انواع کیف پول بیت کوین ؛ قسمت 4 آموزش صفر تا صد Bitcoin


کیف پول بیت کوین انواع مختلفی دارد. در این قسمت از آموزش صفر تا صد، به معرفی ویژگی‌ها و مفاهیم اولیه مرتبط با والت – Wallet ارز دیجیتال Bitcoin می‌پردازیم.

دسترسی به شبکه بیت کوین و پروتکل آن با استفاده از اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای مختلف امکان‌پذیر است. همانطور که امروزه یک مرورگر، ساده‌ترین بستر برای دسترسی به اینترنت است، یک “کیف پول بیت کوین” هم مرسوم‌ترین نرم‌افزار برای دسترسی به شبکه این ارز است. همانند مرورگرها، تعداد زیادی کیف پول یا والت Bitcoin با نام‌های مختلف وجود دارد. برخی از کیف‌پول‌ها، همانند گوگل کروم محبوب هستند و برخی دیگر همانند اینترنت اکسپلورر منفور! تفاوت انواع کیف پول های ارز دیجیتال بیت کوین در طراحی، کیفیت، عملکرد، امنیت، حریم خصوصی و رابط کاربری است.

انواع کیف پول یا والت – Wallet ارز دیجیتال

در حال حاضر گزینه‌های زیادی برای انتخاب به عنوان کیف پول بیت کوین وجود دارد. سازنده‌ها و توسعه‌دهندگان این والت‌ها، رقابت زیادی با هم دارند، بگونه‌ای که به صورت مرتب بروزرسانی‌های جدیدی از جانب تیم‌های توسعه‌دهنده ارائه می‌شود. اکنون انواع کیف پول های ارز دیجیتال با ویژگی‌های متفاوت برای بسترهای گوناگون وجود دارد، بنابراین انتخاب نوع والت کاملا وابسته به کاربر و نیازهای اوست و اینکه قرار است در چه بستری از والت بیت کوین استفاده کند.

انواع کیف پول بیت کوین بر اساس بستر فعالیت

به صورت کلی، انواع کیف پول بیت کوین رو می‌توان به دو صورت دسته‌بندی کرد: بر اساس بستر و پلتفرم مورد استفاده و یا بر اساس میزان مشارکت در شبکه بیت کوین.

کیف پول دسکتاپ – Desktop Wallet

کیف پول دسکتاپ اولین و ابتدایی‌ترین والت ساخته شده برای بیت کوین بوده و بسیاری از کاربران به خاطر داشتن ویژگی‌های کامل شبکه، از این نوع کیف پول‌ ها استفاده می‌کنند. باید به این نکته دقت داشت که معمولا بستر ویندوز و مک او اس (Mac OS) ناامن است و از این جهت کیف پول های دسکتاپ در معرض خطر هستند.

کیف پول اکسودوس – Exodus و کیف پول جکس – Jaxx از انواع کیف پول دسکتاپ بیت کوین هستند.

کیف پول اکسودوس

کیف پول موبایل – Mobile Wallet

پراستفاده‌ترین کیف پول های Bitcoin، والت‌های موبایل هستند که روی گوشی‌های هوشمند و بر بستر سیستم‌عامل‌هایی نظیر اندروید و iOS سوارند. به جهت سادگی و رابط کاربری آسان، این نوع کیف پول انتخاب اول کاربران تازه وارد به دنیای بیت کوین است. البته برخی از والت‌های موبایل محیط پیشرفته‌ای را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

کیف پول کوینومی -‌ Coinomi و کیف پول تراست والت – Trust Wallet از انواع کیف پول موبایل بیت کوین هستند.

کیف پول ارز دیجیتال کوینومی

کیف پول وب – Web Wallet

دسترسی به کیف پول های تحت وب از طریق مرورگرهای اینترنتی امکان پذیر است و اطلاعات والت کاربر بر روی سرور شخص ثالث نگهداری می‌شود. کارکرد کیف پول های تحت وب مشابه سرویس‌های ایمیل است. البته برخی از این والت‌ها با استفاده از کدهای سمت کاربر (Client-side) که روی مرورگر اجرا می‌شود، اختیار و کنترل کامل کلید‌های بیت کوین را به کاربر واگذار می‌کنند. به صورت کلی، بخاطر امنیت ضعیف کیف پول‌هایی که همانند والت‌های تحت وب، پای سرور شخص ثالث در میان است، توصیه شده که مقادیر زیاد Bitcoin را در آن‌ها نگهداری نکنید.

کیف پول بلاکچین – Blockchain شناخته‌شده‌ترین کیف پول تحت وب بیت کوین است.

کیف پول سخت افزاری – Hardware Wallet

کیف پول سخت افزاری بیت کوین یک والت فیزیکی و دارای امنیت داخلی است. این کیف پول ها از طریق USB و یا NFC به مرورگر اینترنت رایانه و یا تلفن همراه متصل می‌شوند. به سبب امنیت بسیار بالا، برای نگهداری مقادیر بالای BTC انتخاب این کیف پول ها توصیه می‌شود.

کیف پول لجر نانو اس – Ledger Nano S و کیف پول ترزور – Trezor از انواع کیف پول های سخت افزاری بیت کوین هستند.

لجر نانو اس

کیف پول کاغذی – Paper Wallet

کلیدهای بیت کوین را می‌توان روی کاغذ پرینت گرفت و برای مدت طولانی نگهداری کرد. با انجام این کار، شما یک کیف پول کاغذی ساخته‌اید. والت‌های کاغذی معمولا به لحاظ امنیت قوی هستند و همه چیز بستگی به روش نگهداری توسط کاربر دارد. انتخاب این کیف پول ها برای نگهداری بلندمدت مناسب است.

انواع کیف پول بر اساس مشارکت در شبکه بیت کوین

همانطور که پیش‌تر گفتیم، انواع کیف پول بیت کوین را می‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم. دسته دوم والت ها بر اساس میزان مشارکت در شبکه Bitcoin است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کلاینت فول نود – Full Node

یک گره کامل یا فول نود – Full Node عضوی از شبکه است که تمام تراکنش‌های پیشین و آدرس کیف پول های کاربران را دارد و خود به تنهایی قادر به صادر کردن یک تراکنش به شبکه است. دقت کنید که یک فول نود، تمام تراکنش‌های مربوط به تمام کاربران یا به عبارتی کل بلاک چین بیت کوی را در اختیار دارد. در صورت انتخاب یک کیف پول فول نود، بیش از 200 گیگابایت حافظه و 2 گیگابایت رم نیاز است. با استفاده از والت فول نود، کاربر اختیاراتی شامل تایید تراکنش‌ها و امنیت کامل را در اختیار خواهد داشت. Bitcoin Core یک والت فول نود است و توسط هسته اصلی توسعه‌دهندگان بیت کوین ارائه شده است.

کلاینت سبک – Lightweight Client

گره سبک یا Lightweight Client که تحت عنوان SPV نیز شناخته می‌شود، با اتصال به فول نودهای بیت کوین به شبکه این ارز متصل می‌شود. با وجود وابستگی برای اتصال، این گره‌ها داده‌های کیف پول را روی سیستم کاربر ذخیره می‌کنند و به صورت مستقل قادر به صدور، تایید و انتقال تراکنش‌ها هستند. در صورت نداشتن سخت افزار مناسب برای تبدیل به یک فول نود، انتخاب یک والت سبک گزینه مناسبی به لحاظ امنیت است.

کلاینت API شخص ثالث – Third-party API

کلاینت API شخص ثالث به حالتی گفته می‌شود که کاربر به جای اتصال مستقیم به شبکه بیت کوین، از طریق API ارائه شده توسط سیستم یک شخص ثالث، به شبکه این ارز دیجیتال متصل شود. در این حالت احتمال دارد که کیف پول کاربر روی سیستم شخص ثالث ذخیره شود. بنابراین در انتخاب این‌گونه والت‌ها باید دقت نمود.

با ترکیب این دو نوع دسته‌بندی، می‌توان کلیه کیف پول‌ها را به سه دسته والت‌های فول نود دسکتاپ، والت‌های سبک موبایل و والت‌های شخص ثالث تحت وب تقسیم‌بندی کرد. البته ممکن است که به عنوان مثال کیف پول‌هایی از نوع سبک و دسکتاپ باشند، ولی عمده کیف پول‌ها به سه دسته ذکر شده تقسیم می‌شوند. نحوه عملکرد انواع کیف پول های بیت کوین به صورت کامل و تخصصی در ادامه مجموعه صفر تا صد آموزش خواهد داده شد.

بخش اول آموزش در این قسمت به پایان می‌رسد. از قسمت بعدی، وارد بخش “بیت کوین چگونه کار می‌کند؟” خواهیم شد. با ما همراه باشید.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (10 نظر)
رضاثنایی نیری

سلام بنده عکس جهت احراز هویت از پشتیبانی تلگرام ارسال نمودم. جهت فروش بیت کوین کش ممنون از زحمات شما

0 پاسخ دهید
02:14:27 1399/10/03
پیمان خیره دست

بیت کوین دیگر استخراج نمی کند

0 پاسخ دهید
15:15:00 1399/10/14
پیمان خیره دست

خراب شده بیت کوینم

0 پاسخ دهید
15:15:25 1399/10/14
پیمان خیره دست

دوستان بیت کوین جهت فروش هست مقدارش هم0,02305است

0 پاسخ دهید
15:18:16 1399/10/14
صادق کروشاتی

خلیلی از این کار خوش میاید

0 پاسخ دهید
00:06:51 1399/10/22