لایت کوین

litecoin

قیمت ارز: 64.745544326877 $

قیمت دلار آمریکا:

تسلط به بازار: 0.46 %

حجم معاملات روزانه: 194,536,609 $

تغییرات قیمت: -0.11 %

24 ساعت اخیر

تغییرات قیمت: 0.99 %

7 روز اخیر

لایت کوین چیست؟

شبکه لایت کوین جزو ارزهای قدیمی بازار بوده که در سال 2011 ایجاد شد. در آن سال‌ها، عموما پروژه‌ها تحت تاثیر بیت کوین و ایده آن بودند. در نتیجه LiteCoin نیز به هدف ایجاد یک ارز دیجیتال نقطه به نقطه ( P2P ) بر مبنای پروتکل بیت کوین ایجاد شد. همچنین ایده آن کاهش زمان و هزینه تراکنش ها بود. هرچند لایت کوین بر اساس پروتکل بیت کوین بوجود آمد اما تغییرات زیادی را در آن اعمال کرد. از جمله این تغییرات می‌توان به، الگوریتم تابع هش، تعداد کل کوین‌ها، بلاک تایم و چند پارامتر دیگر اشاره کرد. این شبکه بلاکچین در سیزدهمین روز ماه اکتبر 2011 رسما راه‌اندازی شد.

برجسته‌ترین ایده‌ای که لایت کوین‌ به جامعه رمز ارز ارائه کرد، الگوریتم اجماع بر مبنای Scrypt بود. این الگوریتم، به روش اثبات کار یا PoW بوده اما با الگوریتم بیت کوین متفاوت است. کاهش بلاک تایم به 2.5 دقیقه را می‌توان از نتایج این الگوریتم برشمرد. در واقع می‌توان Litecoin را ورژن اصلاح شده بیت کوین دانست.

استخراج لایت کوین

بر خلاف بیت کوین، برای استخراج لایت کوین می‌توان از سیستم‌های ویندوز و Mac استفاده کرد. استخراج این ارز دیجیتال با GPU امکان‌پذیر است. برای استخراج آن هم می‌توان به صورت انفرادی اقدام کرد و هم وارد استخرهای استخراج شد. Litecoin نیز مشابه بیت کوین هر 4 سال یکبار (بعد از هر 840 هزار بلوک ماین شده) دارای هاوینگ بوده و در پی آن پاداش استخراج را به نصف کاهش خواهد داد. در ابتدا پاداش استخراج آن 50 LTC بود، در سال 2015 پاداش ماینینگ آن به 25 LTC رسید و آخرین هاوینگ آن در سال 2019، پاداش استخراج را به 12.5 LTC کاهش داد.

تیم توسع دهنده لایت کوین

ایده اولیه لایت کوین توسط چارلی لی مطرح شد. به دنبال فعالیت‌های او، دیگر توسعه‌دهندگان نیز وارد تیم لایت کوین شده و برنامه‌های چارلی لی را عملیاتی کردند. چارلی لی کارمند سابق گوگل و Coinbase بود. او در سال 2011 تصمیم به انجام اصلاحاتی در پروتکل بیت کوین گرفت؛چارلی لی این شبکه را لایت کوین نامید. ایده SegWit در ماه می سال 2017 توسط لایت کوین مورد استفاده قرار گرفت. ایده ای که باعث افزایش فضای هر بلوک در شبکه خواهد شد و در نتیجه تعداد تراکنش‌های بیشتری در آن ذخیره خواهد شد.