چرا پیش بینی های فضایی قیمت بیت کوین عموما نادرست است؟


تحلیلگران بزرگ معمولا پیش بینی های عجیب و غریبی درباره قیمت بیت کوین ارائه می‌کنند. اما مدل بلک اند اسکولز – Black & Scholes در این باره به ما چه می‌گوید؟

از زمانی که قیمت بیت کوین در سال 2017 به 19،000 دلار رسید، تحلیلگران حوزه ارزهای دیجیتال، طیف گسترده‌ای از پیش بینی های عجیب غریب را درباره قیمت این رمز ارز ارائه داده‌اند. اما نکته قابل توجه این است که معاملات آپشن بیت کوین، نشان می‌دهد که تریدرها، درباره نوسانات و خرید بیت کوین در یک قیمت مشخص، با احتیاط بیشتری تصمیم گیری می‌کنند.

گاهی اوقات این پیش بینی‌ها ریشه در تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال دارند و گاهی اوقات، چیزی بیشتر از حدس و گمان‌هایی از روی سرخوشی نیستند. بازار قراردادهای آپشن چشم‌انداز مناسبی از توقعات تریدرها، نظیر احتمالات آماری قیمت آتی یک دارایی، ارائه می‌کند. استفاده از مدل بلک اند اسکولز – Black & Scholes (مدلی ریاضی و آماری که پویایی بازار مالی را از طریق ابزار سرمایه گذاری مشتقه اندازه‌گیری می‌کند)، به ما اجازه می‌دهد که احتمال درستی سنجش یک تحلیلگر را بهتر ارزیابی کنیم.

الگوریتم ارزیابی بلک اند اسکولز، از دهه 70 میلادی تا کنون، پایه‌ی قیمت گذاری دارایی‌های بازار آپشن (اختیار معامله) و سنتی بوده است و هنوز هم کارایی فراوانی دارد. با اینکه مدل قیمت گذاری Black & Scholes بیشتر تمایل به اندازه‌گیری تحرکات حاشیه‌ای قیمت را دارد، اما تخمین‌های دقیق و محتاطانه‌ای از قیمت آتی یک دارایی ارائه می‌کند.

شبیه به پیش بینی وضعیت آب و هوا، اضافه کردن چند روز اضافی به تخمین، دقت یک نسبت لگاریتمیک را کاهش می‌دهد. همچنین باید این را هم در نظر گرفت که این مدل، باید یک خروجی باینری یا به عبارتی دو دویی را پیش بینی کند. دلیل این است که اگر در یک قرارداد آپشن با قیمت 9،500 دلار، قیمت در زمان سررسید 9،499 دلار باشد، این معامله عملا بی‌ارزش است و سودی ندارد.

پیش بینی های قیمت بیت کوین توسط بزرگان معمولا بعید است

بسیاری از تحلیلگران برای اینکه توجه رسانه‌ها را جلب کنند و بر سر زبان‌ها بیافتند، سعی در مبالغه در پیش بینی‌های خود دارند. هیچ کس انتظار ندارد که عاشقان طلا، همچون پیتر شیف (Peter Schiff)، پیش بینی های صعودی درباره قیمت بیت کوین داشته باشند. همین امر برای پیش بینی نزولی نویسنده مدل Stock to Flow یعنی PlanB نیز صادق است.

بنابراین سوالی که سرمایه گذاران باید از خوشان بپرسند، این است که این پیش بینی ها تا چه اندازه به قیمت گذاری در معاملات آپشن بیت کوین نزدیک است؟ یا اینکه اصلا باید نظریات تحلیلگران و بزرگان این صنعت را درنظر گرفت یا خیر؟

درنظرگیری احتمال آماری معاملات آپشن

با اینکه مدل قیمت گذاری بلک اند اسکولز پیچیدگی‌هایی دارد، اما کاربرد آن بسیار واضح و مشخص است. با داشتن متغیرهایی نظیر قیمت فعلی بیت کوین (Current Price)، قیمت اعمال (Strike Price)، زمان باقی مانده تا تاریخ سررسید (Expiry Date) و نوسان سالانه (Annual Volatility)، این مدل احتمالات بالا و پایین یک قیمت مشخص را اندازه‌گیری می‌کند.

از نحوه انجام محاسبات پیچیده این مدل که بگذریم، با مراجعه به Skew Analytics می‌توانید احتمالات موجود هر تاریخ سررسید را بر اساس قیمت گذاری معاملات آپشن، بیابید.

احتمال بیت کوین با توجه به بلوغ معاملات آپشن در یک قیمت مشخص
احتمال بیت کوین با توجه به بلوغ معاملات آپشن در یک قیمت مشخص

معمولا اکثر قراردادهای آپشن فعال، آخرین جمعه هر ماه منقضی می‌شوند. همانطور که پیشتر گفتیم، این ارقام محتاطانه هستند. هر دوی قیمت‌های اعمال ماه آگوست و سپتامبر نشان می‌دهند که تقریبا به احتمال 50 درصد، قیمت بیت کوین بالای 9،000 دلار خواهد ماند.

احتمال 50 درصدی یک احتمال خنثی است، چراکه مدل ریاضی بلک اند اسکولز نشان می‌دهد که احتمالات بالا و پایین این هدف (یعنی قیمت 9،000 دلاری) تقریبا یکسان هستند.

در مقابل، احتمال 8،500 دلاری تاریخ سررسید ماه ژوئیه (که تقریبا دو هفته دیگر سرمی‌رسد) برابر با 76 درصد است. یعنی 76 درصد احتمال دارد که تا دو هفته دیگر، قیمت بیت کوین بالای 8،500 دلار بماند. با نزدیک شدن به تاریخ سررسید و بلوغ یک معامله آپشن، دقت مدل نیز بالاتر می‌رود. بنابراین برای قراردادی که بیش از دو هفته تا تاریخ سررسید آن باقی مانده، نباید منتظر یک احتمال 90 درصدی یا بیشتر باشید.

پیش بینی های قیمت بیت کوین توسط بزرگان معمولا غیرمنطقی است

برای اینکه بدانیم پیش بینی های قیمت بیت کوین تحلیلگران و بزرگان صنعت بهتر از قیمت گذاری‌های تریدرها در قرادادهای اختیار معامله است یا خیر، باید 4 متغیر را در مدل Black & Scholes در نظر بگیرید: قیمت فعلی (Current Price)، قیمت اعمال (Strike) یا پیش بینی، روزهای باقی مانده تا تاریخ سررسید (Days until Expiry) و میزان نوسانات (Volatility).

قیمت بیت کوین و پیش بینی های افراد
قیمت بیت کوین و پیش بینی های بزرگان

چارت بالا 6 پیش بینی را در یک بازه زمانی 100 روزه نشان می‌دهد که در ادامه هر کدام را منحصرا با مدل بلک اند اسکولز بازار معاملات آپشن، مقایسه می‌کنیم.

1 نوامبر 2019 (10 آبان 98): پیش بینی 16،000 دلاری چانگ پنگ ژائو

با وجود اینکه چانگ پنگ ژائو بارها گفته که یک تریدر فعال بیت کوین نیست، اما وی علاقه به عمومی کردن پیش بینی های قیمت خود دارد. در اوایل ماه نوامبر، آقای CZ اظهار داشت که BTC تا 4 ماه بعد، 16،000 دلاری خواهد شد.

 • قیمت فعلی بیت کوین: 9،130 دلار
 • نوسانات: 74 درصد
 • زمان باقی مانده تا تاریخ سررسید: 120 روز
 • قیمت اعمال (پیش بینی): 16،000 دلار
 • احتمال مدل بلک اند اسکولز: 9 درصد

با عدم شکست مقاومت 10،500 دلاری تا 4 ماه بعد، پیش بینی آقای CZ با شکست 35 درصدی مواجه شد. با اینکه این پیش بینی خیلی هم بیجا نبود، اما بر اساس مدل Black & Scholes بیش از حد خوش‌بینانه بنظر می‌رسید.

20 نوامبر 2019 (29 آبان 98): پیش بینی 4،500 دلاری ویلی وو

تحلیلگر مطرح بازار ارزهای دیجیتال به نام ویلی وو (Willy Woo)، در پیش بینی های خود گفته بود که قیمت بیت کوین با ریزش 71 درصدی از سقف 12،800 دلاری خود، پیش از هاوینگ 2020 به کف 4،500 دلاری خواهد رسید. در آن زمان این پیش‌بینی بعید بنظر می‌رسید، اما تایم فریم 6 ماهه هم زمان کمی نیست.

 • قیمت فعلی بیت کوین: 8،100 دلار
 • نوسانات: 72 درصد
 • زمان باقی مانده تا تاریخ سررسید: 170 روز
 • قیمت اعمال (پیش بینی): 4،500 دلار
 • احتمال مدل بلک اند اسکولز: 11 درصد

آقای ویلی وو را برای این پیش بینی باید ایستاده تشویق کرد، چراکه در تاریخ 13 مارس (23 اسفند 98) شاهد تست سطح 4،000 دلاری توسط بیت کوین بودیم. علیرغم اینکه این پیش بینی درست بوده، اما خرید اوراق آپشن برای چنین مدت طولانی نیازمند پول اضافی است. یک قرارداد اختیار فروش (Put Option) شش هزار دلاری، در آن زمان 540 دلار قیمت داشت.

21 نوامبر 2019 (30 آبان 98): پیش بینی 1،000 دلاری پیتر شیف

یکی از مخلفان سرسخت بیت کوین به نام پیتر شیف، با مشاهده الگوی سر و شانه – Head and Shoulder در چارت قیمت بیت کوین، پیش بینی 1،000 دلاری خود را ارائه داد. با اینکه هیچ تایم فریمی مشخص نشده بود، اما بر اساس الگوی سر و شانه بیت کوین – BTC، معمولا بازه زمانی 3 ماهه برای این گونه پیش بینی های قیمت منطقی است.

 • قیمت فعلی بیت کوین: 7،600 دلار
 • نوسانات: 68 درصد
 • زمان باقی مانده تا تاریخ سررسید: 90 روز
 • قیمت اعمال (پیش بینی): 1،000 دلار
 • احتمال بلک اند اسکولز: 0 درصد

برای اینکه بتوان این پیش بینی را غیرمنطقی نامید، نیازی به دانش آماری نیست. بر اساس مدل Black & Scholes، قیمت اعمال 5،000 دلاری در آن زمان حدود 10.7 درصد احتمال داشت. آقای شیف با ارائه یک هدف منطفی‌تر هم می‌توانست پیش بینی نزولی قیمت بیت کوین خود را ارائه کند.

17 ژانویه 2020 (27 در 98): پیش بینی 6،000 دلاری پیتر برنت

بزرگ مرد 40 ساله بازار، پیتر برنت، گفته بود که بیت کوین در حال حاضر کف قیمت خود را لمس کرده است. بنابراین، سرمایه گذارانی که منتظر 6،000 دلاری شدن قیمت BTC هستند، شانس‌شان را از دست داده‌اند. بازه زمانی مشخصی نیز برای این اتفاق ارائه نشده بود، اما تایم فریم 3 ماهه، می‌تواند برای این نوع پیش بینی های قیمت بیت کوین معقول باشد.

 • قیمت فعلی بیت کوین: 8،000 دلار
 • نوسانات: 68 درصد
 • زمان باقی مانده تا تاریخ سررسید: 90 روز
 • قیمت اعمال (پیش بینی): 6،000 دلار
 • احتمال بلک اند اسکولز: 12 درصد

کمتر از دو ماه پس از انتشار این توئیت، سقوط ناگهانی بیت کوین در تاریخ 13 مارس (23 اسفند) ثابت کرد که پیرت برنت در پیش بینی خود اشتباه می‌کرده است.

4 فوریه 2020 (15 بهمن 98): پیش بینی 27،000 دلاری تام لی

طی مصاحبه‌ای با یاهو، تحلیلگر ارشد شرکت فاندراست (Fundstrat)، تام لی، گفته بود که پیشرفت‌های تکنیکال بیت کوین، راه را برای رشد 200 درصدی این ارز دیجیتال تا 6 ماه آینده باز کرده و رویداد هاوینگ به عنوان کاتالیزور این اتفاق عمل می‌کند.

 • قیمت فعلی بیت کوین: 9،100 دلار
 • نوسانات: 76 درصد
 • زمان باقی مانده تا تاریخ سررسید: 180 روز
 • قیمت اعمال (پیش بینی): 27،000 دلار
 • احتمال بلک اند اسکولز: 1 درصد

هنگامی که تنها 20 روز تا عملی شدن این پیش بینی بیشتر زمان باقی نمانده بود، رخداد این اتفاق بعید بنظر می‌رسید. در آن زمان، خرید اوراق اختیار خرید (Put Option) به قیمت 23هزار دلار، حدود 65 دلار هزینه داشت.

10 فوریه 2020 (21 بهمن 98) پیش بینی 10،000 دلاری PlanB تا پیش از هاوینگ

خالق مدل انباشت به جریان – Stock to Flow در پیش بینی های خود گفته بود که قیمت بیت کوین به زیر 8،200 دلار نخواهد رسید. PlanB همچنین اظهار کرده بود که در نزدیک رویداد هاوینگ در ماه می (اردیبشهت گذشته)، منتظر قیمت 10،000 دلاری BTC است.

 • قیمت فعلی بیت کوین: 9،850 دلار
 • نوسانات: 65 درصد
 • زمان باقی مانده تا تاریخ سررسید: 90 روز
 • قیمت اعمال (کف قیمت): 8،200 دلار
 • احتمال بلک اند اسکولز: 28 درصدی
 • قیمت اعمال (پیش بینی تا هاوینگ): 10،000 دلار
 • احتمال بلک اند اسکولز: 49 درصد

کمتر از یک ماه بعد، حمایت 8،200 دلاری بیت کوین شکسته شد، اما پیش بینی 10،000 دلاری وی نیز آنچنان هم بعید نبود، چراکه با توجه به قیمت فعلی آن زمان، 3 تا 5 درصد با آن فاصله داشت. 

قیمت گذاری‌های معاملات آپشن راهنما هستند، اما وحی منزل نیستند

مدل Black & Scholes ابزار سودمندی برای درک تفاوت قیمت گذاری قراردادهای اختیار معامله بیت کوین و پیش بینی های بزرگان است. نکته مشخص این است که تحلیلگران برتر، تمایل به مبالغه در پیش بینی‌های خود دارند، که در نهایت منجر به ناکامی و ارائه اطلاعات غلط در قالب تحلیل اشتباه و پخش گسترده آن در رسانه‌های خبری می‌شود.

در برخی از موارد، پیش بینی‌های عجیب و غریب واقعا اتفاق می‌افتند. برای مثال، ویلی وو و پلن‌بی با استفاده از مدل تحلیل معاملات آپشن یعنی مدل بلک اند اسکولز، از پیش بینی های قیمت بیت کوین سود برده‌اند، اما در کل، بجای تکیه بر گفته‌های دیگران، بهتر است به تحقیقات شخصی خودتان اعتماد کنید.ثبت نظر
نظرات کاربران (1 نظر)
Masoud

پیش بینی من در مورد رسیدن بیت کوین به ۳۸۵۸ دلار زمانی که روی ۷۸۵۵ دلار بود. طبق الگوی Bump and Run توماس بولکوفسکی. (کامنت اصلاحی, ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۹). این بار باید توماس بولکوفسکی رو ایستاده تشویق کرد. : ) https://www.tradingview.com/chart/BTCUSD/59cRX7QO-Bitcoin-3390/

0 پاسخ دهید
21:36:41 1399/04/30