رکورد ارزش کل سپرده‌گذاری‌ها در پروتکل‌های دیفای شکسته شد


پس از ثبت سقف تاریخی تازه‌ای برای بهای بیت کوین، ارزش کل سپرده‌گذاری‌ها در پروتکل‌های دیفای با ثبت رکوردی تازه به ۲۳۳ میلیارد دلار رسید.

کماکان جوی صعودی بر بازار رمز ارزها حکمفرما است. با ثبت سقف تاریخی تازه‌ای برای بیت کوین و عبور قیمت این رمز ارز از مرز ۶۷ هزار دلار، این دارایی دیجیتال، قدم به قلمروی جدیدی گذاشته است. در این میان، سرمایه‌گذاران از نزدیک نظاره‌گر بازار هستند و می‌بینند که چگونه آلت کوین‌ها و توکن‌های دیفای در قبال روند صعودی بیت کوین، واکنش نشان می‌دهند.

بخش امور مالی غیرمتمرکز یا به اختصار دیفای (DeFi) از رکوردشکنی بیت کوین، بی‌بهره نمانده و امروز ارزش حجم سپرده‌گذاری‌ها (TVL)‌ در این حوزه، سقف‌های پیشین را در هم شکست و رکورد تازه‌ای بر جای گذاشت.

مطابق با داده‌های پلتفرم دیفای لاما (DeFi Llama) که اطلاعات تمامی پروتکل‌های دیفای در بسیاری از شبکه‌های بلاک چینی از جمله بایننس اسمارت چین (BSC)،‌ اولانچ (AVAX) و رپد بیت کوین (WBTC) را جمع‌آوری می‌کند، ارزش حجم سپرده‌گذاری‌ها یا مجموع دارایی‌های قفل‌شده در پروتکل‌های دیفای به بیش از ۲۳۳.۸۸ میلیارد دلار رسیده است. گفتنی است که در حال حاضر، دو پروتکل آوه (Aave) و کرو فایننس (Curve) با اختصاص به ترتیب ۱۸.۷۹ و ۱۷.۹۷ میلیارد دلار سپرده، پیشتاز پروتکل‌های دیفای هستند.

رکورد ارزش کل دیفای

افزون بر این رکوردشکنی قیمت بیت کوین باعث شده تا ارزش مجموع سپرده‌گذاری‌ها در پروتکل WBTC به رقم ۱۴.۵۱ میلیارد دلار برسد و این پروتکل بتواند به جایگاه چهارم برترین پروتکل دیفای صعود کند.

گفتنی است که طی هفت روز گذشته، پروتکل‌های تریدر جو (Trader Joe) و ریری کپیتال (Rari Capital) شاهد افزایش به ترتیب ۵۷.۲ و ۵۰.۵۷ درصدی ارزش سپرده‌گذاری‌ها خود بوده‌اند. یلد یاک (Yield Yak)، دیگر پروتکل دیفای نیز رشد ۳۶.۵۲ درصدی ارزش سپرده‌گذاری‌ها خود را طی هفته گذشته تجربه کرده است.

بهترین پروژه های دیفای

هجوم کاربران جدید به حوزه دیفای

زیست‌بوم دیفای علاوه بر افزایش ارزش توکن‌های خود شاهد رشد جهش‌وار شمار کاربرانش نیز بوده است. داده‌های دون آنالیتیکس (Dune Analytics) نشان می‌دهد که تاکنون ۳,۵۹۱,۸۷۶ کیف پول یکتا دست‌کم یک بار با پروتکل‌های دیفای سروکار داشته‌اند.

ارزش کل سپرده‌گذاری‌ها در پروتکل‌های دیفای

با این حال، به‌رغم سرازیر شدن موجی از کاربران جدید به حوزه دیفای، حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز در سطوح پایین‌تری نسبت به آنچه در ماه مه (اردیبهشت) شاهد بودیم، قرار دارد.

رکورد ارزش کل دیفای

شاید تمرکز روزافزون فعالان بازار بر بیت کوین، یکی از دلایل احتمالی این اتفاق باشد. گفتنی است که طی چند ماه گذشته، تصویب احتمالی ETF بیت کوین از سوی نهادهای ناظر مالی ایالات متحده و احتمال عبور قیمت این رمز ارز از آستانه حیاتی ۱۰۰ هزار دلار، محور گفت‌وگوهای فعالان بازار رمز ارزها بوده است.

رشد استیبل کوین‌ها همزمان با شکسته شدن رکورد ارزش کل دیفای

علاوه بر رکوردشکنی قیمت بیت کوین، یکی دیگر از عوامل موثر رشد دیفای را می‌توان در ادغام و صدور پیوسته استیبل کوین‌ها جست‌وجو کرد.

بررسی تاریخچه تغییرات قیمت بیت کوین نشان می‌دهد که میان روندهای صعودی این رمز ارز و رشد عرضه استیبل کوین تتر، هم‌گرایی وجود دارد. این بار هم چنین اتفاقی رخ داد و همزمان با رکوردشکنی بیت کوین،‌ تعداد تترهای در گردش، سقف تاریخی تازه‌ای را به ثبت رساند.

ارزش تتر

اهمیت استیبل کوین‌ها در اقتصاد دیفای در ارزش سپرده‌گذاری‌ها در پروتکل کرو هویدا می‌شود. این پروتکل به‌طور ویژه با ایجاد استخرهای استیبل کوینی سروکار دارد؛ استخرهایی که کاربرد گسترده در زیست‌بوم دیفای دارند.

گفتنی است که مجموع ارزش بازار رمز ارزها در حال حاضر برابر با ۲.۶۳۵ میلیارد دلار است و میزان احاطه بیت کوین بر کل بازار نیز حدوداً برابر با ۴۷.۵ درصد است.

منبع:‌ Cointelegraph


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)