بررسی فاندامنتال بیت کوین؛ صعود قیمت BTC محتمل‌ترین سناریو است


تحلیلگران و کارشناسان با بررسی وضعیت فاندامنتال بیت کوین، صعود قیمت رمز ارز BTC را محتمل‌ترین سناریو برای روزهای آینده می‌دانند.

خریداران بازار ارزهای دیجیتال همچنان پس از آنکه بیت کوین بالاترین قیمت پایانی کندل هفتگی خود در تاریخ را ثبت کرد، کنترل بازار رمز ارزها و روند بیت کوین را در دست دارند. در زمان نگارش این مقاله، قیمت بیت کوین با افزایش قیمت 3.8 درصدی در تایم روزانه و جهش 12.3 درصدی در نمودار هفتگی، به قیمت 62,151 دلار معامله می‌شود.

تحلیل قیمت بیت کوین

در لیست 10 رمز ارز برتر بازار ارزهای دیجیتال، تنها رمز ارزهای دوج کوین (DOGE) و بایننس کوین (BNB) از بیت کوین پیشی گرفته‌اند؛ زیرا دامیننس (Dominance) این دارایی‌ها در بازار ارزهای دیجیتال همچنان در حال افزایش است.

احساسات عمومی پیرامون بازار میان معامله‌گران صعودی به نظر می‌رسد و اگر قیمت بیت کوین بتواند از 64,800 دلار عبور کند و سقف تاریخی جدید را ثبت کند، احتمالا در هفته‌های آینده شاهد شکل گیری فومو در بازار خواهیم بود.

شرکت تحقیقاتی سنتیمنت (Santiment) با بهره گیری از معیار Weighted Social Sentiment، به ردیابی شبکه‌های اجتماعی و اندازه گیری احساسات حاکم بر بازار ارزهای دیجیتال می‌پردازد. از این رو، این شرکت تحلیلی در ارتباط با احساسات حاکم بر شبکه‌های اجتماعی برای بیت کوین اذعان داشت که این معیار برای رمز ارز BTC تقریبا ثابت مانده، زیرا ارز دیجیتال BTC درحال باز پس گیری سطوح قبلی خود است.

تحلیل درون زنجیره ای بیت کوین

با استناد بر نمودار Weighted Social Sentiment بیت کوین، به نظر می‌رسد که بین قیمت بیت کوین و احساسات حاکم بر شبکه‌های اجتماعی این رمز ارز همبستگی وجود دارد. زمانی که این معیار افزایش ناگهانی را تجربه می‌کند، معمولا قیمت بیت کوین روند نزولی را در پیش می‌گیرد؛ اتفاقی که به احتمال زیاد علت آن هجوم سرمایه گذاران کوتاه مدت به بازار ارزهای دیجیتال جهت کسب سود سریع است.

اخیراً با افزایش قیمت بیت کوین، این همبستگی معکوس شده و روند احساسات حاکم بر شبکه‌های اجتماعی آن پایین آمده است. شرکت تحلیلی سنتیمنت در این باره اظهار داشت:

معامله گران بازار ارزهای دیجیتال به طرز عجیبی احساسات و هیجانات کمی را در شبکه‌های اجتماعی از خود نشان می‌دهند. کاهش نظرات سرخوشانه درباره قیمت رمز ارز BTC، نشانه خوبی است؛ زیرا قیمت این رمز ارز می‌تواند در آینده‌ای نزدیک بدون FOMO سرمایه گذاران و معامله گران، رکوردهای قیمتی جدیدی را از آن خود کند.

بررسی شاخص MVRV در تحلیل فاندامنتال بیت کوین

چارلز ادواردز (Charles Edwards)، بنیانگذار Capriole Investments، در مورد احتمال از سرگیری روند صعودی قیمت بیت کوین و کشف قیمت‌های تاریخی جدید، موضع اکیدا صعودی خود را برای این رمز ارز تکرار کرد. وی دو ماه پیش زمانی که بیت کوین با قیمت 45,000 دلار معامله می‌شد، گزارش داد که شاخص هش ریبون (Hash Ribbons) صعودی شده است. این شاخص که فعالیت ماینرهای ارز دیجیتال BTC را ردیابی می‌کند، هنگامی که استخراج بیت کوین برای ماینرها صرفه اقتصادی نداشته باشد، سیگنال خرید را صادر می‌کند.

در این وهله، چارلز ادواردز نمودار ارزش بازار به ارزش تحقق یافته (MVRV) بیت کوین را نشان داد که به 3.0 رسیده است. این معیار به بررسی و اندازه گیری این موضوع که آیا قیمت ارز دیجیتال BTC بیش از حد ازرش دارد یا خیر می‌پردازد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، زمانی که شاخص MVRV بیت کوین در سطح 3.0 قرار می‌گیرد، معمولاً با افزایش قیمت همراه می‌شود. با استناد بر نمودار زیر، در سال‌های 2013 و 2017 (۱۳۹۲ و ۱۳۹۶) قیمت ارز دیجیتال BTC پس از آنکه این معیار به سطوح فعلی خود رسید، تنها طی چند ماه به بالاترین سطح خود رسید.

بررسی و تحلیل بیت کوین

از آنجایی که سفارشات باز معاملات آتی بیت کوین به بالاترین میزان خود رسیده است، در نتیجه احتمال دارد که خریداران بازار ارزهای دیجیتال در بازه کوتاه مدت با فشار فروش روبرو شوند. علی مارتینز (Ali Martinez)، تحلیلگر حوزه ارزهای دیجیتال، اخیرا به ثبت رکوردی تازه در 5 ماه گذشته برای سفارشات بازاز در بازار آتی بیت کوین به میزان 22 میلیارد دلار اشاره کرده است. وی افزود:

علاوه بر این موضوع، کاهش فعالیت‌های درون زنجیره‌ای در ترکیب با سود تحقق نیافته 98.34 درصد از کل عرضه بیت کوین، خطر نزولی بالقوه را برای این ارز دیجیتال نشان می‌دهد.

منبع: newsbtcثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)