سیستم توزیع انرژی غیرمتمرکز – DeEn ؛ کلیدی برای آینده دیفای


سیستم توزیع انرژی غیرمتمرکز – Decentralized Energy از نظر استفاده‌ی دیفای از بلاک چین و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، چه نقشی در امور مالی غیرمتمرکز – DeFi دارد؟

ساختار لایه دوم بلاک چین اتریوم به نام لیشن – Lition، در مقاله‌ای نوشته است که امور مالی غیرمتمرکز – DeFi، به خاطر استفاده از بلاک چین و برنامه‌های غیرمتمرکز – DApps و منطق مشابه با آن‌ها، بایستی شامل سیستم توزیع انرژی غیرمتمرکز – Decentralized Energy باشد.

سیستم توزیع انرژی غیرمتمرکز یا DeEn برای انجام معاملات و ترید دارایی‌های انرژی، به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز – DApps و قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم کمک می‌کند. بر اساس مقاله‌ای که در تاریخ 31 ژوئیه (10 مرداد) منتشر شد، لیشن – Lition که یک استارتاپ تکنولوژیک پایدار مستقر در برلین است، اخیرا یک مارکت پلیس (Marketplace) مبتنی بر بلاک چین را راه‌انداری کرده، که امکان انتخاب از بین تامین کنندگان انرژی را برای مصرف کنندگان فراهم می‌کند. DeEn در واقع همان ساختار، مزایا و منطق DeFi یا سیستم مالی غیرمتمرکز را دارد.

سیستم توزیع انرژی - ِDeEn

DeFi باید شامل سیستم توزیع انرژی غیرمتمرکز باشد

به نقل از Lition، همانطور که دیفای – DeFi معاملات دارایی‌های دیجیتال را به صورت P2P و همتا به همتا انجام می‌دهد، دی‌اِن – DeEn نیز به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد از محل دقیق تامین انرژی، مطلع شوند. این امر موجب می‌شود که مشتریان بتوانند منبع الکتریسیته خود را انتخاب کرده و در صورت نیاز، بسیار سریع و ایمن آن را تغییر دهند. این شرکت با اشاره به بازار غیرمتمرکز خود گفت:

انرژی اکسچنج – Energy Exchange اختصاصی لیشن، یک پلتفرم تجاری انرژی همتا به همتا (P2P) است، که برای استفاده مصرف‌کنندگان به صورت باز و مستقیم ارائه شده است. با استفاده از قراردادهای هوشمند و فناوری بلاک چین، واسطه‌های غیرضروری از میان می‌روند. همین امر هم باعث می‌شود که اولا، انرژی سبز مقرون به صرفه باشد، دوما، تولیدکنندگان بتوانند سود بیشتری کسب کنند و سوما، انرژی پایدار نیز ارتقاء پیدا کند.

لیشن معتقد است که توزیع انرژی، از مدت‌ها قبل متمرکز شده است. بنابراین، مشتریان اغلب نمی‌توانند از بازارهای انرژی فعلی استفاده کنند. اگرچه امور مالی غیرمتمرکز در حال تغییر نحوه ترید دارایی‌ها در بازار مالی است، اما دستیابی به چشم‌انداز غیرمتمرکز واقعی و DeEn نیز بایستی بخشی از این پروژه باشد.

همان گونه که دیفای به پیشرفت خود ادامه می‎‌دهد، این سیستم نیز برای اجرا و نگه‌داری، به انرژی بیشتری نیاز دارد. با این حال، منبع این انرژی همچنان نامشخص است. فضای DeFi برای از بین بردن وابستگی خود به انرژی دولتی/شرکتی و غیرمتمرکز شدن کامل، نیازمند سیستم توزیع انرژی غیرمتمرکز است.

براساس این مقاله، آینده متعلق به یک جهان پایدار جدید است. اتحادیه اروپا قصد دارد در سال 2050 هدف خود را روی کربن خنثی متمرکز کند و فناوری باد و خورشید را در صدر ترانزیشن و تحول قرار دهد. همانطور که پیش از این هم وب‌سایت کوین‌تلگراف گزارش کرده بود، با غیر فعال شدن تمام تولیدات مبتنی بر انرژی هسته‌ای و ذغال سنگ آلمان، این بلاک چین است که زیربنای بسیاری از پلتفرم‌های انرژی تجدیدپذیر محسوب می‌شود.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)