تحلیل هفتگی قیمت ارز های دیجیتال برتر بازار – دوشنبه 13 بهمن 99


تحلیل قیمت هفتگی 5 ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، یونی سواپ (UNI)، کازموس (ATOM) و کامپاند (COMP) برای امروز دوشنبه 13 بهمن 99.

طی 7 روز گذشته، با جهش قیمت بیت کوین و دوج کوین (DOGE) به دنبال فعالیت‌ها در رسانه‌های اجتماعی، بازار رمز ارزها شاهد نوسان قیمت بود. در چنین موقعیت‌هایی، تریدرهایی که از روی احساس تصمیم‌گیری می‌کنند، عموما ضررهای سنگینی را متحمل شده و این دقیقا همان اتفاقی بود که هفته گذشته رخ داد. پامپ و دامپ اخیر قیمت دوج کوین باعث شد معامله‌گرانی که از روی ترس و فومو (FOMO) اقدام به خرید این ارز دیجیتال کرده بودند، با ضرردهی مواجه شده و از آنجایی که گروه‌های فعال در رسانه‌های اجتماعی پامپ جمعی قیمت آلت کوین‌ها را روش جدیدی برای سرمایه‌گذاری خود دیده‌اند، احتمال تکرار دوباره این سناریو وجود دارد.

بیشتر بخوانید: رشد 90 درصدی قیمت دوج کوین در 90 دقیقه؛ علت چه بود؟

روند مشابه‌ای نیز در حال حاضر برای بیت کوین در جریان است که از اتفاقات مربوط به توییتر ایلان ماسک (ELon Musk) در روز 29 ژانویه (10 بهمن)، آغاز شده است. این امر نشان می‌دهد که به استثنای برخی از خریداران احساسی، اکثر تریدرهای حرفه‌ای از این رالی برای کاهش پوزیشن‌های لانگ خود استفاده کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: چگونه حساب توییتر ایلان ماسک منجر به جهش 20 درصدی قیمت بیت کوین شد؟

نقشه بازار ارزهای دیجیتال
نقشه بازار ارزهای دیجیتال

به اعتقاد لنارد نیو (Lennard Neo)، سرپرست بخش تحقیقات استک فاندز (Stack Funds)، ماینرهای بیت کوین در این رالی در حال فروش BTCهای خود هستند و احتمالا این روند با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو چینی ادامه خواهد یافت. آقای نیو انتظار دارد قیمت Bitcoin برای مدت کوتاهی همچنان نوسانی باقی بماند.

حتی با تحکیم قیمت بیت کوین نیز ارزهای دیفای به رشد خود ادامه می‌دهند که نشانه‌ای از تغییر تمرکز معامله‌گران به سوی فضای امور مالی غیر متمرکز است. اکنون به بررسی چارت قیمت 5 ارز دیجیتال برتر بازار برای امروز دوشنبه 13 بهمن 99 می‌پردازیم

بیشتر بخوانید: ارزهای دیفای برای سرمایه گذاری کدام‌اند؟ + لینک خرید

تحلیل بیت کوین – 13 بهمن 99

سایه بلند کندل قیمتی 29 ژانویه (10 بهمن) بیت کوین نشان می‌دهد که فروشندگان در بالای خط روند نزولی الگوی مثلث کاهشی به فروش پرداخته‌اند. این اتفاق، یک الگوی کندل استیک دوجی (Doji) را در روز 30 ژانویه (11 بهمن) به همراه داشت، به این معنا که خریدران و فروشندگان از جهت بعدی قیمت مطمئن نیستند.

چارت 1 روزه تحلیل قیمت بیت کوین
چارت 1 روزه تحلیل قیمت ارز دیجیتال بیت کوین – 13 بهمن 99

امروز نیز عدم موفقیت خریداران در رساندن قیمت به بالای خط روند نزولی، فروش بیشتر را از سوی تریدرها به خود جلب کرده است. فروشندگان هم‌اکنون در تلاشند تا قیمت را زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه روی 33,395 دلار نگه دارند.

شکست و بسته شدن قیمت زیر 28,850 دلار، الگوی مثلث کاهشی را تکمیل می‌کند که هدف نهایی آن 15,741 دلار خواهد بود. البته احتمال سقوط مستقیم به این سطح پایین است، چراکه در صورت ریزش، حمایت‌های بعدی در 50 درصد اصلاحی فیبوناچی روی 25,897.42 و پس از آن در 61.8 درصد اصلاحی روی  22,106.73 قرار دارند.

این سناریو نزولی در صورت افزایش قیمت از سطح فعلی یا لمس حمایت 28,850 دلاری و سپس حفظ قیمت بالای خط روند نزولی، نامعتبر خواهد شد. در نتیجه این امر، وارد فاز انباشت قوی در سطوح پایین‌تر و صعود به سطح 40,000 دلار خواهیم شد.

تحلیل اتریوم – 13 بهمن 99

رمز ارز شبکه اتریوم یعنی اتر (ETH)، سه مرتبه به بالای سطح مقاومت 1,400 دلاری شکسته شد، اما خریداران در حفظ آن ناموفق بودند. با این وجود، نکته مثبت این است که خریداران طی چند روز گذشته دست از تلاش برنداشتند. این امر نشان‌دهنده انباشت خریداران در کف‌های قیمت است.

چارت 1 روزه تحلیل قیمت اتریوم - 13 بهمن 99
چارت 1 روزه تحلیل قیمت ارز دیجیتال اتریوم – 13 بهمن 99

جفت ارزی ETH/USD نیز یک الگوی کندل استیک دوجی را در روز 30 ژانویه (11 بهمن) ایجاد کرد، به این معنا که عدم قطعیت در بازار وجود دارد. این عدم قطعیت امروز به ریزش قیمت منجر شد و اکنون رمز ارز اتر به خط میانگین متحرک نمایی 20 روزه روی 1,253 دلار رسیده است، که به احتمال زیاد به عنوان یک سطح حمایت قوی عمل خواهد کرد.

صعودی از این سطح حمایت، نشانه‌ای از پایداری احساسات صودی و خرید اتریوم در کف‌های قیمت توسط تریدرهاست. خریداران نیز به حفظ روند صعودی ادامه خواهند داد. در صورتی که خریداران موفق شوند قیمت را به بالای ناحیه مقاومتی 1,400 تا 1,473.096 دلار برسانند، اهداف بعدی رمز ارز اتر 1,675 دلار و 2,000 دلار خواهند بود.

این سناریو صعودی در صورتی نامعتبر می‌شود که فروشندگان بتوانند قیمت توکن ETH را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه و خط روند صعودی برسانند. در این حالت، احتمال ریزش به میانگین متحرک ساده 50 روزه روی 990 دلار وجود دارد.

تحلیل قیمت ارز دیجیتال یونی سواپ – 13 بهمن 99

رمز ارز شبکه یونی سواپ یعنی توکن UNI در یک روند صعودی قوی قرار دارد که باعث شده اندیکاتور RSI وارد ناحیه اشباع خرید شود. با اینکه امکان باقی ماندن شاخص قدرت نسبی برای مدت زیادی در این منطقه وجود دارد، اما تریدرها باید مراقب اصلاح‌های قیمت سریع و شارپی از سطوح اشباع خرید باشند.

تحلیل قیمت یونی سواپ - 13 بهمن 99
چارت 1 روزه تحلیل قیمت ارز دیجیتال یونی سواپ – 13 بهمن 99

در صورت ریزش قیمت، اولین حمایت سطح 38.2 درصد اصلاحی فیبوناچی روی 15.3963 دلار خواهد بود. اگر پس از لمس این سطح قیمت افزایش یابد، به این معناست که خریداران شدیدا در حال خرید در کف‌های قیمت بوده و برای ورود منتظر اصلاح بیشتر نیستند.

در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را به بالای 20.5612 دلار برسانند، امکان صعود جفت ارزی UNI/USD به اهداف 28 دلار و سپس 32 دلار وجود دارد. هر دوی میانگین‌های متحرک در حال افزایش هستند و اندیکاتور RSI بالای 79 قرار دارد، به این معنا که خریداران کنترل بازار را در دست دارند.

اگر با اصلاح عمیق‌تر، قیمت رمز ارز یونی به 15.3963 دلار برسد، حمایت بعدی در میانگین متحرک نمایی 20 روزه روی 11.85 دلار قرار دارد که به 61.8 درصد اصلاحی فیبوناچی روی 12.2054 نیز نزدیک است. ریزش بیشتر قیمت عموما منجر به تاخیر در آغاز روند صعودی بعدی می‌شود.

تحلیل قیمت ارز دیجیتال کازموس – 13 بهمن 99

رمز ارز شبکه کازموس یعنی توکن ATOM، یک الگوی فنجان و دسته را تشکیل داده است که در صورت شکست صعودی و بسته شدن قیمت بالای 8.877 دلار، تکمیل خواهد شد. اگر خریداران بتوانند قیمت ارز دیجیتال کازموس را به بالای مقاومت 10.20 دلاری برسانند، روند صعودی آغاز خواهد شد.

تحلیل قیمت کازموس - 13 بهمن 99
چارت 1 روزه تحلیل قیمت ارز دیجیتال کازموس – 13 بهمن 99

اولین هدف روند صعودی 11.151 دلار خواهد بود و پس از آن، سطح 13.554 دلاری قرار دارد. افزایش میانگین‌های متحرک و صعود شاخص قدرت نسبی به بالای خط میانه، نشان‌دهنده برتری خریداران در بازار است.

در صورتی که فروشندگان بتوانند قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه روی 7.65 دلار برسانند، امکان معامله خنثی جفت ارزی ATOM/USD بین 6.603 و 8.877 دلار برای چند روز وجود دارد. سناریو صعودی زمانی نامعتبر خواهد شد که فروشندگان قیمت را به زیر میانگین متحرک ساده 50 روزه روی 6.4 دلار رسانده و در آنجا حفظ کنند. در این صورت حمایت‌های بعدی سطوح 5.50 و 4.50 دلار خواهند بود.

تحلیل قیمت ارز دیجیتال کامپاند – 13 بهمن 99

رمز ارز شبکه کامپاند یعنی توکن COMP، در روز 29 ژانویه با شکست صعودی و بسته شدن قیمت بالای مقاومت 272.61 دلاری، الگوی کف گرد (rounding bottom) خود را تکمیل کرد. روند صعودی فعلی سطح 464.60 دلار را هدف قرار داده است.

تحلیل قیمت کامپاند - 13 بهمن 99
چارت 1 روزه تحلیل قیمت ارز دیجیتال کامپاند – 13 بهمن 99

شیب مثبت میانگین‌های متحرک و نزدیک بودن RSI به ناحیه اشباع خرید، نشان می‌دهد که کنترل بازار در دست خریداران است. پس از شکست این الگو، عموما قیمت اصلاح می‌شود و سطح شکسته شده را دوباره تست می‌کند. اما اگر روند بسیار قوی باشد، پیش از ادامه صعود، قیمت وارد فاز تحکیم شده یا اصلاح جزئی می‌شود.

در صورتی که قیمت رمز ارز COMP پس از لمس 272.61 دلار افزایش یابد، به معنای تبدیل شدن این ناحیه مقاومتی به حمایت است. در این صورت روند صعودی از سر گرفته خواهد شد.

سناریو صعودی بالا در صورتی نامعتبر خواهد شد که فروشندگان بتوانند قیمت توکن کامپاند را به زیر 272.61 دلار کشانده و در آنجا حفظ کنند.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)