رشد چشم‌گیر توکن های AAVE ،YFI و UNI؛ آیا ارزهای دیفای دوباره زنده شده‌اند؟


اخیرا رکورد جدیدی برای کل ارزش قفل شده در دیفای ثبت شد و شاهد رشد قیمت توکن های AAVE ،YFI و UNI بودیم؛ آیا سیستم مالی غیر متمرکز بار دیگر رونق خواهد گرفت؟

پس از افت قیمت دو ماهه بازار دیفای که با افزایش قیمت بیت کوین همراه بود، توکن‌های این پروتکل علی‌الخصوص آوه (Aave)، یونی سواپ (Uniswap) و یرن فایننس (yEarn Finance)، افزایش قیمت قابل توجهی داشتند. در روز پنجم نوامبر (۱۵ آبان)، تقاضای بالا برای توکن‌های آوه باعث شد تا قیمت هر AAVE بیش از ۱۲۰ درصد افزایش پیدا کند. قیمت این توکن تنها در عرض ۴ روز از ۲۶.۴ دلار به ۵۹ دلار افزایش یافت. البته علی‌رغم رشد قیمت AAVE و سایر توکن های دیفای در یک بازه زمانی کوتاه، هنوز هم احتمال اصلاح شدن قیمت وجود دارد. اندیکاتورها نیز این موضوع را تصدیق می‌کنند. بررسی اندیکاتور TD Sequential در چارت ۱۲ ساعته AAVE سیگنال فروشی را به شکل ۹ کندل قرمز به نمایش می‌گذارد. چنین آرایشی می‌تواند بدین معنی باشد که قبل از ادامه یافتن روند صعودی، افزایش فشار برای فروش ممکن است به اصلاح ۱ تا ۴ شعمی در روز منجر شود.

AAVE، یک نمونه قوی از رشد اخیر توکن های دیفای

رشد توکن های دیفای

رشد بازار و توکن های دیفای به صورت واضح در رشد قیمت آوه مشاهده می‌شود. مدل IOMAP شرکت اینتودبلاک (IntoTheBlock) نشان می‌دهد که در حال حاضر هیچ مقاومت قابل توجهی برای میزان تقاضای این توکن وجود ندارد و این از کاهش قیمت بیشتر AAVE جلوگیری خواهد کرد. بر اساس داده‌های به دست آمده از این مدل، تنها محدوده مورد علاقه سرمایه‌گذاران این رمز ارز، بین ۴۲.۶ و ۴۵.۶ دلار قرار دارد. چیزی نزدیک به ۷۷۰ آدرس در این محدوده ۳.۱۵ میلیون عدد AAVE خریداری کرده‌اند. بنابراین می‌توان امیدوار بود که این محدوده، مقداری از فشار فروشی که اخیر مشاهده شده کم کند. در ضمن احتمال می‌رود هولدرها بار دیگر در این محدوده خرید انجام دهند تا از سقوط بیشتر قیمت جلوگیری شود، ولی اگر در انجام این کار موفق نباشند و قیمت از این محدوده خارج شود، امکان سقوط تا سطح ۳۱.۶ دلاری وجود دارد.

رشد توکن های دیفای

از طرف دیگر مدل IOMAP نشان می‌دهد که این رمز ارز فعلا در سطحی پایین‌تر از سطح مقاومت پایدار معامله می‌شود. در محدوده ۵۵.۵ تا ۵۶.۲ دلاری، حدود ۳۰۰ آدرس چیزی نزدیک به ۴.۷ میلیون عدد توکن AAVE خریداری کرده‌اند. تنها در صورتی که یک کندل بالاتر از این محدوده ثبت شود، می‌توان گفت که از روند نزولی فاصله گرفته‌ایم و شرایط افزایش قیمت بیشتر مهیا شده است.

یونی سواپ از یک سطح حمایت قوی بهره می‌برد

به نظر می‌رسد که توکن UNI در روز پنجم نوامبر (۱۵ آبان) به کف بازارش رسیده باشد، چراکه از آن زمان تاکنون چارت‌ها همه تشکیل شرایط مقدماتی برای افزایش فشار خرید یونی سواپ را نشان می‌دهند. ارزش این رمز ارز طی ۴ روز گذشته ۶۸ درصد افزایش داشته، اما انگار جو خرید توسط میانگین متحرک ۲۰۰ روزه، روی چارت ۴ ساعته محدود شده است. در چند روز گذشته شاهد تلاش بازار برای عبور از این سطح مقاومت اصلی بودیم، ولی تا این لحظه چنین موفقیتی در کار نبوده است. رشد یونی سواپ و سایر توکن های دیفای همیشه به فاکتورهای خاصی بستگی داشته است.

مدل IOMAP نشان می‌دهد که تفریبا ۱۸۰۰ آدرس در محدوده ۲.۸۷ تا ۲.۹۵ دلاری، ۶.۷ میلیون توکن UNI خریداری کرده‌اند. بنابراین تنها افزایش تقاضا برای این توکن می‌تواند میانگین متحرک ۲۰۰ روزه قیمت این رمز ارز را به یک سطح حمایت تبدیل کند تا شرایط برای رسیدن قیمت به سطح ۳.۳ دلاری و بالاتر فراهم شود.

لازم به ذکر است که یونی سواپ در حوالی ۲.۴ دلار یک سطح حمایت قوی دارد که از سقوط احتمالی قیمت جلوگیری خواهد کرد. مدل IOMAP برای این رمز ارز نشان می‌دهد که بیش از ۴ هزار آدرس در این محدوده، ۴۰ میلیون توکن UNI خریداری کرده‌اند. این سطح حمایت حتی در صورت رخ دادن یک اصلاح قیمت هم توانایی کاهش فشار فروش را دارد و بنابراین یونی سواپ در آینده می‌تواند به رشد خود ادامه دهد و یکی از برترین توکن های دیفای باشد.

چشم انداز نه چندان مطمئن یرن فایننس

به نظر می‌رسد که یرن فایننس پس از تجربه یک افزایش ۱۴۳ درصدی در چند روز گذشته، اکنون وارد فاز تحکیم شده است. این روند قیمتی YFI باعث شده یک الگوی مثلث متقارن در چارت ساعتی آن ایجاد شود. در این چارت، یک خط نزولی در کنار نقاط افزایشی و یک خط صعودی در کنار نقاط کاهشی تشکیل شده است. با اندازه‌گیری فاصله اولین نقاط کاهش و افزایش قیمت و اضافه کردن آن به نقطه شکست مقاومت، الگوی مثلث متقارن هدف افزایش ۲۳.۵ درصدی قیمت را به ما نشان می‌دهد. بنابراین افزایش فشار خرید یرن فایننس می‌تواند قیمت این رمز ارز را تا مرز ۱۹ هزار دلاری پیش ببرد.

اما الگوی مثلث متقارن علاوه بر افزایش قیمت، می‌تواند به معکوس شدن یک روند افزایشی هم منجر شود. این اتفاق در صورتی برای YFI رخ خواهد داد که سطح حمایتی ۱۴ هزار دلاری آن شکسته شود. مدل IOMAP نشان می‌دهد که بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ توکن YFI در حوالی این سطح خریداری شده است. این سطح حمایت تاکنون از سقوط قیمت یرن فایننس جلوگیری کرده است، ولی اگر شکسته شود، امکان کاهش ۲۰ درصدی قیمت و رسیدن آن به مرز ۱۱ هزاری دلاری وجود دارد.

پس از تشکیل یک مثلث متقارن، نمی‌توان از جهت حرکت آن مطمئن بود؛ این یعنی تریدرها باید منتظر تایید شدن حدس و گمان‌ها باشند و بعد پوزیشن خرید یا فروش خود را انتخاب کنند. تشکیل یک شمع بالاتر یا پایین‌تر از خط‌های همگرایی که در چارت مشکی رنگ بالا مشاهده می‌کنید، کار پیش‌بینی آینده یرن فایننس را آسان‌تر خواهد کرد.

انتظار می‌رود رشد توکن های دیفای ادامه داشته باشد

در حالی که بازار افتصاد جهانی در حال بررسی تاثیر پتانسیل کشف یک واکسن برای ویروس کووید-۱۹ است، میزان کل ارزش قفل شده در پروتکل DeFi بیشتر و بیشتر می‌شود و رکورد‌های جدیدی ثبت می‌کند. با وجود کاهش قیمت‌های بزرگی که در ۲ ماه پیش مشاهده شد، این حجم از علاقه مردم به این رمز ارزها نشان می‌دهد که این حوزه هنوز هم جای پیشرفت دارد و می‌تواند بزرگ‌تر شود. به نظر می‌رسد که در روز پنجم نوامبر (۱۵ آبان) توکن‌های دیفای آوه، یونی سواپ و یرن فایننس به کف بازار خود رسیده باشند و اکنون شاهد رشد روز افزون میزان طمع سرمایه‌گذاران هستیم. اما به نظر می‌رسد که حس کلی بازار نسبت به این ۳ رمز ارز مثبت است و از نظر سرمایه‌گذاران این توکن های دیفای سطح قیمتی از دسته رفته‌شان را پس خواهند گرفت و حتی ممکن است رکوردهای جدیدی هم ثبت کنند.

اما همان قدر که افزایش قیمت متحتمل است، احتمال اینکه با افزایش قیمت بیت کوین شاهد اصلاح توکن های دیفای هم باشیم وجود دارد. بنابراین سرمایه‌گذاران باید به سطوح حمایتی که در بالا نامبرده شد، توجه داشته باشند. تا زمانی که توکن های AAVE ،YFI و UNI بالاتر از این سطوح تقاضا باشند، روند صعودی خواهیم داشت. اما شکسته شدن آن‌ها می‌تواند به فروش‌های پی‌درپی منجر شود و در این صورت سرمایه گذارانی که ریسک‌پذیری کمتری دارند، از بازار خارج خواهند شد.

منبع: cryptobriefing.comثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)