خالق بیت کوین کیست؟ قسمت 2 آموزش صفر تا صد Bitcoin


خالق بیت کوین – Bitcoin کیست؟ شبکه بیت کوین در چه سالی راه اندازی شد؟ در دومین قسمت از آموزش صفر تا صد بیت کوین، به ارائه تاریخچه کوتاه این ارز می‌پردازیم.

بیت کوین در سال 2008 با انتشار مقاله‌ای تحت عنوان “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” (بیت کوین: یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا) معرفی شد. نویسنده این مقاله فرد ناشناسی به اسم ساتوشی ناکاموتو است.

ناکاموتو با استفاده از اختراعات قبلی در این زمینه از جمله b-money و HashCash سیستم مالی نوینی را ارائه داد که به یک واحد متمرکز برای نظارت و کنترل جریان مالی نیاز ندارد. نوآوری کلیدی بیت کوین و تمایز آن با ارزهای دیجیتال قبلی در نامتمرکز کردن قدرت پردازش شبکه با استفاده از الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) بود. در واقع این برای اولین بار بود که چند تکنولوژی رمزنگاری در کنار الگوریتم اثبات کار ترکیب شده بودند و محصول نهایی آن یک ارز دیجیتال منحصر به فرد بنام بیت کوین شد. بیت کوین توانست با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار، در عین نامتمرکز بودن مشکل دوبار خرج کردن (Double Spending) در پرداخت‌های الکترونیکی را حل کند. پیش از معرفی بیت کوین، نقطه ضعف اصلی استفاده از ارزهای دیجیتال امکان دو بار خرج بود.

شبکه بیت کوین از ژانویه سال 2009 شروع به کار کرد. رفته رفته با ملحق شدن ماینرهای جدید، قدرت شبکه به صورت تصاعدی افزایش یافت و اکنون قدرت محاسباتی و پردازش بیت کوین بیشتر از قدرتمندترین ابر رایانه‌ها در سطح دنیا است. ارزش بازار بیت کوین نیز پس از گذشت 8 سال از تولد آن در اواخر سال 2017 به بیش از 300 میلیارد دلار رسید.

در آپریل سال 2011، ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین برای همیشه ناپدید شد و از آن زمان تاکنون هیچ اثری از وی در فضای مجازی نیست. ناگفته نماند که پیش از آن نیز هویت ساتوشی نامشخص بود و ارتباط وی با سایر جامعه بیت کوین از طریق فضای مجازی بود. ساتوشی مسئولیت توسعه شبکه بیت کوین و برنامه‌نویسی آن را بر دوش تعدادی از افراد فعال در جامعه بیت کوین نهاد.

تاکنون هویت خالق بیت کوین فاش نشده است. به سبب ساختار نامتمرکز بیت کوین، تفاوتی بین خالق این سیستم و فردی که به تازگی به شبکه ملحق شده است نیست. بنابراین کنکاش و یافتن هویت واقعی ساتوشی زیاد مهم نیست، بلکه صرفا به لحاظ هیجان انگیز بودن این قضیه است که هر روز خبر جدیدی را در مورد یافتن سرنخ‌هایی از هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو می‌شنویم.

تاکنون افراد متعددی به عنوان گزینه‌های احتمالی هویت واقعی خالق بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو معرفی شده‌اند. هال فینی (Hal Finney)، نیک زابو (Nick Szabo) و کریگ رایت (Craig Wright) مطرح‌ترین گزینه‌های احتمالی به عنوان شخصیت و هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو هستند. اگر علاقه بیشتری به شناخت شخصیت ساتوشی و بررسی گزینه‌های احتمالی دارید، این مطلب را مطالعه کنید.


برچسب ها:

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)