تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین – 13 بهمن 1400


در این نوشته، نگاهی به اندیکاتورهای فاندامنتال و تحلیل وضعیت تکنیکال قیمت بیت کوین برای امروز چهارشنبه 13 بهمن 1400 می‌اندازیم.

قیمت بیت کوین همچنان زیر سطح 40 هزار دلار قرار دارد و این اتفاق، منجر به نگرانی سرمایه‌گذاران حوزه ارزهای دیجیتال شده است. در یک ماه گذشته، شاخص ترس و طمع پایین‌تر از رقم 30 بوده و بنابراین می‌توان گفت که ترس، بازار ارز دیجیتال را فراگرفته است.

ریزش اخیر نه تنها دید سرمایه‌گذاران خرد، بلکه دید سرمایه‌گذاران بزرگ را تا حدی نزولی کرده است. تحلیلگران جی پی مورگان در یادداشتی، پیش بینی بلندمدت خود در مورد قیمت بیت کوین را از رقم 150 هزار دلار، به 38 هزار دلار کاهش داده‌اند. در این بین اما، مایکرواستراتژی به عنوان یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران بیت کوین، این هفته باز هم اقدام به خرید بیت کوین کرد و 660 واحد رمز ارز BTC‌ دیگر به سبد خود افزود.

اندیکاتورهای فاندامنتال از صعود قیمت بیت کوین می‌گویند

بر اساس داده‌‎های کریپوکوانت، موجودی بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال به پایین‌ترین رقم خود در چند سال اخیر رسیده و این اتفاق یک نشانه صعودی محسوب می‌شود. هر چند دلایلی مانند افزایش استفاده از دیفای، ترس از قانون‌گذاری و امثالهم می‌تواند در کاهش موجودی BTC روی صرافی‌ها تاثیرگذار باشد، اما از دیرباز تا به امروز، کاهش این معیار به معنی تمایل سرمایه‌گذاران برای حفظ دارایی خود در بلندمدت و انتقال آن به کیف پول‌ها بوده و این کاهش موجودی، رشد قیمت در ادامه را به دنبال دارد.

موجودی بیت کوین در صرافی ها
خط آبی: موجودی بیت کوین در صرافی ها / خط مشکی: قیمت بیت کوین

یکی دیگر از معیارهای مهمی که باید به آن توجه کرد، شاخص نسبت عرضه استیبل کوین (Stablecoin Supply Ratio) یا SSR است. این شاخص از تقسیم مارکت کپ بیت کوین به ارزش بازار تمامی استیبل کوین‌های بازار حاصل می‌شود.

مقادیر بالای شاخص SSR نشان‌دهنده آن است که موجودی استیبل کوین در بازار نسبت به مارکت کپ بیت کوین پایین بوده و لذا فشار خرید احتمالی کم است؛ بنابراین افت قیمت در ادامه محتمل است. در سمت مقابل، مقادیر پایین SSR نشان می‌دهد که استیبل کوین زیادی در بازار نسبت به ارزش بازار بیت کوین وجود دارد و پتانسیل برای جهش ناگهانی قیمت و افزایش فشار خرید بالا است.

بررسی تاریخچه چارت SSR و نمودار قیمت بیت کوین نشان می‌دهد که هر بار این شاخص یک کف محلی را تشکیل داده، در ادامه قیمت بیت کوین جهش قابل توجهی را تجربه کرده است. در شرایط فعلی نیز، شاخص SSR به زیر عدد 8 رسیده که چنین رقمی، در سالیان گذشته بی‌سابقه بوده است.

شاخص SSR
خط آبی: شاخص SSR / خط مشکی: قیمت بیت کوین

همانطور که در چارت بالا مشخص است، به نظر می‌رسد که شاخص SSR در حال تشکیل یک کف محلی دیگر است و این بدان معناست که موجودی استیبل کوین فعلی در بازار، احتمال جهش ناگهانی قیمت طی روزها و هفته‌های آینده را افزایش داده است.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین – 13 بهمن 1400

در تحلیل بیت کوین 2 بهمن و زمانی که هر واحد BTC در حوالی 34,500 دلار خرید و فروش می‌شد، چارتی با رویکرد زمانی به اشتراک گذاشته شد و بر اساس کانال قیمتی موجود، محدوده حمایتی احتمالی، بین قیمت‌های 31 تا 34 هزار دلار اعلام شد. در ادامه نیز، قیمت توسط این محدوده حمایت شد.

تحلیل قیمت بیت کوین 13 بهمن
تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین 13 بهمن 1400 (برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید)

با وجود واکنش قیمت به محدوده حمایتی پیش بینی شده، کندل‌های ضعیف طی روزهای گذشته، احتمال لمس دوباره محدوده 34 هزار دلار تا 31 هزار دلار را افزایش داده است. با این حال، بعید به نظر می‌رسد که قیمت به زیر سطح 31 هزار دلار یعنی کف کانال قیمت برسد. اما اگر این اتفاق رخ دهد و قیمت زیر سطح 31 هزار دلار تثبیت شود، آن‌گاه روند نزولی در میان مدت ادامه خواهد داشت و احتمال حرکت قیمت به سمت سطح 20 هزار دلار افزایش می‌یابد.

بر اساس کانال موجود، هدف میان‌مدت در صورت حفظ قیمت بالای محدوده 31 تا 34 هزار دلار، رقم 70 هزار دلار است. در این بین، اولین مقاومت پیش رو محدوده 39.5 تا 41.5 هزار دلار بوده که شکست آن می‌تواند منجر به صعود تا سطح 46 هزار دلار شود.

این مطلب صرفا تحلیل قیمت بیت کوین به تاریخ 13 بهمن 1400 بوده و تصمیم به خرید و یا فروش آن بر عهده خریداران گرامی است. تحلیل‌ها و سیگنال‌های روزانه تیم اکسچینو در کانال تلگرامی مربوطه منتشر می‌شود.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)