت که سطح فیبوناچی ۲۳/۶ درصد در آن به عنوان سطح حمایت یا مقاومت عمل می‌کرد.

آیا نشانه‌های مشابه سال ۲۰۱۷ برای صعود اتر دیده می‌شوند؟

در حالی که به سه ماهه پایانی ۲۰۲۱ نزدیک می‌شویم، اتر در حال تقلید، اگرچه بدون نظم، از حرکت‌های فراکتال سال ۲۰۱۷ است. قیمت اتریوم با ۳,۴۰۰ درصد افزایش، به بیش از ۴,۳۰۰ دلار دست یافت و این درست شانزده ماه پس از شکل گیری نشانه‌های صعودی در اندیکاتور Stochastic RSI بود (زمانی که خط K% از D% بالاتر رفت). در همین حال، حرکتی بزرگ در جهت صعود، دوباره RSI ماهانه اتر را وارد منطقه خرید بیش از حد کرد (شاخصه بزرگتر از ۸۰). در ادامه و در ژوئیه ۲۰۲۱ (مرداد-شهریور)، اتر یک چکش صعودی ساخت که نشان می‌دهد گویا فروشندگان کف قیمت را یافته‌اند.

مقایسه اندیکاتور فراکتال اتریوم در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱
منبع: Jaydee_757 در تریدینگ ویو

اکانتی در تریدینگ ویو به نام مستعار Jaydee_757 تحلیلگری است که اولین بار فراکتال را در چارت اتریوم مشاهده و به پتانسیل الگوی چکش برای صعود قیمت اتر اشاره کرد. هدف اول قیمت که در این ترند صعودی در نظر گرفته می‌شود روی سطح ۲/۶۱۸ فیبوناچی و حدود ۱۳ هزار دلار است.

همچنین انتظار نشانه‌هایی از صعود احتمالی در شاخص Stochastic RSI (خط K% از D% بالاتر رفته) و سقف دو قلو در RSI باید در نمودار ماهانه اتر طی «چند ماه آینده» ظاهر شود. در صورت ظهور این علائم، اتفاقی مشابه آنچه در افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت اتریوم در سال ۲۰۱۸ شاهد آن بودیم، رخ خواهد داد.

منبع: cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)