چرا سیاست جدید چین علیه رمز ارزها اتفاقی مثبت برای حوزه دیفای است؟


سیاست جدید چین علیه رمز ارزها به‌رغم آنکه کاربران چینی را با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو می‌کند، اما می‌توان نشانه‌ای مثبت برای حوزه دیفای باشد.

اقدام اخیر دولت چین در ممنوعیت فعالیت‌های مرتبط با رمز ارزها هرچند تازه نیست، اما حاوی جزئیات جدیدی است. اکنون پروژه‌های رمز ارزی مستقر در چین به‌طور غیررسمی و زیرزمینی به حیات خود ادامه می‌دهند و این اتفاق مثبتی برای آرمان تمرکززدایی است.

هفته گذشته، بار دیگر دولت چین از تشدید اقدامات سخت‌گیرانه پیرامون بیت کوین و ممنوعیت دادوستد این رمز ارز خبر داد؛ اتفاقی که هرچند تازگی نداشت اما به‌طور گسترده‌ای در رسانه‌های همگانی بازتاب پیدا کرد. به بیان دقیق‌تر، دولت چین تمامی معاملات و تراکنش‌های رمز ارزی را غیرقانونی اعلام کرده است یا آن‌طور که خبرگزاری بلومبرگ نوشته، دولت چین ابعاد ممنوعیت کنونی خود برای دادوستدهای رمز ارزی را گسترده‌تر کرده است.

صادقانه باید اعتراف کرد که رسانه‌ها در درک کم و کیف سیاست جدید چین ناتوان‌اند؛ چرا که این کشور هرازچند گاهی دست به انتشار سیاست‌های سخت‌گیرانه خود علیه رمز ارزها می‌زند و به‌رغم تکراری بودن محتوای این سیاست‌ها قیمت بیت کوین در بازار دستخوش تغییر می‌شود و رسانه‌ها هم با آب و تاب این اتفاق را پوشش می‌دهند.

حقایق سیاست جدید چین علیه رمز ارزها

اما آنچه سیاست‌های اعلامی جدید چین علیه رمز ارزها را از آنچه این کشور پیش‌تر در پیش گرفته بود متمایز می‌کند، به‌طور خلاصه به شرح زیر است:

  • ممنوعیت جدید اعلام‌شده از سوی بیش از ۱۰ نهاد و ارگان حکومتی تأیید شده است؛ حال آنکه در موارد پیشین، تنها بانک مرکزی چین اقدام به اعلام سیاست‌های سخت‌گیرانه علیه رمز ارزها می‌کرد.
  • ممنوعیت‌ جدید، استیبل کوین‌ها از جمله تتر را در کانون توجه خود قرار داده است.
  • ممنوعیت جدید نه تنها معاملات رمز ارزی را هدف گرفته، بلکه تمامی فعالیت‌های مرتبط با رمز ارزها را نیز شامل می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به رسانه‌های خبری، معاملات خارج از بورس، خدمات فناوری و عرضه توکن اشاره کرد.
  • در ممنوعیت جدید، دولت هیچ تعهدی برای محافظت از آن دسته از شهروندانی که خواهان خرید و فروش رمز ارزها هستند، بر عهده نخواهد داشت؛ بنابراین دیگر برپایی تظاهرات از سوی مالباختگان احتمالی در برابر ارگان‌های دولتی قابل پذیرش نیست.

پیامدهای احتمالی مقابله چین با ارزهای دیجیتال

سیاست جدید دولت چین علیه رمز ارزها چه پیامدهایی برای گروه‌ها و صنایع رمز ارزی فعال در چین دارد؟

  • ماینرها: برای استخراج‌گران پیامد تازه‌ای در پی ندارد؛ چرا که بسیاری از آن‌ها از مدت‌ها پیش خاک چین را به مقصد کشورهای دیگر ترک کرده‌اند.
  • استخرهای استخراج: اسپارک‌پول (SparkPool)، بزرگترین استخر استخراج اتریوم خدمات خود را برای چین غیرفعال کرد. بی‌پول (BeePool)، چهارمین استخر استخراج بزرگ اتریوم هم فعالیت خود را متوقف کرد.
  • سرمایه‌گذاران و معامله‌گران خرده‌پا: وب‌سایت‌های مرجع قیمت از جمله کوین‌گکو (CoinGecko)، کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) و تریدینگ ویو (TradingView) در چین فیلتر می‌شوند.
  • صرافی‌های متمرکز: هیوبی (Huobi) و بایننس از ثبت‌نام کاربران جدید چینی جلوگیری می‌کنند. صرافی هیوبی همچنین چین را از فهرست کشور/ مناطق دسترس‌پذیر روی اپل استور حذف کرده است.
  • پروژه‌های حوزه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای): لوپرینگ (Loopring)، یک پروتکل زی‌کی رول‌آپ و دی‌بنک (Debank)، یک کیف پول مبتنی بر دیفای اقدام به انسداد آدرس‌های آی‌پی چین کرده‌اند.
  • گروه‌های رمز ارزی فعال در پیام‌رسان‌های چینی از جمله وی‌چت (WeChat): بسیاری از این گروه‌ها به‌سرعت به تلگرام یا دیسکورد کوچ می‌کنند.

تفسیر سیاست جدید چین علیه رمز ارزها

سیاست سخت‌گیرانه تازه چین علیه رمز ارزها تفاوت ماهوی چندانی با مواضع پیشین این کشور ندارد؛ اما با توجه به تعداد ارگان‌های حاکمیتی دخیل در سیاست‌های تازه می‌توان انتظار داشت که اجرای آن با شدت و حدت بیشتری دنبال شود.

پروتکل‌های دیفای با مسدودسازی کاربران چینی، رویکرد محتاطانه‌ای را در پیش می‌گیرند؛ چرا که احتمال بازرسی نهادهای چینی از آن‌ها هم از نظر فیزیکی و هم تجاری بسیار بیشتر می‌شود.

سیاست جدید چین، تأثیر چندانی بر جامعه جهانی رمز ارزها ندارد؛ چرا که پیامدهای منفی آن از مدت‌ها پیش و از ماه مه (اردیبهشت) پیش‌خور شده است. البته رسانه‌های جریان اصلی از درک این موضوع عاجزند؛ اما فعالان بازار رمز ارزها از مدت پیش به دلیل شناخت رویکرد دولت چین از اعلام سیاست‌های جدید این کشور در قبال رمز ارزها شگفت‌زده نشدند. با این حال در محافل رمز ارزی چین این جو حاکم شده که صرافی‌های متمرکز به‌عنوان شرکت‌هایی که بیشترین زیان را از سیاست تازه چین متحمل می‌شوند، دیگر بی‌استفاده خواهند شد.

اما آنچه هنوز می‌تواند نگران‌کننده باشد، سرکوب احتمالی معاملات فرابورس (OTC) است. این اتفاق در صورت وقوع می‌تواند دست سرمایه‌گذاران خرده‌پا را از بازار جهانی کوتاه کند و این رخداد بی‌تردید بر حجم تقاضا در بازار رمز ارزها تأثیر می‌گذارد.

عرضه‌کنندگان و ناشران توکن‌ها باید همچنان در چین به‌صورت کاملاً مخفیانه به فعالیت خود ادامه بدهند؛ کاری که اکنون از همیشه دشوارتر شده است. آن‌ها باید نیم‌نگاهی هم به فعالیت در خارج از خاک چین داشته باشند و ساختار سازمانی خود، بازاریابی و چگونگی تحقق اهداف و انتظارتشان بازنگری کنند.

در همین راستا یکی از فعالان حوزه دیفای به رسانه‌ها گفته است:

ما به تدریج به فعالیت خود در چین خاتمه می‌دهیم که رویکرد مناسبی است. اکثر کاربران ما هم خواه ناخواه بین‌المللی هستند.

در هر حال باید اعتراف کرد که روزهای طلایی ساختن امپراتوری رمز ارزها بر پایه‌های پایگاه بزرگ کاربران چینی به پایان رسیده است. اما سیاست‌های تازه را می‌توان تسهیل‌گر تمرکززدایی در دنیای رمز ارزها قلمداد کرد. بنابراین می‌توان سیاست‌های تازه چین در قبال رمز ارزها را برای حوزه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) و تفکر تمرکززدایی مفید دانست.

منبع: Decryptثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)