تحلیل فراکتال بیت کوین؛ بازه قیمتی ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار در پیش است


یکی از فعالان بازار که به‌دلیل تحلیل فراکتال رمز ارز BTC مشهور شده، می‌گوید به‌زودی قیمت بیت کوین به محدوده ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار می‌رسد.

مقایسه شرایط کنونی حاکم بر بازار بیت کوین با آنچه پیش‌تر در سال ۲۰۱۷ رخ داد، نشان می‌دهد که احتمال دارد قیمت رمز ارز BTC دوباره روند صعودی مشابهی را پیش رو داشته باشد. گفتنی است در آن سال، بهای بیت کوین بیش از ۱,۹۰۰ درصد افزایش پیدا کرد.

بر مبنای یک تحلیل فراکتال، این طور به‌نظر می‌رسد که بیت کوین از این پتانسیل برخوردار است که تا پایان سال جاری میلادی، محدوده قیمتی ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار را تجربه کند. بیت هرینگتون (Bit Harington)، نام مستعار تحلیل‌گری است که نخستین بار، روندهای صعودی بیت کوین را به‌طور مجزا پس از وقوع هر هاوینگ (نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین) مورد بررسی قرار داد. گفتنی است که تحلیل‌گران همواره از هاوینگ به‌عنوان یک رویداد صعودی یاد کرده‌اند؛ چرا که وقوع آن عرضه بیت کوین‌های تازه را کاهش می‌دهد.

هرینگتون می‌گوید که بهای بیت کوین پس از دو هاوینگ نخست، بیش از ۶۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. او این محاسبه را با توجه به نمودار قیمتی بیت کوین و یک خط حمایت/ مقاومت موسوم به خط RS اندازه‌گیری کرده است.

تحلیل فراکتال بیت کوین

خطوط سفیدرنگی که در نمودار بالا می‌بینید، همان خطوط R/S هستند که نمایانگر کف‌ها و سقف‌های بیت کوین در روندهای صعودی پیشین آن هستند. نمودار بهای بیت کوین از هر یک از خطوط یادشده چندین بار عبور کرده و درنهایت با عبور از آن‌ها موفق به ثبت یک سقف تاریخی تازه شده است. وقتی هم که قیمت وارد فاز اصلاح شده، باز هم در نهایت به خطوط یادشده در حکم کف‌های قیمتی واکنش نشان داده است.

در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ هم بیت کوین مسیر مشابهی را پشت سر گذاشت و از زیر ۴ هزار دلار به بالای ۶۰ هزار دلار صعود کرد. این بار هم هرینگتون در تحلیل خود، سطح ۶۰ هزار دلار را به‌عنوان یک خط R/S در نظر گرفته که همچون سد محکمی مانع از ورود قیمت به روند صعودی بعدی خود شده است.

تحلیل فراکتال بیت کوین

هرینگتون بر این باور است که بیت کوین سرانجام این سد مستحکم را در هم می‌شکند و رکوردهای تازه‌ای را به ثبت می‌رساند.

بیت هرینگتون

مایکل فن د پوپ (Michaël van de Poppe)، تحلیل‌گر نام‌آشنا نیز گریزی به نظریه تحلیل فراکتال بیت کوین هرینگتون زده و می‌گوید که اگر این رمز ارز موفق به شکست سطح ۶۰ هزار دلار شود، می‌تواند تا محدوده قیمتی ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار نیز پیش برود.

وی در عین حال، گوشزد کرده که در صورت وقوع این روند صعودی، باید منتظر یک اصلاح خونین باشیم؛ اصلاحی که می‌تواند حتی تا آستانه ۶۵ هزار دلار (در مجاورت خط ۶۰ هزار دلار هرینگتون) نیز قیمت بیت کوین را پایین بکشد.

توییت مایکل فن د پوپ

آیا مبانی بنیادین بازار نیز با این تحلیل فراکتال بیت کوین همخوانی دارند؟

بیت کوین پس از سقوطی سهمگین در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) و لمس کف ۴ هزار دلار توانست به مدد سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی برای مقابله با پیامدهای اقتصادی همه‌گیری کرونا رشدی جهش‌وار را تجربه کرد. این ارز دیجیتال، سال ۲۰۲۰ را در محدوده قیمتی ۳۰ هزار دلار به پایان برد؛ چرا که سرمایه‌گذاران خرده‌پا به‌دلیل واهمه از تورم فزاینده و افول قدرت دلار آمریکا به آن پناه بردند.

تا این لحظه، بهای بیت کوین پس از ثبت اوج قیمتی ۶۵ هزار دلار به زیر ۵۰ هزار دلار سقوط کرده است. همچنین این رمز ارز در بدترین روزهای خود در سال جاری، محدوده قیمتی ۲۹,۳۰۱ دلار را نیز تجربه کرده است. ممنوعیت ناگهانی استخراج بیت کوین از سوی چین و هشدارهای گاه و بیگاه ایلان ماسک در مورد تأثیرات مخرب زیست‌محیطی این ارز دیجیتال، از جمله عواملی هستند که به کاهش بهای رمز ارز BTC دامن زدند.

تحلیل فراکتال بیت کوین

کاهش ذخایر بیت کوینی صرافی‌ها

با تمام پیشامدهای ناگوار، بیت کوین توانست سطح ۳۰ هزار دلار را به‌عنوان یک کف حمایتی بسیار مستحکم تثبیت کند. بخشی از این اتفاق ناشی از آن بود که ذخایر بیت کوین در تمامی صرافی‌های رمز ارزی به‌طور چشم‌گیری کاهش یافت.

پیش‌تر کریپتوکوانت (CryptoQuant) که در حوزه خدمات تحلیل داده بلاک چین فعال است، در گزارشی آورده بود که موجودی بیت کوین در تمامی پلتفرم‌های معاملاتی با حدود ۲.۳۷ میلیون واحد کاهش یافته که کمترین نرخ در بیش از یک سال اخیر است.

تحلیل فراکتال بیت کوین

گفتنی است که کاهش ذخایر بیت کوین در صرافی‌ها نشان می‌دهد که معامله‌گران بیش از دادوستد بیت کوین به‌دنبال نگه‌داری آن هستند.

بازیابی تقریبی نرخ هش بیت کوین

همزمان با بازیابی بهای بیت کوین از کف ۳۰ هزار دلار و رسیدن آن به آستانه ۵۰ هزار دلار، نمودار هش ریت آن نیز با احیای دوباره یک الگوی V شکل را تشکیل داده است.

گفتنی است که پیش‌تر توان رایانشی شبکه بیت کوین از ۱۸۰.۶۶ تراهش بر ثانیه در اواخر مه (اوایل خرداد) به ۸۴.۷۹ میلیون تراهش بر ثانیه در اوایل ژوئیه (اوایل تیر) افت پیدا کرده بود. بخش عمده‌ای از این سقوط، ناشی از ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین بود. به‌دنبال این اتفاق، بسیاری از استخراج‌گران چینی یا عطای ماینینگ را به لقایش بخشیدند یا آنکه تأسیسات خود را به کشورهای دیگری منتقل کردند.

تحلیل فراکتال بیت کوین

با این حال، شبکه بیت کوین در ادامه با بازیابی توان خود موفق شد بیش از نیمی از نرخ هش از دست رفته خود را احیا کند و در ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) نرخ هش ۱۳۶.۹۲ میلیون تراهش بر ثانیه را به ثبت برساند؛ رخداد مهمی که نشان می‌دهد اقدام ضربتی چین در محدودسازی استخراج بیت کوین، تأثیر چندانی بر نرخ هش شبکه این رمز ارز در بلندمدت نگذاشته است.

منبع: Cointelegraphثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)