پیشبینی قیمت بیت کوین با استفاده از مدل Stock to Flow


مدل Stock to Flow به زبان ساده روشی برای سنجش فراوانی یک منبع خاص است. نسبت Stock to Flow بیان‌گر مقدار منبع ذخیره شده نسبت به مقدار منبع تولید شده به صورت سالانه است. با استفاده از این مدل، پیشبینی قیمت بیت کوین امکان پذیر است.

مدل Stock to Flow به طور کلی برای منابع طبیعی استفاده می‌گردد. به عنوان مثال طلا یکی از این منابع است. در مورد طلا تخمین‌های متفاوتی از منابع موجود و استخراج شده وجود دارد. با این حال، شورای جهانی طلا تخمین زده است که تاکنون حدود 190 هزار تن طلا استخراج شده است. بنابراین مقدار Stock در مدل Stock to Flow برای طلا برابر با 190 هزار تن است. در همین حال، تخمین زده می‌شود که سالانه حدود 2500 تا 3500 تن طلا استخراج می‌شود. این مقدار نیز برابر با فاکتور Flow در مدل Stock to Flow است.

اکنون با داشتن هر دو مقدار Stock و Flow، می‌توان نسبت Stock To Flow – S2F طلا را محاسبه کرد. اما نسبت S2F چه سودی برایمان خواهد داشت؟ این نسبت بیانگر این است که مقداری که از یک منبع به صورت سالانه استخراج می‌شود، چه نسبتی از مقدار کل منابع استخراج شده کالای مورد نظر خواهد داشت. هر چقدر که این نسبت بزرگتر باشد به این معناست منابع کمتری به نسبت کل منابع موجود به صورت سالانه استخراج می‌گردد و به لحاظ تئوری منبعی دارای S2F بیشتر، بیشتر ارزشش را در درازمدت حفظ خواهد کرد.

در مقابل، کالاهای مصرفی و صنعتی معمولا دارای نسبت Stock to Flow پایینی هستند. زیرا این کالاها معمولا ذخیره نمی‌شوند و به طور معمول مصرف می‌گردند، بنابراین مقدار Stock آن‌ها متغیر و کم است. این منابع و کالاها لزوما به عنوان دارایی از ارزش بالایی برخوردار نیستند، لذا معمولا سرمایه‌گذاری روی چنین کالاهایی توجیه ناپذیر است. البته در برخی از موارد خاص، اگر بر اثر اتفاق خاصی پیشبینی شود که عرضه یکی از این کالاها در آینده با کاهش مواجه شود و یا تقاضای آن افزایش یابد، قیمت آن کالا افزایش خواهد یافت. اما پس از مدتی و با متعادل شدن عرضه و تقاضا، قیمت مجددا به حدود قبلی خود بازخواهد گشت.

قابل ذکر است که کمیابی یک کالا لزوما به معنای ارزشمند بودن آن نیست. به عنوان مثال طلا آنقدر هم کمیاب نیست، زیرا در حال حاضر حدود 190 هزار تن ذخایر استخراج شده طلا وجود دارد. اما به صورت کلی روند تولید و استخراج سالانه طلا مقدار بسیار کوچکی از ذخایر استخراج شده کنونی است و مدل Stock to Flow بر این اساس طلا را یک کالای ارزشمند می‌داند.

نسبت مدل Stock to Flow برای طلا چقدر است؟

در طول تاریخ، طلا بیشترین مقدار نسبت مدل Stock to Flow را در میان فلزات گرانبها داشته است. با تقسیم ذخایر استخراج شده و موجود بر نرخ استخراج سالیانه طلا می‌توانیم نسبت مدل Stock to Flow را محاسبه نماییم. در حال حاضر نسبت S2F برای طلا برابر با 59 است. این بدان معنا است که 59 سال طول می‌کشد تا با نرخ استخراج فعلی، به همین مقدار از ذخایر موجود طلا در سطح دنیا دست پیدا کنیم.

قابل ذکر است که اعداد استفاده شده برای طلا به صورت تخمینی است. در مثال بالا در صورتی که نرخ استخراج سالیانه 3200 تن باشد، نسبت S2F برابر با 59 است. اما اگر نرخ استخراج سالیانه را معادل 3500 تن در نظر بگیریم، به عدد 54 برای نسبت S2F می‌رسیم.

اکنون که در مورد طلا صحبت می‌کنیم، بهتر است که ارزش کل بازار (Market Capitalization) طلا را محاسبه نماییم. اگر قیمت هر انس طلا را 1500 دلار در نظر بگیریم، ارزش بازار طلا حدود 9 تریلیون دلار خواهد بود! شاید این عدد خیلی زیاد به نظر برسد، اما جالب است بدانید که اگر کل همین مقدار طلا را یک جا جمع کنیم، حجمی کمتر از یک استادیوم فوتبال را اشغال خواهد کرد!

این در حالی است که بالاترین ارزش بازاری که بیت کوین تاکنون داشته است، مربوط به اواخر سال 2017 می‌باشد. در آن زمان ارزش بازار بیت کوین به 300 میلیارد دلار رسید. در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار بیت کوین برابر با 145 میلیارد دلار است.

پیشبینی قیمت بیت کوین با استفاده از مدل Stock to Flow

اگر با بیت کوین آشنایی کافی داشته باشید، به راحتی متوجه خواهید شد که بیت کوین جزء دسته کالاهایی است که مدل Stock to Flow روی آن قابل اعمال است. بیت کوین همانند طلا و نقره، یک منبع کمیاب محسوب می‌گردد.

طلا و نقره معمولا تحت عنوان منابع ذخیره ارزش (Store of Value) شناخته می‌شوند. بر اساس این نظریه، به سبب “کمیاب بودن” و “نرخ تولید بسیار اندک” این منابع باید ارزش خود را در طول زمان حفظ کنند. علاوه بر این، افزایش قابل توجه نرخ تولید این کالاها در بازه کوتاه مدت بسیار دشوار است و عملا امکان ناپذیر است.

بر اساس ادعای هوادارانِ مدل Stock to Flow، ذات بیت کوین همانند منابعی مانند طلا و نقره است. بیت کوین کمیاب است، هزینه استخراج آن نسبتا بالا است و حداکثر 21 میلیون از آن وجود خواهد داشت. همچنین عرضه بیت کوین از پیش تعیین شده و مشخص است و لذا برای محاسبه مدل نسبت Stock to Flow آن نیازی به استفاده از تخمین نیست. علاوه بر این ممکن است که تاکنون در مورد هاوینگ اطلاعاتی داشته باشید، اتفاقی که عرضه بیت کوین را تقریبا هر 4 سال یک بار نصف می‌کند.

پیشبینی قیمت بیت کوین با استفاده از مدل Stock to Flow
مقدار بیت کوین استخراج شده در طول زمان

آن طور که به نظر می‌رسد، بیت کوین را می‌توان دارای سازوکاری مانند طلا و نقره دانست. بنابراین بیت کوین نیز یک منبع ذخیره ارزش (Store of Value) خواهد بود که ارزش خودش را در طول زمان حفظ خواهد کرد. علاوه بر این، حامیان مدل Stock to Flow معتقدند که رابطه مستقیمی بین نسبت S2F با ارزش معاملاتی وجود دارد. با توجه به پیشبینی‌های این مدل، به دلیل افزایش مداوم نسبت S2F بیت کوین، باید با گذشت زمان قیمت این ارز افزایش چشمگیری داشته باشد.

مدل Stock To Flow برای اولین بار توسط کاربری با نام PlanB اعمال شد و در مقاله‌ای تحت عنوان “مدل‌سازی ارزش بیت کوین با استفاده از ویژگی کمیابی” ارائه گردید.

نسبت مدل Stock to Flow برای بیت کوین چقدر است؟

در حال حاضر حدود 18 میلیون بیت کوین استخراج گردیده است و حدود 700 هزار بیت کوین در هر سال استخراج می‌شود. در زمان نگارش این مقاله، مقدار نسبت Stock to Flow بیت کوین حدود 25 است. اما پس از هاوینگی که در اواخر اردیبهشت 99 رخ می‌دهد، مقدار نسبت S2F به 50 افزایش خواهد یافت.

در تصویر پایین، رابطه میانگین متحرک 365 روزه بیت کوین با مقدار نسبت مدل Stock to Flow در طول زمان را ملاحظه می‌نمایید. بر اساس تصویر پایین، می‌توان مدعی شد که قیمت بیت کوین و نسبت مدل Stock to Flow دارای همبستگی خوبی هستند.

پیشبینی قیمت بیت کوین با استفاده از مدل Stock to flow
پیشبینی قیمت بیت کوین با استفاده از مدل Stock to flow

ایرادات مدل Stock to Flow

علی‌رغم اینکه مدل Stock to Flow ابزاری خوبی برای سنجش ندرت و یا فراوانی یک کالا یا منبع خاص است، اما دارای ایراداتی می‌باشد. اصلی‌ترین ایراد این است که این مدل بر مبنای نظریه Scarcity (ندرت) کار می‌کند و قیمت را مستقیم به مقدار ندرت یک کالا ارتباط می‌دهد. مخالفان این مدل مدعی هستند که اگر بیت کوین هیچ ویژگی مفیدی نداشته باشد، نمی‌تواند صرفا بخاطر نادر و کمیاب بودن دارای ارزش باشد.

بر اساس این مدل، نوسانات قیمتی بیت کوین در طول زمان باید کاهش یابد. این ادعا با نتایج Coinmetrics همخوانی دارد:

پیشبینی قیمت بیت کوین با استفاده از مدل Stock to Flow
کاهش نوسانات قیمت بیت کوین در طول زمان

اگرچه نوسانات قیمتی بیت کوین در طول زمان رو به کاهش است، اما قیمت بیت کوین از ابتدای به وجود آمدنش در بازار آزاد تعیین می‌شود. این بدان معنا است که قیمت بیت کوین به چیزی جز کاربران و معامله‌گران این بازار آزاد وابسته نیست. ترکیب این مورد با حجم معاملات پایین بیت کوین نسبت به بازارهای بزرگ دنیا باعث می‌شود که بیت کوین را بتوان در معرض نوسانات بزرگ دانست. بنابراین این نوسانات می‌‌تواند در عملکرد مدل Stock To Flow در مورد بیت کوین اخلال ایجاد نماید.

سخن نهایی

مدل Stock to Flow روش بسیار جذابی برای سنجش کمیابی یک کالا یا منبع بر اساس مقدار منابع موجود و نرخ سالیانه تولید آن منبع است. این مدل بیشتر روی فلزات گرانبها و کالاهای مشابه قابل استفاده است، اما برخی افراد معتقدند که این مدل روی بیت کوین نیز به درستی کار می‌کند. در این صورت به بیت کوین باید به دید یکی کالای دیجیتال کمیاب نگاه کرد. بر اساس ادعای حامیان این نظریه، بیت کوین ارزش خود را در طول زمان حفظ خواهد کرد.

از طرفی هر مدل روی یک سری فرضیات استوار است و تمام جوانب در نظر گرفته نمی‌شود. مدل S2F نیز این گونه است و نمی‌تواند تمام جوانب را برای پیشبینی قیمت بیت کوین در نظر بگیرد. علاوه بر این، عمر بیت کوین فقط کمی بیشتر از 10 سال است و منتقدان معتقدند که برای بکارگیری مدل S2F نیاز به داده‌هایی بیشتر از 10 سال وجود دارد.ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)