۸ درصد از کل بیت کوین ها در اختیار موسسات بزرگ است


در یکسال اخیر، موج عظیمی از موسسات بزرگ بیت کوین را به ترازنامه خود افزوده‌اند. حال ۸ درصد رمز ارزهای BTC در اختیار شرکت‌های ثروتمند است.

با استناد به داده‌های Bitcoin Treasuries، در حال حاضر ۸ درصد از عرضه کل بیت کوین در اختیار شرکت‌هایی است که ارز دیجیتال BTC را در ترازنامه خود قرار داده‌اند؛ این امر بدین معناست که ۱,۶۶۰,۴۷۳ واحد بیت کوین در اختیار موسسات بزرگ جهان است. شرکت مایکرو استراتژی (MicroStrategy) با در اختیار داشتن ۱۰۸,۹۹۱ واحد رمز ارز BTC (۰.۵ درصد از کل عرضه بیت کوین‌) از این منظر پیشرو به حساب می‌آید. شایان ذکر است که این حجم از بیت کوین، 75 درصد از مارکت کپ این شرکت نرم افزاری را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: چرا مایکرواستراتژی و مایکل سیلور بزرگترین ریسک و خطر برای بیت کوین اند؟

شرکت تسلا (Tesla) همچنان با در اختیار داشتن ۴۳,۲۰۰ واحد رمز ارز BTC از ابتدای سال ۲۰۲۱ در جایگاه دوم قرار دارد. پس از این این غول خودروسازی برقی، شرکت‌های اسکوئر (Square)، هولدینگ دیجیتال ماراتن (Marathon Digital Holdings) و صرافی کوین بیس (Coinbase)‌ در رتبه‌های قرار دارند. اسکوئر که یک شرکت فینتک فعال در حوزه پرداخت به شمار می‌رود، در حدود ۸,۰۰۰ واحد ارز دیجیتال BTC در اختیار دارد. شرکت استخراج کننده بیت کوین مارا (MARA) نیز ۵,۴۲۵ واحد بیت کوین به ترازنامه خود اختصاص داده است. شرکت کوین بیس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال ایالات متحده آمریکا نیز با در اختیار داشتن 5,487 واحد ارز دیجیتال BTC در جایگاه پنجم قرار دارد.

تعداد بیت کوین‌هایی که موسسات بزرگ در اختیار دارند

شرکت مایکرو استراتژی با رهبری مایکل سیلور (Michael Saylor)، یک شرکت سهامی عام به حساب می‌آید که بیشترین تخصیص بیت کوین را به صورت مطلق و نسبت به ارزش بازار شرکت در اختیار دارد. روز گذشته، شرکت مایکرواستراتژی دوباره بیت کوین خرید. این موسسه توانسته است با ساده‌ترین و موثرترین استراتژی خود (هولد و استراتژی DCA) پیشرو در این عرصه باشد.

ارزش بیت کوین‌های شرکت مایکرو استراتژی در زمان خرید در حدود 3 میلیارد دلار بود؛ اما اکنون ارزش دارایی بیت کوینی این شرکت از مرز 5 میلیارد دلار فراتر رفته و 75 درصد از مارکت کپ ۷.۱۲ میلیارد دلاری این شرکت را در بر می‌گیرد. لازم به ذکر است که دارایی‌هایی که شرکت MicroStrategy در قالب ارز دیجیتال BTC دارد، از منظر دلاری تقریبا 180 درصد افزایش یافته است. این شرکت تقریبا 0.52 درصد از کل عرضه 21 میلیونی رمز ارز BTC را در اختیار دارد.

سهم موسسات بزرگ از عرضه کل بیت کوین

با استناد بر داده‌های Bitcoin Treasuries، در حال حاضر 1,660,473 واحد بیت کوین در اختیار شرکت‌های سهامی عام، خصوصی، دولتی و صندوق‌های ETF بیت کوین موجود در بازار قرار دارد که برابر با 7.91 درصد از کل عرضه ارز دیجیتال BTC است. درصد ذکر شده بدون احتساب بیت کوین‌های از دست رفته یا غیرقابل دسترس است؛ پس به احتمال زیاد درصد رمز ارزهای موسسات در مقابل با بیت کوین‌های قابل استفاده، درصدی قابل توجه تر است.

با وجود اینکه اکثر موسسات بزرگ بیت کوین را طی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترازنامه خود افزوده‌اند، اما به تازگی رقابت برای خرید ارز دیجیتال BTC شرکت‌ها آغاز شده است. با گذر زمان و افزایش درک شرکت‌ها درباره بیت کوین، احتمال دارد تا این رقابت بزرگ به طرز قابل توجهی رشد پیدا کند و بر عرضه رمز ارز BTC تاثیر مستقیم بگذارد.

منبع: BitcoinMagazineثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)