کاردانو چیست؟ معرفی شبکه بلاک چین Cardano و رمز ارز ADA


کاردانو یک ارز دیجیتال و شبکه بلاک چین است. در این مطلب به معرفی نحوه کار Cardano ، روش‌های خرید و فروش ، آینده و کیف پول های رمز ارز ADA می‌پردازیم.

کاردانو (Cardano) پروژه مبتنی بر فناوری بلاک چین به روش اثبات سهام است که پتانسیل‌های بالقوه‌ای دارد. این Blockchain نسل سومی تصمیم دارد مشکل ذاتی مقیاس پذیری در نسل دوم این فناوری را مرتفع کند، مانند هدفی که اتریوم 2 دنبال می‌کند. توسعه کاردانو با یک فلسفه علمی و تحقیقات آکادمیک فراوان بوده و با انتشار نسخه شلی (Shelley) به تحقق اهداف خود نزدیک‌تر شد. اما کاردانو چیست و چه آینده‌ای دارد؟ رمز ارز این شبکه یعنی توکن ADA چگونه کار می‌کند؟ چطور می‌توان پس از خرید کاردانو، آن را در یک کیف پول یا والت معتبر ذخیره‌سازی نمود؟ استیکینگ این ارز دیجیتال چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال‌ها، در این نوشته با اکسچینو مگ همراه باشید.

جهت سهولت در دسترسی به محتوای این نوشته، می‌توانید از فهرست زیر استفاده کنید:

مقدمه

پروژه کاردانو و رمز ارز ADA که کوین مخصوص شبکه Cardano است، از زمان تأسیس در سال 2015 تا کنون، هیاهوی زیادی در فضای ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. دقت آکادمیکی که در توسعه آن اعمال شده، این پروژه را تا حدودی در فضای ارزهای رمزپایه منحصربفرد کرده است. پروژه کاردانو عمدتاً توسط شرکت فناوری (Input Output Hong Kong (IOHK که توسط چارلز هاسکینسون تاسیس شده، توسعه یافته است.

کاردانو

کاردانو چیست؟

کاردانو یک بلاک چین برای اهداف عمومی بوده که بر اساس تحقیقات دانشگاهی معتبر طراحی شده است. این برنامه توسط یک تیم چند رشته‌ای از مهندسان، ریاضیدانان، دانشمندان و متخصصان کسب و کار در حال توسعه بوده و ساخت پلتفرم آن با یک رویکرد علمی انجام شده است. به گفته سازندگان این پروژه، اصول اصلی طراحی کاردانو عبارتند از امنیت، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری.

از رمز ارز ADA برای انجام عملیات در بلاک چین این شبکه استفاده می‌شود، دقیقاً مانند رابطه بین ارز دیجیتال اتر (ETH) و شبکه اتریوم. توسعه کاردانو به چندین بخش کاری تقسیم شده است. IOHK توسعه پروتکل کاردانو را کنترل می‌کند، بنیاد کاردانو بر پروژه نظارت داشته، و EMURGO مسئولیت توسعه کسب و کار شبکه کاردانو را بر عهده دارد. شایان ذکر است که IOHK در توسعه اتریوم کلاسیک نیز ایفای نقش می‌کند.

نقشه راه کاردانو از پنج مرحله اصلی تشکیل شده: بایرون (Byron)، شلی (Shelley)، گوگن (Goguen)، باشو (Basho) و وُلتر (Voltaire). بایرون به عنوان فاز اول، نشانگر راه‌اندازی شبکه همراه با قابلیت‌های اساسی مانند امکان انتقال رمز ارز ADA بود. هارد فورک شلی در سال 2020 اتفاق افتاد و گام‌های بیشتری در جهت تمرکززدایی ارائه داد. اکنون گره‌ها توسط انجمن کاردانو اداره شده و استخرهای سهام توسط دارندگان رمز ارز ADA مدیریت می‌شوند.

تا زمان نگارش این مقاله در بهمن 99، قراردادهای هوشمند کاربردی نمی‌توانند در بستر بلاک چین کاردانو اجرا شوند. این اتفاق به عنوان بخشی از نقشه راه و در قالب قسمتی از به‌روزرسانی گوگن ارائه می‌شود. به دنبال Goguen، باشو بر بهینه‌سازی مقیاس پذیری و قابلیت همکاری متمرکز بوده و در آخرین مرحله یعنی بروزرسانی ولتر، یک سیستم خزانه‌داری برای رسیدگی به امور تصمیم‌گیری پیرامون شبکه معرفی می‌شود.

شبکه کاردانو

کاردانو چگونه کار می‌کند؟

این پروژه به عنوان یک بلاک چین نسل سوم طراحی شده است. هدف آن حل مشکلات مقیاس‌پذیری بلاک چین نسل یک (مانند بیت کوین) و نسل دوم (مانند اتریوم) است.

طبق نظر طرفداران این طبقه‌بندی، بلاک چین‌های نسل گذشته از مشکلاتی رنج می‌برند که اساسا میزان توان عملیاتی آن‌ها را محدود می‌کند. این امر آن‌ها را به گزینه‌ای ناکارآمد برای استفاده گسترده در سراسر جهان تبدیل کرده است. برای تأیید صحت این نظر می‌توان به نوسانات موجود در زمان انجام تراکنش‌های بیت کوین و اتریوم اشاره کرد. کاردانو و رمز ارز ADA در مستندات خود به عنوان مقایسه به قدرت محاسباتی شرکت ویزا (Visa) اشاره می‌کند که طبق آن ویزا به طور متوسط 1,736 تراکنش بر ثانیه انجام می‌دهد و توان انجام حداکثر 24,000 تراکنش بر ثانیه را دارا است.

کاردانو با چندین روش، بهبود کارایی را هدف قرار داده است. یکی از مهمترین ارکان این هدف، سازوکار اجماع اثبات سهام (PoS) به نام اوروبوروس (Ouroboros) است. اوروبوروس ضمن ارائه تضمین‌های امنیتی قابل اثبات، هزینه انرژی را در مقایسه با الگویتم اجماع اثبات کار (PoW) کاهش می‌دهد.

راه حل لایه دوم کاردانو برای مقیاس‌پذیری بیشتر، هایدرا (Hydra) بوده که به نام موجود افسانه‌ای به همین اسم، نام‌گذاری شده است. ایده هایدرا به این صورت است که با افزودن هر گره جدید به شبکه، توان عملیاتی افزایش یابد.

همچنین ترکیب کننده هارد فورک (Hardfork Combinator) از ویژگی‌های اصلی کاردانو بوده که اجازه می‌دهد تا هارد فورک بدون وقفه یا راه‌اندازی مجدد، در بلاک چین انجام شود. موفقیت در به روزرسانی شلی شاهدی بر اثربخشی این روش است.

ویژگی‌های مهم کاردانو

همان‌طور که اشاره کردیم، نقاط قوت کاردانو فلسفه علمی و کار آکادمیکی بوده که در پشت آن وجود دارد. تیم توسعه‌دهنده آن بیش از 90 وایت پیپر (Whitepaper) برای فناوری‌های زیربنایی آن منتشر کرده‌اند. این پروژه دارای یک نقشه راه کاملاً مشخص بوده و تصمیم دارد به شبکه‌ای مطمئن که دارای امنیت، مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری است، تبدیل شود.

بلاک چین کاردانو در آینده به شما امکان می‌دهد به قراردادهای هوشمند با مقیاس‌پذیری بالا دسترسی داشته باشید. این پروژه به شرکت ویزا به عنوان یک رقیب نگاه کرده و حذف محدودیت‌های سخت‌افزاری را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود قرار داده است. این پروژه می‌تواند تمام بخش‌های مورد نیاز برای یک سازوکار متحول کننده حوزه فین‌تک را داشته باشد. تقریبا مانند اتریوم، موارد استفاده از کاردانو بسیار زیاد است و هدف آن این است که به عنوان لایه پایه‌ای برنامه‌ها عمل کند.

علی‌رغم وعده‌های بزرگ، این پروژه هنوز به طور کامل به آن‌ها عمل نکرده است، دقیقا مانند هر چیزی در فضای ارزهای رمزنگاری به غیر از بیت کوین. این پروژه در اهداف خود بلندپروازانه عمل کرده، اما توسعه آن تاکنون نسبتا کند بوده است.

رمز ارز ADA چیست؟

ADA رمز ارز شبکه کاردانو است که به احترام ریاضیدان قرن نوزدهم آدا لاولاس (Ada Lovelace) نام‌گذاری شده است. 57.6 درصد از رمز ارز ADA در عرضه اولیه سکه (ICO) توزیع گردید و طی آن 62.2 میلیون دلار جمع‌آوری شد.

توکن ADA هم یک رمز ارز است و هم روشی برای انجام تراکنش‌ها در شبکه کاردانو (شبیه همان چیزی که برای معامله در شبکه اتریوم به رمز ارز اتر نیاز است). نگه‌دارندگان رمز ارز ADA همچنین در شبکه آن می‌توانند از طریق استخرها به استیکینگ پرداخته و پاداش آن را دریافت کنند. استیکینگ رمز ارز ADA از طریق بایننس ارن (Binance Earn) نیز در دسترس است.

رمز ارز ADA

خرید کاردانو و رمز ارز ADA به چه صورت است؟

همانند همه ارزهای دیجیتال، برای خرید کاردانو نیز دو راه وجود دارد: استفاده از صرافی‌های خارجی و یا خرید از طریق صرافی‌های داخلی و ایرانی.

عمدتا برای خرید رمز ارز ADA در صرافی‌های بین‌المللی مانند با‌یننس (Binance)، نیاز به داشتن یک ارز دیجیتال دیگر مانند بیت کوین و یا استیبل کوین‌هایی مانند تتر (USDT) وجود دارد. در واقع، شما در ابتدا باید یکی از این ارزهای دیجیتال را داشته باشید، تا بتوانید آن را تبدیل به کاردانو کنید.

صرافی بایننس را می‌توان بزرگترین پلتفرم ارائه دهنده معاملات ارزهای دیجیتال دانست. این صرافی از نوع P2P است و به عبارتی معاملات کریپتوکارنسی در این صرافی بین کاربران صورت می‌گیرد. امکان خرید و فروش رمز ارز ADA نیز روی پلتفرم این صرافی امکان پذیر است. اما برای خرید کاردانو از این طریق، باید به این نکته دقت داشت که اولا شما باید دارای یک ارز دیجیتال دیگر باشید تا بتوانید آن را به رمز ارز ADA تبدیل کنید، در ثانی این صرافی کاربران ایرانی را در لیست تحریم‌های خود قرار داده و برای استفاده از آن، باید نرم‌افزارهای تغییر آی پی را به‌کار گرفت.

بیشتر بخوانید: آموزش صفر تا صد ترید ارزهای دیجیتال در صرافی بایننس

خرید رمز ارز کاردانو از طریق صرافی‌های داخلی نیز امکان پذیر است. در این حالت دیگر نگرانی‌هایی مانند تحریم بودن وجود ندارد و به راحتی می‌توانید هر ارز دیجیتالی را از طریق درگاه شتاب و پرداخت ریالی خرید کنید. بیت 24 یکی از بهترین صرافی‌های داخلی است که امکان خرید و فروش آنی ارزهای دیجیتال را فراهم نموده است.

کیف پول‌های کاردانو و رمز ارز ADA

کیف پول نرم افزاری دسکتاپ متن باز انتخابی برای ذخیره سازی رمز ارز شبکه کاردانو، ددالوس (Daedalus) نام دارد که توسط IOHK توسعه یافته است. این یک کیف پول فول نود (Full node) است، به این معنی که بلاک چین کامل کاردانو باید بارگیری شود و هر معامله برای حداکثر امنیت کاربر تأیید می‌شود. بنابراین برای استفاده از این والت، باید مقدار زیادی فضای ذخیره‌سازی روی حافظه خالی باشد.

کیف پول‌های سبکی مانند Yoroi و AdaLite نیز هستند که نیازی به بارگیری کامل بلاک چین ندارند. رمز ارز ADA را همچنین می‌توان روی کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) از طریق Daedalus ،Yoroi Wallet و AdaLite ذخیره کرد. اتمیک والت (Atomic Wallet) و کیف پول اینفینیتو (Infinito Wallet) نیز از کاردانو پشتیبانی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین کیف پول های کاردانو – ADA در سال 2020

سخن پایانی

کاردانو یک پروژه بلند پروازانه بوده که هدف آن فراهم کردن زیرساخت‌های بلاک چین در اکوسیستم رمزنگاری است. در حالی که این پروژه کندتر از حد انتظار پیش می‌رود، اما اهداف متعالی دارد. اما آیا در نهایت این پروژه بلاک چین نسل سوم به یک پلتفرم غالب قرارداد هوشمند تبدیل می‌شود یا اینکه خیلی کند به بازار عرضه خواهد شد؟ آیا بلاک چین‌های نسل چهارمی وجود خواهند داشت که بتوانند کاری را که کاردانو انجام می‌دهد بهتر انجام دهند؟ همچنان که کاردانو در مسیر خود پیشرفت می‌کند، باید به این سوالات پاسخ داده شود.

منبع: Academy.Binance


برچسب ها: کاردانو

ثبت نظر
نظرات کاربران (2 نظر)
علی فتحی پور آذر

سلام و خسته نباشید من یک هفته پیش تعدادی کاردانو خرید داشتم ولی موجودی کیف پولم صفر چرا؟؟

0 پاسخ دهید
09:57:15 1400/01/17
مجتبی انصاری

سلام. اطلاعات دقیق‌تری بدید. روی چه کیف پولی داشتید؟

0 پاسخ دهید
09:57:15 1400/01/17