سهم چین از هش ریت شبکه بیت کوین به کمتر از 50 درصد رسید


ممنوعیت‌های استخراج بیت کوین در چین باعث شده تا با کوچ ماینرها، سهم استخراج کنندگان این کشور از هش ریت شبکه به کمتر از 50 درصد برسد.

با ادامه‌ اعمال محدودیت‌های دولت چین بر ماینینگ بیت کوین، سهم ماینرهای این کشور از میزان هش ریت (Hash rate)‌ شبکه در حال کاهش است و استخراج کنندگان ارز دیجیتال BTC مستقر در کشور چین، حالا کنترل کمتر از ۵۰ درصد نرخ هش این رمز ارز را در دست دارند. این در حالی است که ایالات متحده امریکا بیشترین سود را از مهاجرت ماینرهای چینی کسب کرده است. همچنین پس از افت گسترده‌ نرخ هش ریت Bitcoin، که به دلیل ادامه یافتن ممنوعیت استخراج BTC در چین بود، گویا این شبکه دوباره شروع به ریکاوری و بازگشت کرده است.

کاهش سهم چین در هش ریت

نرخ هش ریت صنعت ماینینگ بیت کوین مستقر در چین و سرزمین‌های وابسته به آن به کمتر از ۵۰ درصد از کل ظرفیت شبکه جهانی BTC کاهش یافته است. این مهم توسط تیم داکیومنتینگ بیت کوین (Documenting Bitcoin) شناسایی شده است. این تیم همچنین اشاره کرد که ماینرهای مستقر در ایالات متحده بزرگترین ذینفعان ممنوعیت ماینینگ توسط دولت چین هستند. همانطور که در اخبار قبل داشتیم، ماینرهای چینی در حال کوچ هستند به طوری که محموله سه تنی تجهیزات استخراج ارز دیجیتال آماده ارسال از چین به آمریکا است. تیم داکیومنتینگ BTC‌، تحلیل‌های خود را در متنی به شرح ذیل و یک چارت همراه آن ارائه کرد:

ماینیگ بیت کوین از لحاظ جغرافیایی بیشتر پراکنده می‌شود. چین حالا کمتر از ۵۰ درصد کل هش ریت شبکه استخراج BTC را تحت سلطه دارد، در حالی که ایالات متحده بیشترین نفع را از این قضیه می‌برد. مثل شبکه‌ی آزاد اینترنت، انتقال ثروت از شرق به غرب.

کاهش قدرت هش ریت استخراج بیت کوین در چین

از داده‌های چارت بالا می‌توان دریافت که چین تقریباً ۷۰ درصد از هش ریت شبکه‌ Bitcoin را از اواخر سال ۲۰۱۹ تا اوایل سال ۲۰۲۰ در کنترل خود داشته است. لازم به ذکر است که نرخ هش ریت استخراج بیت کوین در اوایل سال ۲۰۱۸، هنگامی که دولت در همان سال شروع به محدود کردن ماینینگ BTC کرده بود، کمی کاهش یافت. قدرت استخراجی که در دست چینی‌ها بود، پس از آن افزایش پیدا کرد تا اینکه دولت چین ممنوعیت‌های جدیدی را در سال جاری از سر گرفت.

16.8 درصد از هش ریت در اختیار ایالات متحده است

نگاهی گذرا به داده های مرکز دارایی‌های جایگزین (Alternative Finance) دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد که ماینرهای مستقر در چین، اکنون تقریباً ۴۶ درصد از میزان کل هش ریت شبکه‌ بیت کوین را در اختیار خود دارند. ماینرهای BTC در ایالات متحده هم از سویی، اکنون ۱۶/۸ درصد از این شبکه را کنترل می‌کنند. مقدار اخیر قدرت استخراج که در دستان ماینرهای امریکایی‌ است، از اواخر سال ۲۰۱۹، زمانی که تنها ۴ درصد توسط آن‌ها کنترل می‌شد، ۱۲ درصد زیادتر شده است.

طبق نمودار زیر، این وب سایت همچنین نشان می‌دهد که چگونه ماینرهای مستقر در ایالات متحده به ذینفعان محدودیت‌های کنونی استخراج در چین تبدیل شده‌اند.

کشورهای استخراج کننده‌ی بیت کوین

افزایش هش ریت پس از کاهش سهم چین

باید گفت که هش ریت شبکه‌ بیت کوین، از زمان افت شدیدش که به علت اعمال محدودیت‌های ماینینگ در چین از اواسط ماه می ۲۰۲۱ (اواخر اردیبهشت ۱۴۰۰) اتفاق افتاد، حالا شروع به افزایش کرده است. نمودار زیر از داده‌های گلس نود (Glassnode) نشان می‌دهد که هش ریت Bitcoin بعد از استقرار مجدد ماینرهای چینی -این بار خارج از چین- در حال ریکاوری و افزایش است.

نرخ هشت ریت شبکه بیت کوین

منبع: ethereumworldnewsثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)