هش ریت شبکه بیت کوین به کمترین میزان در یک سال گذشته رسید


قدرت شبکه بیت کوین روز به روز در حال کاهش است و اکنون هش ریت (Hashrate) این شبکه، به کمترین میزان خود در یک سال گذشته رسیده است.

با ادامه سرکوب ماینرهای چینی و عملیات استخراج بیت کوین در این کشور، هش ریت شبکه بیت کوین به کمترین مقدار در یک سال گذشته رسید. با استناد به داده‌های YCharts، روز گذشته نرخ هش شبکه Bitcoin رقم 103 میلیون تراهش را ثبت کرد؛ مقداری که از خرداد 99 هرگز آن را تجربه نکرده بود. این در حالی است که در فروردین ماه سال جاری، HashRate شبکه رمز ارز BTC تا 198 میلیون تراهش نیز افزایش یافته بود و این افت، به معنای کاهش 48 درصدی نرخ هش این شبکه طی 2 ماه اخیر است.

کمترین میزان هش ریت

چین مقصر اصلی افت شدید هش ریت بیت کوین است

محدودیت‌های اخیر از سوی کشور چین برای استخراج بیت کوین را می‌توان عامل اصلی افت شدید هش ریت این شبکه دانست. این کشور اخیرا گام به گام و در شهرهای مختلف در حال ممنوع کردن و توقف فعالیت‌های فارم‌های ماینینگ بزرگ است. به عنوان مثال، دو روز پیش دستور توقف استخراج بیت کوین در شهری در استان سیچوان چین صادر شد و همچنین هفته گذشته اعلام شد که فعالیت ماینرهای بیت کوین در استان یوننان چین از تیر ماه به پایان می‌رسد. علاوه بر این، چین فعالیت موسسات مالی در حوزه کریپتو و خدمت‌رسانی در این زمینه را ممنوع کرده است.

با اعمال ممنوعیت‌های اخیر در چین، استخر Antpool با 37 درصد کاهش قدرت هش پس از استخر F2Pool و استخر ViaBTC به جایگاه سوم بزرگترین ماینینگ پول‌های بیت کوین سقوط کرد. با وجودی که اکثر استخرها همچون Antpool ،Foundry USA ،SlushPool و OKKONG با افت هش ریت مواجه شده‌اند، اما در این بین، قدرت هش Houbi Pool بیش از 10 درصد افزایش یافته است.

تمرکز چین روی ارز دیجیتال ملی خود

همزمان با اعمال محدودیت و ممنوعیت از سوی چین برای استخراج بیت کوین و کاهش هش ریت این شبکه به کمترین میزان در یک سال گذشته، مقامات این کشور به شدت روی توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود تمرکز کرده‌اند. چین قصد دارد تا پیشرفته‌ترین فناوری بلاک چین در دنیا را تا سال 2025 ارائه دهد.

در حال حاضر، ارز دیجیتال ملی چین که تحت عنوان یوان دیجیتال شناخته می‌شود، مراحل آزمایشی نهایی خود را سپری می‌کند. در سال گذشته گفته شد که یوان دیجیتال به صورت رایگان بین شهروندان چینی توزیع خواهد شد و بدین منظور، تا کنون دولت بسته‌هایی از این ارز دیجیتال را به صورت قرعه‌کشی توزیع کرده است. به عنوان مثال، شهروندان پکن می‌توانند با ثبت درخواست، برنده یکی از 200 هزار بسته قرمز رنگ که هر کدام حاوی 200 یوان دیجیتال است باشند.

علاوه بر این، اکنون بیش از 300 دستگاه خودپرداز در شهر پکن از یوان دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. همچنین دو بانک در این کشور خدمات مرتبط با مبادله یوان دیجیتال به پول نقد را انجام می‌دهند.

منبع: beincryptoثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)