بی یو اس دی چیست؟ با ارز دیجیتال دلار بایننس یا ارز BUSD آشنا شوید


بی یو اس دی یا دلار بایننس (Binance USD) استیبل کوین عرضه شده توسط صرافی بایننس است. اما ارز BUSD چیست و چه تفاوتی با USDC و USDT دارد؟

بی یو اس دی یا دلار بایننس که با نماد BUSD شناخته می‌شود، یک استیبل کوین قانونی مبتنی بر دلار آمریکاست. برای هر واحد ارز BUSD، یک دلار آمریکا در خزانه نگهداری می‌شود. به عبارت دیگر، عرضه بی یو اس دی به نسبت 1:1 به دلار آمریکا گره خورده است. هولدرها می‌توانند توکن‌های بایننس یو اس دی خود را به ارز فیات یا بالعکس تبدیل کنند. پاکسوس (Paxos) که مالک این پروژه است، هر ماه ممیزی‌های خزانه Binance Coin را منتشر می‌کند.

رمز ارز BUSD به‌عنوان یک استیبل کوین، با هدف داشتن ارزشی ثابت و پایدار طراحی شده است. این ارز دیجیتال به تریدرها و سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به خارج شدن از فضای کریپتو، یک دارایی کم‌نوسان را در بلاک چین نگهداری کنند.

تاریخچه بی یو اس دی

ارز BUSD در سپتامبر 2019 طی همکاری صرافی بایننس و پاکسوس راه‌اندازی شد. بی یو اس دی اولین استیبل کوین عرضه‌شده به‌عنوان بخشی از پروژه ونوس (Venusd) بایننس بود. پاکسوس به رهبری مدیر عامل و هم‌بنیان‌گذار خود چارلز کاسکاریلا (Charles Cascarilla)، یک موسسه مالی قانونی در نیویورک است. تیم پاکسوس را افرادی با پیشینه و تجربیات مختلف از وال استریت گرفته تا سیلیکون ولی، تشکیل می‌دهند.

بی یو اس دی با هدف بهبود اکوسیستم مالی از طریق ایجاد یک شبکه جهانی بدون اختلال ساخته شده تا دارایی‌های دیجیتال بتوانند با سرعت، انعطاف و دسترسی بیشتری در شبکه حرکت کنند.

اگر تا کنون در صرافی بایننس رمز ارز خریده یا در آن معامله کرده باشید، حتما نام BUSD به گوشتان خورده است. این توکن بین جفت ارزهایی که بایننس در صرافی خود ارائه می‌دهد، رایج است. به طور خلاصه، دلار بایننس نسخه دیجیتالی دلار آمریکا بوده که ارزشش به این پول فیات متکی است.

برای برخی از تازه‌واردان حوزه کریپتو مشخص نیست که چرا معامله‌گران ارز بی یو اس دی را نگهداری می‌کنند. پاسخ کوتاه این است که بایننس یو اس دی و دیگر استیبل کوین‌ها، بخشی حیاتی از اکوسیستم رمز ارزی هستند.

دلار بایننس یا ارز BUSD دقیقا چیست و روی چه شبکه هایی قرار دارد؟

موسسه مالی پاکسوس برای ارائه استیبل کوین خود به‌عنوان یک محصول خدماتی برای شرکت‌های خارجی، از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. در گذشته، این موسسه استیبل کوینی با پشتیبانی طلا به‌نام Pax Gold (PAXG) را عرضه کرده بود. دفتر خدمات مالی نیویورک (Department of Financial Services) روی هر دوی توکن‌های BUSD و PAXG نظارت دارد.

از نظر فنی، ارز Binance USD یک استیبل کوین مبتنی بر فیات است که ارزش دلار آمریکا را در خود حفظ می‌کند. مقدار معادل دلاری عرضه کل ارز BUSD نیز در خزانه پاکسوس نگهداری می‌شود تا به‌عنوان ذخیره این شرکت در بانک‌های بیمه فدرال آمریکا عمل کند. زمانی که قیمت دلار آمریکا کاهش یا افزایش می‌یابد، قیمت ارز بی یو اس دی نیز به همان نسبت تغییر می‌کند. این حالت، معمول‌ترین و سنتی‌ترین مدل یک استیبل کوین است.

بی یو اس دی

ارز بایننس یو اس دی برای تراکنش‌ها 3 مشخصه کلیدی به‌همراه دارد: دسترسی، انعطاف و سرعت. این ارز دیجیتال به راحتی از طریق پاکسوس یا بایننس قابل دسترسی است. شما می‌توانید ارز BUSD را از طریق صرافی بایننس یا سرویس‌های درگاه فیات، یا حتی ارسال مقداری دلار به شرکت پاکسوس جهت تولید توکن‌های جدید بایننس یو اس دی خریداری نمایید.

بی یو اس دی همچنین انعطاف‌پذیری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند دارایی‌های خود را بدون ترک بلاک چین، سریعا به یک دارایی باثبات تبدیل کنند. در نهایت، با استفاه از دلار بایننس کاربران با پرداخت کارمزد جزئی، قادر به ارسال سریع پول به سراسر جهان هستند.

این توکن روی 3 شبکه اتریوم (ERC20)، بایننس اسمارت چین (BEP20) و بایننس چین (BEP2) قرار دارد. هولدرها می‌توانند بسته به نیاز خود، توکن‌های BUSD را بین این شبکه‌ها سواپ کنند. این کار به هنگام برداشت از صرافی بایننس یا استفاده از بایننس بریج (Binance Bridge) امکان‌پذیر است.

ارز بی یو اس دی چگونه کار می‌کند؟

مکانیزم ثابت نگه داشتن قیمت BUSD در مقایسه با دیگر انواع استیبل کوین‌ها نسبتا ساده است. هر واحد بی یو اس دی با یک واحد دلار آمریکا قابل معامله است. از طریق ارسال بایننس یو اس دی به پاکسوس، این شرکت توکن‌های شما را سوزانده و ارز فیات معادل را آن پرداخت می‌کند. این روش، عرضه و ذخیره را به نسبت یک به یک متعادل نگه می‌دارد.

هر زمان که قیمت هر واحد ارز Binance USD به کمتر از یک دلار برسد، تریدرهای آربیتراژ (Arbitrage) مقدار بالایی BUSD خریداری می‌کنند. حتی قیمت 98 سنتی هم می‌تواند برای این افراد فرصت سودآوری ایجاد کند. پس از خرید مقدار بالای بایننس یو اس دی، آربیتراژگران می‌توانند توکن‌های خود را از طریق پلتفرم پاکسوس به پول فیات تبدیل کنند. طبیعتا افزایش تقاضای BUSD، منجر به رشد قیمت این توکن به یک دلار می‌شود تا نسبت 1:1 حفظ شود.

نظارت بر دلار بایننس چگونه انجام می‌شود؟

ناظران ایالتی نیویورک اقدامات خاصی را برای پاکسوس، بایننس و نحوه عملکرد استیبل کوین بایننس یو اس دی ترتیب داده‌اند. شرکت پاکسوس در کنار حصول اطمینان از تامین وثیقه کامل BUSD، باید تولید و سوزاندن توکن‌های بی یو اس دی را نیز به دقت کنترل کند. این موسسه در صورت مشاهده فعالیت غیر قانونی، حق فریز و تعلیق حساب یا حذف وجوه کاربر را دارد. این اصول با قوانین بانکداری نیویورک و منشور اعتماد مطابقت دارند.

درون قراردادهای هوشمند بایننس یو اس دی، یک عملیات جدید به‌نام SetLawEnforcementRole که منعکس‌کننده قوانین این استیبل کوین است، قرار دارد. این کد کوچک به پاکسوس اجازه می‌دهد تا بتواند از قدرتی که در قوانین دفتر امور مالی نیویورک به آن اشاره شد، استفاده کند.

معیارهای درون شبکه‌ای دلار بایننس

بی یو اس دی هم‌اکنون با مارکت کپ 10 میلیارد دلاری، یازدهمین رمز ارز برتر و دومین استیبل کوین بزرگ از نظر ارزش بازار است. این رقم شامل ارزش نسخه‌های این توکن روی شبکه‌های ERC20 ،BEP2 و BEP20 می‌شود. با اینکه محبوبیت دلار بایننس افزایش یافته است، اما هنوز تفاوت قابل توجهی بین مارکت آن با بزرگترین رقیب خود یعنی تتر وجود دارد.

در زمان نگارش این مقاله، نسبت Volume/Market Cap (حجم معاملات به مارکت کپ) بی یو اس دی 0.2266 است. این رقم نشان‌دهنده حجم معاملات 24 ساعت گذشته در مقایسه با کل ارزش بازار این ارز دیجیتال است. مثلا برای بیت کوین، این رقم در حال حاضر 0.03428 است. این تفاوت نشان می‌دهد که BUSD به‌جای ذخیره شدن در والت کاربران، یعنی کاری که با یک رمز ارز با هدف سرمایه‌گذاری بلند مدت انجام می‌شود، بیشتر دست‌به‌دست شده است. این امر با ذات کاربردهای ذکر شده در بخش بعد همسو است.

کاربردهای ارز بی یو اس دی چیست؟

بر اساس مشخصه‌هایی که درباره آن‌ها صحبت شد، ارز BUSD کاربردهای متنوعی برای تریدرها و سرمایه‌گذاران حوزه کریپتو دارد.

دوری از نوسانات قیمت در بازارهای رمز ارزی با دلار بایننس

اکوسیستم ارزهای دیجیتال پر نوسان است. همانند بازارهای مالی سنتی، تقاضا برای دارایی‌های باثبات نیز در حوزه کریپتو، خصوصا زمانی که بازار بسیاری نوسانی می‌شود، وجود دارد. با تبدیل دارایی‌ها به پول فیات یا اوراق بهادار، سرمایه‌گذاران سنتی قابلیت گذر از دوران نوسانات قیمتی را دارند. BUSD چنین فرصتی را برای معامله‌گران و سرمایه گذاران حوزه رمز ارزها فراهم می‌کند.

کاربرد دلار بایننس

سودآوری بدون نیاز به تبدیل به پول نقد با ارز BUSD

زمانی که فردی مایل به خروج از یک سرمایه گذاری و اصطلاحا سیو (Save) یا ذخیره سود است، ارز BUSD نقدترین راه برای این کار است. با استفاده از بایننس یو اس دی نیازی نیست که منتظر انتقال پول فیات از صرافی به حساب بانکی خود بمانید. در هنگام ورود به یک پوزیشن جدید یا خرید یک دارایی دیگر نیز نیازی به انتظار برای شارژ شدن حساب خود با ارز فیات ندارید.

آربیتراژ (Arbitrage) با دلار بایننس

بی یو اس دی یک استیبل کوین بسیار محبوب در بایننس اسمارت چین و بسیاری دیگر از بازار سازهای خودکار (AMM) است. این استخرهای لیکوییدیتی زمانی که قیمت در AMMهای مختلف متفاوت است، فرصت آربیتراژ را فراهم می‌کنند. نگهداری BUSD به آربیتراژگران اجازه می‌دهد تا با حرکت سریع بین صرافی‌ها، به کسب سود از تفاوت قیمت بایننس یو اس دی در پلتفرم‌های مختلف بپردازند. همانطور که در بخش قبل گفتیم، فرصت‌های آربیتراژ از طریق خرید دلار بایننس و نقد کردن آن با ارز فیات نیز وجود دارد.

تفاوت ارز BUSD با USDT و USDC و دیگر استیبل کوین ها

به چند دلیل، بایننس یو اس دی با استیبل کوین‌های دیگر متفاوت است. اول از همه، BUSD بخشی از گروه استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات است. یک سری استیبل کوین‌ها مانند دای (DAI)، از رمز ارز به‌عنوان پشتوانه خود استفاده می‌کنند.

همچنین یک سری استیبل کوین الگوریتمیک بدون داشتن وثیقه‌ای به‌عنوان پشتوانه، در بازار وجود دارند. هدف این پروژه‌ها کنترل عرضه استیبل کوین مربوطه از طریق الگوریتم‌ها برای تولید یا سوزاندن توکن‌هاست.

اما BUSD چه تفاوتی با دیگر استیبل کوین‌های دارای پشتوانه دلار مانند تتر (USDT) و یو اس دی سی (USDC) دارد؟ یک مورد این است که پاکسوس ممیزی‌های منظم را به صورت دوره‌ای منتشر می‌کند که نشان‌دهنده ذخیره دلاری معادل عرضه یک‌به‌یک ارز بی یو اس دی است. شرکت حسابداری Withum به‌عنوان بخشی از الزامات BUSD در مقام یک رمز ارز نظارت‌شده و قانونی، این ممیزی‌ها را انجام می‌دهد. همه پروژه‌ها این کار را انجام نداده و حتی برخی از استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات نیز ممکن است ذخایر ادعاشده را در خزانه خود نداشته باشند.

به‌عنوان مثال، پرونده ارجاع‌شده به دادستان کل نیویورک نشان می‌دهد که ذخایر استیبل کوین تتر (USDT) به طور کامل از طریق ارز فیات تامین نشده است. این امر با بیانیه‌های پیشین شرکت Tether کاملا در تضاد است.

نحوه خرید و فروش ارز BUSD (بی یو اس دی)

چندین راه برای خرید BUSD وجود دارد. یکی از این گزینه‌ها، مراجعه به بخش خرید بایننس یو اس دی در صرافی Binance است. گزینه دیگر، خرید در بازار ثانویه است. جفت‌های معاملاتی مختلفی در صرافی Binance برای خرید و فروش بی یو اس دی وجود دارند که بخشی از آن‌ها را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

بازارهای ارز BUSD دلار بایننس

بنابراین می‌توانید رمز ارز دیگری را با دلار بایننس معامله کنید. راه دیگر، استفاده از یک بازار ساز خودکار و تبدیل کوین یا توکن به BUSD در یک استخر نقدینگی است. راه بعدی، مراجعه به وبسایت پاکسوس و تبدیل مستقیم دلار آمریکا به بایننس یو اس دی است. شرکت پاکسوس پول فیات شما را به ذخایر خود اضافه کرده و معادل آن، توکن جدید تولید می‌کند.

جمع‌بندی

ارز BUSD هم به‌عنوان یک سرمایه گذاری باثبات و هم یک ابزار کاربردی برای سرمایه‌گذاران و تریدرها عمل می‌کند. ذخایر ممیزی‌شده و وضعیت قانونی بایننس دلار در یک موسسه مالی معتمد، این ارز دیجیتال را بسیار مطمئن کرده است. برای افرادی که از بایننس اسمارت چین یا بایننس چین به‌طور مکرر استفاده می‌کنند، بی یو اس دی یک گزینه عالی در کنار دیگر پروژه‌هاست.

منابع:


برچسب ها: صرافی بایننس

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)