آیا قیمت بیت کوین با دلار آمریکا همبستگی معکوس دارد؟ بررسی یک ادعا


اخیرا کاربران با تکیه بر افزایش ارزش دلار آمریکا و همبستگی معکوس آن با بیت کوین، افت قیمت BTC را پیش بینی می‌کنند. آیا این ادعا درست است؟

به نظر می‌رسد که در باور عموم، افزایش ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای فیات یا به عبارتی بهتر، بهبود وضعیت شاخص DXY، تاثیر منفی روی قیمت بیت کوین دارد. در چند هفته گذشته، برخی از تحلیل‌گران و اینفلوئنسرهای حوزه کریپتو در توییتر نسبت به همبستگی منفی شاخص دلار ایالات متحده و قیمت رمز ارز BTC هشدار دادند.

همبستگی معکوس بیت کوین با دلار

با این حال، فارغ از اینکه شما همبستگی 20 روزه یا 60 روزه را رصد می‌کنید، شرایط و همبستگی معکوس دلار آمریکا با بیت کوین طی سه ماه گذشته تغییر کرده است.

همبستگی معکوس بیت کوین با دلار

در تصویر بالا، اندیکاتور قرمز رنگ نشان‌دهنده همبستگی میان قدرت USD و ارزش BTC است. همانطور که مشخص است، با وجودی که مدت‌ها این اندیکاتور در نواحی منفی قرار داشته و به عبارتی همبستگی میان این دو معکوس بوده، اما از اواسط مارس سال میلادی جاری (اسفند ماه)، همبستگی مثبت شده و به حدود 50 درصد رسیده است. این بدان معناست که طی سه ماه گذشته، قیمت بیت کوین و شاخص ارزش دلار آمریکا روندهای یکسانی را سپری کرده‌اند.

افزایش قدرت دلار پس از گزارش فدرال رزرو

گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه می (اردیبهشت ماه) نشان می‌دهد که تورم آمریکا به بالاترین سطح خود در 13 سال گذشته رسیده و به اذعان جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، روند افزایشی بیشتر از حد انتظار و پیش‌بینی‌ها بوده است. با این حال، آقای پاول اظهار داشت که این مغایرت مربوط به کوتاه مدت است و در بلند مدت، همه‌چیز طبق روال پیش می‌رود.

این اظهارات باعث شد تا ارزش دلار آمریکا نسبت به سایر ارزهای فیات در جهان، افزایش قابل توجهی پیدا کند و منجر به سقوط دوباره قیمت بیت کوین تا 35,000 دلار شود.

همبستگی بیت کوین با دلار یک شاخص بلند مدت است، نه کوتاه مدت

حتی اگر اینفلوئنسرها تمایل دارند تا همبستگی دلار آمریکا با قیمت بیت کوین را معکوس جلوه دهند، باید این مسئله را در تایم‌فریم‌های بلندمدت بررسی کنند.

همبستگی معکوس بیت کوین با دلار

در تصویر بالا که از تایم فریم روزانه استفاده شده، مشاهده می‌کنید که چگونه بیت کوین و دلار آمریکا در طول ماه می و پس از سپری کردن یک بازه خنثی، به طور همزمان افت کرده‌اند. حداقل در مقطع فعلی، کمی زود است که بخواهیم روندهای مخالف این دو را دلیلی بر همبستگی معکوس آن‌ها بدانیم. دلایل زیادی می‌تواند پشت عدم تثبیت قیمت بیت کوین روی سطح 40,000 دلار طی هفته گذشته باشد.

ماه گذشته بود که لیو هی (Liu He)، معاون نخست وزیر چین و عضو هیئت سیاسی قدرتمند 8 نفره چین، جلسه‌ای را در مورد پیشگیری و کنترل ریسک‌های مالی برگزار کرد و یکی از تصمیمات حاصل از این جلسه، ایجاد ممنوعیت و محدودیت برای ماینرها چینی و تریدرهای این کشور بود. در همین راستا و به دنبال اتخاذ چنین سیاست‌هایی، روز گذشته دستور توقف استخراج بیت کوین در شهری در استان سیچوان چین صادر شد.

حاصل این تصمیم و سرکوب استخراج بیت کوین در شهرهای مختلف چین، کاهش هش ریت شبکه به پایین‌ترین میزان از نوامبر 2020 (آبان 99) بود و در نتیجه آن، معاملات فیوچرز صرافی هیوبی به طور موقت در برخی از کشورها (من جمله چین) تعلیق شد و پلتفرم بای‌بیت (Bybit) نیز اعلام کرد که می‌تواند حساب‌های ثبت شده با شماره تلفن‌های کشور چین را مسدود کند.

علاوه بر این، گری گنسلر (Gary Gensler)، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، اظهار داشته که نهادهای نظارتی مشتاقانه منتظر همکاری با سایر نهادهای قانون‌گذار و کنگره برای رفع خلاهای موجود به منظور محافظت از سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال هستند.

بنابراین ترس‌های ناشی از مقررات احتمالی در ایالات متحده و اقدامات کنونی چین در زمینه ماینینگ و تریدینگ ارز دیجیتال در این کشور را می‌توان عوامل بسیار تاثیرگذار در افت اخیر قیمت بیت کوین و بازار رمز ارزها دانست. وقتی این مسائل دیگر تهدید نباشند، احتمالا همبستگی معکوس و موقتی بین دلار آمریکا و بیت کوین نیز از بین خواهد رفت.

منبع: CoinTelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)