اتریوم درحال تشکیل الگوی سقف دو قلو؛ آیا سقوط قیمت در راه است؟


سقوط اخیر بازار ارزهای دیجیتال موجب شده تا الگوی سقف دو قلو (Double Top) در نمودار قیمت اتریوم (ETH) به چشم بخورد. آیا سقوط نزدیک است؟

قیمت ارز دیجیتال اتر (ETH)، رمز ارز بومی شبکه اتریوم، در تاریخ 20 سپتامبر (۲۹ شهریور ماه) پیرو فشار فروش گسترده در بازار ارزهای دیجیتال که ناشی از نگرانی‌های حول بحران احتمالی حباب مسکن در کشور چین بود، سقوط کرد.

قیمت رمز ارز ETH (نرخ مبادله ETH/USD) در صرافی کوین بیس (Coinbase) با افت 12.52 درصدی به 2,911 دلار رسید و پایین‌ترین سطح قیمتی خود از ابتدای ماه آگوست (مرداد ماه) را تجربه کرد. با نگاهی اجمالی به بازار رمز ارزها متوجه خواهید شد که بیت کوین (BTC)، بایننس کوین (BNB)، کاردانو (ADA)، سولانا (SOL) و دیگر توکن‌های برتر بازار نیز پشت سر هم سقوط کرده‌اند.

سقوط بیت کوین و اتریوم و بازار ارزهای دیجیتال
عملکرد قیمتی 10 دارایی رمز ارزی برتر در 24 ساعت گذشته – منبع: Messari

این سقوط در شکل گسترده‌ای در بازارهای سهام آسیا-اقیانوسیه و اروپا رویت شد و در همین راستا نیز بازار سهام آمریکا پس افت بازارهای آسیایی با کاهش شدید روبرو شد. از سوی دیگر، شاخص دلار و اوراق قرضه دولتی به عنوان پناهگاهی امن، با جهش روبرو شدند.

دلیل اصلی سقوط بازارهای مالی جهان و بازار ارزهای دیجیتال در روز دوشنبه، بحران نقدینگی سرمایه گذار و سازنده املاک چینی اورگراند (Evergrande) بود. بدهکارترین شرکت سازنده املاک در جهان با تعهداتی بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار به طلبکاران روبرو شده است؛ این مبلغ شامل پرداخت سود قطعی در اوراق قرضه خود هست که سررسید آن برای تاریخ ۲۳ سپتامبر (یکم مهر ماه) است.

رسانه DW خاطرنشان کرد که سقوط اورگراند می‌تواند بسیاری از بانک‌ها را با خود به پایین بکشد. این مورد بسیار شبیه به کاری است که هولدینگ Lehman Brothers در بحران حباب مسکن سال 2008 ایالات متحده آمریکا انجام داد.

اگرچه قیمت اتریوم با بازارهای جهانی همبستگی ندارد، اما همبستگی 30 روزه آن با ارز دیجیتال BTC که پادشاه بازار رمز ارزها به حساب می‌آید، در حدود 0.85 است. در نتیجه، به نظر می‌رسد که پرچمدار آلت کوین‌ها با پیامدهای غیرمستقیم بحران مسکن چین روبرو شده است.

میزان همبستگی اتریوم و رمز ارز لایت کوین با بیت کوین

الگوی نزولی سقف دو قلو می‌تواند منجر به سقوط اتریوم شود

فشار فروش اخیر بازار ارزهای دیجیتال موجب شده تا یک الگوی کلاسیک نزولی با دقت 75 درصد در نمودار اتریوم پدیدار شود. این الگوی کلاسیک نزولی “سقف دو قلو” یا به عبارتی Double Top نامیده می‌شود. این الگو پس از افزایش شدید قیمت، پول بک (Pulls Back) می‌زند و دوباره به سمت قله قبلی صعود می‌کند و باری دیگر دچار اصلاح قیمتی می‌شود. کلیه این موارد بالای سطح حمایتی خط گردن (Neckline Support) صورت می‌گیرد. در نهایت زمانی که قیمت به زیر خط گردن سقوط کند، قیمت به اندازه فاصله دو قله و خط گردن سقوط می‌کند.

به نظر می‌رسد که الگوی سقف دو قلو اتریوم در نیمه راه خود قرار دارد. با استناد بر نمودار قیمتی ارز دیجیتال ETH، این رمز ارز در تاریخ 12 ما می (۲۲ اردیبهشت ماه) موفق شد تا حوالی 4,385 دلار جهش پیدا کند و از آن ناحیه تا سطح حمایت 1,984 دلاری خود (خط گردن) سقوط کند. در نهایت این ارز دیجیتال توانست بار دیگر در تاریخ 3 سپتامبر (۱۲ شهریور ماه) به اوج 4,030 دلاری خود برسد.

سقف دو قلو اتریوم
نمودار هفتگی قیمت اتریوم – منبع: سایت تریدینگ ویو (TradingView)

در صورتی که تشکیل الگوی سقف دو قلو ادامه یابد، قیمت اتریوم پیش از شکست این الگو می‌تواند تا 1,984 دلار کاهش یابد. با این وجود، به نظر نمی‌رسد که قیمت ارز دیجیتال ETH به کمتر از سطح 1,984 دلاری خود (خط گردن) کاهش پیدا کند. لازم به ذکر است که این سطح نزدیک به میانگین متحرک نمایی (EMA) پنجاه هفته‌ای اتریوم قرار دارد. در حال حاضر EMA 50 رمز ارز ETH در 2,118 دلار قرار گرفته که یک سطح حمایتی دیگر در جهت حفظ روند صعودی اتر به حساب می‌آید. پیش‌تر نیز، این موج پیرو پول بک شدید اتریوم، به عنوان یک سطح ورود برای خریداران عمل کرده است.

در این بین، با تحلیل تایم فریم روزانه متوجه خواهیم شد که سطح حمایت بعدی ارز دیجیتال ETH در نزدیکی میانگین متحرک نمایی 200 روزه آن (خط نارنجی رنگ) در قیمت 2,536 دلار قرار دارد. بنابراین، یک پول بک قوی از سطح گفته شده می‌تواند الگوی سقف دو قلو را نقض کند.

سقف دو قلو اتریوم
نمودار روزانه قیمت اتریوم با میانگین متحرک 200 روزه – منبع: سایت تریدینگ ویو

بررسی فاندامنتال رمز ارز ETH

نقش اتریوم در حمایت از صنعت پررونق دیفای (DeFi) و توکن غیر قابل تعویض (NFT) بسیار پررنگ شده است. در همین راستا کتی وود (Cathie Wood)، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری آرک (Ark Invest)، در کنفرانس اخیر SALT اظهار داشت که سرمایه گذاران فعال در حوزه رمز ارزها باید حداقل 40 درصد از پرتفوی ارز دیجیتال خود را به اتر اختصاص دهند.

سرمایه گذاری در اتریوم

خانم وود در این باره گفت:

من شیفته عملکرد دیفای هستم. دیفای به نحوی هزینه‌های زیرساخت خدمات مالی کاهش می‌دهد که می‌دانم در حال حاضر صنعت مالی سنتی قدردان آن نیست.

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)