معرفی ارز دیجیتال ای کش eCash و توکن XEC ؛ هارد فورک بیت کوین کش


شبکه ارز دیجیتال ای کش (eCash) چیست و چگونه کار می‌کند؟ در این مطلب به معرفی رمز ارز ای کش و توکن XEC و بررسی آینده آن می‌پردازیم.

Bitcoin Cash ABC که در نوامبر 2020 (آبان 1399) از طریق فورک بیت کوین کش به وجود آمد، اکنون با نام پلتفرم ای کش (eCash) شناخته می‌شود. پلتفرم ای کش که خودش را به عنوان یک شبکه غیر متمرکز ایمن برای سیاست پول باثبات معرفی می‌کند، امکان تأیید تراکنش تقریباً آنی را با کسری از هزینه تراکنش‌های بیت کوین فراهم کرده است. علاوه بر این، اکوسیستم eCash با استفاده از ای توکن ها (eTokens) موانع پیش روی توسعه‌دهندگان بلاک چین را برای طراحی و پیاده‌سازی توکن های جدید کاهش می‌دهد. ارز ای کش (XEC) هم به عنوان یکی از اجزای مهم این اکوسیستم، نقشی حیاتی ایفا می‌کند. رمز ارز XEC از طریق امکانات استیکینگ و اعطای حقوق حاکمیت به دارندگان توکن، شبکه ای کش را ایمن می‌سازد.

در این مطلب به معرفی و بررسی دقیق اکوسیستم eCash، ارز دیجیتال ای کش و توکن XEC می‌پردازیم. حقوق دارندگان توکن XEC، مدل اجماع اولانچ (Avalanche) و موارد استفاده ای توکن ها (eTokens) برخی از موضوعاتی است که به آنها اشاره خواهیم کرد. همچنین برایتان توضیح می‌دهیم قابلیت کش فیوژن (CashFusion) چطور به حفظ حریم خصوصی تراکنش‌ها در پلتفرم ای کش کمک می‌کند.

ارز دیجیتال ای کش (eCash) چیست؟

بیت کوین کش ای‌بی‌سی (Bitcoin Cash ABC) با نماد BCHA، فورک بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH) بود. این پروژه از یکم جولای 2021 (دهم تیر 1400) به‌طور رسمی نامش را به رمز ارز ای کش با نماد XEC تغییر داد. پلتفرم eCash از بسیاری از فناوری‌های بنیادین پروتکل Bitcoin نظیر عرضه ثابت و برنامه زمانبندی هاوینگ (Halving) استفاده می‌کند. پروژه رمز ارز eCash این فناوری‌ها را با مکانیزم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake یا PoS) و پروتکل حکمرانی ترکیب کرده است.

هدف ارز eCash و توکن XEC این است که به یک سرویس پرداخت ساده، سریع و ایمن برای تراکنش‌ها و قراردادهای بین‌المللی تبدیل شود. پلتفرم ای کش همچنین می‌خواهد «پول باثباتی باشد که برای هرکسی در جهان قابل استفاده است».

معرفی ارز دیجیتال ای کش

فورک های بیت کوین

بیت کوین راه هزاران کریپتوکارنسی که از فناوری بلاک چین برای پرداخت و تراکنش استفاده می‌کنند را هموار کرده است. چندین ارز دیجیتال با استفاده از طرح Bitcoin، نمونه‌های مختلفی از کدهای اصلی آن را ساخته‌اند و حتی گاهی آن را بهبود داده‌اند یا کاربردپذیری بهتری ارائه کرده‌اند.

این کار در دنیای بلاک چین، فورک کردن (Fork) نام دارد. وقتی فورک رخ می‌دهد، بلاک چین به دو زنجیره جداگانه تقسیم می‌شود. یک زنجیره مسیر مشخص شده توسط کدهای اصلی را دنبال می‌کند اما زنجیره دوم یک مسیر جدید مجزا می‎‎‌سازد. از زمان ارائه بیت کوین در سال 2009، ده‌ها فورک رخ داده است. اما فورک کردن کدهای Bitcoin به تنهایی نمی‌تواند ضامن رشد و دوام یک رمز ارز باشد.

انواع فورک های بیت کوین
انواع فورک های بیت کوین

فورک بیت کوین دو نوع اصلی دارد: هارد فورک (Hard Fork) و سافت فورک (Soft Fork). در سافت فورک روی کدهای بیت کوین تغییر اعمال می‌شود اما ارز دیجیتال جدیدی ساخته نمی‌شود. علاوه بر این، سافت فورک طوری پروتکل را تغییر می‌دهد که بازگشت به عقب امکان‎‌پذیر باشد. تراکنش‌هایی که قبلاً معتبر بودند هم نامعتبر می‌شوند چون همه نودهای شبکه اعتبار بلوک‌های جدیدی که در نتیجه سافت فورک ایجاد می‌شوند را تشخیص می‌دهند.

هارد فورک نوعی فورک است که در آن همه نودهای شبکه باید نرم‌افزار را آپدیت کنند یا با تغییرات پروتکل سازگار شوند. پس از هارد فورک، دو زنجیره و دو رمز ارز متفاوت ایجاد می‌شود. برای موفق بودن یک هارد فورک، همه نودهای شبکه باید به آخرین نسخه پروتکل به‌روزرسانی شوند. با این کار، نسخه جدید نرم‌افزار تراکنش‌هایی که با نسخه‌های قبلی ایجاد شوند را نمی‌پذیرد. نودهایی که به‌روزرسانی نشده‌اند، همچنان به استخراج کریپتوکارنسی در بلاک چین اصلی ادامه می‌دهند و زنجیره جدیدی را می‌سازند که نرم‌افزار جدید را نمی‌پذیرد. برخی از نمونه‌های فورک Bitcoin عبارتند از لایت کوین، بیت کوین گلد و بیت کوین کش.

نقش بیت کوین کش و سگویت (SegWit) در رمز ارز XEC

همانطور که قبلاً گفتیم ارز دیجیتال ای کش، هارد فورک Bitcoin Cash است. بنابراین قبل از اینکه به معرفی پروتکل eCash و رمز ارز XEC بپردازیم، باید به شما بگوییم بیت کوین کش چیست و چه تاریخچه‌ای دارد.

یکی از سافت فورک های اساسی و حیاتی در کدهای بیت کوین، Segregated Witness یا به اختصار SegWit بود که سال 2015 (1394) انجام شد. به‌طور خلاصه، آپدیت سگویت ظرفیت هر بلوک را افزایش می‌دهد. در نتیجه، تعداد تراکنش‎‌های قابل استفاده درون هر بلوک افزایش می‎‌یابد. تراکنش‌های سگویت امضای دیجیتال را از داده تراکنش حذف کرده و آن را در موازات تراکنش‎‌های بیت کوین پردازش می‌کنند. به این ترتیب است که فناوری سگویت می‌تواند تعداد تراکنش‌ها در ثانیه (TPS) بلاک‌چین بیت کوین را دو برابر کرده و به هفت تراکنش در ثانیه برساند. علاوه بر این، زیرساخت سگویت به پایه و اساس شبکه لایتنینگ لایه دو (layer-2 Lightning Network) تبدیل شده که روی بلاک چین بیت کوین قرار دارد. سگویت در کنار تمام این موارد، ایمنی بلاک چین را افزایش داده و یک آسیب‌پذیری جزئی احتمالی درون کدها را برطرف کرده است.

روند تکامل فورک های بیت کوین کش
روند تکامل فورک های بیت کوین کش

بعد از آپدیت SegWit، گروهی از توسعه‌دهندگان بیت کوین در آگوست 2017 (مرداد 1396) تصمیم گرفتند از زنجیره اصلی جدا شوند. زنجیره جدید فورک شده، بیت کوین کش نام گرفت که هیچکدام از تراکنش‌ها و بلوک‌های Bitcoin را نمی‌پذیرفت. بیت کوین کش با نپذیرفتن آپدیت سگویت، سایز هر بلوک زنجیره خودش را به هشت مگابایت رساند. بنابراین تراکنش‎‌های بیشتری در هر بلوک آن جا می‌گیرد و پردازش هم سریعتر می‌شود.

یک سال بعد در نوامبر 2018 (آبان 1397)، بلاک چین جدید بیت کوین کش با یک آپدیت هارک فورک دیگر به دو زنجیره تقسیم شد. این بار، یک بلاک‌چین جدید با نام Bitcoin Cash SV (Satoshi Vision) معرفی شد که اندازه هر بلوک را تا 128 مگابایت افزایش می‌داد. زنجیره بیت کوین کش هم نام Bitcoin Cash ABC را به خود گرفت که بلوک‌های اصلی هشت مگابایتی را حفظ کرده بود و خود را با نام اختصاری بیت کوین کش معرفی می‌کرد.

دو ماه بعد از نوامبر 2020 در کنار زنجیره بیت کوین کش (BCH)، زنجیره بیت کوین کش ای‌بی‌سی (BCHA) نیز معرفی شد. سپس در جولای 2021 (تیر 1400)، زنجیره BCHA نام خودش را به eCash تغییر داد. به این ترتیب ارز دیجیتال ای کش و توکن XEC متولد شد. رمز ارز eCash علاوه بر تغییر نام، توکن خودش را هم بازتعریف کرد و یک لایه اجماع اثبات سهام نیز معرفی نمود.

معرفی رمز ارز XEC

ارز XEC توکن بومی اکوسیستم eCash است. این توکن از ابتدا از تیکر توکن BCHA استفاده می‌کرد و بنابراین تغییر نام شامل بازتعریف و تغییر نماد بود. به این ترتیب، همه دارندگان کوین BCHA می‌توانستند دارایی‌هایشان را با نرخ 1:1,000,000 به رمز ارز XEC تبدیل کنند.

ارز دیجیتال ای کش به کاربرپسند بودن اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. در همین راستا، عبارت بیت (Bit) را برای ارسال پرداخت‌های کوچک ارز XEC معرفی کرد. برای مثال کاربران می‌توانند به جای وارد کردن 0.00001000 واحد BTC برای ارسال، فقط 10 bits ارسال کنند!

توکن XEC توکن بومی پروژه ارز دیجیتال ای کش است

فرایند بازتعریف توکن XEC بخشی از استراتژی کلی ارز دیجیتال eCash برای افزایش ارزش بازارش است. براساس روانشناسی بازار، قیمت‌های واحد پایین‌تر باعث رشد بیشتر بازارهای صعودی می‌شود. بنابراین تصمیم رمز ارز ای کش برای بازتعریف توکن خودش جای تعجب ندارد.

پروژه eCash تمام درآمد حاصل از پلتفرمش را روی پروژه‌های توسعه فعلی و آینده ارز دیجیتال ای کش سرمایه‌گذاری می‌کند. این پروژه‌ها شامل نوآوری‌های مربوط به فناوری و جامعه توکن هستند. شورای جهانی شبکه (Global Network Council) مسئول توزیع ذخایر ارز XEC به صورت دستی میان منابع مختلف در سرتاسر اکوسیستم eCash است.

استیکینگ ارز دیجیتال ای کش (eCash)

آپدیت eCash یک مکانیزم اجماع PoS یا اثبات سهام نیز معرفی کرد؛ بنابراین توکن بومی ای کش (XEC) ایمن‌سازی شبکه اکوسیستم ای کش است. علاوه بر این دارندگان توکن XEC با استیک کردن دارایی‌هایشان در پلتفرم ای کش، حقوق حاکمیتی دریافت می‌کنند. به این ترتیب، دارندگان ارز XEC می‌توانند درباره آپدیت‌های اکوسیستم رأی دهند یا خودشان پیشنهاد ارائه کنند.

این امکانات در نتیجه ادغام با پروتکل‌های استیکینگ اولانچ (Avalanche) میسر شده و انگیزه‌بخشی به کاربران و مدیریت eCash را تسهیل می‌کند. در ادامه بیشتر درباره پروتکل اجماع اولانچ توضیح خواهیم داد.

ای توکن ها (eTokens)

اگرچه از XEC معمولاً به عنوان یک توکن یاد می‌شود اما اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم این کاملاً درست نیست. مثلاً در اتریوم، ETH از لحاظ فنی کوین بلاک چین اتریوم محسوب می‌شود. Ethereum بلاک چین میزبان توکن‌های ERC-20 مبتنی بر اتریوم نظیر توکن Basic Attention یا BAT، توکن Crypto.com یا CRO و توکن Unilayer یا LAYER است.

درون اکوسیستم ای کش هم طراحان می‌توانند توکن‌های مبتنی بر ارز دیجیتال eCash خودشان را با نام eToken طراحی و پیاده‌سازی کنند. ای توکن مثل استانداردهای ERC-20 اتریوم، BEP-20 بایننس و توکن SLP سولانا با پرداخت‌ها و اپلیکیشن‎‌های امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) سازگار است. علاوه بر این هرکسی می‏‎‌تواند ای توکن ها را با نام توکن، نماد، ارقام اعشاری و آیکون دلخواهش پیاده‌سازی کند. کاربران همچنین می‌توانند پارامترهای توکنومیک را تغییر دهند و عرضه حداکثر و مدل توزیع را انتخاب کنند.

کاربران می‌توانند بدون دردسر و فقط با هزینه یک تراکنش ارز دیجیتال XEC، ای توکن خودشان را بسازند. گذشته از این، هزینه عرضه ای توکن ها هم بسیار پایین است که موانع پیش پروژه‌های کریپتوکارنسی جدید برای عرضه توکن‌ خودشان را کاهش می‌دهد.

اجماع اولانچ در پروژه ارز دیجیتال ای کش (eCash)

مسیر تکامل ارز دیجیتال eCash با فورک‌های متعدد بلاک چین ها همراه بوده است. بنابراین تیم ای کش برای از بین بردن احتمال هرگونه تقسیمات ناشی از فورک، الگوریتم اجماع اولانچ (Avalanche) را به کار گرفته‌اند. اولانچ با استفاده از چهار مکانیزم تعامل‌پذیر می‌تواند تکمیل تراکنش تقریباً آنی با بازدهی بالا، تأخیر کم و آپگرید کد بدون فورک را ارائه کند. گذشته از اینها الگوریتم اولانچ، مکانیزم‌های مدیریت غیر متمرکز پلتفرم eCash را نیز تسهیل می‌کند.

مکانیزم اجماع Avalanche
مکانیزم اجماع Avalanche

این پروتکل که با اصطلاح فراگیر اولانچ شناخته می‌شود، چندین مکانیزم با نام مشترک «Snow Family» را به کار می‌برد. این مکانیزم‌ها Slush، Snowflake، Snowball و Avalanche هستند. این چهار مکانیزم در کنار هم بازدهی معادل 1300 تراکنش در ثانیه (TPS) و تأخیر چهار ثانیه‌ای برای تأیید تراکنش را ممکن می‌سازند. علاوه بر این، اولانچ در حال تبدیل به یک انتخاب محبوب برای «حل مشکل اجماع در شبکه‌ای از دستگاه‌های غیر قابل اعتماد است که هر خرابی در آن می‌تواند منجر به خطای کرش یا خطای بیزانس شود».

Avalanche یک پروتکل ناشناس است که اولین بار در می 2018 (اردیبهشت 1398) از طریق سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) معرفی شد. یک سال بعد، گروهی از محققان علوم کامپیوتر و فناوری در دانشگاه کرنل پروتکل اولانچ را ویرایش و مدون کردند.

ویژگی کش فیوژن ارز دیجیتال XEC

پلتفرم eCash می‌خواهد امکان حریم خصوصی کامل را به عنوان یکی از اصول اساسی پول سالم و باثبات، در اختیار کاربرانش قرار دهد. به همین خاطر این پلتفرم از پروتکل کش فیوژن (CashFusion) پشتیبانی می‌کند که یک فناوری حریم خصوصی مشابه پرایوسی کوین‌ها (Privacy Coin) است. کش فیوژن یک زیرساخت مقیاس‌پذیر با سقف عرضه قابل حسابرسی ارائه می‌کند. در نتیجه، زنجیره کش فیوژن با همان اصول نظارتی بلاک چین بیت کوین عمل می‌کند.

جایگاه کش فیوژن در پروژه ارز دیجیتال ای کش

رمز ارز ای کش (XEC) به عنوان یک پروژه آینده‌نگر، آسیب‌پذیری‌های حوزه حریم خصوصی در اثر پیشرفت فناوری‌های ردگیری و تحلیل داده را درک می‌کند. با پذیرش ارزهای دیجیتال در جریان اصلی آژانس‌های تبلیغاتی، شبکه‌های اجتماعی و دولت‌ها مشتاق خواهند بود داده‌ها را ردگیری، تحلیل و ارزیابی کنند تا به راهکارهایی برای کنترل رفتار کاربران دست یابند. اکوسیستم eCash با افزودن کش فیوژن به فناوری‌های اصلی خودش برای چنین آینده‌ای آماده می‌شود.

CashFusion با یک قابلیت حریم خصوصی دلخواه کار می‌کند که به کاربران حق انتخاب درباره شفافیت دارایی‌هایشان را می‌دهد. در حال حاضر، کش فیوژن فقط به عنوان یک گزینه در کیف پول دسکتاپ Electrum ABC در دسترس است. پروژه eCash قصد دارد کش فیوژن سازگار با سایر کیف پول‌های رمز ارزی از جمله Cashtab را هم ارائه کند. کش تب یک والت به شکل افزونه مرورگر است که مشابه کیف پول متامسک برای ارز دیجیتال eCash و توکن XEC عمل می‌کند.

ارتقا و بهبود پروژه ارز دیجیتال ای کش (eCash)

تیم توسعه eCash متعهد به بهبود و رشد فزاینده فنی از طریق بهینه‌سازی و ارتقای پروتکل‌ها است. این بهبودها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد.

مسیر آینده ارز دیجیتال ای کش و پروژه eCash

اولین دسته به بازدهی تراکنش می‌پردازد. هدف ارز دیجیتال ای کش این است که از پردازش 100 تراکنش در ثانیه به بیش از پنج میلیون تراکنش در ثانیه برسد. دسته دوم به تلاش‌های تیم eCash برای بهبود تجربه کاربر (UX) در سرویس پرداخت مربوط است که مستلزم تکمیل ایمن و فوق سریع تراکنش‌ها خواهد بود. در نهایت هم تیم توسعه این پروژه قصد دارد با استفاده از یک سری آپگریدهای بدون نیاز به فورک، پروتکل را با روشی با اخلال کمتر نسبت به مدل‌های فعلی گسترش دهند تا همزمان با فناوری‌ها و روندهای نوظهور رشد کنند.

این آپگریدها و بهبودها هر دو سال یکبار در 15 می (اردیبهشت) و 15 نوامبر (آبان) رخ می‌دهند. در اکوسیستم eCash به جای اجرای آپگرید در یک ارتفاع بلوک خاص، اپراتورهای نود از یک مدل برچسب زمانی (Timestamp) استفاده می‌کنند تا اصطکاک برای توسعه‌دهندگان و کسب و کارها به حداقل برسد. آپدیت‌های آینده ارز دیجیتال ای کش (XEC) شامل زیر زنجیره ماشین مجازی اتریوم (EVM) با قراردادهای هوشمند مقیاس‌پذیر، تقویت رمز عمل‌ها، یک فرمت تراکنش جدید و قابلیت‌های توسعه‌پذیری برای توسعه‌دهندگان خواهد بود.

سخن آخر

ارز دیجیتال eCash با ترکیب برخی از ارزش‌های پیشنهادی اصلی بیت کوین و بیت کوین کش با یک مدل اجماع اثبات کار پیشرفته، پرداخت‌های مالی مبتنی بر بلاک چین سریع، ایمن و بی‌نقص را ممکن می‌سازد. پلتفرم و اکوسیستم ای کش به عنوان تداوم تکامل یافته پروژه Bitcoin Cash از سال 2017 توسط تیم توسعه اصلی Bitcoin Cash ABC پشتیبانی می‎‌شود. علاوه بر این، شراکت‌ها و روندهای توسعه جدید از جمله پروتکل‎‎‌های آوالانچ و کش فیوژن می‌تواند ارز دیجیتال ای کش و توکن XEC را به یک تجربه پرداخت کاملاً ایمن و خصوصی تبدیل کند. ضمن اینکه پلتفرم eCash به توسعه‎‌دهندگان کمک می‌کند ای توکن‌های بومی خودشان را به آسانی در زنجیره eCash بسازند و پیاده‌سازی کنند. همه این مزایا و قابلیت‌ها می‌توانند نشانه‌های خوبی برای آینده ارز دیجیتال ای کش (XEC) باشند.


برچسب ها: ای کش

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)