دلیل افزایش بی سابقه تعداد تراکنش ها در شبکه اتریوم چیست؟


تعداد تراکنش ها در شبکه اتریوم از مرز یک میلیون واحد عبور کرده است. دلیل این افزایش بی سابقه تعداد Transaction ها، فعالیت ماینرهای اتریوم بوده است.

با افزایش برنامه‌ها و پروژه‌های وابسته به شبکه اتریوم، این ارز دیجیتال بیشتر از قبل مورد استفاده و توجه قرار گرفته است. همزمان با ظهور استیبل کوین ها و توکن های DeFi ، تعداد تراکنش ها در شبکه اتریوم‌ از مرز 1 میلیون واحد عبور کرده است. اما این افزایش ناگهانی تراکنش‌ها علت دیگری هم دارد. با ارزیابی Transactionهای شبکه، متوجه انتقال‌های عجیب توسط ماینرها می‌شویم. این تراکنش‌ها، باعث اسپم نتورک شده و تعداد تراکنش‌ها را به صورت غیر واقعی بالا می‌برند.

بیشترین تراکنش ها در شبکه اتریوم در سال 2018 بود که روزانه حدود 1.3 میلیون واحد به ثبت رسیده است. بار دیگر اتریوم‌ روزهای شلوغی را در نتورک خود تجربه می‌کند. در حال حاضر تعداد تراکنش های این آلت کوین برتر بازار حدود 1.1 میلیون در روز است.

تراکنش ها در شبکه اتریوم و استخرهای استخراج

اما شلوغی این روزهای شبکه دومین ارز دیجیتال بازار، غیرواقعی است. این افزایش حجم معاملات، توسط ماینرها صورت گرفته است. به گزارش کوین تلگراف، در 24 ساعت گذشته یکی از استخرهای ماینینگ اتریوم حدود 13،000 تراکنش را انجام داده که مقدار هر تراکنش 0.05 eth یا معادل 11.7 دلار است.

در این گزارش نام دو استخر استخراج اتریوم به عنوان متهم ذکر شده است اسپارک پول – Sparkpool و نانو پول – Nanopool دو استخر ماینینگ اتریوم‌ هستند که با تراکنش‌های خود باعث شلوغ شدن شبکه شدند.

تراکنش های شبکه اتریوم
اسپم شدن تراکنش ها در شبکه اتریوم باعث شلوغتر شدن شبکه شده است

این دو استخر استخراج در روز ده‌ها هزار تراکنش کوچک را انجام داده که در کنار سایر Transactionهای شبکه اتریوم، باعث شلوغ شدن نتورک و رسیدن تعداد آن‌ها به نزدیکی بالاترین حد تاریخی خود شده‌اند.

اما این اتفاق در شبکه اتریوم بی‌سابقه نیست. آخرین بار در سال 2016 نیز مشابه این اتفاق رقم خورد. در آن سال در پی حمله‌ای که به نتورک اتریوم‌ صورت گرفته بود، تعداد تراکنش ها بسیار افزایش یافت. در نهایت این اتفاق باعث ایجاد یک هاردفورک از اتریوم‌ شد که در آن هزینه تراکنش‌ها افزایش یابد.

فعالان بازار ارزهای دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مورد بررسی قرار داده‌اند. یکی از قوی‌ترین احتمالاتی که وجود دارد این است که ماینرهای اتریوم با شلوغ کردن عمدی نتورک، باعث بالا رفتن کارمزد تراکنش‌هایی خواهند شد که در نهایت به سود خود آن‌ها خواهد بود.

تاثیر تتر و DeFi در شلوغی شبکه اتریوم

در ادامه گزارش کوین تلگراف به تاثیر تتر و همچنین برنامه‌های DeFi بر شلوغی نیز اشاره شده است. استیبل کوین‌هایی مانند تتر و در کنار آن رشد اپلیکیشن‌های DeFi، باعث ازدحام نتورک خواهند شد. از طرف دیگر، ماینرهای اتریوم در هفته گذشته به افزایش کارمزد تراکنش‌ها از 10 میلیون Gas به  12.5 میلیون Gas شبکه اتریوم رای مثبت دادند. این اتفاق باعث خواهد شد که تعداد تراکنش بیشتری در ثانیه پردازش شود. در نهایت این موضوع باعث خلوت‌تر شدن نتورک خواهد شد. در زمان نگارش این مقاله، مقدار Gas limit شبکه اتریوم در تراکنش ها 11.5 میلیون بوده که در مقایسه با گذشته رشد داشته است. اما به نظر می‌رسد که این مقدار جوابگوی نیاز نتورک این رمز ارز نبوده و همچنان باید افزایش یابد.

شبکه شلوغ پولشویی را کند می‌کند

یکی از مزایای شلوغی شبکه، جلوگیری از کلاهبرداری در شبکه است. در این گزارش آمده که ازدحام در شبکه تاثیر بسزایی در جلوگیری از سرقت از صرافی ارز دیجیتال کره‌ای داشته است.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)