کاردانو

cardano

قیمت ارز: 0.24597924867072 $

قیمت دلار آمریکا:

تسلط به بازار: 0.84 %

حجم معاملات روزانه: 65,732,815 $

تغییرات قیمت: 0.19 %

24 ساعت اخیر

تغییرات قیمت: -1.71 %

7 روز اخیر

کاردانو چیست؟

کاردانو تنها یک بستر نرم‌افزاری بوده و هیچگونه تلاش و تحقیق مستقل در مورد هر نوع دارایی مبتنی بر بلاکچین، ارز دیجیتال یا موارد مشابه آن انجام نمی‌دهد. جمله بالا، تعریفی است که در سایت رسمی Cardano از این رمز ارز ارائه شده است. پس در مورد کاردانو با نوع دیگری از ارزهای دیجیتال سروکار داریم. کاردانو از منظر بنیادی با رمز ارزهایی همچون بیت کوین و لایت کوین و … تفاوت زیادی دارد. ADA ارز دیجیتال وابسته به شبکه بلاکچین کاردانو است. کاردانو در روش اجماع خود از الگوریتم اثبات سهام یا Proof-of-Stake استفاده می‌کند. این شبکه بلاکچین به هدف پشتیبانی و تنظیم قرارداد هوشمند، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و بستری برای خلق توکن ایجاد شده است.

یکی از ویژگی‌های کاردانو که آن را از دیگر ارزهای دیجیتال متمایز کرده، پشتوانه آکادمیک و تیم تحقیقاتی قدرتمند این شبکه است. پروتکل اثبات سهام Ouroboros ایده این تیم تحقیقاتی بوده که در میان شبکه‌های بلاکچین اثبات سهام، مقبولیت بالایی دارد. ایده اولیه این پروژه در سال 2015 مطرح شد و تامین سرمایه آن در سال 2017 به روش ICO و با سرمایه اولیه 60 میلیون دلار صورت پذیرفت. کاردانو اولین پروژه بلاکچین بود که پژوهشی محور بوده و از یک فلسفه علمی تبعیت می‌کرد. کاردانو رسالت خود را به 5 مرحله تقسیم‌بندی کرده است: Byron،  Shelley،  Goguen،  Basho و Voltair.

ساختار کاردانو شباهت بسیار زیادی به اتریوم دارد. هر دوی آن‌ها به هدف فراهم کردن بستری برای ایجاد قراردادهای هوشمند فعالیت خود را ادامه می‌دهند. اما کاردانو از روش PoS استفاده کرده است. در این روش Holderهای کاردانو بلوک‌های جدید را تولید و تراکنش‌ها را تایید می‌کنند.

استخراج کاردانو

همانطور که در بالا اشاره شد، کاردانو و در واقع ADA قابلیت استخراج ندارد. در حقیقت به کار بردن ماینینگ برای این رمز ارز اشتباه است. کاردانو قابل ماین کردن نیست، اما می‌توان آن اصطلاحا Stake کرد. افراد می‌توانند به سادگی تعدادی ADA را در کیف پول دیجیتال خود نگهداری کنند و به نسبت مقدار ADA موجود در کیف پول، کارمزد تراکنش‌ها را دریافت کنند.

برای این‌کار می‌توان از کیف پول دیجیتال Daedalus –کیف پول اصلی کاردانو که توسط بلاکچین آن ارائه شده است – استفاده کرد. این روش، سازوکار کوین‌هایی است که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند. در واقع تایید تراکنش‌های شبکه توسط افرادی که در کیف خود ada نگهداری کرده‌اند، صورت می‌پذیرد.

تیم توسعه دهنده کاردانو

همانطور که اشاره شد این پروژه در سال 2017 رسما آغاز به کار کرد. یکی از رهبران این پروژه، Charles Hoskinson بوده که پیش از این پروژه یکی از هم بنیانگذاران اتریوم نیز بوده است. از این جهت آقای هاسکینسون فرد شناخته شده‌ای در بازار ارزهای دیجیتال است.