اجرای موفقیت آمیز آلونزو؛ کاردانو پذیرای قراردادهای هوشمند است


کاردانو پس از موفقیت در هارد فورک آلونزو، حالا علی رغم نظر منتقدان، مدعی آمادگی بستر خود برای میزبانی از قراردادهای هوشمند شده است.

کاردانو (Cardano) هارد فورک آلونزو (Alonzo) را برای معرفی اسکریپت‌های قرارداد هوشمند بر بستر پلتفرم پلوتوس (Plutus) تکمیل کرده است و حالا برای راه اندازی آن آماده است. در تاریخ ۱۲ آگوست (۲۱ مردادماه)، تیم کاردانو توییت کرد که ارتقاء در دوره ۲۹۰ با موفقیت انجام شده و این امر ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را برای اولین بار در بلاک چین عمومی تسهیل می‌کند. چندی پیش نیز در همین راستا در اخبار خواندیم که تاریخ اجرای بستر قرارداد هوشمند در شبکه اصلی کاردانو رسما اعلام شد.

کاردانو درحالی این دستاورد را جشن می‌گیرد که اذعان می‌کند هنوز «روزهای اولیه این پروژه» و «نقطه آغار ماموریت» است و در یک پست وبلاگی گفت:

همچنان که ما – کل جامعه – به چشم اندازی که مدت‌هاست در جهت آن تلاش کرده‌ایم نائل می‌شویم، ماموریت واقعاً آغاز می‌شود؛ ایجاد یک سیستم غیر متمرکز که هویت اقتصادی و فرصت‌ها را برای همه و در هر جایی گسترش دهد.

هارد فورک Alonzo امکان نوشته شدن قراردادهای هوشمند برای کاردانو با استفاده از اسکریپت های پلوتوس را به وجود می‌آورد و تیم کاردانو آن را «یک زبان توسعه قرارداد هوشمند و پلتفرم اجرای برنامه با استفاده از زبان برنامه نویسی کاربردی Haskell» توصیف می‌کند. با این حال، تیم کاردانو از جامعه می‌خواهد که انتظارات معقولی از آلونزو داشته باشند و اظهار داشت:

انتظارات زیادی از این آپگرید وجود دارد که برخی از آن‌ها بی منطق هستند؛ آن‌هایی که Cardano را زیر نظر دارند ممکن است منتظر یک اکوسیستم پیچیده از دپ‌ها (DApp) یا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز در خدمت مصرف کننده باشند که بلافاصله پس از آلونزو در دسترس قرار می‌گیرند. انتظارات باید مدیریت شوند.

کاردانو یک بلاک چین عمومی است که توسط چارلز هوسکینسون (Charles Hoskinson)، هم بنیانگذار اتریوم تاسیس شده و توسط شرکت تحقیقاتی وی به نام IOHK توسعه یافته است. در حالی که کاردانو متعهد شده بود که با تسلط بر اتریوم در زمینه سیستم‌های مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) و وب ۳ رقابت کند، این پروژه به دلیل عدم ارائه ویژگی قرارداد هوشمند از زمان راه اندازی‌اش در سپتامبر ۲۰۱۷ (شهریور-مهر ۱۳۹۶)  تا به حال، مورد انتقاد است.

نظر منتقدان درمورد امکان راه اندازی قراردادهای هوشمند کاردانو

دومینیک ویلیامز (Dominic Williams)، بنیانگذار پلتفرم رقیب کاردانو به نام اینترنت کامپیوتر (Internet Computer)، کاردانو را به دلیل طول کشیدن راه اندازی پروتکل عقد قراردادهای هوشمند مورد انتقاد قرار داده و اظهار داشته است که «این مساله من را شگفت زده می‌کند؛ این بلاک چین به مدت ۲ سال در بازار بوده است و فقط ویژگی پشتیبانی از قرارداد هوشمند را اضافه می‌کند و مردم هم از این پیشرفت خوشحال هستند».

کاردانو همچنین در اوایل سپتامبر (اواسط شهریور) پس از اولین اپلیکیشن غیر متمرکزی که در شبکه آزمایشی‌اش راه اندازی شد، با مشکلاتی در ارتباط با ناکامی در پردازش تراکنش‌ها مواجه شد.

آنتونی ساسانو (Anthony Sassano)، به عنوان یک ماکسیمالیست اتریوم، در توییتی نوشت: «با ۶ سال تحقیق و ارزش بازار ۹۰ میلیارد دلاری، در راه اندازی اولین dapp، کاردانو حتی نمی‌تواند از پس پردازش همزمان تراکنش‌ها برآید (همان چیزی که برای DeFi نیاز است)».

کاردانو و ناکامی در راه اندازی قرارداد هوشمند

کاردانو با اصرار در آمادگی برای میزبانی از ویژگی قراردادهای هوشمند و به دنبال پاسخگویی به انتقادات، مدعی است که DApp های ساخته شده روی پروتکل «محدود به یک تراکنش در هر بلاک» نیستند.

علیرغم دیدگاه مخالفان، ارتقاء Candano اخیراً قیمت کوین ADA (توکن بومی بلاک چین کاردانو) را به بالاترین حد خود رسانده است؛ قیمت ارز دیجیتال ADA با ۱۹۲ درصد افزایش از پایین ترین قیمت ۱/۰۶ دلاری خود در در اواخر جولای (اوایل مرداد)، به ۳/۱۰ دلار در سوم سپتامبر (۱۲ شهریور) رسید. ارزش دلاری ADA همچنین از ابتدای سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۶۰۰ درصد رشد را تجربه کرده است.

قیمت توکن بومی کاردانو در زمان نگارش این مقاله، نسبت به سطح تاریخی خود کاهش یافته و ۲/۳۵۷ دلار است، که نشان می‌دهد شایعات و اخباری که توسط بسیاری از دلالان بازار پخش می‌شود، موثر بوده‌اند.

منبع: Cointelegraph



ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)