ماینینگ وارد لیست سیاه صنایع غیر قابل سرمایه گذاری در چین می‌شود


ممنوعیت های رمز ارزی در چین تمام نمی‌شود و حالا دولت سرمایه گذاری روی استخراج ارز دیجیتال را ممنوع و این صنعت را وارد لیست سیاه خود کرده است.

به نظر می‌رسد چین بار دیگر بر موضع خود را در قبال ارزهای دیجیتال تاکید کرده است. با وجود اینکه استخراج رمز ارز در این کشور غیرقانونی است، اما برخی همچنان به فعالیت غیرقانونی مرتبط با آن ادامه می‌دهند و دولت چین در مقابل، استخراج ارزهای دیجیتال را به «لیست سیاه» یا لیست منفی از صنایع ممنوعه برای سرمایه گذاری اضافه کرده است.

طبق مقاله‌ای که رویترز در روز جمعه ۸ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۶ مهر) منتشر کرده، سندی که توسط مقامات ملی چین منتشر شده حاکی از جدیدترین تلاش‌های ضد رمز ارزی دولت این کشور است. قرار دادن استخراج رمز ارزها در لیست سیاه صنایع به این معنی است که سرمایه گذاران حتی دیگر نمی‌توانند در بخش ماینینگ ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند.

برنامه‌ریز دولتی، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی (NDRC) و وزارت بازرگانی چین این اطلاعیه را روز جمعه منتشر کردند که پیش نویسی از لیست سیاه دسترسی به بازار در سال ۲۰۲۱ بود. این لیست شامل بخش‌ها و صنایعی است که برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در چین ممنوع هستند. شورای دولتی توضیح داد که:

لیست منفی دسترسی به بازار بخش‌ها، زمینه‌ها و مشاغل ممنوع برای سرمایه گذاران را مشخص می‌کند. همچنین سرمایه گذاری روی صنایع، زمینه‌ها و کسب و کارهایی که در لیست نیستند مانعی ندارد.

صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در لیست سیاه سرمایه گذاری

بر اساس این سند، سرمایه گذاری در صنایع موجود در لیست سیاه می‌تواند به طور بالقوه بر امنیت ملی، منافع عمومی و محیط زیست چین تأثیر منفی بگذارد. در صورت تصویب پیش نویس، سرمایه گذاری در صنایع ذکر شده ممنوع می‌شود، ولی امکان سرمایه گذاری روی صنایعی که در این لیست نیستند بدون نیاز به تأیید بیشتر، برای همه باز است.

این در حالی است که استخراج ارزهای دیجیتال یکی از ۱۱۷ صنعتی بوده که در این فهرست منفی محدود یا ممنوع شده است. کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات گفت که تعداد صنایع سیاه به نسبت ۱۲۳ صنعت در لیست سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

طبق اخباری که از چین می‌رسد، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی این کشور در حال حاضر در مورد پیش نویس لیست سیاه یک نظرسنجی عمومی راه انداخته است. مطابقا عموم مردم می‌توانند نظراتشان را از ۸ اکتبر تا ۱۴ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۶ تا ۲۲ مهر) ارسال کنند و بسیاری منتظرند ببینند آیا نظر آن‌ها تاثیری در لیست نهایی خواهد داشت یا خیر.

اعمال ممنوعیت‌های رمز ارزی در چین

دولت چین به طور رسمی مبادله ارزهای دیجیتال را در سال ۲۰۱۹ ممنوع کرد. اگرچه این مساله از طریق صرافی‌های خارجی باز هم ادامه یافت، امسال هم سرکوب قابل توجهی علیه حوزه رمز ارزها در چین صورت گرفت که جدیدترینش ممنوعیت سرمایه گذاری در صنعت استخراج بود.

چین یکی از بزرگترین بازارهای ارز دیجیتال در جهان بود، ولی با سرکوب و اعمال ممنوعیت بر این فضا، سرمایه گذاران و صرافی‌ها شروع به خروج از این کشور کردند. همچنین این مساله به صنعت ماینینگ در چین ضربه زد؛ در حالی که این کشور به دلیل هزینه برق نسبتاً کم و سخت افزارهای ارزانتر، یکی از برترین مراکز استخراج ارزهای دیجیتال جهان بود. در سپتامبر ۲۰۱۹ (شهریور و مهر ۱۳۹۸)، چین ۷۵ درصد از مصرف انرژی استخراج بیت کوین در جهان را به خود اختصاص داده بود، ولی تا آوریل ۲۰۲۱ (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰)، این میزان به ۴۶ درصد رسید.

در ماه می (اردیبهشت-خرداد)، نهادهای دولتی چین به خریداران ارزهای دیجیتال هشدار دادند که در صورت ادامه ترید بیت کوین و سایر رمز ارزها از هیچ گونه حمایتی برخوردار نخواهند بود، زیرا مقامات دولتی متعهد شده‌اند تا فشارها را بر این صنعت افزایش دهند. در ماه ژوئن (خرداد-تیر)، دولت به بانک‌ها و پلتفرم‌های پرداخت تذکر داد تا خدمات تسهیل معاملات کریپتویی را متوقف کنند و همچنین قانون ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال را صادر کرد.

ماه گذشته نیز، در آخرین تلاش دولتی در راستای شکل گیری دوباره اتحاد برای سرکوب رمز ارزها در چین، بانک مرکزی و برخی از آژانس‌های دیگر همه‌ی معاملات مربوط به ارزهای دیجیتال را غیرقانونی اعلام کردند. در حالی که بانک مرکزی این کشور متعهد شده است تا فعالیت‌های کریپتویی «غیرقانونی» را از میان بردارد، صرافی‌های مهم رمز ارزی نیز در واکنش به این اقدام شروع به قطع روابط با کاربران چینی خود کردند.

محدويت‌هایی که چین بر فضای ارزهای دیجیتال اعمال کرد موجب سقوط قیمت بیت کوین و سایر رمز ارزها شد، ولی با این وجود و حتی ممنوعیت جدید سرمایه گذاری در صنعت استخراج، این بازار سریعا جان گرفت تا در زمان نگارش این مقاله، BTC بیش از ۵۵ هزار دلار معامله شود.

چارت روزانه قیمت دلاری بیت کوین

 

منبع: bitcoinistثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)