ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی دارایی دیجیتال است که به عنوان واسطه مبادلات طراحی شده است و از قوانین رمزنگاری برای تامین امنیت تراکنش ها، کنترل واحدهای بیشتر آن و تایید انتقال دارایی استفاده می‌کند. بر خلاف سیستم های دیجیتالی متمرکز و بانک های مرکزی، ارزهای دیجیتال یا رمزنگاری شده از کنترل غیرمتمرکز بهره می‌برند. کنترل غیرمتمرکز هر کدام از ارزهای رمزنگاری شده توسط فناوری دفتر توزیع شده اعمال می‌شود. این فناوری نوعی بلاکچین است که به عنوان یک پایگاه داده برای نگهداری تراکنش های مالی کار می‌کند. بیت کوین اولین نوع از این نرم افزار متن باز بود که در سال 2009 منتشر شد و اولین ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز لقب گرفت. از زمان انتشار بیت کوین، بیش از 4000 آلت کوین ایجاد شده اند.

مطالعه بیشتر

مقایسه هاردفورک و سافت فورک

فورک ها در دنیای برنامه نویسی کدهای متن باز هستند. معمولا کدهای فورک شده مشابه با کدهای معمولی هستند با این تفاوت که اصلاحات مهمی در آن اتفاق افتاده است. اغلب اوقات فورک برای آزمایش یک فرآیند جدید در ارزهای رمزنگاری شده استفاده می شود، اما در بیشتر مواقع برای ایجاد تغییر بنیادی یا ایجاد دارایی جدیدی مشابه با دارایی اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. همه فورک ها برنامه ریزی شده و از پیش تعیین شده نیستند.فورک ها مانند بلاکچین کدهای متن باز توزیع شده هستند. فورک تصادفی هنگامی بوجود می آید که همه ی گره ها اطلاعات یکسانی را منتشر نمی کنند. معمولا این اختلاف ها توسط تایید کنندگان حاضر در پلتفرم یا استخراج کنندگان شناسایی و حل می شود. بیشتر فورک های موجود به علت اختلاف نظرات فنی رخ می دهد.  .

مطالعه بیشتر

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین نوع جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده هستند که معمولا ارزش آن ها به دارایی های دیگر وابسته است. این کوین ها به پول فیات مانند دلار آمریکا، سایر ارزهای رمزنگاری شده، فلزات گرانبها یا ترکیبی از هرسه وابسته است. به نظر می‌رسد در حال حاضر پول فیات محبوب ترین گزینه برای پشتوانه بودن است. به این معنی که هر واحد رمزارز پایدار برابر با 1 دلار است. استیبل کوین ها برای مقابله با نوسان ذاتی در قیمت ارزهای رمزنگاری شده طراحی شده اند. رمزارزهای پایدار معمولا وثیقه می‌شوند یعنی مجموع تعداد رمزارزهای پایدار در گردش توسط دارایی های ذخیره شده ای پشتیبانی می‌شوند. بطور خلاصه اگر 500000 کوین برابر با دلار در گردش است، حداقل 500000 دلار باید در بانک به عنوان پشتوانه ذخیره باشد.

مطالعه بیشتر

آلت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده ای بود که به وجود آمد و هنوز هم بزرگترین آن ها است، حداقل تا به امروز. اما همانطور که پیش تر پیرامون این موضوع بحث کردیم، بیت کوین مشکلات زیادی به عنوان یک ارز دارد. مفهوم "آلت کوین" به هر ارزرمزنگاری شده ای بجز بیت کوین اتلاق می شود، به عبارت دیگر آن ها آلترناتیوها یا جایگزینی برای بیت کوین هستند. با وجود اینکه مفهوم فناوری بلاکچین توسط ساتوشی ناکاموتو، سازنده بیت کوین ابداع شده است اما بیت کوین هیچ انحصاری در فناوری بلاکچین ندارد. هر فردی می تواند ارز رمزنگاری شده و بلاکچین اختصاصی خود را بسازد، اصل اساسی ارزهای رمزنگاری شده همین است.به عنوان مثال تعدادی از آلت کوین هایی که ممکن است درباره آن شنیده باشید مانند اتریوم، ریپل، بیت کوین کش، لایت کوین و مونرو است.

مطالعه بیشتر

نحوه کار بیت کوین چگونه است؟

یک کاربر، فقط می تواند مقدار بیت کوین موجود در کیف پول خود و همچنین نتایج تراکنش ها را مشاهده کند.شبکه بیت کوین، یک دفتر عمومی تحت عنوان بلاکچین blockchain را به اشتراک می گذارد. هر تراکنشی که انجام می شود در این دفتر ثبت می گردد و سوابق معاملات دیجیتال در بلاک (block ) قرار داده می شود. اگر کسی حرف یا شماره ای را در یکی از بلاک های معاملات تغییر دهد، بر بلاک های بعدی هم تأثیر خواهد گذاشت. با توجه به اینکه بلاکچین، یک دفتر عمومی است، هرگونه اشتباه یا تقلبی، به راحتی توسط افراد مشخص و اصلاح می شود. کیف پول کاربر می تواند اعتبار هر معامله را تأیید کند. صحت هر معامله توسط امضاهای دیجیتالی مطابق با آدرس های ارسالی پشتیبانی می شود. با توجه به فرآیند صحت سنجی (تایید) و نوع پلتفرم مورد استفاده برای معامله، ممکن است تکمیل تراکنش BTC چند دقیقه طول بکشد. پروتکل بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که برای استخراج هر بلاک، حدوداً 10 دقیقه زمان لازم باشد.

مطالعه بیشتر

آیا بیت کوین قانونی است؟

زمانی که بیت کوین معرفی شد، یک نمونه کاملاً جدید و منحصر به فرد ایجاد کرد. اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز دنیا که توسط هیچ شخصی کنترل نمی شد. علاوه بر این، مفهوم بیت کوین، به این دلالت دارد که اگر فردی، عضو فعالی از جامعه باشد می تواند با استفاده از یک کامپیوتر (که از قدرت کافی برخوردار است)، به سادگی سکه ایجاد کند. مشروعیت (قانونی بودن) بیت کوین به این بستگی دارد که شما چه کسی هستید، در کجا زندگی می کنید و اینکه با بیت کوین، چه کاری انجام می دهید. در ادامه، مطالب مفیدی در مورد مسائل قانونی مرتبط با بیت کوین، ارائه می شود که قسمت عمده آن به آمریکا تعلق دارد ولی سایر کشورهای بزرگ را نیز مورد پوشش قرار می دهد.

مطالعه بیشتر

دانشنامه ایران کریپتوکارنسی

برای مطالعه مباحث تخصصی و دریافت اطلاعات بیشتر

شروع