رکوردشکنی TVL دیفای با رسیدن به سقف تاریخی تازه ۱۵۷ میلیارد دلاری


به‌تازگی شاهد رکوردشکنی TVL دیفای هستیم. این شاخص که مبین حجم سپرده گذاری ها در این بخش است، به رقم حیرت‌آور ۱۵۷ میلیارد دلار رسیده است.

پروژه‌های مبتنی بر قابلیت همکاری تعاملی با ارائه پل‌های میان‌زنجیره‌ای و استخرهای استخراج نقدینگی سودآور، شاهد سرازیر شدن سیل عظیم منابع مالی بوده‌اند و همزمان با این اتفاق، کل حجم سپرده‌گذاری‌ها در حوزه دیفای به اوج تاریخی تازه‌ای رسیده است.

آلت کوین‌ها و توکن‌های دیفای طی دو هفته اخیر رشدی حیرت‌آور را تجربه کرده‌اند و با نزدیک‌شدن به روزهای پایانی ماه اوت، بسیاری از توکن‌ها در حال ثبت سقف‌های تاریخی تازه‌ای هستند.

داده‌ها نشان می‌دهد که ۱۰ توکن برتر حوزه دیفای طی ۳۰ روز گذشته با رشدی دست‌کم ۳۰ درصدی مواجه شده و برخی از پروژه‌ها نیز همچون بنکور (BNT) و تورچین (RUNE) هم با عملکردی چشم‌گیر، افزایش قیمت بیش از ۱۱۵ درصدی را تجربه کرده‌اند.

رکوردشکنی TVL دیفای

در ادامه نگامی می‌اندازیم به برخی از عوامل نهفته در ورای رشد اخیر توکن‌های دیفای و پروژه‌هایی که توانسته‌اند از نظر ارتقای پروتکل و قابلیت‌های تعامل میان‌زنجیره‌ای پیش‌قراول بازار باشند.

رکوردشکنی تازه برای TVL در حوزه دیفای

داده‌های دریافتی از پلتفرم دیفای لاما (DeFi Llama) نشان می‌دهد که کل حجم سپرده‌گذاری در حوزه دیفای که از آن با عنوان TVL نیز یاد می‌شود، در روز ۲۲ ماه اوت (31 مرداد) با ثبت سقف تاریخی تازه‌ای به رقم حیرت‌آور ۱۵۷.۰۶ میلیارد دلار رسیده است. گفتنی است که بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که شاخص TVL یکی از بهترین سنجه‌ها برای ارزیابی رویکرد بازار نسبت به زیست‌بوم دیفای است.

رکوردشکنی TVL دیفای

پیش‌تر در روند قبلی صعود بازار دیفای، شاخص TVL همزمان با رکوردشکنی‌های قیمتی بیت کوین و اتریوم، یک سقف تاریخی را ثبت کرده بود. این بار اما بیت کوین و اتریوم، دست‌کم ۲۴ درصد پایین‌تر از قیمت اوج تاریخی خود دادوستد می‌شوند؛ اما کل حجم سپرده‌گذاری یا همان TVL در حوزه دیفای توانسته با عبور از رکورد پیشین خود سقف تاریخی تازه‌ای را به ثبت برساند.

رکوردشکنی TVL دیفای نشان می‌دهد که توکن‌های پرطرفدار حوزه دیفای با توسل به کاربردهای چندوجهی خود در زیست‌بوم رمز ارزها و حوزه دیفای توانسته‌اند در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار بگیرند. به‌طور معمول، توکن‌های یونی سواپ (UNI) و سوشی سواپ (SUSHI) از جمله توکن‌های پیشتاز حوزه امور مالی غیر متمرکز هستند؛ با این حال، هفته جاری چند توکن دیگر توانستند گوی رقابت را از دیگر توکن‌های DeFi بربایند و رشد قیمتی بیشتری را تجربه کنند؛ از جمله این توکن‌ها می‌توان به کانوکس فایننس (Convex Finance) و پنکیک سواپ (PancakeSwap) اشاره کرد که به‌ترتیب با رشدی ۲۲ و ۱۷.۸۴ درصدی مواجه شدند.

پروتکل‌های جدید در کانون توجه سرمایه‌گذاران

طی سه ماه گذشته، زیست‌بوم دیفای شاهد حضور چندین پروتکل نوپا بود. از جمله آن‌ها می‌توان به دینوسواپ (DinoSwap) و اولانچ (AVAX) اشاره کرد. اولانچ را می‌توان به‌نوعی رقیب پلتفرم اتریوم قلمداد کرد. ظهور این پلتفرم‌ها باعث شده تا شور و حرارت تازه‌ای در کنار منابع مالی جدید به زیست‌بوم دیفای تزریق شود.

رکوردشکنی TVL دیفای

در بحث رکوردشکنی TVL دیفای، دینوسواپ و اولانچ با فرصت‌طلبی توانسته‌اند از کارمزدهای گزاف کنونی شبکه اتریوم بهره‌مند شوند و با کاهش آن و افزایش سرعت پردازش تراکنش‌ها از طریق پل‌های میان‌زنجیره‌ای خود در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار بگیرند.

پیش‌تر در تاریخ ۱۸ اوت (27 مرداد)، اولانچ از طرح تشویقی خود موسوم به «تب اولانچ» یا Avalanche Rush رونمایی کرد که باعث به راه افتادن موج تازه‌ای از فعالیت‌ها در پروتکل‌هایی همچون آوه (Aave)، کرو فایننس (Curve) و سوشی سواپ شد. این طرح تشویقی که درواقع نوعی رویداد استخراج نقدینگی به شمار می‌آید، با اقبال کاربران مواجه و باعث شد تا توکن بومی شبکه اولانچ با نماد اختصاری AVAX برای اولین بار از ماه فوریه (بهمن 99)، به محدوده قیمتی بالای ۵۰ دلار صعود کند.

در نیمه نخست سال جاری میلادی، توکن‌های دیفای در مدار صعود قرار گرفتند و این اتفاق با موج افزایش قیمت توکن‌های NFT و دارایی‌های مرتبط با توکن غیر قابل تعویض همراه شد. با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی تابستان، توکن‌های NFT همچنان رکوردهای تازه‌ای را در میزان فروش تجربه می‌کنند؛ بنابراین دور از انتظار نیست که شاهد چرخش بازار به سمت حوزه دیفای و رکوردشکنی دوباره TVL این بخش باشیم.

منبع‌: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)