صرافی بایننس به ممنوعیت فعالیتش در آفریقای جنوبی واکنش نشان داد


در ادامه ممنوعیت فعالیت صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance) در بسیاری از کشورها، آفریقای جنوبی نیز در مورد استفاده از این پلتفرم هشدار داد.

به نظر می‌رسد در برخورد کشورهای مختلف برای اعمال محدودیت بر صرافی بایننس (Binance)، مقامات آفریقای جنوبی نیز آخرین افرادی هستند که در مورد استفاده از این پلتفرم هشدار داده‌اند و اعلام کرده‌اند که این صرافی ارز دیجیتال مجاز به فعالیت در این کشور نیست.

مرجع راهبرد امور مالی آفریقای جنوبی (FSCA) به مردم این کشور در مورد استفاده از پلتفرم این صرافی تذکر داد و در بیانیه‌ای که روز جمعه توسط این نهاد منتشر شد، «شرکت بین المللی» مستقر در جزایر سیشل به نام Binance Group، مجاز به ارائه خدمات مالی در آفریقای جنوبی نیست. شایان ذکر است که دفتر مرکزی بایننس در جزایر کیمن و سیشل قرار دارد. همچنین در بخشی از این هشدار آمده است که مردم در آفریقای جنوبی از یک گروه تلگرام برای دسترسی به خدمات این صرافی استفاده می‌کردند.

علاوه بر اخطار در استفاده از Binance، ناظران حوزه مالی همچنین به مردم آفریقای جنوبی یادآوری کردند که سرمایه گذاری‌ روی ارزهای دیجیتال در این کشور تحت نظارت قانون نیست. بیانیه FSCA می‌افزاید «اگر مشکلی برای سرمایه گذاران رمز ارزها پیش بیاید، بعید است که بتوانند پول خود را پس بگیرید و هیچ نهادی در این رابطه مسئول نیست». FSCA همچنین از مردم آفریقای جنوبی خواست تا قبل از مشارکت در چنین نهادهایی از وضعیت ثبت شرکت‌ها در حوزه‌های مالی و سرمایه گذاری مطمئن شوند.

بیانیه FSCA در آفریقای جنوبی جدیدترین مورد از سری هشدارها و ممنوعیت‌های صریح علیه فعالیت بایننس توسط مقامات نظارت مالی در حوزه‌های قضایی کشورهای مختلف است. روز پنجشنبه نیز، مرجع مالی سنگاپور به بایننس دستور داد تا به دلیل نقض احتمالی مقررات پرداخت، خدمات خود را در این کشور متوقف کند و در ماه آگوست (مرداد-شهریور) همچنین بانک مرکزی هلند فعالیت صرافی بایننس را غیر قانونی اعلام کرد. این غول صرافی‌های رمز ارزی تحت نظارت شدید نهادهای نظارتی در ایتالیا، ژاپن، تایلند و ایالات متحده قرار گرفته و استفاده از صرافی بایننس در مالزی ممنوع اعلام شده است. همزمان با آنکه فعالیت صرافی بایننس در انگلستان قانونی شد، نظارت شدیدی نیز بر این صرافی در این کشور اعمال می‌شود.

با تشدید فشارها، Binance بر تمایل خود برای همکاری با نهادهای نظارتی تأکید کرده، به صورتی که احراز هویت و ارسال تصاویر مدارک در صرافی بایننس الزامی شده است. با این حال اما بایننس طی بیانیه‌ای علیه اخطار ناظران در آفریقا جنوبی برخواسته و مدعی شده که طبق قوانین محلی در این کشور فعالیت می‌کرده است.

واکنش صرافی بایننس به ممنوعیت فعالیت در آفریقای جنوبی

اگرچه FSCA یک آژانس در دولت آفریقای جنوبی است، اما صرافی بایننس مدعی شده که مرکز اطلاعات مالی (FIC) این کشور «ناظر اصلی» حوزه مالی بوده که این صرافی در مطابقت با آن و قوانین محلی در این کشور مشغول به فعالیت بوده است. بایننس اعلام کرده که Binance.com داوطلبانه به عنوان یک موسسه خود-افشا در FIC ثبت شده است و تعهدات قانونی این نهاد مالی در تأیید هویت مشتریان، نگهداری سوابق و گزارش تراکنشات مشکوک یا غیر معمول را رعایت می‌کند. بنابراین برای شفاف سازی اخطار در مورد بایننس در ۳ سپتامبر  (۱۲ شهریور)، و برای رفع هر گونه نگرانی احتمالی که ناظران ممکن است در مورد این صرافی داشته باشند، بایننس با FSCA تماس گرفته است.

در بیانیه روز جمعه که توسط بایننس منتشر شد، این صرافی FSCA را فاقد اختیارات در این باره خوانده و معتقد است که این گروه قدرت نظارت بر «سرمایه گذاری‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال» در آفریقای جنوبی را ندارد که بتواند در مورد ممنوعیت فعالیت Binance هشدار بدهد. بایننس همچنین ادعاهایی مبنی بر استفاده آفریقای جنوبی از گروه تلگرامی در آفریقای جنوبی برای دسترسی به خدمات این صرافی را رد کرد و گفت که جامعه آنلاین آموزش‌های مربوط به فناوری بلاک چین را ترویج می‌دهد، اما مشاوره یا خدمات مالی ارائه نمی‌دهد.

در هشدار نامه FSCA، همچنین از مردم آفریقای جنوبی خواسته شده است که در هر سرمایه گذاری مرتبط با Binance Group، که از آن به عنوان «شرکت بین المللی» مستقر در جزایر سیشل یاد می‌شود، احتیاط کنند. با این حال، طبق پاسخ بایننس، این شرکت هیچ نهادی با چنین نامی که مستقر در آن مجمع الجزایر باشد، ندارد.

در کل سیاست آفریقای جنوبی در قبال ارزهای دیجیتال ظاهراً از زمانی که ناظران اعلام کردند که در حال ارزیابی مجدد موضع خود در مورد دارایی‌های دیجیتالی هستند، تا به حال مثبت نبوده است.

منبع: cointelegraph


برچسب ها: صرافی بایننس

ثبت نظر
نظرات کاربران (0 نظر)